Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Сря Апр 24, 2024 3:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Нед Окт 06, 2013 7:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Петък,12и половина е.Кормувам градско и се кефя на токущо показалото се слънчице.Вече четири дни студ и навъсено небе пресичат всеки наш мерак да запрашим на риба.А и вятърът не спря да вилнее сякаш за последно.Телефонен звън ме кара да отбия,защото нокията ми казва "нешо грозев!".Този добър човек едва ли ми звъни току така...-Ало?Прав съм,човекът напира да ходим на риба.Четири дни без риболов,това и по Коледа не се е случвало скоро.Уговаряме се за два часа и той подкокоросва и Тончев.
В два сме пред тях,но небето притъмнява и задухва оня гаден северняк.Тръгваме с някакви плахи надежди в Свиленград да не духа толкоз.И наистина в тази посока небето е малко по-светло.След около час сме до новия мост.Вятърът си духа,небето е тъмно и ние се разделяме в три посоки.По обичайните места ги няма и местните рибари.Никъде не се вижда мухуваща риба.Аз решавам,че ще търся уклеи и слагам малка мокра муха.Нешо отпрашва към стария мост,за да търси кефалите,а Тончо пресича реката,за да си търси загубената през миналата седмица ръкавица... :-k
Влизам по характерните за плувкарите места и подавам съвсем до брега.Крайбрежната растителност спира частично вятъра и успявам да хвана десетина уклея за около половин час.В един момент вземането на мухата замира съвсем и аз тръгвам към колата.Идва и Нешо .Решаваме да се преместим и ние отсреща,защото там вятърът ще ни духа в гърба и се виждат места без набраздена водна повърхност.Аз съм без ботуши и оставам в близост до моста,а Нешо отпрашва нагоре срещу течението.Той е уловил един приличен кефал и продължава на същата джапанка.Аз веднага хващам два,три уклея и в този момент виждам,че нещо едро пръска рибките ,недалеч от брега.Решавам да вържа дребна оранжева джапанка,за да мога да селектирам уклея към по-едро...
Той си взема мухата,но не успявам със засичанията и решавам да подам мухата в близкия бързей.Подавам и последва яростна атака,която така ме шашва,че засичам доста рязко и не хващам нищо.Изчаквам около минута и подавам пак там.Мухата се завърта и поема надолу по течението.Бавно повдигам пръта,за да заметна отново,но водата се разцепва и една голяма уста грабва мухата.Засичам и започва яростна борба с неголям распер.Той е около 30см,но се бори достойно и чак когато го докарвам върху залятата от водата трева,полягва настрани уморен.Адреналинът тупти в гърлото ми!Мухарката ми е втори клас с фина линия за уклеи и си е кеф подобен улов.Освен това веднага разбирам,че онова,което вдигна рибките преди малко е друг распер.След кратко чудене дали да подменя линията и мухата се отказвам и започвам да подавам в течението между малко островче и малко полуостровче.Пред мен остава спокойно водно огледало с диаметър десетина метра.Просеката е около три метра и течението не ми позволява да задържам мухата на място.Затова подавам и веднага започвам да я изтеглям към мен.След десетина,петнайстина подавания се вижда здрава дълга/състояние на водата по време на атаката на сом или щука/ и линията рязко се изпъва!Мухарката се сгъва до дръжката и рибата взема няколко метра от шнура.Тя яростно тегли навътре към дълбокото и аз се моля да не завие към върбата вдясно.Не знам какво е взело мухата и се моля поне да го зърна.Изведнъж рибокът рязко завива и се втурва към водния прозорец.Едвам успявам да обера шнура и рибата отново забива встрани.Благославям малката мухарка,която се гъне докрай и дава подобаващ отпор на бесния противник.След няколко минути рибокът явно се уморява и ми позволява да го вдигна на повърхността.Хубавец- распер! Как ще го извадя не ми е ясно,но следвам тактиката с малкия му брат и след няколко неуспешни опита накрая и батьото полягва на залетите треви.Толкова е уморен,че позира за снимки без да мръдне.Откачам го от дребната муха и виждам,че на десетина сантиметра от нея има възел...Късмет съм извадил,голям късмет.Късам типета над възела и вързвам муха номер 10,пак джапанка,но този път по- шаренка.Започвам да подавам мухата на същото място и след малкото островче.Там мястото също е ограничено,заради това,че нямам ботуши и подавам в просека от около пет,шест метра.Течение е същото и движа мухата по същия начин.Тя бразди отгоре и създава малки вълнички.След няколко десетки подавания следва нова атака и хващам распер,малко по-дребен от последния.Кефът е голям и въобще забравям за гадния вятър в гърба.Скоро имам нова атака,но пропускам и виждам,че Нешо идва към мен.Той е успял да улови доста добри кефали,въпреки вятъра и решаваме,че ни стига за днес.Тончев ни чака премръзнал до колата и също има успех,макар и по -скромен.Обратния път го вземаме на раз и се уговаряме да повторим пак тия дни излета.Марица тепърва ще дава риба и ние мислем да се възползваме... :wink:
Ето три снимки на убавеца/не знам къде са двете точки на тоя нов лаптоп :sram /
Изображение
Изображение
Изображение
Пожелавам на всички ви подобен успех!
Веско <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Нед Окт 06, 2013 7:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ах, брате....как "нижеш" думите сладко-сладко...все едно аз държах "Светията" \:D/ \:D/ !!! Наздраве на цялата компания и ви желая още много такива горещи излети в хладното време <occasion <occasion !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Нед Окт 06, 2013 7:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 12:31 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Поздрави за чудесният излет! добра сполука . Разперите доставят удоволствие със борбата си =D>


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Пон Окт 07, 2013 10:25 am 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Прекрасен рибок! =D>

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Пон Окт 07, 2013 2:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Както винаги, това се чете на един дъх. :smt038
Поздрави Веско за споделените моменти. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Пон Окт 07, 2013 4:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Здравей, Веско,

За пореден път се убеждавам колко увлекателно и леко се четат твоите разкази =D>

Благодаря за споделеният излет и чакаме още подобни репортажи! Наистина са радост за окото и като текст и като снимков материал :D

Поздрави,

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Вто Окт 08, 2013 10:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Ааа, кефиш Веско!!
Без много философстване и душевни терзания си ориентирал ситуацията и си надърпал расперите, и то с втори клас кроато. Риболовец си и това си е, мастер! <occasion

Поздрав, и благодаря за увлекателния разказ,
наздраве!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Пет Окт 11, 2013 1:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Чуденес разказ :smt023
Извадил си късмет, че не си скъсал на възела.
Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Марица ривър
МнениеПубликувано на: Пет Окт 11, 2013 3:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
И да скъса на възела пак ще хване друга Без много философстване и душевни терзания , :D

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов