Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Апр 29, 2019 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Както вече бях писал във форума, преди няколко месеца се снабдих с един копринен шнур, предназначен за една конкретна стъклена пръчка и търпеливо чаках сгодния момент да го пробвам. По време на краткото ми прибиране в София преди Великден използвах случая да отскоча до Искрецка река специално за риболов на суха муха, макар че втората половина на април може би не е най-подходящото време за такъв вид упражнения на тази река.
Коприната беше „закачена“ на стъклен „Lamiglass“, 4-ти клас, 7’6’’.

Изображение

Изображение

Накратко, потвърждавам всички суперлативи, вече изписани във форума, най-вече от Бате Райко, относно риболова с копринен шнур. Шнурът наистина товари пръчката буквално с първия метър, но не я претоварва, мята се изключително лесно и без ползване на тяга се достига дистанция 12-15 метра. Сигурно може и повече, но на тази река няма условия, а и нужда от такива изхвърляния. След като човек се абстрахира от стърженето на шнура през водачите и от това, че на пипане се усещат грапавини, си дава сметка, че всъщност този тип шнур се плъзга през водачите много по-лесно и с по-малко съпротивление. Полагането и вдигането на шнура от водната повърхност става изключително деликатно. И нещо особено важно, на което обърнах внимание случайно, докато мятах мухичките: поради начина, по който коприненият шнур се държи на повърхността (подробности са описани във форума), той не „залепва“ за нея, както пластмасовите шнурове. Съответно при мятане напред тази част от шнура, която виси от макарата и обикновено се петляви някъде около краката ни, излита без никакво съпротивление и не се налага постоянно да се „повдига“ със свободната ръка, както сме свикнали да правим. С две думи – получава се страхотен риболов на суха муха.

Изображение

Изображение

Впечатленията ми от шнура бяха толкова добри, че за втория излет си позволих да го комбинирам и с графит, но нещо по-така ....

Изображение

Направо останах без думи. Тази пръчка я имам от близо 15 години, пробвал съм я с различни шнурове, но за първи път наистина я усещам като жива. Удоволствието от мятането беше такова, че в определени моменти гледах само пръчката и шнура, а не къде отива мухата.

Изображение

В заключение, в главата ми вече се въртят разни еретични мисли за риболов по планинските езера с коприни... Кой знае!?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 01, 2019 7:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Благодаря за споделения опит.
Изглежда си направил страхотни излети.

ПП: аз придобих един бамбук на търг и сега ме вкара в размисли :)

Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 23, 2019 1:15 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Фев 08, 2007 10:05 am
Мнения: 200
Местоположение: Велико Търново
Бамбука само с коприна :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов