Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:50 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 7:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Първият уикенд на юли посетих няколко езера в Рила. Сам си избрах маршрута, за да има достатъчно време за риболов и макар че компанията ми беше от още трима души не-риболовци, успях така да наредя нещата, че тримата да се съобразяват с мен.
За изходен пункт избрах хижа “Рибни езера”. На първото от езерата пристигнах в ранния следобед. Започнах със суха муха, въпреки че не се виждаше никаква риба на повърхността.
Изображение

След половин часови напразни опити си дадох сметка, че силния вятър и влошаващото се време не предполагат риболов на суха муха, затова смених с мокра. С първото мятане едно дребно сивенче увисна на куката. В следващите 20-тина минути пропуснах още две вземания, но след това хванах второ рибе. Макар че тези две сивенчета бяха сефтето на новия ми “Уинстън”, не си играх да ги снимам, защото бяха доста малки – явно езерата миналата година са били зарибявани. След втората риба отдавна напиращия дъжд най-после заваля, а освен това и загърмя, та се наложи да “свия знамената”. Дъждът отмина за около час и след него се разскачаха риби в малкия бент пред хижата. Знаех, че там има балканки, някои от тях и мерни, затова предпочетох да мятам на това място. Пробвах 2-3 модела сухи мухи, които не предизвикаха интерес. Смених ги с Адамс № 14 и за кратко имах два удара, които пропуснах, а след това мухата остана някъде в треволяците зад мен. Продължих да сменям мухи и да обикалям бента, но нямах удар. Реших да опитам нещо по-безумно и сложих еднодневка с крила от жълто CDC. На второто подаване имах класическо вземане, но рибата се оказа борбена (беше около нормата) и се откачи в краката ми. Продължих със същата муха и при едно изтегляне за презамятане отново имах удар. Този път успях да извадя маломерна балканка. Свалих мухата, за да си я запазя и сложих мокра муха. След 2-3 подавания хванах втора балканка със същия размер. Докато я извадя и откача дъждът започна отново и прекратих риболова.

Второто езеро ме посрещна със слънце, красота и пълно спокойствие, за съжаление – и от страна на рибите. За целия следобед, който прекарах там, видях само 2-3 мижави кръгчета. Един колега, който ловеше на булдо и който беше преспал на езерото, ми разказа че същата сутрин било “лудница”, езерото вряло и кипяло от хранеща се риба. Така или иначе, той беше хванал само една балканка, а от активността на рибата нямаше и помен.

Изображение

Изображение

На това място имах единствения за деня слаб удар на мокра муха, но не успях да засека рибата.

Изображение

Изображение

За третото езеро се налагаше да изминем малко повече път. Ето малко изгледи “отгоре”:
Изображение



Изображение

Изображение

Пристигнахме на езерото с големи надежди, защото е по-отдалечено и се надявах, че не е често посещавано. Някой някъде беше писал за него, че било едно от малкото останали девствени места. Езерото наистина е много красиво,
Изображение

Изображение

но ето какво заварих в момента, когато стъпих на брега му:
Изображение

Изображение


Разбира се, направихме малка уборка на мястото, но нямаше как да се справим с близо 10-те огнища, пръснати по бреговете му.
Съжалявам, че след хубавите изгледи ви показвам и това, но не мога да приема за нормална такава свинщина, въпреки че това вече явно се е превърнало в начин на живот за по-голяма част от нашенците. Очевидно аз не съм наред, щом продължавам да се дразня от такива чалгаджийски постъпки.

Но да се върнем на риболова. Въпреки следобедната жега, в езерото имаше доста скачащи риби, но отдалеч си личеше, че са дребни- явно и тук е имало зарибяване. Започнах да подавам имитация на мравка в един участък, където се хранеха няколко риби. След 3-4 пропуснати атаки най-после се разписах с дребно сивенче. Продължих с мравката, изпуснах още няколко удара от същите по размер риби, докато накрая те престанаха да обръщат внимание на мухата ми. Понеже не ми се сменяше мястото, реших да сменя мухата. Опитах няколко други сухи мухи, които също не предизвикаха интерес и след това минах на мокра муха. Сравнително бързо дръпнах нови две рибета и отчетох още 1-2 два удара. Тръгнах да обикалям бреговете на езерото, като редувах суха и мокра муха. Докато слънцето беше силно, мократа муха като че ли беше по-предпочитана, въпреки че риби играеха на повърхността, а много рядко в недостижимата средна част на езерото се цамбуркаше и някое сериозно парче. Привечер кръгчетата на повърхността станаха повече и се приближиха към брега. Избрах си място с няколко хранещи се риби и тъй като вече бях пробвал безуспешно големи модели сухи мухи, вързах миниатюрна CDC мушица № 18. За кратко време дръпнах още 4 рибки, като сменях мухата след всяка. След това реших, че не си струва да хабя тези мухици за дребните сивенчета и отново вързах мокра муха. Хванах още една-две риби и стана време да си ходя.
След посещенията по тези места се чувствах друг човек – трудно е да се опише спокойствието и доброто настроение, които те обземат в планината. Може би по тази причина като се върнах в София след този излет, всичко тук ми се видя още по абсурдно и безобразно.
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 9:09 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
Ето това чу..., опа. Грешка. Ето такъв репортаж чаках и е достоен за адмирации. :smt038 Добросъвестно ти завиждами и ти пожелавам още доста такива излети по такива места.

_________________
BORN TO FISH
forced to work :-(


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 9:44 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Ники Здравей :D
четейки репортажа така се пренесох там, че не ми се искаше да свършва.
Страхотен излет и невероятно красиви снимки си направил.
Благодаря!

Жив и здрав
А.

П.п. Ако е удобно - напиши 2-3 реда за Уинстъна, че тази марка нещо ми стана слабост. Може и на ЛС


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 10:58 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 9:57 pm
Мнения: 93
Местоположение: Струма, Искър, Огоста, Осъм, Вит
Колега,аз скоро бях на тези езера (Вапските)!Сутринта като тръгвахме от Семково си бях взел мухарката,но един от преподавателите ми каза,че няма да има време да ловя и аз си я оставих.Много ме е яд,понеже още от самото начало не ми харесваше темпото на групата и вървях много напред.На езерата стигнах първи с един приятел!Направих оглед на езерото (по-голямото) и на едно място видях една доста едра риба.От време на време скачаха и други риби,но сякаш по-малки.След като се нахранихме(сниманите отпадъци не са от мен,разбира се),минахме и през долното езеро с табелата с риба!В самото езерп не успях да видя риба,но...в самите "канали",чрез които се изтича езерото имаше достойни риби.Очите ми останаха там,хиляда пъти го споменах тоя преподавател.Много ме е яд,че не си взех пръчката.Ще ви покажа няколко снимки и аз,само да прочета как се слагат.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 11:36 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 10:15 am
Мнения: 201
Местоположение: София
Поздрави Ники за хубавата разходка!!!

Невероятно красива е планината, особено в този сезон. Аз преди три години в блеснарския си период ходих на разходка там, щото някой каза, че са забранени. Все пак си носех въдицата успокоявайки се, че щом не прибирам рибата няма проблем :D .

Сега какъв им е статута?

Поздрави
Весо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 11:58 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 8:45 am
Мнения: 173
Местоположение: София
Поздрави за прекрасния излет, и мен ме вълнува какъв е статута на езерата, винаги съм знаел, че са забранени за риболов :roll:

_________________
LZ1FLY


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 12:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 9:57 pm
Мнения: 93
Местоположение: Струма, Искър, Огоста, Осъм, Вит
На второто има табелка с риба,каквото и да означава това...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 12:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Колеги, пожелавам на всеки да отиде по такива места, за да си "зареди батериите". Покрай езерата самото улавяне на рибата остава някак си на заден план, важното е просто да си там!
Сега на въпросите: Вапските езера са едни от малкото, разрешени за риболов в НП "Рила". Това и означава табелката с риба по бреговете им, която Новобранеца е видял. Аз се спуснах до тях от високото и пак оттам се прибрах, така че не съм я видял, нито съм разгледал малкото езеро и реката между двете, но за следващия път ще знам да надникна и там :) По принцип преди да тръгна търсих информация за статута на езерата и на сайта на НП "Рила" в плана за управление на парка попаднах на списък с разрешените за риболов реки и езера.
Останалите езера от снимките не са на територията на НП "Рила", а попадат в Природен парк "Рило-манастирска гора" (май така му беше пълното заглавие). За този парк няма никакви други правила или забрани за риболов, различни от общоизвестните. Покрай всички езера имаше табели с подробни данни за съответното езеро, както и указателни табели за режима в Природния парк, но никъде не видях забрана за риболов. На Рибните езера имаше и доста рибари, както винаги. Това е информацията, която мога да ви дам.

П.С. Ачо, за да не се отклоняваме от темата ти отговарям на ЛС.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 3:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, здрасти!! Маа му стара.....на човек му стига да съзерцава десетина секунди тия снимки и някак си му става по-добре!! Дано се намеси някой...нещо...висша сила, ако ще и извънземните да се намесят, само да не се докопат "инвеститорите" до тоя Рай, че не ми се мисли направо.....Поздрави за прекрасното приключение!!!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 16, 2008 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Ники,на няколко пъти тръгвам да пиша ....и после се спирам....Защото след такъв разказ и такива снимки,трудно мога да намеря подходящите думи......
Само едно нещо още искам да напиша...И то е в пълен контраст от впечатленията ми от репортажа ти,както и една снимка е в пълен контраст с останалите....Както казва бате Райко за висшите сили и инвеститорите,дано се намерят такива сили,които да налеят мозък и на такива като нас(говоря като туристи,риболовци и т.н.)....Защото си мисля,че боклуците,които остават след нас,са не по-малко вредни от т.нар. инвеститори....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 12:19 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 11:36 am
Мнения: 747
Местоположение: София
pacho написа:
...Защото си мисля,че боклуците,които остават след нас,са не по-малко вредни от т.нар. инвеститори...


Евала за думите! :wink:

Поздрави за хувите снимки! :)

_________________
Животът е това, което ти се случва докато си правиш съвсем други планове...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 28, 2008 6:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Силно съм разочарован от факта,че са пуснали сивен и в тия езера... :oops: Последиците ще бъдат безплодни хибриди и тук-там някоя застаряла балканка.Кой ги мисли тия зарибявания и как решава каква да е рибата?Уж парка е народен.Кой е народа и ние имаме ли нещо общо с него или само сме присъстващи?
Колкото до замърсяванията-правят се най-вече от местните рибари,берачи,секачи и не знам какви си още.Много рядко ще видите риболовец дошъл от двестина километра да си хвърля боклука където свари.
Но да се върнем на Народните паркове и забраните в тях. :shock:
Най-лесно е да забраниш нещо,например палаткуването.И защо?Защото така опазваш по-чисти местата,а и вероятността от пожари е по-малка.Обаче моите наблюдения са,че който е решил да палаткува хич не му дреме за забраните и си разпъва палатката както си иска.Ако е решил да цапа, ще цапа.Ако е решил да пуска ръбче на езерата ще пусне.Щото знае ,че ръководството на парка забранява,но най-вече ,за да не се ангажира с излишни разходки и проверки и знае също,че тъй като е местен дори и да го хванат ще му се размине.Освен това тая забрана с палатките има и друга скрита цел-да напълни изтърбушените хижи,взети от "наши хора" с нас глупаците,които се водим народ само на книга.И винаги нямаме думата за неща,които засягат пряко нас.А колкото до самите забрани,които колекционирам от десетина години,при тях липсва всякакъв смисъл и логика.И не накрая са безполезни щото когато срока на забраната на дадено езеро или река изтече,в тях няма безброй трофейни риби ,а има безброй прекарани мераклии. :lol: Добре,че рибките си се възпроизвеждат както те си знаят,че тук- там наистина стигат до трофейни размери и това му е хубавото.
Темата е безкрайно тъжна и съжалявам,че я пускат тук,но Ники вкара пръст в раната с тия сивенчета по езерата,в които не трябва да се пуска нищо друго освен балканка и то без генетични дефекти.
Накрая искам да спомена,че и аз бях десетина дни в другия Народен парк и имах щастието да хвана добри риби,въпреки жегите и напук на калабалъка .
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2008 10:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
Цитат:
Най-лесно е да забраниш нещо,например палаткуването.И защо?Защото така опазваш по-чисти местата,а и вероятността от пожари е по-малка.Обаче моите наблюдения са,че който е решил да палаткува хич не му дреме за забраните и си разпъва палатката както си иска.


забранили палатките, пък нашарили планината от долу догоре с трасета на които да строят лифтове, влекове, пътища и какво ли още не. Само в нашата страна може да има такива безмислици. Приятните горски пътеки са ги превърнали в магистрали за джипове и скараджии.

след известно време, като ъпгрейтнат национален парк рила да стане като боровец, банско, пампорово и тн може езерата да се дадат на арендатори и да се зариби с малко плевелна риба, та и от тях да има файда мааму стара - кат сложат по 5 лв на ден такса ,ех котьоо, ем си в големия балкан на чист въздух, ем си ловиш рибичка, а отстрани жената прай барбекюто и играй с челядта

па и два три лифта да сложат до върха бре деба, не се ли сятат, пеш е голем зор


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2008 9:41 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Веско е много прав и за безсмислените забрани и за безсмислените зарибявания. Аз лично от години си ходя предимно на палатка, защото не мога да търпя обстановката в хижите - по-гадни бардаци едва ли могат да се намерят в цялата ни страна. Не виждам проблем и други да ходят на палатки и съответните органи трябва да мислят как да направят това възможно, а не как да го забраняват. И въпроса е да се упражнява контрол кой какво прави при палатката си и дали мърси. За 20 години ходене по планините никога не съм виждал толкова боклуци, оставени на високото, колкото през това лято. Дори и в резерватите вече на всеки 5 минути срещаш я тоалетна хартия, я хвърлен фас. И явно положението ще продължава да бъде такова, докато парковете се управляват не по начин да бъдат приятни за хората, а според приумиците на някакви прости тикви.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 30, 2008 8:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Ники,
Толкова си прав,че ме е яд.Не знам кой чакаме по отношение на тъпите забрани.Ако ние не излезем/аз съм навит веднага да участвам/на улиците подобно на млекарите/фермери/ или още по-добре да се метнем на някое езеро и там да спрем някой лифт или не знам какво,само и само да ни забележат ония "там горе",няма да дочакаме нищо добро освен някое ново безумие.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов