Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:43 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 10:22 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте мили деца!! Както ви написах в билдинга, вчера бръже направих един излет до Пънчо, за да видя дали практически съм се справил с ремонта на Клиъруотър-а / за естетиката нямах никакво съмнение :wink: /. Практическия опит показа, че съм се справил повече от добре, пръчката стои далеч по-комфортно в ръката, па взе, че и фана един много як рибок / къде килото беше със сигурност /...Ето и малко фотки:

Изображение

Изображение

Рибите бяха буквално "в краката" на тия дебили с каяците / напоследък езерото е като Панамския канал от тях / :-s :

Изображение

Ето го и бабацкото, който добре сгъна Орвис-а :D :

Изображение

Изображение

Друго обаче ме изкефи на макс в този излет!! Отваряйки "гардеробчето" с макарите в петък вечерта, погледът ми попадна връз кутията с копринения шнур, дет съм го закупил преди може би две години. Шнурът е ибейско китайче, рожба на Мистър Зу, който го "разпъват на кръст" в задокеанските бамбукарски форуми....Честно казано, дори Феникс, Теренцио и другите няколко съвременни производители на коприна не са удостоени с честта да бъдат толкова коментирани...Даже в един от постовете има и анализ на шнура, направен от Феникс....Основните критики към шнуровете на Зу са две - лошо финално "оформление" на шнура, водещо до значителната му твърдост и понякога несъответствие между отразения клас и действителния такъв..."Лечението" на първия проблем се нарича...стоманена вълна четири нули...По стечение на обстоятелствата имам таквоз чудо и веднага минах няколко пъти шнура през него. И наистина шнурът омекна осезателно, без това да се отрази на цялостния му изглед / първоначално се притеснявах дали нещо няма да се скапе самата коприна /. Всъщност след оплитането на самия шнур следва един много сложен процес по финалното му завършване. Става въпрос за третирането му с някакви "фирмени смеси" между терпентин и други масла и чудесии, след което за финал шнура се полира...Най-големите маняци си поръчват недовършени шнурове и сами извършват процеса на импрегнацията...Пак подчертавам, че става въпрос за процес, който няма нищо общо с "омазняването" на шнура непосредствено преди риболова с Муцилин / или негови заместители /. След шлайфането на китайчето със стоманената вълна го третирах със заместителя на Муцилин, който си върви в кутийката и за финал леко прокарах шнура през мека хавлиена кърпа....В крайна сметка бях леко песимистично настроен и затова пъхнах в чантата и една макара с "нормален" шнур....Оказа се напълно излишна тежест ...Останах удивен от качествата на коприната / и то от "китайчето", какво ли остава за доказаните марки /!! Първото нещо, което ви втрещява е шумът при замятането - бих го оприличил ако мятате с безкрайно стар нацепен пластиков шнур...Даже след първите десетина минути огледах водачите дали са "живи и здрави" - шумът ви дава лъжовната илюзия, че става нещо ужасяващо с тях, особено с върховия :D ...След един час шумът спира да ви прави впечатление, а в края на излета сте го игнорирали почти на 100%. Следващото нещо, което обаче няма как да игнорирате, е как плава тая "гад мръсна" и колко леко излиза от водата....Направо не можете да си представите колко добре стои на водата шнура - спомних си, че преди време превеждах нещо за коприните и там обясняваха точно тоя "феномен" за плаваемостта на коприната, но едно е да четете тези твърдения, съвсем друго е да ги усетите на живо!! Излетът ми беше от 8.30 до към 13.30 часа, за това време да речем половин час шнурът не е бил във водата. Едва в края на излета почнаха да потъват началните му 5-6 сантиметра!! Що се отнася до съпротивлението - пак трябва да го усетите!! Същото е нищожно и мога да го оприлича най-близко до това да "вадите" дебел монофил от водата - почти не усещате съпротивлението на линията!! Това, разбира се, има и своите недостатъци - трудно става рол-каст-а, или поне трудно се получаваше с графитната пръчка..Със сигурност другата седмица ще пробвам с бамбук или стъкло....
Та ей това зарадва бат ви Райка повече от / или почти колкото :wink: / реновирания Орвис....коприната наистина не е за подценяване и ако имате възможност я опитайте!! Ето и една фотка на шнура:

Изображение

А видях и ей таквиз шукарии:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И накрая ей ме дей и мен - див и щастлив:

Изображение

Толкоз от Бат ви Райка молодци - останете си със здраве!! Надявам се, че сте имали щастливи риболовни подвизи!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 1:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Ох,кери бабааа...! Владееш го ти Пънча! Като гледам тези хубави кефалчета, които си надърпал ,направо плачат за "калинки"! :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 3:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Бате, чуден излет.. Промиването на мозъци, и ужасната печалбарщина е зомбирала хората, до степен да не могат да осмислят миналото- и да осъзнаят, че старите неща са били много по-човешки, давали са наистина усещане за контакт с природата- абе, били са по-"куул", и "яки"..
Но, вървим напред. Фаровете на колите са тъй изчанчени, че трябва да се направят чудеса, за да светят направо, и да си вършат работата, електрониката е чудесна, стига да успееш да я пуснеш, и ти трябват 4 дни, за да си настроиш телевизора- но вървим напред :smt119 :smt120
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 3:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Бояне, усетих аз още във фацебука какво си замислил на невинната калинка [-( :D :D....Макар че бръмбърчетата с оранжеви силиконови крачета бяха направо неустоими / по пътя на логиката би трябвало да са твои произведения, Венци така и не ми каза :-k /....Лошото е, че йедричките / на 14-ки / заминаха лек-полек....Наздраве бате на цялата хасковска бригада!!
Ченсълър, светът бавно но сигурно откача.....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 4:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Даньо, в днешно време демагогията на всяко ниво е на мода повече от всякога, ей това е камъчето къде ще обърне колата на сапиенсите, идано не видим и големите гъби, че както се спичат нещата ще ни е саде до мухарки и риби ... заеби.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 6:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
С голям интерес прочетох какво казваш за коприната. Предо седмица Кънчо ми подари копринен шнур за Кабутото. Тествах го едва няколко минути и то без макара защото все още търся подходящата. Като чух шума попитах Кънчо дали няма да съсипя водачите, но той ми обясни, че няма от какво да се притеснявам. Та, смятам като намеря макара на стъклото ми да ползвам копринения шнур.
След час почва един мач и смята до тогава да мятам в ливадата до нас. Хайде, че това писане ми намалява времето за тренировки :wink:
Поздрави!

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 25, 2013 6:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Жоро, реагирах по същия начин като теб!! Кънчо арно ти е рекъл - никакъв страх бате, смело напред!! Другото, което пропуснах - шнурът "ляга" на водата буквално без никаква шумова и друга "следа"!! Всички описани по-горе особености ще видите най-добре при риболов в тиха вода...Грабнете една коприна, третирайте я според указанията, отидете в седем сутринта на някое гьолче с "огледална" повърхност и метнете....Ще останете втрещени от резултата!! Ай наздраве непрокопсаници :D :D !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 26, 2013 7:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Само така Бате.... че държиме фронтовата линия докрай. :smt038
Много арен излет си направил.. благодарско за споделянето.
Поздрави и още по йедри да ти сгъват убавините. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 29, 2013 6:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Старши пак си с Картие-то така, че не ми се обяснявай, има нещо там! Таа история почна да заприличва на онаа с часовника на EL CAPITANO .... :D

Поздрави за прекрасните риби! :smt023

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 02, 2013 6:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Здрасти Братко! :D
Поздрави за прекрасния излет!Радвам се,че най-после извади коприната от шкафа.Всичко,което пишеш за нейните качества е вярно.Аз ще добавя,че едно от основните предимства на коприната е кастинга срещу вятъра.Снощи продадоха един jp thebault DT5I за около 80 паунда.Човекът го даваше за проба и възстановяваше парите,ако не го искаш.Продавал го,защото имал много коприни... :-k А за шума,знаем как шуми Шаркскина на СА.Според мен тва си е направо опит да направиш пластмасова коприна :wink:
Наздраве! <occasion
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 03, 2013 7:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Брате, огин да го попари тоя мръстник :-s :D ....Продаваше освен Тебо-то, още две коприни - Харди и Фарлоу. Изрично бе написал международните бидъри да го питат за шипинга. Писах му за Фарлоу-то и хюмнето ме попита дали няма на кой да го прати в Щатите, щото нямал доверие на европейски бидъри??!!!!! Нищо, то има един от горе дето гледа и накрая ще ги попари сичките поганци с огин \:D/ \:D/ !! Между другото направих второ полиране на шнура с талк. Мятках в неделята на Искрецка и установих, че съм свалил шума поне с десетина децибела :D!! Попаднах на мнение в задокеанските форуми, в което чиляка казваше, че въобще не се занимава с тия работи - просто ловял по-честичко и оставял на самия кастинг процес да свърши "черната" работа по омекотяването на шнура...Има логика, още повече, че Олаф Борг препоръчва след първоначалната обработка на новозакупен Требо да се мята "на сухо" с широки торби и без тяги....Поздрави братко и наслука на цялата хасковска бригада!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 08, 2013 6:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Чекайте да освежим малко темата :D :D ....:

Изображение

Най-накрая и един от кленовете на преливника, достигнат само и единствено благодарение на копринения шнур...Не е от най-големите, но просто стигна пръв до бръмбарето:

Изображение

Снимката определено лъже - до основата на стената, където твърдо се придържат рибите, има не по-малко от 20-25 метра...:

Изображение

Специални благодарности на Бат Боян - мухите му действаха безотказно, както винаги:

Изображение


Опааа....един ЕлЕл Бийн Дабъл Ел, правен за фирмата от Даймъндбек:

Изображение

Изображение

Изображение

Задължителното сушене на коприната в края на излета:

Изображение

Винаги щастлив, когато е "на вода"!!:

Изображение

Наздраве <occasion <occasion !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 08, 2013 8:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 12:37 pm
Мнения: 339
Снимката на кутишката се е получила много професионално, а бръмбаретата няма да коментирам, само ще завиждам ;)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 8:13 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Чудих се аз дали да не отскоча до Пънча вчера, обаче беше към 13ч. Замислих се и си викам "Той бате Райко е минал още сутринта... аз тепърва да отивам - няма смисъл". Сега като гледам снимките май съм познал :D

Поздрави за излета! =D>

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 8:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Грешка бате [-( :D .....В тоя период топлите следобеди са винаги по-урожайни :wink:!! Ама пусто да остане, навикът е голяма работа - свикнал съм си рано сабахлям и това си е....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов