Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:14 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 11:46 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Понеже частта с езерата ми се вижда прекалено празна, реших да разделя един риболовнен ден в две теми. Това се явява като продължение на тази тема: http://forum.akulata.com/viewtopic.php?f=46&t=8050

... сбрахме цирка и айде към Йончевото езеро.

Около 11ч. вече бяхме стигнали така нареченият "комплекс Мальовица" или това е крайната точка достъпна с автомобил. Паркингът беше препълнен и трудно си намерихме къде да спрем, все пак нормално за началото на август. Досега не се бяхме качвали там и просто следвахме маркировката. Маршрутът е много приятен и живописен, ще се опитам да ви го онагледя със няколко снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

По пътя нагоре не срещнахме много хора, явно повечето са се насочили към Мальовица или просто са тръгнали навреме - не като на с по пладне :D
Изображение


Езерото ни посрещна така - слънчево, гладко със съвсем лек ветрец и малко хора. Хубави кръгчета се виждаха по цялата повърхност и кръвта ми закипя.
Изображение

Изображение

Полужението в планината обаче бързо се променя. Докато отморим малко и разпъна мухарката се появи вятър, който набръчка езерто и накара рибите да се покрият. Това не ме спря и използвах всяко притихване на вятъра за да разпъна шнура. Обстоятелствате ме принудиха да започна с мокра муха - black zulu red tag. Изпробвах още няколко мухички, но без резултат. Малко по малко стигнах до подветрената страна. Надявах се когато стигна до там вятърът да е спрял и рибите да започнат да взимат това което им е докарал. За мое огромно съжаление той, не само че не спря ами вече духаше постоянно и кратките паузи помагащи ми за кастинга липсваха.

Изображение

С времето забелязх няколко места на които явно вятърът беше по-слаб и повърността на езерото сравнително равна. Там видях няколко малки кръгчета и си казах "време е да сложа сухата муха "Д.Савов лейк спешъл"" :wink: . Дори това тайно оръжие, вързано от собствените ми ръце не помогна. Взех да се замислям дали проблемът не е именно в "вързано от собствените ми ръце".

Така или иначе риболовът беше труден, рибите също. След едно от поредните оплитания благодарение на вятъра издърпах шнура в краката си да го разплета. Справих се с тази задача и какво мислите? Ами без ни най-малко да подозирам мухата се бе доказала. Този разбойник с размерите на малкият ми пръст се беше обесил.

Изображение

Тогава всичко беше ясно - нямаше как да виня мухата, реално когато не пипах въдицата тя си работеше :D Проблемът бе в зад въдичното устройство...

Въпреки всичко бях решен да обиколя цялото езеро за да съм сигурен, че не съм пропуснал нещо. След около 3ч. беше станало време да си ходим и срам не срам приключих с риболовът.

По-скоро така си мислих, докато не видях табелата за платеното на Говедарци. Последваха рязък ляв завой и думите "ако тук не хвана - няма къде!". Ох тогава не подозирах колко щях да съжалявам за за тези думи...

Изображение
След час и половина и вече изпробвана всяка една муха от кутията, дори тези за клен, трябваше да си ходим.

Голямото ми желание и упоритост, сменянето на местата/водоемите от река през планинско езеро и накрая зарибен водоем не бяха спомогнали да избегна капото. Както обикновенно се справям с подобни ситуации, използвах чувството си за хумор и казах "С този късмет дето ме гони днес и в магазина да ида няма да има пъстърва или най-много да е свършила".

Излетът беше страхотен, многото приятни гледки и сладки горски плодове бързо заличиха горчилката. Сега се обърщам назад с усмивка и приятни спомени. :smt023

Поздрави на всички! <occasion

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 11:58 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Страхотен излет Крис.
Да гледаш риби да се вдигат и да не взимат със сигурност може да доведе до медицински риск :D
Относно платеното в Говедарци...има ли риби вътре? Казаха ми, че било занемарено.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 12:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Рибите се вдигаха само като пристигнахме за 20-30мин полужението коренно се промени - правопропорционално на времето.

Относно платеното - бях там за първи път и незнам как е било за да направя сравнение. Това което видях е риби 30-50см. поне 30-40 бройки. Там вече беше трагедията защото те вземаха, но не и мойте мухи. Минават, гледат и подминават...

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 2:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Крис, аз като стар пъстърваджия да ти кажа :D :D - не се кахъри....От Лъчо Минев и Бат ти Данчо Савов знам, че американката е най-проклетата риба на света, що се отнася до сухата муха.....Поздрави и благодаря за хубавите фотки...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 3:03 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 11:46 am
Мнения: 68
Местоположение: София/Ямбол
На мен първото ми капо с мухарката се състоя в неделя на платеното на Говедарци. Не, че имам много мухи или опит с пъстървите, но все пак вложих доста усилия. Другия път правя на детето една въдица на плувка и аз само ще гледам :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 4:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Страхотен разказ, колега. Първо, много ми хареса общото настроение, и впечатление, което лъха от него. Най-важното е преживяването . Относно Говедарци- просто прекрасен пример, колко "лесно " се лови на платено..
Най-великолепните капа стават на скъпоплатени реки в чужбина, особено от опитни мухари, със самочувствие..
За езерото- Йончево си е проклето езеро, и тук всичко е от липсата ти на опит. Когато той дойде, ще се променят нещата..
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 8:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Крис, само едно допълнение към съвета на бате Данчо:
Това, че има вятър и заради вълничките не виждаш кръгчета на рибите, не значи, че те не се хранят на повърхността. Рибите са си там, даже вятърът може да ги накара да поглеждат по-често към повърхността.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 9:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Крис, страхотен излет си направил. Това че си 0 на 0 не значи капо,научил си много неща. :smt023 Мога само да ти кажа че вятъра сваля мухикчките във водата.

Поздрави !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 23, 2013 11:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Данчо Савов написа:
...
Най-великолепните капа ...


Любимата ми реплика на водоема е: "Е тоя пак хвана" :D . Иначе, че в рибарника и Чужбина е лесно и децата го знаят.
Та така с рибарниковите риби <occasion (още се води задочен спор кои са по лесни, тези в УК или тези в БиХ)

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 8:41 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Цитат:
(още се води задочен спор кои са по лесни, тези в УК или тези в БиХ)
Капата в УК са финансово съкрушително-отрезвяващи..
Живот и здраве, момчето ще направи един съвместен излет, ще види кое как, не е драма това .

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 9:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Чудесен репортаж!

Както казват и по-опитните колеги... тя рибата си е там, просто в този момент не се храни с това което ти си й предложил. Давам прост пример... преди две седмици се прибираме с Данчо Савов от Йончево езеро и минаваме през рибарника на Говедарци да си хванем по 2-3 риби за хапване и да се прибираме към София. Аз заставам на единия от кейовете и започвам да мятам. На пето-шесто подаване едно рибе около педя се закачи и аз не бързах да го извадя. Когато го сложих в кофата погледнах към Данчо, който се беше настанил до тръбата и ми казва вдигайки кепа "Жоре аз съм готов да си ходим". В кепа му имаше 4 хубави риби. Като видях, че в рамките на 5 мин. Данчо има 4 риби си помислих, че е пребил колегата до него и му е взел рибите, за да ми се изфука :wink: Естествено веднага навих шнура и отидох при него да видя какво става. Тази "дърта лисица" беше сложил за муха имитация на излюпващ се комар и ми подава неговата въдица с думите "пробвай". Хващам неговото садже и следва възклицанието .... "о боже аз мятам добре". След 10 мин. и аз извадих още 3 риби и изпуснах ощо толкова въпреки напътствията. По това време на гьола имаше поне 6-7 човека, които извадиха може би 2-3 риби за това време и тогава Данчо ми каза "Жоре виждаш ли сега какво е предимството на флай фишинга?" - отговорих положително, но си казах "Виждам какво е предимството на опита". Никога не съм получавам "по-брутален" урок.

И каква е поуката... трябва да се се слушат слушат лисиците:)

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 10:00 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Говореха ми преди, че избора на точна муха не определял излета :-k

Имало е емоции това е най-важно!

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 10:22 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Данчо Савов написа:
Относно Говедарци- просто прекрасен пример, колко "лесно " се лови на платено..
Най-великолепните капа стават на скъпоплатени реки в чужбина, особено от опитни мухари, със самочувствие..

+1
Много добре си го казал Баѝ Данчо!
Аз бих добавил,когато се подценяват такива места а се надценяват личните възможности резултата е Греда!
A Крис следващия път ако ходи пак сам на платения гьол може да пробва такива мухи:
Бъгъри
Мухите са на 10ти номер
Изображение
Изображение
а този е на кука с дълго рамо
Изображение
Котешки мустаци
на 10ти номер
Изображение
Изображение
Някоѝ бъзер
Изображение
Ако лови на тях обаче трябва по-дълъг лидер и мухите се придърпват след като потънат много бавно,придърпването почти да не се забелязва.
Може да пробва и малка фазанова нимфа,като я придърпваш бавно като бъзерите.



Поздрави!

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 10:32 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Радвам се че ви е харасела моята история. Пожелавам на тези които не са могли да посетят това страхотно място да го направят!

Мерси за съветите! :smt023 Следващият път се надявам да се отсрамя на Говедарци :D


Поздрави,

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 01, 2013 10:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Данчо има специални мухи за Говедарци.На кутишката пише :""Последна надежда"" или нещо от сорта.Не бяха претенциозни,но наистина ловят.

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов