Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 8:07 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кефалюга
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 3:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Вчера въобще нямах намерения да ходя на риба.Обаче моя приятел почиваше щото е даскал.Звънна ми къде десет и ми вкара мухата. :cry: Колко му трябва на човек?По тройка кебапченца,едно шуменско,малко хлебец и неизменния вадънлък съпътстствуващ всеки средностатистически мухар. :wink:
В един и петнейсет вече порехме нажежения въздух с протегнати от колата ръце.Стигнахме бърже,за да не изстинат кебапчетата и да се стопли бирата. \:D/ Язовирът беше чуден,въздухът трептеше от жаркото слънце и отвсякъде се чуваха птичи песни и жужене на насекоми.
Хапнахме и пийнахме седнали на стената на язовира.После се отправихме към устието и ръкавите около него.Все още рибите се въртяха там макар мръстенето беше към своя край.Язовирът беше арендован и риболовът в него забранен целогодишно.Но нас ни пускаха,защото ловим с мухарки кефал и белурка,които според арендатора подяждаха шараните.
Моя приятел остана в началото на един ръкав,а аз влязох в гората обрасла цялото устие.Бреговете на този водоем бяха стръмни и покрити с дъб,габер и всевъзможен подлес.Подаванията с мухарка бяха или с ролкаст или изстрелване на мухата като с прашка.
Аз пристъпвах внимателно и гледах как под мен се разкарваха групи кефалчета.Общо взето дребни,около 20-25 см.Тук,там някой хубавец пореше водата зает с негови си работи.На едно малко заливче,пълно с нападали във водата дървета и клони видях как от един залят върбалак се измъкна дълго тъмно торпедо. :shock: Плуваше на около десет сантиметра под водата и когато мина под мен видях,че е кефал!!!Адреналина ми скочи,но аз продължих към устието.Исках да огледам цялата брегова ивица и после да риболовствам.В самото устие се гонеха предимно дребни риби.Не видях нищо по-едро.Батьовците си бяха заплюли стратегическите места и си ги пазеха ревностно от малчуганите.Постоях десетина минути в устието,колкото да ми мине потта и със приготвена линия се запромъквах обратно.Много бавно слязох близо до заливчето.Въпреки старанието ми рибките се разбягаха,но скоро започнаха да се връщат.Аз не мърдах и се оглеждах за едра риба.Не исках да подавам мухата докато не видя някой красавец.Мястото беше такова,че едва ли щях да имам възможност да подам повече отведнъж.Мухата ми беше малка оранжева джапанка с оскъдно перо,вързана на кука 14.Типетът 5Х на Харди.Бях го сменил токущо.Мухарката беше стъклопластов чешки Шекспир,който си бях реновирал сам.
След няколко дълги минути на криене зад едно дъбче видях вляво под върбалака да плува царствено едра кефалюга! :shock: Около нея щъкаха дребни кефлета,но тя въобще не им обръщаше внимание.Пулсът ми се ускори и приготвен зачаках рибата да се разходи и към мен.Тя обаче нямаше подобни мераци и си връткаше кръгчета под залетите клони на върбата.Явно знаеше,че там си е рахат и няма неприятности.Колкото и да не исках разбрах,че ще трябва да подавам към нея,а не пред себе си.Под краката ми лежеше под водата потопен дънер,който едва се забелязваше с поляризационните очила.Арендаторите бяха нарязали и потопили доста цели дървета в устието заради местните рибари. \:D/ Притеснявах се,че отдолу има много клони,които не виждам.С много бавни движения слязох по-надолу и започнах да подавам към потопената върбичка.Мухата ми цопна далеч от рибока и веднага провокира дребосъците,но аз не засякох.Знаех,че само ще го изплаша,ако хвана някой дребен кефал.Кефалюгата явно усети,че нещо е активирало пуберите и реши да хвърли едно око.С много плаван и бавен заход ,подобно на трансатлантически лайнер тя започна да захожда към гюрултията.Аз бях като вкаменен,пот замъгли очилата ми,а дребни досадни мушици искаха на всяка цена да влязат в очите и ушите ми.Рибокът се приближаваше цяла вечност.Когато прицених,че е момента подадох с един мах съвсем леко мухата.Тя уцели надвиснало клонче и....падна с малко закъснение зад главището на рибата.Веднага са спуснаха два мъника,но рибока леко врътна глава и те си плюха на петите.Не мърдах.Мухата леко потъна и остана там.Кефалюгата зави обратно ,при което се потопи и когато бях решил,че съм пропуснал шанса си видях как от дълбокото изплува едрата глава на рибата.С най-спокойното в рибешкия свят движение тя отвори огромна уста и пое нежно мухата.Няколко микро- секунди и засякох!Йес! мухата се заби и рибата тръсна глава.Дозасякох с блеснали очи и кефала разбра,че е уловен! Той впрегна всичките си сили и мощно се гмурна в дълбокото.Върхът на стъклото го последва,но аз знаех,че не трябва да му давам много свобода под водата.Кой знае каква гора от потопени клони беше отдолу?!?Рибата си я биваше.На няколко пъти я вдигах,за да глътне въздух и тя отново забиваше към дъното.Трескаво оглеждах стръмния бряг,на който едва се крепях забил краищата на ботушите.Къде аджеба щях да изкарам туй чудовище???Без кеп,без чужда помощ !!!Нямаше удобно място и знаех,че ако го докарам до брега и реша да го изтегля веднага ще скъса на твърдото.Няколко дълги минути се борихме за надмощие.Бях наясно вече,че ще трябва да го уморя здравата,за да не тръсне с глава когато го приближа до брега.Единствения възможен начин да надвия този достоен противник беше да се пробвам да го хвана зад врата,там където свършваха хрилните капаци.С тази вече узряла в главата ми стратегия започнах да придърпвам с мухарката рибока към една лека чупка в бреговата линия.Там беше изникнало младо дърво и беше образувало лека ямка по-малка от главището на рибата.
Кефалюгата започна да сваля гарда.Вече можех да я докарам където исках.Само голямото и тегло и леки помахвания с опашка ми пречеха.Клекнал,протегнах лявата си ръка и с дясната направлявах рибата към финиша.Тя нямаше повече сили и кротко следваше натегнатата линия.Мухата беше яко закачена в единия край на устата и.Щом рибата докосна брега я сграбчих там където се бях прицелил!
Тя веднага даде отпор,но успях да я притисна към твърдия бряг и забих пръсти зад хрилете и.Усетил вкуса на победата,ушилен до уши я вдигнах гордо от водата и само с една ръка насмотах на кълбо свободната линия.После взех захвърлената на земята мухарка и бързо се заизкачвах към пътечката.Едвам излязох от гъсталака.Бях объркал в еуфорията пътеката,която и без това тук,там изчезваше.
Излязох на полянка без дървета и хвърлих рибока на тревата.Той кривеше учудено очи и дишаше с огромната си уста.Снимах го с телефона.Сега видях,че има белези около опашката.Или бяха от боищата или имаше червенка.
Ето малко фотки:
Изображение
Изображение
Тази втората ми е любима поза...
Изображение
Изображение
Изображение
После отидох отново в устието и хванах почти толкова голяма риба,която вдигнах отвесно само на влакното.Вече на брега и във въздуха тя скъса и се замина с мухата.Не ми се ловеше повече.
Пожелавам на всеки от вас подобни преживявания с мухарка в ръка!
Веско \:D/ :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Кефалюга
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 3:22 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 2:56 pm
Мнения: 646
Еха,Веско страхотно торпедо.Поздравявам те!Страхотен излет!Ние си чакаме откриването,нямаме си такива язовирчета,или поне аз не знам!Браво!Да не се отърваш от такива трофеи,да те питам какво ще правиш! :lol: :lol: :lol: \:D/ Поздрави!Роската!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 4:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Брей, захласнах се докато чета, почти по Хемингуей ама с кефал! Поздрави Веско за преживяването и благодарско за споделянето.

vesko написа:
С най-спокойното в рибешкия свят движение тя отвори огромна уста и пое нежно мухата.

Ах, какви спомени ме налягат от подобно дебнене и момента на измамата.... направо ме върна 7-8 години назад... и почти се изпотих :D

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 9:44 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 11:28 pm
Мнения: 177
Местоположение: Ботевград
Ехей,кви са тия рибища.Сега как се чака края на забраната :) А между другото тия големшките доста лекичко всмукват мухата и ако не се засече навреме я изплюват.Колко пропуснати имам докато разбера тактиката :) Поздрави за емоциите .И аз се върнах в спомените си.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 10:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Браво Веско! Не помня кой колега от форума още отдавна беше написал, че мухарката е оръжие за масово поразяване по реките и револвер за трофеен изстрел по язовирите.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 11:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Веско поздрави за бабалюгата.Прекрасна риба
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 6:12 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ах...ах...най-благородна завист налегна сердцето ми :D :D :D !!! Веско, страхотно рибище, сигурно ще го сънувам тия дни!!! Поздравления за слуката и благодарности за благия разказ!
П.С.: Нека после някой да ми разправя, че кляна е безинтересна риба....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 8:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Страхотен кефал, страхотен разказ, страхотни емоции! \:D/ Благодаря , че ги сподели!!! :wink: \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 11:03 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:11 pm
Мнения: 237
Веско, благодаря ти, че ни направи съпричастни.

Четейки разказа, преживях част от емоцията... чак пулса ми се ускори. :lol:

А, рибока найстина е... зашеметяващ. \:D/ Най-, ама най-благородно ти завиждам.

_________________
1. Dum vivimus, vivamus

2. Хубава ни е държавата, жалко че е населена !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 1:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Май 28, 2006 10:04 am
Мнения: 70
Местоположение: Mariefred,Sodermanland
<winers


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 2:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
И от мен имаш <winers <winers <winers


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 4:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Яки риби Веско, за майсторлъка <champ
Поздрави Делчо :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 5:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
това е риболов на клен!Още 15-тина дни!!!

_________________
LA VITA E BELLA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 27, 2010 5:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 18, 2010 11:04 am
Мнения: 154
Местоположение: София
Аз току що направих късо съединение <you-rock


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 29, 2010 7:45 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:35 am
Мнения: 520
Местоположение: sofia
бате Веско, абе тоя клен има ли 50см:lol: Поздрави за приключението което си направил и накрая резултатът е налице, майстора си е майстор :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов