Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:09 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2016 1:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Гледам, че сума време не съм пускал нищо за Искрецка, а обещах на Радо да попиша за събота...

Сутринта нямах намерение да ходя на риба, но сестра ми беше толкова мило-настойчива, че ме убеди сравнително бързо (около 200-300 милисекунди :D )!!
Та - минах през Акулата, щото се сетих, че вълшебния Щрофт 0,10(0,11;12;13, колкото реши Данчо, че е дебел!) е изчерпан в джобчето, а на 0,08 или колкото е там по скалата на Ченсълъра е тегаво да се вадят риби в плитчините!
Радо ме зарадва с подарък:

Изображение

Е кЪ да не фатам с тая манекенска премяна, а?
Препускам си спокойно към реката, пристигам, сглобявам, пременявам се, отварям дежурната бира и блажено сядам на брега да се настроя на вълна "оомммм, оомммм"... Мачетето леко ми убива на гърба, но нирваната е близо.

Мятам за сефте във бързея под Ценин мост, на третото возене закачам риба, бега на плиткото, откача се и си отива! И... почна мъката! Реката - до глезените, в бързеите бистро, в дълбоките вирове - клен до кленче, пръскачи, мренки и мързеливи шаренки! 6 часа яки тренировки на раменния пояс, 30-40 сменени мухи и нимфи и - нищо! Имам си една любима мацка в един вир до моста - не ще и не ще да барне! Нагоре-надолу по реката - ядец! За цялото това време 5-6 вдигания очевидно от пръскачи и небрежно пляскане на мухите с опашка! ](*,)
Реката е толкова ниска и бавна в разливите, че рибите ме гледат с почуда и сякаш ме питат:"Ти верно ли мислиш, че на тия грозници ще ти клъвнем?". Ми няма други, бе, тия ще са!

Таман вече бях решил са прибирам тоягата и да възирам и не щеш ли в един невзрачен , около две педи широк бързей заковах една педарка на вариант на бачи Кико в червено!!!! Не посмях да я извадя, докато не се отказа да сеца линията... :D

Изображение

Изображение

Кръв в главата, ентусиазъм и - бегом надолу към моста...
Отивам при младата дама, а там животът леко се поразбудил - дребните кленчета взимат от повръхността, по едно време едно по-сериозно вземане ме извади от вцепениението и ме подсети, да вържа Иррезистибъла! Тая риба съм я вадил три пъти на такава муха и веднъж(сефтето!) - на Коучмън! Връзвам аз най-малко грозния образец и почвам да и го подавам. 1-2-3-4-5...15-16, не ще бре! Винаги излиза от една шибана ниша по потопен ствол. Най-сетне успчвам да превъзмогна вродения си талант за кофти кастинг и подавам точно там, където си мечтая да е Тя!
Ми там си беше!!!! Зверско взимане, безкомпромисно и безпощадно! Така както съпругата ти прибира заплатата, чак до Фонд "И аз съм човек"!!! Лека разходка из вира, опит за влизане под клоните на големия потопен дънер, търпеливо изчакване и контра с изтегляне на буксир! Щрофт 0,10 е това, ей, няма 6-5! Видя кепа и - аре обратно в подмолите! Ма вече е леко уморена и се даде сравнително леко! КЕФ!

Изображение

Изображение

Изображение

Гледам, гледам - ми не е тя! Бах мааму! Друга е!!! По-шарена и с по-ситни точки! Иначе са като от един калъп - 28/9 сантима... Не знам как оцеляват в тоя вир, на това място????
Релийз и - чао, до нови срещи! А тя не ще да си ходи...

Изображение

Доволен събрах пръчката и тръгнах да се прибирам....
Тайно се надявам лекото застудяване и очакваните валежи да пооправят реката, щото има още цял месец за риболов!
Ми - това е от мен!
Живи и Здрави и Наслука!

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2016 1:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Изображение
Нещо съм дублирал снимка... ](*,)

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2016 3:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Хахахаха! Браво на героя!
От кога не бях чел толкова свеж разказ за мъките ни по маловодие. Направо го съпреживях, ама как да не......нали аз с колегата мъченик Спас също се опитвахме да се слеем с пейзажа покрай кристалните води на същата река онази сутрин. :D Дааааа......, но съвпаденията не свършват до тук. След безрезултатно облавяне на перспективни бързейчета, където обикновенно се хващаха доволно шарени, стигам до заветния вир и що да видя - доволно голям кръг на повърхността, приличаща на водно огледало. Замятане, деликатно вземане, лееека засечка (#2/3 бавна въдичка, излезнала #1 по метода на монетите!) и......0.10 (0.11, 0.12 и там...) на Щрофт си замина. Нервно прибирам линията и псувам, а Спас навярно ме чува по радиостанцията, настроена на гласово активиране - оказа се не, че батериите.... ](*,) Слагам 0.12 (0.13, 0.14 или там...), изчаквам 5 мин. и виждам със задоволство отново манна небесна - голямо кръгче в мъртвата вода. Подаване, засмукване, засечка и .... една 25-27 см шарена се озова след няколко скока в кепа. Не беше най-красивата балканка, която съм хващал, но спаси капото. Вече мога да си ходя с вдигната глава. След няколко безответни подавания се местя на бързея над гьола. Първо подаване - атака на сребърната стрела, но явно не успя да уцели мухата. Замятам отново, този пър врагът е подготвен, безкомпромисно взема, засичам мазно, усещам теглото (голяма е) и ..... дзън 0.12 (0.13, 0.14....) на Щрофт отново....(18+). Докъто се усетя какво става, американецът (така ми се стори) празнува победата със скок и изчезва. Даааа, беше поне 35+ като вече съм приспаднал сантиметрите, които се полагат допълнително на изпусната риба. На това място оставям анализите за това, дали не съм наранил типета някъде или е имало възел за вкъщи (сигурно ще да е било така). Решавам да заобиколя отдалеч мястото и след 15-20 мин. отново да съм на изходна позиция под вира, където със сигурност имаше поне още 2-3 шарени. Обикалям бавно, слял съм се с природата като внимавам няког да не ме настъпи....вземам отново позиция зад барикадата и ..... "Батко, на какво ловиш? Тук има ли червеи?" - чувам зад гърба си. Поглеждам - малчоган с кака си, въдица и една тесла - тръгнали за риба сладурите....на МОЯ гьол!!! ](*,) Събирам се, преглъщам, излизам от окопа и му казвам - "Готин, виждаш ли, колко е бистра водата? Така както си се изпъчил там горе, рибата може да каже, какъв е цвета на очите ти. Подхождай малко по-внимателно и остави тези червеи, виж тук под камъните име едни зелени...." - "Миди ли?" - прекъсва ме малчогана... ](*,) Показвам му ларвите на кадис и се надявам да си е взел поука, после вземам пак позиции. Аха, аха да метна, гледам двете деца се запътват невъзмутимо към камъка, до който мисля да правя 15м каст, "...не няма да отидат там....не и след лекцията ми". Да, ама не ... да са живи издрави! Събирам багажа и отивам да пийнем по бира - безценнен предиобед на реката!

Поздрави и тайт Щрофт лайнс, колеги!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2016 4:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Ей, разцепихте я таз река.. :D ... ма що не казахте нещо за кифтетата и бирата, а.. :D .. и никой не ще да се обади серсеми такива, а бях на една ръка разстояние с изстудена бира от бунара!!! :wink:
Поздравления за споделеното, накефихте ме на МАХ!!! <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 29, 2016 7:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 4:00 pm
Мнения: 474
Добре си се разходим Ванка,и риПки си хванал,направо не е за вярване в това маловодие! :smt038
И при мен планинските реки са в трагично състояние,пробвах тез дни и бързо,бъро се отказах,много малки рибета,просто жал ми става,наранявам ги.И аз се надявам с падналите валежи малко да се промени положението!
Поздрави, <occasion и добра слука!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 30, 2016 6:53 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Мед ми капе на сърцето, като чета такива репортажи O:) !!! Евала на всички, които споделиха емоциите, изживени на тая прекрасна река :smt038 :smt038 :smt038 !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 30, 2016 11:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Колега Тодоров, супер разказ!
Само едно питане - Щрофта откъде си го взел?
Не, че искам да им правя лоша реклама на Никулден, но аз взех един 25м. от там, който свърши за 4 излета, късаше се като косъм и беше под написаната дължина със сигурност...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2016 8:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
mecho puh написа:
Колега Тодоров, супер разказ!
Само едно питане - Щрофта откъде си го взел?
Не, че искам да им правя лоша реклама на Никулден, но аз взех един 25м. от там, който свърши за 4 излета, късаше се като косъм и беше под написаната дължина със сигурност...


Здрасти,
0.10 Щрофт-а е действително от този магазин, но ролката е 50м, а 0.12 (25м) го взех миналата седмица от вносителя, от където трябва да идват всички ролки. Чета суперлативи за този материал - обявен е на много места като монофилен типет №1, но при мен нещо не се получава. Предполагам, че бъркам някъде. Най-често късанията са директно от куката. А да не говорим, че имам и развръзвания - използвам няколко възела: импруувт клинч и трайлийн (trilene). Преди ползвах типет на Торай - страхоте е, но е и повече от два пъти по-скъп.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2016 8:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Цена/качество щтрофта си е екстра въпреки завишения диаметър спрямо обявения. Държи добре на всякакви възли, стига да се направят както трябва. От евтините влакна същото мога да кажа и за Cenex на брауниниг. В който и да е магазин искам ролката, правя един възел на "сухо" и тогава решавам според резултата.

Ползвам също много хубави влакна от "щекарския" сегмент, престън, кралусо, колмик..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2016 12:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Док, нямах време да го тествам, инак им го оставях още на мига... :D

Няма да правя повече реклама никому, нито добра, нито лоша... Но преди си взех едни шпули на Щрофт, дето бяха леко деформирани, като от стоене на топло, просто не обърнах внимание на всички шпули, понеже са в кутийки! И като ги огледах в къщи изтръпнах леко... Ами - нямах никакви проблеми, бяха си ОК! :))
Тия, които споменах, се късаха адски лесно, а 0,10 дори не обърнах внимание на надписа, че е 25м. и бях супер неприятно изненадан, щото и 0,12 ми свърши почти веднага по лошо стечение на обстоятелствата... Все съм късал, ма за 4 риболова - 25м.?!?!?!?! Бах го! С 50м. изкарах половин година, в пълноводието, с всичките закачки и едри риби! От друга страна, точно като при Тодоров, се късаше в самия възел или дори се развръзваше.... ](*,)

Иначе аз "Щтрофт" си го обичам още от "плевелния" период, що клони съм извадил от гьоловете с него... А пък и щом успявам да излъжа и шаренийките с моито скромни умения, значи проблемът в никакъв случай не е чак толкова в типета, колкото си мислим...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 31, 2016 5:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 8:52 am
Мнения: 460
Привет момци. Яки репортажи със страхотни снимки. Балсам за душата. Чудя се обаче защо Илийката забрави за кляновете. По Злокучане излизаха страхотни рибета. Мойта дружка отпраска и шаренки, ама аз кат Бат Райко само клянове. Иначе ползвам типети на Аерфло (5х и 6х). Нямам скъсан повод и за периода само две загубени мухи, щот не ловя с нимфа.

Поздрави на всички
Митко


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 08, 2016 1:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
ИванЧо, ти си хванал рибки заради тениската :) Много е хубава :) Аз най-много се забавлявах когато обясняваше за мухите ти... знаеш мнението ми за тях :wink:
Поздрави :wink:

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 09, 2016 9:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Жорко, ни съ ибавай, на тия грозници се избеси това лято половината риба в Искрецка... :D
<occasion

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 01, 2016 9:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Някак болезнено е да пишеш рипорт за закриването на пъстървовия сезон....
Но, няма да се предаваме!

И тъй - след като в неделя стъпих на главите на над 30 риби в началото на Искрецка около моста на входа на селото и една дребна нашественичка ме спаси от трето за сезона капо, реших все пак в петък да изклинча от работа и да си опитам отново късмета си на същото място! Никой не ми се разсърди в службата и някак окрилен от усмивките на колегите полетях към поточето на мечтите.... :-))
Понеже в неделя не си спазих ритуала и не пих бира преди да почна, този път грижливо се снабдих със скъпоцената кехлибарена течност в кварталното магазинче зад нас, което ми донесе смес от състрадателни и укорителни погледи в очите на комшиите в този ранен час! А аз се разхилих и се метнах на колата...
Хич и не разбрах как стигнах и се облякох в бойното снаряжение. Погалих нежно капака на "Рени" и ѝ благодарих, че ме докара жив, с тайната надежда да ме върне такъв... После бавно и тържествено пресякох пътя току пред муцуната на смел самоубиец, излитащ от Искрец с Васкокецовата скорост...

Реката е уникално, но упорито ниска, даже бях посвикнал сухите мухи да се закачат по водораслите на дъното сякаш са нимфи... Слезнах под сливането с Козла на петдесетина метра под съборения мост. Един хубав плиткаж привлече погледа ми с две нагли взимания под надвесена върба! Бавно и Фнимателно пропълзях до един кръгъл камък и иззад него почнах да замервам клоните с най-прекрасните си грозници!!!! :D Най-накрая успях да докарам торбата до размер под ф500 и още с първото точно кацане на мушето последва прекрасно и класическо взимане! Контра, хладнокръвие, кеп! КЕФ! Нашественичка, но все пак пъстърва!

Изображение

Продължих да подавам, закачих още една риба, но този път не успях да я удържа при опитите и да скача до небето и се измъкна! Седнах и си починах 5-6 минути, след което колелетата по повръхността се появиха отново. Подаване и...клооон. Мамка му! Ядосан станах, преджапах с мачетето в ръка и си подготвих полосата за нормално мухарене! \:D/ Мартуни ме е виждал в действие! ;)
Пак изчакване петнадесетина минути и един кръг направо ме взриви! Подадох в зоната и последва нещо, което не бях преживявал отдавна - засечка и късане на Щрофт 0,10, прясно сменен след клона, някъде в средата! Рибата след това скочи 2-3-4 пъти напред по течението като обезумяла! Е, сигурно и е болезнено, все пак...
Не ми се чакаше да проверя след колко време дребните пъстръви (имаше около 7-8 в разлива) ще се върнат и се качих нагоре по реката към вира до бивщия държаввен рибарник. Загоров знае какви драми носи той. Пропълзях до ръба на яза и внимателно подадох на 2-3 метра. Незабавно изпод устието на тръбата изкочи една американка...

Изображение

После имах още три атаки и дежурното заплитане в клоните отпред... :-))
Изтеглих се към началото на вира и подплаших една яка американка вероятно над 35 санта! После ядосан рендосах една елша, да не ми се закача за мухите повече ! :))
И таман почнах да примамвам две интересни риби, не щеш ли пристигна някакъв мургав галфон със спининг и се надвеси над тях с въпроса "Има ли риба, бате?", при което те дойдоха да ми се изсмеят и после панически се разбягаха из вира... Теглих му една и се преместих под моста на пътя! Лазейки успях да се добера до удобно място за подаване и на петия опит имах щастието да излъжа най-едрата риба за деня! Учудих се на лакомото вземане и на бързото предаване в боя?!??!!?

Изображение

Изображение

Опитвах още двайсетина минути, но друга риба не пожела да вземе, нормално в тия ниски води и на тая никаква дистанция от 5 метра... Продължих нагоре по "потока" и точно на изходящата тръба на новия рибарник станах свидетел на комично "сбиване" за грозницата ми! Две вълни се втурнаха към мухата, за съжаление по-малката бе по-близо и взе!

Изображение

Вече бях изгубил надежда, че ще видя балканка и се преместих под водопада на най-горния рибарник, като подавах направо с отчаяние и досада, когато нещо жълтеникаво прекоси вира и взе безкомпромисно! О чудо! Да, да, да! Една дама бе закъсняла за срещите в началото на мръстенето и ми позира за достоен завършек на този пъстървов сезон!
Слава тебе Боже!

Изображение

Пет часа - пет риби! Какво повече да искам от това поточе в тоя сезон???
Събрах тояжката и си тръгнах!
По пътя радосното ръмжене на "Рени" и яката китара на Джон Петручи разсейваха тъгата по отлетялите емоции...
Догодина - пак!

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 01, 2016 9:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Леле, каква съм червена шапчица...
Всички риби взеха само и единствено на алдер!!! Опитвах какво ли не, но само той беше интересен в петък!!!

Изображение

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов