Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Сря Апр 24, 2024 11:35 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 4:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 5:14 pm
Мнения: 12
Здравейте колеги!

Мнозина от нас обикалят реките с мухарка в ръка най-вече през пролетта, лятото и есента, а малцина са тези, които посещават любимите си реки и през зимата. През по-топлия сезон, особено през пролетта и лятото, можем да съчетаем риболова и с приятните емоции от досега с красивата природа, когато всичко е изпълнено с живот. Тогава, бродейки покрай брега на Реката, освен ромона на водата дочуваме и пеенето на птиците и жуженето на мухичките във въздуха, а полъха на вятъра, промъкващ се между листа и треви, разнася аромата на топлата земя и цъфналите диви цветя. Но дотук с лиричните отклонения...По-долу са снимките на една река от Предбалкана, която знам отдавна, но която подробно разучих и ми стана любима благодарение на моето хоби - риболова с изкуствена муха и благодарение на своята красота и изолираност. Реката, приток на р. Искър, не е голяма, но е далеч от големи селища и не преминава през населени места. Почти не се посещава от рибари. Тече през красиви местности - гори, скали, поляни... Обитава се от речен кефал, черна мряна и пръскач. Количествто на уловените риби тук никога не е било голямо, но това не е най-важното. Риболовът на тази река е увлекателен, свързан с много ходене и откриване на нови закътани места. От някой висок бряг, прикрит зад дървета и храсти, наблюдавам ятата с кефали. Замятам с кръгово движение, мухата цопва във водата - следва боричкане и ето поредния сребрист красавец вече проблясква на куката...



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Същата рекичка през зимата:

Изображение

Изображение

Съжалявам, че някои от колегите ще останат разочаровани поради липсата на снимки на уловените от мен риби. Но горното го споделям с вас, защото съм подтикнат от красивите спомени от лятото и защото знам, че за истинския мухар не е важно количеството на уловената риба, а възможността, практикувайки този начин на риболов, да бъде едно цяло с Природата и Реката.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 5:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Де бре Коце....де се изгуби... :roll: ?? Още се будя насън от ония чудни фотки на Тошков чарк :wink: :wink: !! Като гледам имаш усет към красивото, така че не ми остава нищо друго, освен да ти пожелая повечко фото-репортажи тая година!! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 5:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Благодаря ти много, колега! Много ми харесаха снимките и обяснението за реката. Наистина изглежда прекрасно и зиме и лете :smt023

Поздрави,

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 11:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Колега ,важното е чувството -а ти си го изживял !! И си го описал-прекрасно-благодаря ти ! Продължавай все така ..
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Фев 08, 2014 8:40 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 15, 2012 12:28 am
Мнения: 130
Много хубава река :)

_________________
Йордан Петров

Влезне ли ти МуХа във главата Немоoeш Са ЗапреШ......


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Фев 10, 2014 12:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Много ме изкефи тази малка рекичка.. :smt038 ... не се съмнявам обаче колко търпение и прецизност се изисква за да се излъже някой убавец... :D
Напълно споделям че не рибата е най важно да се покаже, дори и нищо да не се хване, рибата е само повод да се измъкнем от сивото си ежедневие.
Поздрави!!!! :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 06, 2014 1:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 5:14 pm
Мнения: 12
Здравейте колеги!
В събота - 04.10 - намерих малко време да отскоча до една рекичка, извираща от Предбалкана и вливаща се в р. Искър. При сухи лета понякога същата пресъхва, но сега в резултат на многото валежи си течеше и вярвах, че ще има някоя и друга рибка. Денят беше слънчев, със слаб вятър и се надявах на някакъв успех с мухарката. Още повече, че преди време ходих до р. Малък Искър, но констатирах, че водата бе доста висока, бистра и не забелязах никакви признаци на живот, камо ли нещо да посегне на мухата. Та затова тази безименна рекичка бе последната ми надежда да поразмахам мухарката и да уловя нещо. Пристигнах на реката около 16,30 часа. Буйните води, предизвикани от обилните валежи преди време, бяха прочистили руслото й, като на места бяха променили и вировете. Сега водата беше с ниско ниво и много бистра. Като че ли и рибата беше отнесена надолу към Искъра. Не се отчаях, а тръгнах да обикалям с мухарката добре познатите ми места. Хвърлях на оса и успях да хвана две - три дребни кленчета. Смених с коркова муха и на нея се хванаха малко по-големи рибки. Ето малко снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Натюрморт с плодове на чашкодрян:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И последната рибка, хваната на смрачаване.

Изображение

Вече се смрачаваше и луната се показваше зад облаците, а от близката гора започна да се обажда улулица... Зареден с приятни емоции от досега с красивата природа и реката, сгънах мухарката и се отправих нагоре по хълма към колата.

Е, това е от мен - поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 06, 2014 2:53 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Прекрасни снимки! =D>
Наслука!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 15, 2014 11:57 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 09, 2009 9:27 pm
Мнения: 8
Природата наистина е приказна.
Истина е , че на малките реки човек може да се слее в хармония с природата и да постигне прекрасно изживяване.
Това са и моите любими места за разходка-река,планина,гора и тишина,нарушавана само от горските обитатели.
Така,че разбирам приятните емоции,които си имал.А когато има и активна риба,то удоволствието е пълно.
Поздрави и пожелания за още приятни излети!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов