Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 6:36 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Юни 15, 2008 5:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте момци!! Немам силици да пиша...цял ден къртих някакви винкели по балкона на бащата, полсе разчиствах мазето - мамка му, винаги съм се удивлявал как може толкова багаж, обикновено абсолютно ненужен, да се събере в такова малко пространство :? :? :?. Та затуй ще бъда по-кратък.....
Та хавата е следната - вчера, към 8.00 часа се срещнахме с Веско / Уотърмен / на езерото на Терминала. Времето беше отвратително - както беше ясно към 6.00 така към 7.30 се затисна от едни ниски, тежки облаци.....Разпънахме сопиците - аз бях с Ийст Бранча, Веско - с неговия Партридж....Ето го и Веско:

Изображение

Той остана впечатлен от качествата на Мастъри серията ЕксПиЕс на СА, аз за пореден път се убедих колко различно се усещат съвременни пръчки от различни класове и особено дължини!! Тука сега колкото и да съм уморен не мога да не обясня мааалко по-подробно...Та мисълта ми е следната - когато видя определен модел и марка пръчка в Ибей от по-старите неща веднага мога да ви кажа как се държи същата на поклащане, независимо, че е на "майната си" в Щатите :lol: и независимо дали е седем фута, втори клас или десет фута, осми клас...Без да си придавам важност, твърдя че познавам на 123%....Същото обаче съвсем не мога да кажа за съвременното производство, или поне за това, което е представено на нашия пазар - разликата само в един фут и един клас прави пръчките с разлика в поведението им оттук до небето.....ако ви вържат очите никога няма и да предположите, че става въпрос за една и съща серия от една и съща марка!!!! По абсолютно същия начин седят нещата и с въпросния Партридж - притежавания от Веско модел е с много приятна медиум акция, което не мога да кажа за по-дългия и по-тежкия му брат,чед :lol: :lol: !! Толкова по материалната част.....Започнахме да меткаме донякъде безцелно, защото повече си говорехме с Веско.....Момчета, никакъв форум не може да се сравни с "живото предаване" :lol: :lol: . Дори и това бе една от засегнатите теми - друго е като се виждаме по "бойните полета" и си говорим очи в очи...усещането е съвсем друго!!!!
В интерес на истината езерото бе доста оживено - имаше още двама колеги, единия от които си тръгна много бързо, а другият определено добре се справяше с фибростъклена / според мен / мухарка...даже момчето извади първата за деня риба!!
Както ви казах и в началото, времето бе отвратително, рибите се държаха в дълбочина и почти не се виждаха....Малкото екземпляри, които успях да зърна с нечовешко взиране във водата, не реагираха на подадената муха...всъщност реагираха в отрицателен смисъл - в момента на падане на мухата просто "слизаха" в дълбочина.....Независимо от това по някое време бат ви Райко си ковна резонната рибка 8) 8) :

Изображение

Изображение

Тъй като доста хора ме питат каква точно е "корковата убавица" се опитах да я щракна, докато е в устата на рибока - те я те :lol: :

Изображение

Веско бе твърде далеч, за да направим снимки, поне малко доближаващи се като композиция на тия, дето правят Радо, Лъчо и Левката :lol: :lol: :lol: ....ноооо за неговата риба бързо, бързо дотърчах:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А ето и как рибока си отплува в къщи:

Изображение

Постепенно излезе вятър, който имаше "добрината" да поразкара облаците, но за сметка на това доста развълнува повърхността и окончателно "смъкна" рибите......

Малко калпав край на историята, ще кажете, ама нали знаете, че бат,ви Райко винаги държи по някоя изненада в ръкава 8) :lol: ...Тоя път изненадата дойде ей от тоя момък - Краси Иванов, който освен колега рибар, ми е и колега от работата:

Изображение

Той е поел по "дългия път" и рано или късно ще стигне до мухарката :wink: :wink: .....миналата година се влюби във фидера, сега си взе директен и отново е възхитен / между другото винаги съм казвал, че това е ултимативен начин на риболов на леко /, а, както ще видите, има и таланта, задължителен за добрия риболовец:

Изображение

Изображение

Та по едно време съм се сврял под едни храсталаци и подавам успоредно на единия бряг. Чувам, че зад мен се шушка и инстинктивно викам - Веско, тука съм.....Да ама не - Краси ми вика - абе Райко, хванах някаква странна риба.....Първоначално му викам - абе Красьо, това е яка кротушка бе, ама рибата се оказа без мустаци :-s :-s ...Бързо и направих няколко снимки и му казах да отиде и да пита Веско каква е тя. Оказа се, че е черна мряна / не я познах, тъй като, подобно на пъстървата, никога не съм улавял такава риба /........Едва ли някой от вас е предполагал, че в този затворен водоем може да живее точно черна мряна!!!!...Ето и тая красавица:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Толкова от бат,ви Райко!! Прекарах няколко часа с приятни колеги, отново с любимото хоби.....какво повече може да иска човек!! Поздрави на всички!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Последна промяна Bate Raiko на Нед Юни 15, 2008 7:03 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 15, 2008 6:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 11:36 am
Мнения: 747
Местоположение: София
Евалата бате Райко! Перфектен както винаги! :wink:

Поздрави :)

_________________
Животът е това, което ти се случва докато си правиш съвсем други планове...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 15, 2008 6:46 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
определено не бях виждал мряна без мустаци :shock:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 15, 2008 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Цитат:
Едва ли някой от вас е предполагал, че в този затворен водоем може да живее точно черна мряна!!!!...Ето и тая красавица:

Привет Бат Райко,
на твоето любимо водохранилище Тецо-о ги има. Преди години имаше един друг Тец. Над този с канала. Падаше се м-ду сегашният и къщите в севрвната част. Там преди да засъхне ловяха на троики. Като повечето рибки бяха мренки и тази , която си показал.
Най-големите мрени от този десен обаче съм виждал на Дружба лейк- уловени на "капан", заметнат за шаран.
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 16, 2008 10:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Bate Raiko написа:
Та по едно време съм се сврял под едни храсталаци и подавам успоредно на единия бряг. Чувам, че зад мен се шушка и инстинктивно викам - Веско, тука съм.....Да ама не - Краси ми вика - абе Райко, хванах някаква странна риба.....Първоначално му викам - абе Красьо, това е яка кротушка бе, ама рибата се оказа без мустаци :-s :-s ...Бързо и направих няколко снимки и му казах да отиде и да пита Веско каква е тя. Оказа се, че е черна мряна / не я познах, тъй като, подобно на пъстървата, никога не съм улавял такава риба /........Едва ли някой от вас е предполагал, че в този затворен водоем може да живее точно черна мряна!!!!...Ето и тая красавица:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Толкова от бат,ви Райко!! Прекарах няколко часа с приятни колеги, отново с любимото хоби.....какво повече може да иска човек!! Поздрави на всички!!!!!


Бате Райко,

Доколкото си спомням от лекциите по зоология на гръбначните, наистина е черна мряна (ако не се лъжа, най сигурния белег за различаване от бялата мряна е дължината на аналната перка).
Но пък пак от тези лекции, не ми се върти в главата черната да няма мустаци!?! Даже ми се върти в главата че не бяха две, а цели четири мустачета.

Странна работа, странна риба!
Но може и да бъркам

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 6:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ето затова нашето хоби е в пъти по-вълнуващо от другите - никога не знаеш какво плува отдолу :wink: :wink: ........Коментирахме рибока и с колегите в работата, всички са единодушни, че е мряна, въпроса с липсата на мустаци обаче ги "хвърли в тъча". Рибката действително нямаше мустаци, няколко пъти проверих...единственото предположение е да е някакъв мелез, макар че нямам идея дали друга риба би могла до оплоди мренски хайвер.....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 7:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Онзи ден "хванах" черна мряна на фазанова нимфа.
Беше като класическо кълване на нимфа - отклоняване на линията встрани от течението, но рибката беше закачена отгоре зад главата.
Още ме "гложди" дали е чиста случайност или рибата е посегнала към нимфата приемайки я за храна.

Мен ми се иска да е първото, но май по-скоро е второто :)
---------

При "твоята" мрянка може докато е била малка, някакви други рибки да са и изгризали мустачките и в последствие съвсем да са закърняли.

А, може и да сте открили нов биологичен вид. "Терминален" ендемит :) .
Между другото, откривателя на нов вид има право да му даде видово име (на латински) ;)

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 8:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ангел каза:

"....докато е била малка, някакви други рибки да са и изгризали мустачките и в последствие съвсем да са закърняли."

Мдааа.....това е вариант, такова поведение съвсем не е рядкост в акваристиката / кълване на перки, мустаци и всякакви други израстъци :lol: / и то особено на придънни риби.
А за наименованието си прав - винаги съм се опитвал да си представя как са се чувствали великите естественици на 19-ти и 20-ти век, описвали видовете "извиращи" в Амазония и Африка.....сигурно са били на седмото небе!!! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 8:36 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 9:57 pm
Мнения: 93
Местоположение: Струма, Искър, Огоста, Осъм, Вит
Според мен е резултат от генното инжинерство :lol: ,извънземните са виновни за всичко.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 9:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Bate Raiko написа:

.... А за наименованието си прав - винаги съм се опитвал да си представя как са се чувствали великите естественици на 19-ти и 20-ти век, описвали видовете "извиращи" в Амазония и Африка.....сигурно са били на седмото небе!!! Поздрави!!!


Бате Райко,
Няма нужда да говориш в минало време - вЕрвай ми!!!
Животинското царство (особено при клас Инсекта) е толкова голямо, че непрекъснато се откриват нови видове. Това особено важи за Амазония. За там се казва, че е достатъчна и седмица (дори и без да си даваш много зор) да откриеш нов за науката вид :).
Но не само многообразието на видовете (във "външната" им морфология) е причината. От съществено значение е и непрекъснатото развитие на методите за определяне на видовете в таксономията. Вече дори се използват генетични анализи за определяне.
Поради тази причина, при много видове по задълбочените анализи показват такива различия, налагащо "разбиването" му на подвидове и дори до обособяване на нови видове, въпреки че "външно" всички са обсолютно еднакви.

В този смисъл, в днешно време се казва, че работата на биолога, занимаващ се с определяне на видовото разнообразие и разпространение, е 10% на "полето" и 90% в лабораторията.

Великите естественици на 19 и началото на 20 век едва ли са се чувствали особено, давайки имена на "гадинките" - за тях това е било ежедневие, а за някои сигурно и ежечасие. Да вземем един Линей например. Може би на някой му е направило впечатление, че след латинското име на много от насекомите (и не само) стои едно "L." - идва от името на Линей.

Та и днес, че дори и в България, не е рядкост да се открие нов вид. Дори мои бивши колеги (някои от които и мои връсници) имаха честта да дадат име на откритието си.

Така че, ако не сте запазили рибката, при следващата такава я подлагайте на таксономично изследване, да видим дали няма да се пръкне някой български ендимит, неоткрит до момента за науката, и името му да бъде например Barbus Terminalicus BR. или Barbus BateRaikovi BR. :) :) :)

Поздрави!!!

Ангел

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 11:19 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Охх....малко оспамихме историята :oops: :oops: , ама усещам, че сме от една "кръвна група" :wink: :wink: !! Ангеле, детската ми мечта е да видя на живо дъждовната гора на Амазония и/или Екваториална Африка / за последната казват, че даже е по-богата и интересна от Амазония /. Това е свят, който заслужава да бъде видян преди да се срещнеш със Създателя.....и е живото доказателство за съзидателната мощ на водата. Дано имам тоя късмет!! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 12:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Bate Raiko написа:
Охх....малко оспамихме историята :oops: :oops: , ама усещам, че сме от една "кръвна група" :wink: :wink: !! Ангеле, детската ми мечта е да видя на живо дъждовната гора на Амазония и/или Екваториална Африка / за последната казват, че даже е по-богата и интересна от Амазония /. Това е свят, който заслужава да бъде видян преди да се срещнеш със Създателя.....и е живото доказателство за съзидателната мощ на водата. Дано имам тоя късмет!! Поздрави!!!!


Не мисля, че сме оспамили каквото и да е било!
Напротив, мисля че комуникирайки си по-подобен начин поддържаме темите по-живи и разнообразни.
Иначе, забелязал ли си обикновено по такива репортажи до колко и какви коментари се изчерпва темата?!
"Ей, Пешо, чудно сте ги надърпали, батка!!!"
"Е..ти тупалките, е..ти и чудото!!! Аз за такива само мога и да мечтая :cry: "
"Мите, приятелю чудно сте си изкарали, пък и рибки сте си хванали"
... и т.н.
Най-много някой да попита "На каква муха?" "Нещо за тактиката"
.... и репортажа потъва в забравата.

Пък и не всеки път може (пък и не е хубаво), когато "развитието" на темата предизвика странични (също интересни) коментари, те да се пускат като отделни теми. Пък и не винаги е хубаво модераторите да ги местят "там, където им е мястото". Някакси се губи "инерцията".

Нека си покоментираме малко те тука те за нещата, които ни вълнуват сега и в момента, пък квото такова. Не може "На масата" да я пълним с кви ли не щуротии само заради наколко странични коментара.
------------

А за екваториалните дъждовни гори си много прав!!!
Красотите им заслужава да се видят, даже и да станат причината да се стещнеш със Създателя :lol: :lol: :lol: А, ако преди това си дърпал с мухарката и някой 50-60 кг "пръскач", като гигантската арапайма например, може с усмивка да Го чакаш :lol:

Искренно ти пожелавам да сбъднеш мечтата си и да се върнеш да разправяш!!!
Че и репортажче в akulata.com да не забравиш да пуснеш!!!

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 1:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Мдааа.....съгласен съм с всяка дума, която каза в горния си пост - и за "калъпа", по който се развиват обикновено темите, и за загубата на "инерция".....Все пак ме радва обстоятелството, че вече модераторите ползват "ножицата" много по-умерено :wink: :wink: . Винаги съм казвал, че основната цел на форума е преди всичко да помага за ограмотяването на колегите и то в най-широкия смисъл на думата - писането и четенето тук няма да ни направят можещи, но ще ни направят знаещи!!! А първата кръчка към моженето е знанието!!! Поздрави!!!!
А ако стигна някога до там, просто няма начин да няма репортаж в Акулата.ком :lol: :lol: :lol: :lol:!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 4:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Ехехехеех Bate Raiko а бе ти само ги дърпаш на този Терминал то като гледам всяка тема за това място предлагам да се отвори нова секция за теми да се кава "Терминал 2" :D :D :D :D ...какво ще кажеш :D :D :D .Много ти се радвам на тебе и на тея твой излети дано няма и не ти го пожелавам да има "Терминала отвръща на удара" :D :D :D поздрави от Перник Bate Raiko


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 17, 2008 5:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Кристал, здрасти!!! Ааааа....не искам да се отваря подфорум, че вече има един - ТЕЦ-о, а същия го позабравих :oops: :oops: . То вината не е изцяло моя, както е тръгнало май няма да се дърпат рибоци там веке, ама знае ли човек :wink: :wink: . И тъй като получавам л.с.-та бързам да кажа - няма никакви тайни на Терминала, достатъчно е да го посетите два-три пъти и ще му "хванете ритъма"!! Едва ли ще хванете трофейните риби / което не е сигурно де, може да сте късметлии :wink: /, но ще хванете риби!! А и от теб очаквам в скоро време подобни репортажи от Пернишко - има доста хляб в тоя регион :lol: :lol: :lol: !! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов