Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 30, 2009 7:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Имаш ли проблеми с равновесието докато замяташ, без да държиш греблата? И вятъра не те ли изтласква към брега докато стоиш на едно място? Аз не мога да си го представя, освен ако каяка не е двуместен с втори човек (което е най-хубаво) или краката ти не са във водата с плавници, но във втория случай е неудобно. Иначе разстоянията с каяк са голям плюс.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 31, 2009 10:29 am 
Offline

Регистриран на: Съб Авг 16, 2008 10:22 am
Мнения: 127
Местоположение: Стара Загора
Проблем с равновесието няма ,вятъра и течението те носят разбира се ,варианта е или да се закотвиш ,или периодично да хващаш греблото .Честно казано аз съм влизал основно със спининга/Жребчево,Кърджали / ,на муха влязох само на Велека но резултата беше разочароващ-три лупавеца колкото пръст.Един приятел се пуска основно на пресевните до Зимница и не може да се нахвали -толкова много и едри кефали на муха не бил дърпал.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 10:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
тоя първия каяк си е туристически и може би е по-малко удобен от сит-он-топа. Ситовете доколкото знам са проектирани точно за риболов и имат разни поставчици и екстри. Но според мен зависи какво ти трябва.

Ако искаш да си максимално гъвкав по НАШИТЕ реки и излети за уикенда - сит он топа е добър вариант.
Но има хора които мечтаят за няколко дневни пътешествия по река, комбинирани с изминаването на по-голямо разстояние, а за целта туристическата лодка е незаменима! С подходящата предварителна подготовка и усвояване на баланс(който в по-голямата си степен идва от тялото, а не от греблото) нагаждането на подходяща позиция за кастинг става лесно.

Лично на мен, предвижването с проходилка ми е по-голяма мъка. Може би е нисък клас или пък не съм свикнал достатъчно, но понякога ми се иска да имам гребло като влизам с нея (:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 10:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Благодаря за отговорите. "Сит он топ"-а са мухарското разрешение. Така може да си пускаш краката с плавници за да не те издухва вятърът. Има и друг изпитан вариант- дъска от сърф (+: по-малко съпротивление когато е на покрива на колата- за големи разстояния има значение).

Вижте какъв каяк намерих с Google от прима виста:
http://shop.lifejackets.co.uk/acatalog/Fishing_kayaks.html
(Прочетете особеностите на модела в описанието и кеф ще ви стане.)


ПП Седалката за кръста изглежда много удобна- направо безценна.
ПППП Каяка е без финка (стабилизираща перка), нали?


Последна промяна Tazz на Пон Ное 02, 2009 10:51 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 10:47 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте, колеги,

Интересна тема се оформя!

dreado написа:
Лично на мен, предвижването с проходилка ми е по-голяма мъка. Може би е нисък клас или пък не съм свикнал достатъчно, но понякога ми се иска да имам гребло като влизам с нея (:


Здрасти, dreado,

Ползвал си и трите вида плавателни средства, за които говориш (каяк, сит он топ каяк и проходилка) и ако си, би ли обяснил кое е по-добро и за какво?

Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 12:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
На сит он топ само не съм се качвал,
наблюденията ми се като на ... страничен наблюдател :D

Приемаме, че говорим основно за флай фишинг:

проходилката за мен не е достатъчно маневрена и надеждна, тъй като лесно може да се спука - това естествено важи за по-ниския клас, предполагам, че има по скъпи изработки които са доста устойчиви. Моята е от кабела, ефтин вариант. Става за спускане по-леко течение, но ако в един момент забележиш риба или удобна позиция, на по далечно разстояние, трудно става маневрирането и травесирането от бряг на бряг при реки с по-широко корито. Удобна е за пренасяне, дори в двуместна кола ((:

може да съм пристрастен, но за мен каяка е по-добрия вариант. Това какъв вид е зависи изцяло от местата на ползване.
Лично аз не бих си взел сит он топ тъй като не ми се струва удачен за по-големи експедиции. А аз мечтая за такива. Малко по-скъпите варианти имат багажно отделение което е закрито(като горепосочената лодка), но тялото на човек е открито и лошо време се мокриш обилно.
За язовир с бивак на брега, сит он топа си върши работа (: Макар, че на широка поляна примерно, времето се влошава доста бързо и вълните стават като на морето :lol: друго си е ако си покрит!


Изображение При туристическите обаче по-голямата част от тялото е закрита от шприцдека Изображение и с подходящо яке може да останете сухи много повече време. Друг плюс за мен са големите отделения за багаж. Съвсем подходяща лодка за 5-6 дневно спускане по марица в този сезон.

Дори и лятото в по-малка река можеш спокойно да си се предвижваш с цялата екипировка в продължение на няколко дни, независим от кола.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 12:52 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрасти, dreado,

Благодаря ти за отговора!

Приемам, че си ползвал каяк и проходилка! И ще започна от тука!

Според мен, когато се сравняват две неща трябва да се използва база, по която да се сравняват.
Проходликата и каяка са две плавателни средства, които се ползват за различни неща.

Не може да сравняваш проходилка и каяк без да кажеш кое за какво се използва. Тва е все едно да попиташ: кое е по хубаво - мухарка 2-ри клас или мухарка 7 клас, без да кажеш за какво.

dreado написа:
Моята е от кабела, ефтин вариант. Става за спускане по-леко течение


Проходилката е измислена за риболов в затворен водоем. Много хора погрешно я използват за реки, както и за големите наши язовири, опитвайки се там да облавят големи пространства плувайки от залив към залив.
В една река, колкото и да е бавна, в нея има течение. Когато под вас има стърчащ клон, който не виждате, докато сте се захласнали по риболова и се наденете на него, тогава рискът от спукване на проходилката е по-голям, отколкото ако я ползвате в стояща вода. На запад, където мухарството по реки с плавателни средства е по-разпространено се илолзват понтонни лодки, с плавници и гребла.

Що се отнася за употребата и у нас в по-големите язовире, проходилката може да се използва да речем, за малките заливи на големите водоеми. Може лесно да влезеш и да обловиш изцяло един малък залив, след което да излезеш и да се преместиш с колата на друг.
Но най-голямото и най-важното приложение на проходилката са малките водоеми, малките езера и въобще малките пространства. С нея предижването се извършва с краката и просто при по-големите пространства, при изминаване на големи разстояния, в големи водоеми, човек бързо се уморява.
В малките водоеми, от гледна точка за оптимален риболов с муха и шнур, проходилката е незаменима с нищо друго.
Проходилката е възможно най-маневреното плавателно средство. Смяна на посоката, завъртане, всичко това ви го осигуряват краката и плавниците. Докато маневрирате с краката, ръцете са ви свободни и спокойно може да мятате с мухарката на където си пожелаете, дори и когато духа вятър. Проходилката е компактна, лесна за пренасяне, дори в раница, и лесна за експлоатация. Сравнително ниската и себестойност е също много важен плюс.
По-скъпите модели проходилки са от по-качествен материал, с повече камери, някои са снабдени с гребла и различни други екстри и т.н. и т.н.

dreado написа:
Удобна е за пренасяне, дори в двуместна кола ((: може да съм пристрастен, но за мен каяка е по-добрия вариант.


Всичко това го написах, за да се опитам да ти обясня, че използваш проходилката си не по предназначение.

Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 1:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
Съгласен съм (о: затова казах, че зависи за какво ще се ползва съответното корито! Говорих изцяло от моя гледна точка и моя начин на ползване.

Проходилката в малки водоеми е по-добрия вариант, но що се отнася до големи язовири и облавяне на заливи, пак отстъпва на каяка. Най-малко заради процедурата по излизането от водата, прибирането на въдицата в колата, качването на проходилката в/у покрива, амортизирането на колата по нездравословни черни пътища и влизането отново във водата - с каяк, дори сит он топ си спестяваш всичко това.

Проходилката според мен е идеала за риболов на щуки в Майнитоба (:
Не съм искал да омаловажавам качествата й, но ако разполагаме с ограничен бюджет и практикуваме риболов в различни по тип водоеми, най-често се налага да търсим комплексно решение.

Пък и Радо... в повечето малки водоеми, може и пеш (:

-----

Много са интересни понтонните лодки за които спомена, но може би по нашите ширини няма да имат кои знае какво приложение. Като ги гледам идеално заместват каяка при флай фишинг експедиции по река.

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2009 2:04 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
dreado написа:
Пък и Радо... в повечето малки водоеми, може и пеш (:


Точно така, в повечето малки водеми, особено тия обраслите с тръстика по брега, може спокойно да обикаля човек по брега пеша и да надзърта през просеките от трастики, за да се любува на някой, който се е шмугнал да лови от вътре покрай трастиките с проходилка 8) .

Като каза Майнитоба, спецялно на тоя гьол не ти трябва проходилка, там спокойно може да нагазиш на двайсетина метра с гащеризон до подуене и да си ловиш на чешка нимфа, ехехе, в краката, че даже и зад гърба да си подметаш, ако пропуснеш некоя.

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 04, 2009 7:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Браво,хубава тема се е заформила.Каяка си е тръпка и дава големи възможности за риболов на по дълги разтояния.За риболовни цели сит он топа е за предпочитане,за дълги преходи,както Dreado уточни е по-добре сит ин каяк.
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=32696
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=32710
Едно много интересно клипче:http://www.youtube.com/watch?v=ozK-EBcWWSc


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 05, 2009 12:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
casian написа:
Едно много интересно клипче:http://www.youtube.com/watch?v=ozK-EBcWWSc


Зловещо равновесие, всеки момент очаквах да се изпльоска.

Гледал съм и клип как един от катер вижда един свръх-тарпон да скача. Слиза във водата с едно кану и му замята с мухарката. Тарпона се закача и пича успя да го извади без да се преобърне.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 09, 2009 9:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
Винаги ми се е искало да погреба в тази част на язовира, надвеселите се над водата дървета и скалите са много красиви, ако ходите на туризъм с тези или други каяци, обадете се, търся си съмишленици от Пловдив :)

малко шотове от кавал тепе наскоро

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 28, 2010 3:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Да върна темата малко към живот аз :)
От едно известно време съм се замислил за покупка на нещо, което позволява да се справя с проблема обрастли или стръмни брегове. Проходилка ли, каяк ли.
В момента определено клоня към каяците и по-точно към "сит он топ".
Имам колеги, които не са риболовци,но се занимават с водни спортове.
Някои от тях изразяват мнение, че недай си боже от каяк се срутиш във водата някак как да се качиш отново, което за "сит от топ"-а не важи.
Не съм пробвал нищо от изброените досега, но все си мисля, че каяка дава малко по-голяма височина от проходилката...
Та идеята ми е някой ако може да сподели преките си впечатления измежду двата вида каяци и тяхната стабилност във водата!
Не на последно място с каяка дори да не риболовствам може да си погреба малко за спорта, докато проходилката си е изцяло мухарски аксесоар.
Поздрави, К.

_________________
Мухарски Клуб "МАЙНА ФЛАЙ"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2011 4:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Сеп 06, 2007 11:05 am
Мнения: 53
Местоположение: Пещера
Темата е малко старичка,ама напоследък се позаинтересувах,та... Защо никой не споменава и кануто,като вариант ? Според е мен,е далеч по-удобно за риболов(спрямо каяка),бързо се движи,по-стабилно е от каяка ! Ето и няколко картинки - http://www.kayak-house.com/catalog/catalog.php?categ_id=11 , http://www.lodkostroitel.com/product.php?id_product=97 , http://bg-kayak.com/8/pcategory.html :-s

_________________
...just KEEP WALKING !!!

Колкото повече мухари(и риболовци),толкова повече риба !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов