Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 10:06 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Задължен съм да кажа няколко неща. Като собственик на форума и негов администратор стриктно следя за спазване на правилата:

http://forum.akulata.com/viewtopic.php?f=1&t=749

Точка 8 от него гласи т. 8. Снимки на риби във форума.
Недопустимо е публикуването на снимки на умрели риби във форума.


Първото което трябва да кажа е, че правилата на форума не са нарушени, защото във форума не са публикувани директно снимките с умрелите кефали.
Колегата е дал указания къде и как може да се видят снимките и филмите, но на практика не е публикувал никоя от тях във форума и заради това няма нарушение на правилата за писане.

Сега, другият главен въпрос е отношението на риболовците от клиповете към рибата, която ловят.

По принцип по закон за риболов в България, всеки риболовец има право на три килограмa улов на ден от мерни риби или на един екземпляр надвишаващ тази граница. Също така на всеки се пада правото да реши съдбата на тази риба, какво да я прави.
Известно е, че мухарстовотo в цял свят се ръководи от някакви етични правила и именно заради това се счита за един от най-хуманните методи на риболов.
Заради това и правилата на форума са съобразени с тях, като израз на моето виждане на нещата.
Не е тайна за никой, аз също съм го показвал в началото на моите първи репортажи, че съм прибирал кефали, снимал съм живарници и т.н.. Но добре че беше колегата Иво Балинов, с който се срещнахме в американски форум, след един мой пост там, който ми направи забележка, че „това тук не се толерира“.
Тогава бяха все още началните ми стъпки в Интернет, нямаше от къде да се науча, далеч по Струма в Сандански ловях беляци и си взимах риба за ядене. Снимките тогава даваха отражение на моето мислене за нещата от риболова в етапа на който съм бил тогава.

Защо ви казвам всичко това? В моя случай имаше кой да ми каже, че греша.

Разбира се, аз тогава бях все още млад, неопитен. Но осъзнах, че има и друг начин, друг поглед към риболова и той е по-верният. Тогава се промених и всичко се преобърна на 180 градуса. Отношението ми към рибата се промени.

Мухарството ме промени!

Станах по-добър в отношението си към рибата. Започнах да се замислям над много неща. Сметката е много проста, като извадиш днес три кила риба от реката - ми тя става с 3 кила по-бедна. Като трима души го направят, ами ако са триста, или три хиляди?

След като се случи при мен, реших, че и ще мога да помогна и при други колеги да това да стане.
Появи се и този форум, появиха се и правилата в него, появиха се и скандалите около тяхното спазване. Всеки си спомня болните теми и скандали които разтърсиха форума, и ако трябва да си призная, мисля, че съм един от хората, които най-трудно съм ги преживял.
Да не се връщам назад, но поуката от тях, която успях да си извадя е, че на човек трябва да му се помогне да разбере, когато не е прав, а не трябва да се отрича и отхвърля.
Та мисълта ми е, че сега, когато колегата Георги се опитва да се приобщи към нас, решавайки да вземе участие във форума, да се запознае с колеги, да сподели своето виждане за риболова, наш дълг е да му покажем нашата гледна точка, да му изтъкнем предимствата на това да не прекалява с прибирането на риба Каква е идеята на "хвани пусни". Да му покажем всички усилия, които се правят за запазването на рибното богатство, зарибяванията и т.н.
Но нека го направим така, по-деликатно, по-човешки, за да не го прогоним, а напротив ,да го спечелим на наша страна.

Апелирам за толерантност и разбиране. И искам да благодаря на всеки, който взе отношение по темата.

Поздрави и не спирайте да мислите - бдете!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 10:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
ИВО написа:

на мнение съм ,че малките кефалчета са по-вкусни !

И малките и големите са арматура с кости.... :D

Има нещо друго обаче, масово дето са населените места, мръсните канализации се изтичат в реките.. :-k ... чиче си измил пръскачката дето пръскал против колорадски бръмбари, естествено директно у реката отива отровата... сигурно сте виждали отходните тръби на къщите, дето дворовете им завършват на самата река, дето реват после че водата ги отнесла при първия дъжд... контрол кой какво ще изсипе в реките от много години няма.
Това са фактите, така че за мен си е направо рисково да се прибира и яде риба.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 10:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
ИВО написа:
пп. на мнение съм ,че малките кефалчета са по-вкусни !
Наздраве Иво! <occasion


Аз се чудя къде изчезна Иво , а той пражил нашия за мезе на бирата :D <occasion

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 11:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Драго, направо ми взе думите от устата :D

Драго написа:
Аз се чудя къде изчезна Иво , а той пражил нашия за мезе на бирата :D <occasion

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 11:51 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Здравей колега georgi gerov64, имам един въпрос относно оборудването. Много ми допадна как полага шнура / оранжевия / и какви дистанции достига. Аз имам шнур на Аерфло за дистанция хем е шести клас WF, но такава дистанция мога да достигна много трудно и в много тихо време, да не говорим, че от престараване при полагане се чуват два шума - единия от падането на джапанката, другия от пляскането върха на шнура все едно е гюле. Мятам го и с Аерфло делта 9 фута 5-6 клас и с Шекспир одисей 9 фута , шести клас, тоест и с фаст акция и с медиум акция, само не съм го мятал с по-дълга пръчка. Та в случая не мога да преценя доброто подаване при вашия случай дали е от пръчката която първо е 10 фута, второ много мека ми се вижда или е от шнура който ми е неизвестен. Ако може мнението ви и съответно какъв е шнура.
Благодаря предварително.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 12:05 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Според мен това, че някой е взел няколко риби не е чак толкова голям проблем. Има си закон и като го спазваш значи всичко е наред.
Поздрави и на всички колеги, които по някакъв начин са зарибили или са били съпричастни към зарибяване. =D>
Истинския проблем (според мен) е нулевия контрол и в това, че много от колегите, които стават свидетели на бракониерство не предприемат нищо. А всеки се опитва да се оправдае " ами и да бях звънал те нищо нямаше да направят". Хубаво е че се зарибява, но какво става после? Кой ще попита "колегата" какво търсят 10 сантиметрови рибки в живарника му и какви са последиците? Кой ще попита защо "колегата" е прибрал 10 килограма риба при положение, че не е разрешено да прибере само 3кг? Кой ще попита "колегата от енергото" какво търси в реката?
Хората бракониерстват и правят золуми не заради това, че нямат пари за ядене, а зщото се чустват безнаказани и уверени, че ще им се размине и този път. Бай Ганьо ще се оправи само ако го биеш с пръчката или ако му бъркаш в джоба и му взимаш от паричките. Затова спотрд мен трябва да тръгнем пътво от контрола и от това Бай Ганьо да разбере, че няма да остане безнаказан.

п. с. Нека не изяждаме колегата, който лови с въдица, а да му покажеми и другия път по който може да тръгне, защото идва зима и всяко едно писание ще ни грее душиците \:D/

Наслука!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 8:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 4:00 pm
Мнения: 474
Здравейте колеги,
Бях решил никога да не споделям риболовните си излети във форума,защото в тях срещах много злоба и комплексарство.
Сега съм длъжен да взема отношение по т.н. "Проблем Георги Геров".
С Жоро сме приятели от деца - един честен,възпитан и трудолюбив човек,лудо влюбен в мухарския риболов.Преди 3 години се присъедини в "Шуменската група" на Валъо и Мето(справка излети по места р.Янтра 1ва и 2ра част 02.09.2009г.). Към нас в групата дойде и Дидо от Разград. Четиримата сме чудесна група,всички с по "една муха в главите".Всички които ни познават, а те не са малко, че за нас на 1во място е опазнване на природата и нейното богатство -животните. Много пъти сме сигнализизрали ИАРА за бракониери, особенно около гр.Бяла(Русе) за т.н. Д-р. - шеф на местната болница и бивш депутат, който е заложил около 20 /двадесет/ винтера, но никой не обръща внимание,за това решихме сами да раздаваме правосъдие, издърпва се винтера, ако има жива риба се пуска обратно в реката, а лодките се пробиват и пускат по течението.
С Жоро основно ловим с проходилки а Мето и Дидо стандартно, с газене и от брега. Затова имаме повече възможности да виждаме бракониерски дейности. Вижте много добре клипа на Жоро в YouTube (Мухарски Риболов Тунджа Даркая) - едно уникално преживяване,на ръба на оцеляването, където се вижда как унищожаваме бракониерски мрежи.
Заснимаме с две камери, имаме уникален филмов и снимков материал,заснети риби с размери от 60 до 80см и тегло до 4кг!!!, както пише в учебниците такива риби съществуват но малко хора са имали удоволствието да се докоснат до тях,ние сме едни от малкото щастливи риболовци имали невероятния късмет да ги видим с очите си.
Стига с хвалбите, случаите са много,но все пак да си дойдем на думата - защо реших да пиша.
На 1во място да защитя един достоен човек и 2ро, ако човек би убил, мисля че по-спокойно щяхте да го критикувате!
Скъпи приятели това е от мен,ако някой реши да сподели риболовен weekend с нас ще бъде много приятно, отворени хора сме.
ПС в неделя 02.11.2014г. ще бъдем на р.Тунджа между Сливен и Ямбол!
Привет и повече позитивизъм!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 8:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
@ vasilev :smt023

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 29, 2014 9:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 28, 2010 12:47 pm
Мнения: 59
Местоположение: Габрово
бхахаха.. да не беше се хвалил твоя френд къв рибар е, нямаше да се налага да го защитаваш.. от снимките се вижда как опазвате "природата и нейното богатство - животните".. направо сте "чудесна група"..

_________________
Fly Fishing Club Gentleman


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 10:56 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Е хайде и аз да се намеся на седянката :wink:

Колега vasilev след като казваш, че твоя приятел е пич не се съмнявам в думите ти, но ако проследим хронологията ще видим, че във форума се показва една хубва риба от Кънчо и след това твоя приятел Георги Георгиев влиза с бутонките напред и първото му мнение във форума е "И колкото да е за чудене такива риби се ловят почти на всеки излет по Янтра и Тунджа. Важно е да знаеш добрите места за риболов". Мисля, че най-нормалното нещо беше да каже първо "Здравейте, аз съм ..... и да се представи", а с втория си пост вече препраща към клипчета на риби снимани по мазета. Няма как колегите да не настръхнат и то с право. На всички ни е дошло до гуша от хора, които се хвалят колко буркани (не казвам, че колегата ти е такъв). Хората, които се "нахвърлиха" върху твоя приятел няма как да знаят, че той е пич.

Vasilev, относно думите ти "...във форума,защото в тях срещах много злоба и комплексарство" съжалявам, че при теб е така защото аз тук срещнах много приятели благодарение, на които се развих като риболовец и човек. Надявам се и ти да "се пробориш" със злобата и комплексарството и да споделяте вашите излети защото като гледам от клипчетата имате достатъчно емоции за споделяне <occasion

Давам по един глас за мненията на Мечо Пух, Д-р Мишо и Акулата и апелирам към нормален диалог без нацупени физиономии и пишкомерене.

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 12:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 4:00 pm
Мнения: 474
Ха ха, какви бутонки,какви мазета ,за какви гласове говориш колега,слез на земята,че понамерисва на "Светата инквизиция"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 12:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
vasilev написа:
............какви мазета....

Такива ....http://www.youtube.com/watch?v=ec_Y5pEvM1E

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 4:39 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 06, 2014 3:27 pm
Мнения: 37
Искам да отговоря на колегата който единствен ми зададе смислен въпрос свързан с екипировката. Пръчката с която ловя е BFC discovery10 ft 4-5 клас. Шнурът е triangle taper tt5f -taper36 running54 плуващ Този шнур се отличава не много дълга но тежка глава, бори отлично насрещния вятър, дава отлични резултати при средни и по далечни замятания Ползвам плетен повод 1,5м и накрая линията завършва с монофилно влакно 0,3мм През летните месеци изпозвам големи и тежки мухи изработени на стримерски куки/за моделите се обърнета към АКУЛАТА/ или собствено изработени на куки номер 1 и 2 По този начин се отстраняват голяма част от дрените но нахални рибета. Зная, че много от професорите по мухарски риболов ще започнат да филосовстват и да се присмиват/като гледам публикациите, те това най добре могат/но тази тактика работи и дава отлични резултати.


Георги Геров


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Благодаря колега и аз имам ТТ шнур на Джоана Улф, понеже когато поръчвах нямаше на Лий Улф и той е 5ти клас, мятам го с Редингтон 8,6 фута, 5ти клас но трудно достигам над средни дистанции така както ми и казаха когато го купих. Затова те разпитвам за да разбера дистанцията в случая от по дългата пръчка ли е или този ТТ шнур който ползваш е за тази дистанция и ако е така моля за марката на шнура. Моя шнур е с дълга и тънка глава и е за по финно полагане но дистанция трудно.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 7:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
georgi gerov64 написа:
Зная, че много от професорите по мухарски риболов ще започнат да филосовстват и да се присмиват/като гледам публикациите, те това най добре могат/но тази тактика работи и дава отлични резултати.


Има една подробност Жорка, която може би пропускаш.... с всяка изминала година, специално там където аз ходя от дете, рибите изчезнаха... за такива големи пък дето сте показали, само можем вече да си спомняме и мечтаем, отново някой ден да ги има.. добре че Коко Земен пипна некое и друго изпаднало от язовира, та да оплакнем очите.
Уви, няма начин просто... пъстървите дето ни навестяваха, едва ли бихме видели отново.
Така че тази ваша тактика просто при нас няма как да работи, защото приличните риби отдавна са извадени и изядени, отделен въпрос е че постоянно тежката техника рови и пресява, което допълнително допринася за унищожаване на живота.. сори, но нито мухите, нито тактиките биха работили в едно обезрибено място, цяло чудо е че още се намира по някой дребосък, за който се обикаля с километри.
Не се съмнявам че сте точни пичове.. и ще се радвам да ни показвате и за в бъдеще риби с такива размери, пожелавам ви да успеете да ги запазите и занапред.
Поздрави и наслука. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов