Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:37 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 4:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Здравейте, колеги.

Както обикновенно ще започна от далеч и няма да е кратко :D

И така всичко започна от застудяването на времето и мераците за риболов на щука станаха толкова големи, че в еднин момент преляха от чашата. Никога не бях ловил щука с мухарката и започна трескава подготовка - яко четене и търсене на необходимите ми неща. Колкото повече четях - толкова повече нарастваше сумата която трябва да отделя... По едно време здравият разум някак успя да се намеси и реших да инвестирам минимална сума в риболова на щука с "муха", все пак досега не бях пробвал, можеше да не ми хареса :-k Това означаваше да се мъча с мухарка БФЦ 5-6 клас, 9 фута и плуващият ВФ6 шнур.

Отбих се при Радо, поприказвахме си малко и радостен излезнах от магазина с няколко много леки стримерчета, направени на сравнително голяма кука, ако не се лъжа 1/0. Нямаше как да пропусусна всепризнатото и известно "пайк бъни" на кука 3/0, с ясното съзнание, че изхвърлянето му с такава мухарка граничи с лудостта.

Неможах да се задоволя само с 1 вид стример и затова се обърнах и към д-р Мишо. Сега е моментът да му благодаря за отделеното време и няколкото стримерчета с които ме дари <occasion

И така обнадежден и изпълнен с желание остана най-трудната част - изборът на водоем. Бях планувал ходене до Стара Загора, а това направи изборът още по-труден, просто нямах прясна информация. След дълги размисли минали през пресевните около селата Ръжена и Зимница, прескочили до Жребчево и с един завой на 180 градуса стигнали до недовършения язовир Чаталка.

Такъмите бяха приготвени, като освен мухарката сложих няколко блесни и спининга в колата (така за резерва) :wink: Докато си ядох баничката още нямах идея накъде да поема. В крйна сметка последната информация която имах беше от преди 1г., когато ходихме с приятели на яз. Чаталка и се хващаха щуки с колосалните размери 20-25см. Предположих, че и останалите рибари са направили като нас и са им дали шанс да пораснат. За тази една година по мой сметки трябваше рибите да са стигнали 40+см, а от друга страна щом има малки трябва да има и големи.

В 8:30 благополучно акустирах и веднага установих какво съм забравил този път - фотоапаратът. Все пак направих няколко снимки с телефона.

Язовирът представлява едно дере/гора което някога е било напълнено с вода. Доста шубраци и дървета и по брега и също така с няколко по-стръмни каменисти бряга. Колкото и подробно да го описвам най-лесно ми е да кажа, че това е идеалното място за щука - застояла вода, пълна с подводни обекти (камъни и дървета) и плевелни рибки.

Само бях чувал как като падне водата и язовирът се дели на две, сега го видях с очите си - това е малкият гьол.
Изображение

В него такива скривалища за щуката като цяло липсваха, но не го прескочих. След това преминах в подробна обиколка на целият язовир, като не пропусках да облавям всяко по-преспективно място което позволяваше някакъв кастинг. Закачките по дъното бяха много и скоро дойде първото късане... едно от стримерчетата на радо останана някъде, заедно с металния ми повод. Тогава дойде времето да пробвам немислимото - пайк бъни с 5-6 клас мухарка, че и метелен повод.
Изображение

След няколко опита по-скоро да го изтрелям като дънна въдица, взех да му хващам цаката. Не след дълго разбрах, че с 15-18 метра изваден шнур се справям доста добре. Вярно на няколко пъти се наложи да го свалям от близките дървета, но това за мен беше в рамките на нормалното.
Изображение

След като видях невероятната "игра" на бънито и в повечето случаи дистанцията от 15-тина метра ме устройваше, се фокусирах изцяло въху щуките и забравих да правя снимки... Както може би се досещате, главното действащо лице отсъстваше от иначе така добре подреденият сценарии. След около 3ч. газене в калта и бутане из драките за да съм сигурен, че не съм пропуснал и 1 добро място, беше ясно - рибата я няма. Видях няколко колеги да я търсят на "тапа", но и техният успех беше същия.

По едно време видях няколко мерни кефала (клена), но лидерът от монофил 0.50 ме спря да пробвам да го гоня на муха. Все пак това се случи едва на 1/2 от обиколката ми и не мислих да губя време в преправяне на въдицата по няколко пъти. Знаех си целта и си я преследвах - щуката.

На едно затънтено място намерих нещо като нос, в смисъл сушата се врязва във водата, което беше прекрасно за тренировки на кастинг с голям стример и малка мухарка. Там успях да достигна над 20м. с което съм много горд от себе си :D

Оставаха ми броени метри да завърша пълната си обиколка на язовира, когато ме домърза да заобиколя едни храсталаци. Явно умората си каза думата и реших за по-пряко да цепя по диагонал през водата (20-25см.). Минах 1/3 от пътя когато тинята стана доста и взех да затъвам, тогава започнах да ходя по паднали във водата дървета, сериозни дънери. Точно на 2м. от брега така добре се хлъзнах, че като стъпих във водата напълних яко ботушите. След тази случка беше ясно, че риболовът приключи. Докато се прибирах псувайки към колата обаче видях последното възможно място и реших мокър не мокър да го пробвам. Замъгленият ми мозък не разпозна сигналите достатъчно бързо и докато се усетя бънито цопна между 3-4 тапи (риболовци нямаше в близките 500м.). Нямаше време за реакция - просто се закачи, направих всичко възможно да скъсам шнура от дърпане с ясната мисъл, че това 0.50 ще може да извади някой по-голям клон, но не и цяло дърво. След олекването на линията бях доволен да видя, че се е скъсало от възела до металния повод.

Тази случка само засили псувните и крачката ми към колата. За нещастие директен път нямаше и трябваше да продължа през драките 10-15мин. Стигнах до колата и какво да видя... Бях загубил едната секция на мухарката по пътя... И понеже бях толкова ядосан, не се сетих да се преоблека и да се върна, ами направо кръгом... В крайна сметка я намерих и безкрайно ядосан минах още 2 пъти през драките и стигнах отново до колата.

Странното в цялата история е, че не ме беше яд нито за скъсаните стримери, нито за безкрайното газене в калта и бутането в шубраците, дори не ме беше яд за това че паднах във водата. Най-много ме беше яд, че в това хубаво (за риболов на щука) време, в този водоем идеален за щука, там където миналата година се хващаха по 5 щуки (20-25см.) за 30мин. сега нямаше и следа от тях. Яд ме беше защото знам, че няма как да прекараш мрежа в това място, начинът да се обезриби е само 1 - "к'во като е 20см. слагай в торбата пък като станат 20-30бр. може да си ходим, да има и за утре..."

Надявам се да не съм ви отегчил до безкрай с този репортаж. Не ме разбирайте погрешно изкарах си много добре, само рибата ми липсваше... Не че някога съм се плашил от капото, но предчувствието ми беше, че ще хвана.


Поздрави,

Крис

П.П. Сега ме хвана яд, че не съм снимал дървета които са по 15-20м. височина от които при пълен язовир се виждаха най-много няколко клона над водата. Сега можеше да се види в цяла гора от такива дъвета етапите на спадане на водата. Жалко, че не съм го снимал...

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 6:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Сеп 28, 2010 12:47 pm
Мнения: 59
Местоположение: Габрово
продължавай да упорстваш и работата ще стане
мисля, че съботата не беше ден за щуки - времето през ноща рязко се промени, а това им влияе много. и аз се капотирах и други около мен. имах и късмета да си счупя ръката най-нелепо, но вече кроя планове за след гипса. щукарския мухарски риболов е много интересен и няма да съжаляваш ако продължиш. с 6цата спокойно можеш да мяташ 10 см бънита - вадиш главата и не повече от метър рънинг, двойна тяга и шуутваш. ако те удари лев и си още на тази вълна може да се качиш 2-3 класа мухарка на горе.

_________________
Fly Fishing Club Gentleman


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 8:14 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Крис няма защо да съжаляваш. Прекарал си си чудесно. Когато човек е най сигурен в слуката си се изненадва най много, както и обратното. Най силните ми и най успешни излети са ставали точно тогава, когато съм имал по час два за риболов и при лоши условия. А най слабите, когато съм имал по цял ден за риболов и перфектни условия, а в главата ми са минавали мисли като "днеска ги скъсах" точно тогава съм хващал най малко и най малки.
Поздравления за прекрасния излет!
И не спирай да дерзаеш хубавите излети птредстоят!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Ное 18, 2013 10:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Крис, всичко е наред-това е част от риболова! Важното са емоциите !! Относно риболова на щука с мухарка-много е вълнуващ, където има щуки.. За съжаление,замятането на повечето места е трудно, у нас.. С твойта пръчка можеш да хвърляш и 7 клас шнур, като гледай да си вземеш такъв с възможно най-късата глава-за да може да го "изстрелваш".
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 19, 2013 10:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Искрено ме развесели с поредният си хубав разказ. :D
Няма драма че нищо не си хванал... всички минаваме през етапа на капотиране, друг е въпроса че не винаги споделяме... това е част от играта.
Няма да забравя как с Румбата посред лято, хем нищо не хванахме, хем такъв дъжд ни пердаши, че станааме кат мокри мачета. :D
Щуката е предизвикателство за мухарския риболов, стига да уцелиш мястото и времето.
И аз се пробвам, досега с една откачена само... но опитите ще продължават.
Поздравления за забавният разказ. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 19, 2013 10:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:39 pm
Мнения: 118
Поздрави за излета и разказа Крис,и аз почнах често да ходя за щука въртя капо след капо,но мисля че е въпрос на практика.Мисля,че риболова на щука на муха е върха на мухарския риболов,да ме извиняват ловящите пъстърви :D

Това заключение го направих след като видях един чичо хвана 3 щтуклета за 1 час на яз.Лобош.На неговото място неколкократно ходих,то не бяха стримери попери кфо ли не и така и не успявам да уловя първата си риба.
Упорството продължава!

Поздрави!
Краси :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 2:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 2:29 pm
Мнения: 81
Щукички могат да се ловят и неволно, както на сивен, така и на лява ръка :).
http://www.youtube.com/watch?v=GuGRr2XqEJ8

Поздрави,
Ицо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 20, 2013 3:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Е*аси мамата!

Да съм знаел вместо заешки стример да взема ами направо цял заек и да го цопкам до брега <mazohist

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Ное 22, 2013 9:38 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Крис, човече, ти си ебаси лудото копеле:)
Много се забавлявах, четейки репортажа ти:) Връщам се как преди време си беше забравил въдицата (два пъти), как се беше намокрил и изобщо при теб няма начин да стане... отидох на мястото, хванах еди какво си, ето снимките:)
Поздрави :smt023

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Ное 22, 2013 10:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Жокра, всеки може да се похвали и да покаже снимки... друго си е да споделиш цялостното преживяване :D

Пък и както се казваше някъде "ако е лесно, няма да е интересно" :wink:

За да се запомни едно преживяване си трябват емоции, виж не бих отказал и някоя риба да хвана покрай другото... :D

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов