Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Река Вит 02.07.
МнениеПубликувано на: Пон Юли 04, 2005 10:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 10:52 am
Мнения: 18
Местоположение: гр.София
Здравейте колеги, с настоящата тема искам да изкажа впечатленията си от р. Вит, която за първи път посетих от както се занимавам с този вид риболов(визирам мухарския разбира се :lol: ). Първо искам да кажа, че що се отнася до мойте умения, то те се свеждат дотолкова доколкото вече мога да замятам сравнително добре без да рискувам да си закача ухото или някоя друга част от тялото, както и успявам да вържа някоя и друга муха от тези показани от д-р Мишо и компания(за което много Ви благодаря). Та в събота, след като чаках с голямо нетърпение да мине забраната, рашихме с моя кумец да отидем на тази прословута река, за която получих информация, че била една от добрите реки за риболов в момента на кефал и въпреки прогнозата за дъждове и гръмотевиции се натоврихме на колата и в 8:30ч. вече бях в региона на с. Дерманци до втория мост. Пристигайки бяхме приятно изненедан и същевременно озадачени, че няма колеги та било то и от месното население, с които да се конкурираме, но имайки предвид прогнозта за времето сметнахме, че сигурно са се изплашили и няма да се появят. За 15мин. бях сглобил мухарката Diamodback която закупих на старо от Alem и която нямах търпение да изпробвам и се отправихме в участъка под моста с презумцията да започна от там и да вървя срещу течението така като го пише в дебелите книги или поне това, което аз съм чел. Още с първото замятане на една от джапанките отчетох кълване и макар, че рибата бе по-малка от куката това ме насърчи още повече и си казах, че: Тук ще да бъдат големите "бухалки"!, както обича да се изразява един мой приятел и колега по риболов. В продължение на 1ч. мятахме и експериментирахме с най-различни видове мухи: сухи и мокри, но уви освен дребен уклей и кефал нищо по-съществено не пожела да се закачи, което ме наведе на мисълта, че или ние не използваме правилната тактика или слуховете, които бяхме чули за тази река са просто една хипербола. В последствие се оказа, че причината е съвсем друга, но затова четете малко по-надолу. Така вървейки и преосмисляйки думите на моят приятел, който ми обясняваше как бил хванал две дузини за по малко от 2ч., аз стигнах до едно място, където реката бе направила втори ръкав и където водата течеше съвсем бавно. Държа да отбележа, че въпреки обилните дъждове реката предоставяше отлични възможности за риболов на изкуствена муха, а колкото до водата тя не бе толкова мътна колкото си я представях. Та на това място беше паднала една върба, предразполагаща за добро убежище на едри кленове и под която минаваше една малка вадичка, свързваща двата ръкава и снабдяваща този с по бавнотечащата вода с обилно количество кислород(абе с две думи "перфктното място" ). Завързах една суха муха(опашка с две разклонения от фазан, тяло от тъмно зелено перо може би пак от фазан не се сещам точно, но е много рзпространено при оформянето на тялото на джапанкита, имам предвид това което се навива след вълнения конец за да има контраст, две от най-малките пера от скалпа на петел оформят крила и венче(майче хекел се нарича) пак от перо на петел, която бях вързал собственоръчно и която бе една удачна импровизация, но както се оказа малко по-късно, само за дребосък. След няколко замятания извадих два клена, който бяха около 15 см, но останах много учуден, защото имах по-големи очаквания и се бях наточил точно тук да излезе нещо по-добро, но уви не се получаваше, което ме накара да изпробвам нова тактика, а именно да опитам на нимфа, имитираща ручейник и глава, която не бе много голяма. Имах предчувствието, че този път ще се получи, затова се опитах да бъда максимално точен и прецизен с презентирането на стръвта, дотолкова, доколкото ми позволяваше вятъра. За мое най-голямо щастие още с падането на нимфата видях как индикаторът изчезна в съвсем противоположна посока на тази, на която бях заметнал и след секунда върхът на моята нова пръчка усети тежеста на една достойна риба. И въпреки, че борбата бе сравнително кратка тази риба която бе около 27см. придаде един добър завършек на един не до там успешен риболовен ден. После продължих да обикалям и да се опитвам, но всичко остана без резултат. В последствие разбарх от местен рибар, че неговите съселяни са направили поголовна сеч, в продължение на две седмици, като са изловили голяма част от рибата, кой с мрежи кой с чукове, кой с други методи. На връщане се отбихме и край р. Златна Панега да проучим ситуацията. Там най-случайно в едно крайпътно заведение видях един истински риболовец(казвам тва, защото аз съм просто аматьор :lol: ), който много ми заприлича на човек познат от риболовните списания, та той ми сподели, че излетите на р. Вит са просто безпредметни и е чиста загуба на време да се мъчиш да хванеш там риба, която местните ситематично подлагат на изтребление. Оказа се, че това е наш колега познат в нашите среди като Бат Стан. Е от мен стига талкова. Пожелавам на всички мои колеги успешни излети и не забравяйте да споделяте уловеното и преживяното от вас ,та било то оскъдно. :P

_________________
Не съдете хората, които опитват и не успяват. Съдете само онези, които не желаят да опитат.
Кажи ми и ще забравя; Покажи ми и ще го запомня; Остави ме сам да го направя и ще те уча.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов