Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:43 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Окт 16, 2007 10:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Цитат:
Обръщам се към новите членове на форума - момчета, мухарството е тръпка, която може да ви напусне в определен момент, но когато се регистрирате във форума имайте предвид, че това е и определен ангажимент.
Повлиян от горният цитат на Бате Райко реших да дам отчет за стореното от мен досега. След 30 години риболов най-накрая успях да се докосна истински до мухарството. Макар да имам този мерак от около 92-95 година (от тогава практикувам и catch and releаse по ЗАПОВЕД на майка ми) едва тази есен успях да направя крачка напред. Като начало започнах усилено да чета всички статии в сайта и мнения във форума които даваха яснота на множеството неизвестни въпроси в главата ми. След 1 месец четене знаех вече за класовете мухарки, какво е бекинг, лидер, типет, шнур, най-използваните възли, видовете мухи и някои от методите за риболов с тях.
Стъпка втора бе да се ориентирам към набавянето на такъми. Тук колебанието бе голямо, бюджета малък и падна бая мислене и преосмисляне на нещата. Един ден случайно влязох в един магазин да похарча някоя друга стотинка за успокоение на душата и попитах и за мухарки. Имаха само една: Mepsi Santimental 6/7 клас. Учтиво ми предложиха да поръкомахам с нея пред магазина. И магията се случи - любов от пръв поглед :oops: За жалост вече нямаше Мепси 5/6 клас в София (някой ако знае къде има все още останала бройка моля да сподели-ще черпя) и се наложи да взема една подобна Фокус за паричките които имах в джоба. След няколко дена предстоеше излет и за лош късмет забравиха да ми донесат макара и шнур с които да тествам както ми бяха обещали. Наложи се в последните часове преди излета да мисля какво да правя и съответно взех първите ми попаднали в полезрението ми шнур и макара за което още ме е яд но ме крепи единствено мисълта, че това е шнурът който ще съсипя максимално бързо докато се уча.
Стъпка трета - на морава. Тъй като най-близката морава до нас са жълтите павета на София се наложи да хвърлям директно на реката. Реката - Искър след Своге, едни широки вирове с бавно течаща вода - сминка-1 и снимка-2 и аз на островчето между двата вира. Отпуснах шнура по течението 4-5 метра замахнах назад към 1 часа и го вдигнах във въздуха. Имах около 1 час време да се упражнявам докато колегата се мъчечше на плувка на 50 метра от мен. След което сменихме мястото защото колегата се изнерви от липсата на каквато и да е риба. На второто място вече не ставаше за тренировки макар и да имаше истинска морава (метър висока трева и около 30 храста шипки, трънки и какво ли още не). Започнах да си мятам в реката изучавайки къде евентуално греша. Чупех китката, ама пусти тополи над мен, зад мен, отляво и отдясно караха инстинкта ми да ме държи да не замахвам правилно назад. След 5-6 изгубени джапанки по клоните се преместих поне да мога да потренирам rollcast. И тук около 1 час "здраво трениране" и заваля. Тръгнахме си на момента. Минавайки покрай р.Батулийска дъжда бе спрял и можеше още малко да помяткам с мухарката. Вднага се заех да тренирам за трети път този ден. Накрая резулатат бе: клекнал в точка "А" (да не ме виждат кефалите) презентирах в зона "B". Тук вече отчетох и кълване на пръскач (кефалите по принцип са малко по встарни от зона "B"). И така след 20 минути(пак заваля) завърши моят първи мухарски излет.
Стъпка четвърта - повторих излета през седмицата на Искъра до квартал Дружба. За жалост докато се домъкна да реката и взе,че излезе вятър. Отново мъки с клоните на дърветата (1 загубена муха за час), мъки с вятъра и разираващ ме дребосък. Време за "тренировка" - 1 час.
Стъпка пета - намерих начин да помогна със средства в една инициятива за зарибяване н арека с пастърва. Ето това за сега е най големоят ми успех до момента.
За сега това е от мен като новобранец. Надявам се догодина да имам повече излети и съответно повече неща за споделяне.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 17, 2007 7:13 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Драго, здрасти!!!! Ах как усещам, че в редиците се присъединява нов добър разказвач :lol: :lol: . Маа му стара, в тая пръчка има някаква магия / то и името и Сентиментал :D /....още пазя най-топли чувства към нея!! Навремето ги вкарваше Лоди Коцев / Балцер /, провери евентуално дали не му е останало нещо 5/6 клас. За разлика от повечето колеги абсолютно адмирирам "махането на вода" - и аз не съм пробвал на сухо, не мога да се похваля с някакъв супер кастинг, но се справям в общи линии....Просто няма за какво да се губи време - боеца се калява в боя :lol: :lol: . Все пак ще е хубаво, ако отидеш на риба с някой от майсторите, който да ти даде напътствия. Не бързай да отписваш сезона - като гледам тези дни какво хубаво циганско лято се е заформило и как приятно притопля по обяд.....има още дни за мухарене!!! С нетърпение ще очаквам да споделиш за първата си риба, разтресла Мепси-то!!!! Поздрави!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 17, 2007 2:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Драго, здрасти! Това,че имаш 30 години риболовен стаж означава ,че вече имаш изграден "усет" за рибите и местообитанията им и ти остава само да усвоиш техниката на боравене с мухарката.Пък щом отдавна си пускаш и рибите значи си готов мухар.А студените зимни месеци обикновенно се използват за усъвършенстване на муховръза и запасяване с мухи за активния сезон.Пожелавам ти да имаш повече риболовни излети за да изпиташ удоволствието от мухарския риболов!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 17, 2007 7:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
Цитат:
Надявам се догодина да имам повече излети и съответно повече неща за споделяне.
.
Привет Драго,радвам се,че си усетил магията на мухарския риболов,но не отлагай чак за другата година .Все още има време за приятни емоции по реката :D .Спокойно можеш да си ловиш кленчета чак докато завали сняг.

Поздрави и при следващия излет да имаш уловени риби.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 9:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Точка шеста - Днес 19.10.2007 станах татко за втори път. Момиче 3,500 кг, 52. см. Та това имах предвид като като казах, че сезона за мен приключи.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 9:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 12:11 pm
Мнения: 1177
Местоположение: Sofia
А честито колега :)
Поздрави :)

_________________
Work is for people who don't know how to fish...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 11:10 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Честито колега! Да ти е жива и здрава дъщерята.
И аз съм татко на две деца и мога да ти кажа, че сега вероятно ще ти остава по-малко време за риболов, но пък ще се научиш да се наслаждаваш на всяка свободна минута.
И все пак не бързай да отписваш напълно сезона.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 3:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Честито, Драго!Да ти е жива и здрава щерката!
Не си никакъв новобранец, а направо стар кокъл!Майстор при това :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 4:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Драго,да ти е жива и здрава щерката :D :D :D .
И много да те радва ! ! !

П.С: Нашата малката се роди със същите "параметри" :D .

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 6:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Драго, това е най-щастливото нещо в живота на един нормален човек!! Пожелавам много здраве и красота на малката принцеса и да радва безкрайно татко си!!!!!!! Поздрави!!!!!!!!!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 8:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 11:36 am
Мнения: 747
Местоположение: София
Честито! Да ти е жива и здрава и много да я слушаш! :D

П.С. Или тя теб. :P

_________________
Животът е това, което ти се случва докато си правиш съвсем други планове...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 8:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Здравей,Драгомире.На мен тези моменти ми предстоят тепърва..Нямам търпение да дойде това време.Честита ти щерка!!!Голяма да порасте и да ти купува хубави пръчки,като по този начин компенсира всичките ти "щастливо"изгубени моменти (ако мога така да кажа),в които си можел да си на реката :) .Поздрави и да е жива и здрава!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 10:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Драго , честита радост!

:D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2007 5:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Благодаря на всички за пожеланията. Малката Калина и майката вече са изписани от родилното и са си у дома.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 22, 2007 7:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Драго написа:

"Малката Калина..."

Брат, за втори път ти свалям шапка :smt023 - прекрасно име сте избрали на принцесата....настръхват ми косите като прочета за Клеопатри, Нефертитита, фолк героини и т.н. и т.н.......какви са тия безродници ума не ми го побира!!! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов