Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Апр 25, 2024 4:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 16, 2009 5:38 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Привет на всички!

Искам да ви разкажа за един излет на Огняново, който с колегата Skaven планирахме и осъществихме.
Още преди края на работната седмица бяхме решили да идем на Огняново да проверим дали тамошните кефали са активни, и дали ще одобрят нашите мухи от кулинарна гледна точка.
Имах и жокер от бате Райко, та в Петък вечер планът беше ясен - тръгване рано на другата сутрин, така че преди изгрев слънце да сме на язовира. С приповдигнато настроение проверих такъмите и багажа вечерта, легнах и засънувах кефали със зейнали уста.

Когато в четири часа в Събота сутринта часовника ми звънна, едва отлепих очи. В първия момент си помислих "Какво, по ...", но тутакси се сетих - "А-а-а, Огняново!" Скочих от леглото и разтрих очи. Докато бавно се разсънвах, монотонен шум достигна до съзнанието ми. С неясно предчувствие отворих прозореца, и ... да-а-а, навън валеше, и то доста напоително.
Докато обмислях вариантите на действие, телефона ми иззвъня. Вдигнах и - "Ало, спиш ли? От два часа така вали. Какво правим?" Ами, какво - лягаме да спим, ако преди обяд се оправи времето, след обяд отиваме, ако не - в Неделя.
Времето не се оправи до обяд, и съботния ден бе запълнен с полезни, но не особено интересни занятия, а риболова остана за следващия ден.

Излишно е да споменавам, че когато днес в четири сутринта будилника звънна, нямах проблеми със ставането, и първото което направих, бе да погледна навън.
Не валеше! Добре!
Измих се, закусих набързо и пет минути преди уречения час бях на сборния пункт, където вече ме чакаше Skaven.
Натоварихме багажа и потеглихме.

Язовира ни посрещна, леко показвайки хладните си огледални води през ефирна пелена от полупрозрачна мъгла.
Сглобихме мухарките и с първите лъчи на надзъртащото иззад хълма слънце пристъпихме към действие.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение



Според информацията от бате Райко, кефала беше в крайбрежните водорасли. Насочихме се към полегатия бряг отдясно на стената.
Информацията се оказа точна - поясите от водорасли в плитчините бяха населени с кефали, които не криеха присъствието си - на моменти в определени места водата почти 'вреше' от кръговете, които кефалите правеха.
Започнахме да подаваме мухите - бръмбаретки в различни размери и разцветки, и започнаха най-дивите и зрелищни кефалски атаки, които някога съм виждал.
При цопването на мухата, надигайки вълни, от поне пет-шест страни към нея мигновено се изстрелваха кефали, които, в надпреварата си да я лапнат, буквално се сблъскваха и сбиваха. За съжаление често в боя нямаше победител и мухата след подхвърлянето в пяната между рибешките муцуни оставаше спокойно да лежи на повърхността на водата.
Все пак не винаги ставаше така, случваше се някой кефал да изпревали събратята си в надбягването, да я захапе и, усетил коварното острие, да започне панически маневри с цел освобождаване.
Интересно е, че въпреки гъсто израсналите водорасли, нямаше проблеми с оплитане на риби и късане.
Трофейни екземпляри не заловихме, но масово излизаха кефали от среден и по-малък размер.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Към обяд вече слънцето доста напече, наоколо започнаха тренировки по водни спортове и надсвирване, пък и кефалите започнаха да се държат доста по-изтънчено и да проявяват известна мнителност по отношение на мухите, които им предлагахме, та решихме че няма смисъл повече да продължаваме; бездруго вече бяхме добре 'начесали крастата'.
Събрахме багажа, натоварихме се, хвърлихме един последен поглед към бистрите води на язовира, и потеглихме обратно...


Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 16, 2009 6:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 7:00 pm
Мнения: 57
Местоположение: Zlatograd
Браво колега добре сте си прикарали :wink: \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 16, 2009 7:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Венци, поздравления за излета!! Радвам се, че сте уцелили крендурчовците в същото "настроение", в което ги намерих и аз!! Между другото, в делничен ден язовира е в пъти по-спокоен!! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов