Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:53 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 5:13 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет,

Щукарския риболов на муха е в разгара си! И ние с Лъчо като негови страстни привърженици решихме малкото свободно време днес да го употребим по предназначение.
Решихме за няколкото час да отскокнем до арендования на Стефаново, Радомирско, ей тъй на, колкото да подръпнем някоя щукичка.

Изображение

Времето беше облачно и тихо. Мъглата, която се беше разстлала над язовира ни посрещна със изстудяващата си прегрътка. Абе студ и тва си е.

Изображение

Малко след като започнахме да мятаме, Лъчо дръпна една щука, малко над 40 санта. По-нататък извади още една такава и една му подгони стримера.
Гьола от едната си страна е плитък и аз реших така, покрай тръстиките да нагазя с гащеризон до където мога. Не можах да издържа дълго, да постоя на едно място дето се вика, да усетя гьола. Не, междувпрочем добре го усетих.
Малко след като нагазих и вече имах чувството, че някой ме е залял с бетон. От стоенето в студената вода се бях вкоравил, или вкуравил, хех, не знам как е по-правилно да се каже. Само знам, че ми отне повече време да се поразтъпча, за да се стопля, отколкото докато стоях във водата. Абе, ужасна работа.

Изображение

Остави това ми и рибите нещо не ме играеха. Немах пипане до преди да си тръгнем.
Към два и нещо трябваше да потегляме и точно тогава ми излезе една мастия.
А оттук, а оттам, два пъти подяде стримера, изглежда откъм опашката, но не можа да го щракне в капана и я изпуснах. Но така е уважаеми колеги, има и дни в които не върви. Здраве да е. Пак ще ги дебнем.

Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 8:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 8:45 am
Мнения: 173
Местоположение: София
Нищо нищо, уловените риби не са най-важното в един излет

_________________
LZ1FLY


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 9:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Аааах Радо, какво направи от мен бедния кефалджия!!!
Преди си ловях кефалчетата и не ме интересуваха ни пъстърви, ни костури, ни щуки. А ся....... ела ме виж, в главата ми само заешки стримери и зъбатки. И за всичко това, си виновен само ти! След твоя репортаж за Майнитоба, като видях какви сте ги творили Лъчо, Ники и ти, се подпалих и аз. Навързах стримерчета, понакупих си некоя и друга пръчица и взех да хващам. Щукички некакви ( умалителното е щото такива са ми щуките), ама така повечко, демек за сметка на качеството да намлатим количество, щото с големи, като вашите не можах да се облажа. И тъкмо се поуталожиха нещата и взе да ми минава, хоп нов репортаж от ново място ( което изглежда страхотно между другото ) ми ся,... ко да праа? Да си карам на старото място или да пробвам новото? Изобщо раздвоение, не разтроение некаво ми се получава, абе мани!

Радо поздрави за излета и благодарско, че сподели.

Поздрави!!!

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 9:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Щуките са сила! И на мен са ми влезнали в главата напоследък :lol:
Радо на каква дълбочина ги търсихте ? Следващия път ще ги накъсате ! аз тука тая година съм изпуснал 3 добри щуки и много ме е яд. С флурокарбон ли ловите и с какви поводи.

Мисля че може да се получи много добра тема за щуките нека повече колеги се включат.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 10:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Браво за излета! Още едно красиво място!

ludiqdevet написа:
...ми ся,... ко да праа? Да си карам на старото място или да пробвам новото? Изобщо раздвоение, не разтроение некаво ми се получава, абе мани!


Бас ловя, че след две години ще знаеш поне 10 водоема. :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 18, 2009 10:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Ади да си споделяме, или по-точно аз ще питам а вие ще отговаряте.
И така:.... много Моля ако някой може да повдигне завесата и да сподели нещо относно воденето на стримера при риболова на щука. Защото от висотата на минималният ми опит и от трите начина, които знам за водене на примамката не можах да изградя никаква стройна схема или система за постигане на по-високи риболовни успехи. Иначе казано както и да водех стримера, щуката се хващаше когато тя си искаше а не когато аз исках.

Сега Моля Хелп!

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 12:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Завеси не трябва да има ... :lol: Аз водя стримерите бавно, на къси придърпвания по около 30 см като понякога забързвам или забавям. Винаги внимавай преди да извадиш примамката и е добре да се прави по едно рязко придърпване малко преди да презаметнем. Тогава щуката ако е следвала стримера до момента често атакува. А тя често следва стримера и и трябва нещо мъничко за да атакува ... В началото изпусках щуки които ми атакуваха буквално секунда преди да извадя мухата. Взимат го като суха муха едва ли не зъбатите твари.

Това за воденето иначе мисля че размера на примамката също е от голямо значение и цветовете също. То всъщност всичко е от значение !

Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 9:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Добро е местенцето, но наистина за газене е подходящо през лятото. Около тръстиките се въртят безброй гладни червеноперки и чат-пат по някой нелош клен. Щука никога не съм хващал-просто нямам опит със стримери, което май ще се опитам да променя в най-близко време.
Ето едно снимче от последния ден на май тази година. :D
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 10:49 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет,

Ами, какво да ви кажа за воденето на примамката. То е волна програма. Всеки сам си изгражда някакъв стил.
Едно от най-важните неща според мен е воденето да бъде много бавно. Дали с дълги или къси обирания ще придвижвате примамката може би няма толкова голямо значение, колкото до това те да са бавни и паузите между всяка серия подръпвания да бъдат по-дълги.
Рибите, които съм ловил до сега са от дълбочини от няколко сантиметра до метър и половина, два. Поводът, който ползвам е възможно най-опростен, монофилно влакно с една дебелина (0.40 - 0.60) с дължина от метър и двайсе до метър и педесет. По-дъгите поводи пречат на хвърлянето. Накрая слагам метален повод с карабинка за мухата. След като заметна, изчаквам колкото е необходимо, мухата да слезе близо до дъното. И след това правя две три обирания и пауза. Пак две три обирания и пауза. Като паузата трябва да е по-дълга от времето на обиранията. Обикновено капанът щраква по време на пузата, докато мухата потъва. При последвалото подръпване, ако има риба на края, се усеща една тегавина, при което засичам. Също следя и шнура. Като заметна стои леко набръчкан. Много често, до като изчаквам на паузата между серията придърпвания, ако дръпне риба тя изпъва леко шнура или направо се чувства в ръцете, ако е по-силен удъра. Та такива ми ти работи.
Риболовът на муха на щука е по-резултатен от този на списниг. В това можаха да се убедят и любители на спининга при съвместни риболови. И това е така, не защото стримерът е по-интересен от да речем воблера или блесната, просто се движи много по-бавно от спининговата примамка.
Радвам се, че все повече колеги се палят по риболова на щука на муха. Това е тръпка, която зарибява страшно, не може да се опише с думи и трябва да се изпита.
Той не се изчерпва само със стримерите. Също много вълнуващ е и този с повърхностни примамки като попери, мишки, жаби, който като цяло е силен през по-топлите месеци. Ето и едно клипче за приятно начало на деня.
Всичко зависи от вас. За да се насладите на тръпката мухарски риболов на щука, просто трябва да си вземете необходимите такъми за това и да пробвате, докато хванете.

Поздрави,

Радо.

П.С. Дане, около Пловдив, майна, е мухарския рай за щука - имате река, язовири, щуки, кеф, това е - Майнитоба.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 12:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Здравейте момчета !

Да, риболова на щука със стримери е нещо невероятно.Палваш се още от първия излет, който си направил.Радо е много прав за всичко, което е казал относно воденето на стримера.Аз например, като стъпих за пръв път на водоем, който държеше щука, почнах да задавам въпроси и на Радо, и на Лъчо относно това, как да го водя този стример, как ще усетя, че ми кълве и т.н.Лъчо ми направи едно бързо интро и ме остави, просто си ме зареза и вика "Айде, ти си !".И разбрал-недоразбрал почнах да хвърлям и да си придърпвам.Хванах първата си риба ! КЕФФФ ! Продължих, вече по-уверен и оп още една рибааа ! И така лека по лека почнах да си изграждам стил.Знаех, че след хвърлянето, колкото повече изчаквам преди да почна да придърпвам, толкова по-надолу слиза примамката(естествено максималната дълбочина на която можеш да смъкнеш стримера, когато ловиш с плаващ шнур е пряко зависима от дължината на повода, айде да кажем, че 10-20 санта и от шнура подават надолу).Определено шанса да излезне голяма риба се увеличава, когато слизаш по-надолу, за това Ники ловеше с тежък стример и по-дълъг повод.Аз бях "лекичък" ... 5-6 клас пръчка, повод 1.20 (0.50) и леко стримерче.Почнах да експериментирам с подръпвания, с дълбочини и с всичко друго с което можеше да се гъбаркам :) Хващал съм риба на много бързи и къси подръпвания, тогава направо щеше да ми отмъкне пръчката, но в повечето случаи се потвърждават думите на Радо, тоест по-бавни подръпвания с по-големи интервали помежду им.Доста резултатно е !

Успех на всички !

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: За излета
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 1:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 23, 2007 12:31 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Поздрави за излета! Така е по това време студеничко но важна е тръпката. Тя и мерака топлят.За изпуснатите риби-здраве да е .И при мен при последното ходене пих студена вода-само костури.Гребане цял ден,времето предрасполагаше за щуки,но водата бе топла и гонеше още малките ребета преди да се изпокрият. Бях наснимал някои местенца но от разсеяност съм ги изтрил та ми остана само тази и то несполучлива!
Изображение
Здраве да е :!: Те първа почваме сезона.За воденето клипчето е срашно показно.Аз например ако водя пред камъши и дънери придърпвам със едно късо и едно дълго движение.Като след късото правя пауза със рязко последвощо дълго.И леко почукване със китката.А при подобни ситуации както на клипа -точно така със дразнещи движения.Но мое мнение че зависи и от вида на стримера.Съобразявам се и със мястото на засадата и дълбочината.Със Мънков съм на едно мнение за ударите при вадене или убиране към края.Удряла ми е буквално във краката.Но малките ензекпляри.На Шабла преди две години например имах случай когато едно бебе се настани до ботуша ми на 30 см. и се нагласи за атака.И отнесе няколко снимки като фотомодел.Та изпробвах и лакомиата му! :) :D Пуснах му отвесно стримеса ,две поклящания и беше в устата му :D Завидна лакумия.За поводите използвам фолфрамови че са по меки.Флурокарбона го предпочитам за бяла риба че е по крапризна на моменти и не гризе толкова както щуката. Поздрави :!: П.С Ради шнура го пробвах ,на място ми дойде ще върши работа.Потъва точно както иэках.Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 7:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Браво,бе Радолюбий :D и Лъчо ! ! !
Няма какво да коментирам - стига ми гледането :wink: ....А и ви пиша черни точки,дет' се вика :lol: :lol: :lol: .....
А като каза за това,че на стример е по-ефикасно от на воблер или блесна - спомняш си какво стана пролетта на Тракиец с белите риби.Имаше ли някой,освен нас с мухарките,да хваща бяла риба? А имаше хора,които хвърляха воблери и блесни върху шнуровете ни :D ....
И аз не мога да си го обясна,но е факт,който видях с очите си :-s ....

Поздрави и ХА така.....и ХА НАЗДРАВЕ ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 19, 2009 10:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Ааааааааааааа пак са усрах!!!!!
Писах, четох, па писах, па четох и накрая са омазах до ушите.
Изгубих сичко, затрих го,....... абе мани.
Ся, в общи линии исках да питам за бавното водене.
Имах успех само когато водех примамката бавно, ама толкова бавно, че чак се питах, аджеба плувкар ли съм или мухар. А пък като гледам и клипа дето го е пуснал Акулата и на ония стримера им стои бая време "сирак" на повърхноста.
Щото си задавах и въпроса:
- Добре де, спинингистите, как ги фащат като блесната се движи по бързо, а аз едвам едвам си суркам стримера.


Ама па и Радо срама няма, не ми стигат репортажите, ми ся и клип ми пуска ,таман да глътна мухата яко :D :D :D

Аре ако не ми мине котка път в неделя пак съм там.

Ееее щях да забравя е с тия стримери имах най-голям успех:

http://flyfishing-bg.blogspot.com/

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 20, 2009 1:45 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Супер е темата ! Радо думите ти са пропити с истина ! Пустите гадини кълват много често докато стримера пропада и се случва ако не си нащрек да ги изпуснеш. За тове е много важно да се следи края на шнура или тази част която можем да следим добре. би било интересно гадините да се пробват и от лодка със замятане към брега... ама има време и до там ще се стигне :D


Лудия9 - Стримера дето си го постнал е класика за риболова на щука и със сигурност е сред една от най добрите примамки. Според моите наблюдения обаче (поне последните такива) е по добре да се използват стримери от синтетични материали подобни на тези които Радо прави защото имат едно голямо предимство - по леки са и се замятат по лесно на далеч! При изваждането им от водата водата се отръсква от тях още на бек каста и направо ти сатав едно леко и хубаво с кеф да заметнеш
:lol: . Друго което научих напоследък е че е по добре да се използват по ярки цветове и комбинации като бяло и червено или оранжево за по мътна вода и по естествени цветове за по бистра вода. Но това е логично.

И накрая искам само да кажа, че също съм фен на това че мухарския риболов на щука е по ефикасен от спининговия но е важно наистина да повярва човек на това за да го разбере за себе си и да си го докаже! Винаги има студени и мрачни дни без кълване, важното е да не се отказваме и да търсим зъбатките защото има такива с размер на пълнолетно крокодилче... там някъде между шаварите :lol:

Поздрави!

П.С. Майкоо тоя клип ме втрепери целия... :roll: не си играят в Аляска


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Пет Ное 20, 2009 3:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Доста са им големи щуките наистина ! Направо си е за аплодисменти въпросното крокодилче ! :)

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов