Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 3:16 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Мар 27, 2014 10:13 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет, колеги камшичници, камшичници още мушичари,


Следват малко врели, не кипели, но от вътре ми идва и не мога да се сдържа... Ще кажа, за да ми олекне.

От доста време бях спрял да взимам дейно участие, за което моля за извинение. Но понякога на човек като го напусне музата... насила някак си, не става.
Няпоследък така, съм забелязал, че все повече ме сърбят ръцете за ония ми ти палави маймунки - поточните пастръмки. Ще речей някой от вас, "Дааа, бе, да, не ходи на пъстърви!". Ами, да. Така е. С тези от вас, които се срещаме и чуваме го знаят.
Ако трябва да съм честен, и да си призная, в един момент ми беше омръзнало от риболова на муха въобще. Като си направих една равносметка, всичко, което можех и имах интерес да пробвам за изминалите 14 години в този така интересен спорт у нас го пробвах.
От друга страна, след като основната цел на сайта - популяризирането на риболова на муха и шнур в България, вече е изпълнена, някак загубих желание да действам. Реших да си почина... За известно време. Да си призная, добре си отпочинах...
Но както казах и в началото, засърбяха ме ръцете и единствения лек е прясна рибешка слуз :smt039

След тези встъпителни слова, бих желал да ви споделя впечатления от днешния риболовен ден по р. Драговищица, по която не бях ходил близо 5 години. Последния ми излет тям беше този :

http://akulata.com/izlet55.html

Отскочихме днес до реката с Юли, начинаещ в нимфовия риболов, на когото обещах да му помогна с първите стъпки. За съжаление неговия "късмет на начинаещия" беше много лош.
Сутринта, след като слязохме от колата и започнахме да се приготвяме, ме срази с думите "Забравил съм си макарата със шнура в къщи" .
Дългият момент с нецензурна реч ще пропусна, както и упоритото му отказване да вземе мойта въдица и да лови с нея. Помислих малко и намерих решение на проблема: "Искаш ли да ти направя такъм като на състезателите?" го попитах и побързах да му обясна за какво става дума. Вместо макара използвахме ролка с влакно. Последното го прекарахме през водачите, вместо шнур и направихме останалата част от линията. Ролката с влакно я придържаше с ръката, с която държеше пръта и макар с известно затруднение от към дистанция, започна да подмята по местата...Трудни първи стъпки, но упоритостта му се възнагради.

Въпреки мъчнотиите запази завидно хладнокръвие докрай... На перспективните места му отстъпвах място, като гледах той да ги мине първи. Трябва да си призная, че останах доста впечатлен от резултата. Успя да хване 4 балканки, като се има предвид, че му беше първия риболов на нимфа, а и линията му беше повече от оригинална.

Освен снимките, които направихме, успяхме да заснемем и няколко клипа, но качеството им се оказа не дотам добро, заарди което по-добре да ги спестя.

Река Драговищица е в отлично състояние за риболов в момента - бистра, с добро ниво и риби изгладели за мухи :smt049

Впчетлението ми е че, до обяд взимаха предимно на нимфа, но след това започнаха да се вдигат и на суха муха.

Нимфата, на която заложих през целия ден, беше моя ручейник.

Изображение

Следват няколко снимки на една от балканките, които успях да извадя още в самото начало на риболова.

Изображение

Почти всички хванати риби взимаха на първото изитичане през мястото.

Изображение

Не бяха много големи, може би около педята, но много приятно сгъваха снагата мухаркина :-"

Изображение

Следобедъд хванах няколко риби и на суха муха, както и на мокра. Беше ми много приятно да поседна на брега, от време на време, изчаквайки да ми се стоплят краката от джапането в студената вода. Да погледам реката, ей така, докато тече, наслаждавайки се на момента. Тогава успявах да фиксирам по някоя вдигаща се на повърхността риба, която оставя след себе си онзи мазен кръг, от който сърчицето мухарско се обръща. Идилия...

С това мисля, да приключа за сега, че става късно, ракията ми се стопли, брей да му се не види макар :smt030 Надявам се да ме приемете отново, така, по- снисходително. Оставам на ваше разположение...Утре ще се опитам да намеря време да кача и още няколко снимки от излета.

Поздрави!

Радо

П.С. Имайте на предвид, че балканската пъстърва по р. Драговищица е вече в режим "хвани и пусни", без значение кой ден от седмицата ще я посетите. И за малко да пропусна, най-хубавата новина - от ИАРА минаха на проверка :smt035


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Мар 27, 2014 11:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 04, 2012 9:46 pm
Мнения: 52
akulata написа:

П.С. Имайте на предвид, че балканската пъстърва по р. Драговищица е вече в режим "хвани и пусни", без значение кой ден от седмицата ще я посетите. И за малко да пропусна, най-хубавата новина - от ИАРА минаха на проверка :smt035


А така !!! Ей на това се вика добра новина!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 11:51 am 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 29, 2012 10:09 am
Мнения: 55
Радо,а на какви сухи имаше успех?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 12:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
"Като също така ви обещавам да се старая, да не застрашавам със своите маршрутни статии, пъстървовото богатство на нашите реки. "

_________________
BORN TO FISH
forced to work :-(


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 1:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Чудесен разказ. :smt038
Красива река е Драговищица.... да, забраната за вземане на рибата отдавна трябваше да се случи... дет се казва, по добре късно, отколкото никога.
Нивото на реката е много добро за Март.... обикновено през Март става доста буйна и недостъпна.
Понякога и аз имам щастието да се срещна очи в очи с тези красавици от Драговищица... много са борбени и упорити... но моето не е целенасочено а инцидентно.... вземе та слезе някоя по погрешка в Струма, та ми вземе акъла. :D
Поздрави Радо за споделения репортаж.... <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 5:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Цитат:
Но понякога на човек като го напусне музата... насила някак си, не става.

При мен е точно по същия начин. Случва ми се да не връзвам мухи по един месец и след това да нямам търпение да се прибера, за да връзвам. Просто трябва да има муза.
Чудесен риболов се е получил :smt023

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 6:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Радо, ама така те харесвам бряяяяя :D :D :D .Тъкмо го обмислях кога да ти се обадя, за да те посипя с доволно храна, че така зареза мухарлъка.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 7:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Иаз мислех да го гълча,че е станал спинингист,но блудния син се завърна :D :D .
Ха добре дошъл отново в редиците! =P~


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Мар 28, 2014 9:11 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Добър вечер, колеги,

Радвам се на топлото посрещане и ви блогадаря от сърце. Мислех си, "Лелеее, тия са какво ще ме направят, задето ме нямаше толкова време - пестници, мъсканици, дръпяне на ушаците, кьотек, оооох, майкооу" Но, не. Е, благодаря ви още веднъж.

Те ме, бре, те, завърнах се...

Спасе, на една от снимките долу се вижда сухата муха, с която лових - имитация на ручейник, на 14 номер, с крилца от кул дьо канаор :smt117 .

Соте, Драговищица наистина е доста малка за това време на годината, и вместо да се надяваш да свали някоя пъстърва към теб, по-добре ти мръдни неколко стотин метра нагоре, ей така, да ги присрещнеш.

Жоре, привет, и аз съм така - без муза съм като медуза :smt064

Иле, Светли, може да съм залитнал насам натам из дебрите на риболова, но, то магарето само си знае пътя, дето има една дума :smt035

Да не ви занимавам повече, следват снимките, които така и не успях да кача вчера.

Поздрави, момчета и наслука ако ходите!

Радо


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Мар 29, 2014 6:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Евала, Радо!! Хубав риболов, хубави фотки, повече...здраве му кажи \:D/ \:D/ !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Мар 29, 2014 10:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 15, 2012 12:28 am
Мнения: 130
:smt023

_________________
Йордан Петров

Влезне ли ти МуХа във главата Немоoeш Са ЗапреШ......


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Мар 29, 2014 11:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Стига бе, имайте милост бе, болен съм!!!! Изловихте шарените из областта! Ни въ йе срам.... :D


Браво Радо! Много хубави риби! Оправи ми настроението с тия кадри! <occasion

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Мар 30, 2014 6:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Ей какво нещо е живота само.....В четвъртък какво време,каква река........,а в Събота вдигнала нивото и мътна от дъждовете.Иначе Крис ми наруши плановете за рязането на лозата(ама не му се сърдя),разходихме се по реката,поскъсахме по някоя нимфа и остана за следващия път първата пъстърва на нимфа:)Струма също беше много голяма и мътна,но мренките си скачаха:)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 8:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Колега Косьо, прости ми невежеството, но не е ли късно за подрязване на лозата...? :-k

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Мар 31, 2014 8:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Аз пък винаги съм знаел, че мухата ти е на сърце и ще си остане там винаги. Да не мислиш, че си успял да ме заблудиш? :D :D То и на мен ми се ходи и ходя на друг риболов от време на време, но винаги се връщам към шнура. Поздрави бате Ради!

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов