Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:45 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 3:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Ще започна с малко предистория за въведение. Миналата седмица колегата Mutavdzhiyski ми се обади да се включа в едно добро дело и покрай него да пробваме да излъжем някоя рибка. Уговорката беше да се обадят в Тошков чарк за матрял и ако има в събота да качим 2-3 хиляди рибки до Йончевтото и Свинското езеро. Взех идеята присърце, защото никога не се бях включвал в зарибяване, а сега ми се откриваше тази възможност. Обаче имаше един малък проблем - не се бях качвал в планината след Август, освен да крам ски и нямах много екипировка.

Докато чаках новини за зарибителният материал в главата ми се въртяха какви ли не въпроси - Как да се облека?; Какво да нося в раницата?; Какви мухи? и тн. Ето че заветният петък дойде, а аз вече бях преборил въпросите и бях готов за планината. Жоро звънна и ме информира, че мероприятието няма да се състои защото в Тошков чарк няма подходящи по размер рибки.

Новината дойде малко неочаквано, бях се настроил за езерен риболов. Освен това се бях освободил от всякакви ангажименти за събота. Зачудех се какво да правя сега... :-k
Не ми трябваше много време да осъзная, че меракът е по-силен от тока :D . Реших да отида сам или с приятели които нямат общо с риболова. Една приятелка се нави да ми прави компания по пътя, а горе на езерата да отмаря, четейки книга.

Както се казва в приказките "речено - сторено". В събота сутринта тръгнахме към комплекс Мальовица, около 10ч. поехме нагоре по пътеката. Гората още се събуждаше, не след дълго видяхме голям женски фазан само на метри от нас. За жалсот явно той първи е видял нас, а ние го забелязахме чак като хвръкна.
Времето беше хладно, въпреки слънцето, а разстенията и гората започваха да се прошарват. Когато спряхме за една от почивките и се омълчахме усетихме нещо странно - все едно бяхме оглушели. Толкова беше тихо, нямаше нито птички да пеят нито муха да бръмне, дори вятър нямаше - невероятна тишина! По път се възсползвахме от последните боровинки и малини, направихме няколко хубави снимки и без много почивки достигнахме целта си.

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Очаквах да няма много хора и дори да сме само ние на езерото поради липсата на какъвто и да било автомобил на паркина или човешки глас по целият път нагоре. Това до някъде се оправда, докато се подкрепяхме с няколко сандвича огледах внимателно обстановката. Забелязах двама рибари на камъните и група планинари далеч по билото. Имаше лек ветрец, но се забелязваха и така търсените от мен кръгчета :wink: Обстановката предполагаше условия граничещи с перфектните. За мое съжаление много скоро всичко щеше да се промени.

Групата планинари които бяха на билото тръгнаха към нас и то доста звучно. Не бях доволен, че развалят тишината, но нямаше как да ги виня в тази тишина човешкя глас можеше да се чуе на километри. Малко по малко с приближаването им забелязах, че не държат щеки, а въдици. Докато хапна и сглобя такъмите езерото бе пълно с рибари - ако трябва да съм по-точен около 10 човека с мен. Не бях очаквал толкова народ, а камоли рибари. Тайно се надявах да са колеги с мухарки, но бяха спинингисти - кой с воблер, кой с блесна, кой с булдо... единствено онези двамата дето бяха в началото на камъните не разбрах с/на какво ловят.

Сложих аз вече изпробваната и вързана от мен планинска муха на Д.Савов с червено дупе и започнах. Не бях хващал мухарката повече от месец и кастинга беше силно занемарен... Това е една от основните причини да подплаша част от хранещите се риби, другата беше ярко жълтото ми яке...

С опитите да подобря кастинга и да излъжа някое рибе и времето взе да се влошава. Така познатият ми вятър започна да бръчка езерото, а с него и без това лошият кастинг отиде на кино. Не се отказах, продължих да опорствам и отидох до мястото от което започнаха колегите с блесните (те вече се бяха поразпръснали на по 20-30м един от друг). Именно там забелязах (а и един от колегите ми обърна внимание), че има няколко макар и малки пъстървички които вземат нещо от повърхността. Видях 3-4 с размери 10-20см. и поради липсата на по-добра алтернатива се прицелих в тях. Не след дълго мухата ми беше подложена на такъв оглед от страна на рибите, че се притесних. Все пак знам колко мога да вързвам, но това беше най-доброто ми произведение. Една риба от порядъка на 20см. мина близо до мухата и я забеляза, застана под нея и на 3 пъти я огледа обстойно от близо и далеч, след което се врътна и замина... Не мина много време и това се повтори с подобна по размери риба, но тогава на едно от оглежданията леко подръпнах мухата. Рибата явно си помисли "сега или никога" и скочи по мухата, но не успя да налапа и след моята засечка се скри в дълбокото.

От мухите на Данчо бях вързал само 5-6 на куки 16-18 от които 1/2 бяха с ред таг другата 1/2 - без. Поради добрия ми кастинг и силният вятър, бях оркасил доста от храстите с ред-таг мухите и преминах на тези без такъв. В това време видях един от колегите, ловящ на булдо на не повече от 20м от мен, че извади 2-3 рибки с размер около 25см. За мое щастие не го видях да ги прибира...

Продължих да упорствам и това даде резултат, не след дълго късметът ми се усмихна. При едно от подаванията, след задължителният оглед, явно мухата издържа теста и след засечка имах риба. С големи усилия докарах до брега този гигант.

Изображение

В къщи със учудване установих колко лесно се лъже окото/мозъка като нямаш база за сравнение (това по повод едни филми на Diskovery - Brain Games). Ето и следващата снимка на същата риба, имайте на предвид, че ръцете ми не са много големи :D

Изображение

Пробвах още няколко пъти и реших че е време малко по малко да се връщам обратно защото взеха да приближават черни облаци. По пътя на обратно се заиграх с едно-две зверчета, но бяха дори по-малки от показаното, пък и неможах да ги надхитря. Накрая видях един истински звяр (30-40см.) който от време на време събираше нещо от водата, като в най-близката до брега точка беше на около 1м. от най-далечната дистанция която можех да достигна :-s . Отделих около 20-30мин. на това създание което за това време направи 6-7 вземания в близост до моята муха, но така и не я пожела.

Изображение

След като небето се изпълни с тъмни облаци и нямаше шанс скоро да изгрее слънце, решихме - време е да си ходим. С радостен плам в очите слизах надолу и си мислих за първата си уловена езерна пъстърва. Стъпка по стъпка трупах ценен опит и невероятни спомени. Ето една от снимките която най-много ми хареса, направена при изкачването по посока на Витоша.

Изображение

Поздрави,

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 5:18 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Прекрасен репортаж.. Ето, че започваш да научаваш сам някои неща. В случая според мен, основното нещо което ти е попречило, е, че рибите са ти виждали типета .Придърпването е тактика, която работи в някои случаи, лошото е, че не се вижда винаги, кога идва животинката... :D :D На мен лично, една баба ми дръпна пръчката, докато обяснявах на Наско нещо, и си придърпвах, но не се засече.
Рибките са от зарибените. За съжаление, има много желаещи за това езеро, и много бързо се обезрибява.. Знам, че има четящи този форум- колеги, връщайте рибите обратно! От глад няма да умрем, а мисля, че да извадиш сред тази красота трофейна риба, е нещо ,което осмисля живота повече от един тиган..
А и зарибяването ще продължава .
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 24, 2013 8:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 18, 2013 11:39 pm
Мнения: 118
Страхотен излет Крис тези там планински красоти са безценни,дано някой ден успея да отида.

Рибите до каква степен успяват да се размножават в тези езера,чух че не се размножавали и ми стана доста интересно.
Поздрави :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 25, 2013 8:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Данчо Савов написа:
колеги, връщайте рибите обратно! От глад няма да умрем, а мисля, че да извадиш сред тази красота трофейна риба, е нещо ,което осмисля живота повече от един тиган..

Преди две години организирах зарибяване на два затворени гьола с около 1200 шаранчета между 30-50 гр. ("направо риби за ядене"). Тези гьолове ходеха много хора да ловят каракуди по педя. Буквално за няколко месеца след това нямаше и помен от шаранчетата!!! Най-бруталния пример беше как отивам да видя един ден гьола (аз през живота си съм ловил 3 пъти шаран и никога на тези гьолове) и на него има един колега с директ на плувка. В живарника му имаше над 50 шаранчета по 12-15 см. от тези дето ние зарибихме. На въпроса ми - колега къвле ли получавам отговора - само дребни шаранчета за КОТКАТА!!! Човека беше около 35 годишен, на пръв поглед нормален, добре изглеждащ, но със сбъркан чип. И това мислене е масово.

Преди една седмица ми звъни братовчед ми и ми иска дънни въдици защото имал "страшна" стръв за дънно и скал да ходи в Рила да си напълни раничката....

Уффф... успамих хубавата тема на колегата за което се извинявам.

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 25, 2013 9:08 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Нищо й няма на темата. :smt023

Дано повече хора разберат, че шаранчета по педя и пъстърва от 2100м. надморска височина (и не само), не са риба за котката или тигана. [-o<

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 25, 2013 7:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 4:36 pm
Мнения: 18
Колега,видял си нашата група :)
Не трябва да те учудва факта,че някой ловящ на булдо-връща рибите...да не забравяме,че 80% от ловящите със шнур-по езерата ползват булда,в което няма нищо лошо ;)
Относно зарибяването-трябва да си благодарен че не е имало рибки.... зарибяване на Свинското и Йончево последователно е непосилно за двама човека,особено ако изберете маршрута през Свинското,точно оттам слязахме ние :)А и честно казано-в Йончево има предостатъчно риба за капацитета на езерото и всяко друго зарибяване би довело до липса на кислород,храна и забавяне разстежа на рибите следващата година,а и сезона не е подходящ-началото на ноември езерото е покрито с 10 см лед,зарибителния материал ще послужи единствено за храна :)

_________________
www.kivainterior.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 26, 2013 9:03 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
bobi79 написа:
Относно зарибяването-трябва да си благодарен че не е имало рибки.... зарибяване на Свинското и Йончево последователно е непосилно за двама човека,особено ако изберете маршрута през Свинското,точно оттам слязахме ни

Колега привет,
Идеята беше на Йончево езеро да пуснем само 500 риби, точно защото езерото е малко. От досто по-опитни колеги, които са зарибявали не един и два пъти получихме уверение, че рибките няма да станат само за манджа, а и щяхме да имаме сериозно подкрепление ако имаше риби защото по-голямата част от рибите трябваше да се занесе на другия край на Рила.
Свинското не беше в плана за зарибяване (не сме се доразбрали по телефона с Крис).

Що се отнася да булдото... то винаги е било доста резултатно на езера (да не кажа и най-уловистия метод). Риболова ми по планински езера започна с булдо преди 20 год. (сега съм на 30) и никога няма да забравя колко успех съм имал. Аз лично винаги ползвах голямо булдо което пълнех на 70%. Връзвах две мухи зад булдото на разтоянаие 150 - 180 см. и една муха на около метър пред булдото, вързана с около 10 см. повод за основното влакно. Дълга въдица, замяташ на 50 метра и преди да падне булдото спираш линията за да може мухите да прехвърлят булдото и да не заплиташ.

Булдо не съм хващал поне от 5 години и нямам никакво желание отново да го хвана. Виж някоя хубава кладушка с удоволствие бих хвърлил 5-6 пъти и след това отново хващам шнура :))

Поздрави :wink:

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов