Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:30 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 4:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Здравейте всички ! :)
Отдавна не съм влизал във форумчето и ми е малко неудобно но ... надявам се, че ще ми простите.Преди два дена си купих мечтаните от мен неща : пръчка, макара и шнур.Пръчката е добре позната на повечето от вас предполагам, Shakespeare ODYSSEY FLY, 2.55м. 5-6 клас - както препоръчват по-опитните във форума.Макарата е SUMMIT FLY 5-6 ... и шнурчето :) Момчето от Алем ми препоръча жълт на цвят шнур, плуващ.Каза, че така се започва и аз естествено му се доверих.
Остана само мушици да си взема.Имам един въпрос обаче - възможно ли е да не вързвам мухата директно на типета, а да направя повод и на него да бъде мухата ? Така смятам, че е по-удачно защото няма да се скъсява лидера като цяло.Вие какво ще кажете ?

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 4:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Дефакто точно типета ти е повода. А това дългото конусовидното ти е лидера и него гледай да не го хабиш или късаш. А повода/типет може да си го сменяш колкото често решиш и според ситуацията.

Поздрави Драго.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 4:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Първо честито ... отсега нататък ще има доста безсънни нощи! :wink:

Pileto написа:
Имам един въпрос обаче - възможно ли е да не вързвам мухата директно на типета, а да направя повод и на него да бъде мухата ? Така смятам, че е по-удачно защото няма да се скъсява лидера като цяло.Вие какво ще кажете ?


Точно това поводче, което искаш да си направиш се казва "типет", т.е. при чисто новия лидер си вържи мухата директно, след като отнемеш известно количество от него при късания и смени на мухите - лидера ти ще стане по-късичък - тогава ще си вържеш за него едно парче типет и на него мухата, след което сменяш само типета (повода).

Поздрави и успех!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Зацепих !
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 6:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Зацепих Росене благодаря :) Така каза и момчето в Алем.Остана и възлите да понауча, тази вечер ще потренирам :) Нощите наистина са безсънни ей ! Гледайки чисто новите такъми просто не ме сдържа на едно място :)

П.С. Никога не съм замятал през живота си, но наоколо в квартала няма къде да правя сухи тренировки (пусто строителство) и мисля да пробвам направо на р.Струма тази събота :)

Благодаря на всички :)
Поздрави !

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 6:49 pm 
Здр. И аз искам да задам един два въпроса.От скоро съм мухар и след два фабрични лидера се отказах и сега съм решил да пробвам да си направя сам.Може ли да ползвам флуоро карбоново влакно дакажем фокус енерджи по 60см от 0.30 след него 60см 0.25 и за типет 0.18фокус magic new :D предложете ми някое влакно 0,45 един метър за начало ако или може и съвет за хубав коничен повод (фабричен)мисля да ловя кляне по Осъма и Вита и др :D
П.С А дали може место дебело монофилно да сложа 0.40 плетено лазер динатрон,струва ми се че няма да стане :D,но все пак да попитам
Колега честит такъм и много и квалитетни риби с него :!:
Поздрави к.


Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 7:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Значи има една тема в раздела за начинаещите като нас подробно схема описана от Лъчо Минев. Да не си играя да я търся директно копирам написаното.
L.Minev написа:
Повода е много важна част от мухарската линия,
и може да ти образува нерви ако не се изпъва добре.
Ще дам пример на повод с които хвърлям от доста време,
и за мен е най-добрия.
1,20 -- 0.45/
15 -- 0.40/
15 -- 0.35/
15 -- 0.30/
15 -- 0.25/
15 -- 0.20/
тук има клуп и после тънкото влакно което се сменя и е около
60 80 см.За плетените поводи мога да кажа,че се предпочитат
от колегите защото по лесно ги изпъват,но са три пъти по тежки.
С тях се лови под водата на стримери и нимфи защото потъват леко.
Добре е влакната с които ще правиш поводите да бъдат възможно
най-меки.Възлите не трябва да те притесняват въобще,те помагат
за по доброто обръщане на повода.Успех.


Едит: Не съм ползвал горната схема, тъй като в момента ловя с фабричните поводи на Фокус, но се надявам един ден и това да стане.


Последна промяна Драго на Чет Юни 05, 2008 8:58 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 05, 2008 8:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Здрасти,Костадине,
относно купешките лидери - за различните марки мисля,че имаше някъде отзиви.Аз лично ползвам фабрични на Фокус.Доволен съм от тях - нямат памет,здрави са и т.н. Единственият им недостатък,който съм забелязал е,че на опаковката са объркали бът с типет :lol: ,но не е болка за умиралка.Не по-малко важно е,че са доста евтини и можеш да си позволиш да ги сменяш по-често.Естествено при всяко привързване на лидера към шнура,ако се използва някой възел,се налага да се реже частица(остатък от възела) от шнура.Аз съм си решил проблема като съм си направил клуб накрай на шнура - прегъвам края на шнура,фиксирам и усуквам с подходящ цвят конец така,че да се получи клуп и накрая заливам конеца с лепило(каноконлит).Върха на шнура предварително го клъцвам под ъгъл,за да навия по-лесно,пък и по-красиво :lol: конеца.Надявам се разбра какво се опитах да ти обясня :lol: Няма възел накрая на шнура и не се налага да се реже при смяна на лидер....
Имам един шнур Еър Фло и той си е с фабричен клуп.Та,оттам ми дойде идеята да си направя такива клупчета на другите шнурове.

За саморъчно вързаните лидери има достатъчно ЗА и ПРОТИВ....Аз лично,поне засега,не ми се връзва :lol: Единствено преди време си навързах няколко лидера по схема 60см. 0.45 + 60см. 0.35 + 60см. 0.20 с клуп за типет накрая,обикновено 60-80см. според случая...Така и не съм ги пробвал как работят....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2008 7:08 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Светославе, здрасти!!! Честити ти нови придобивки, пожелавам ти много бързо овладяване на мухарлъка.....Градивна критика - регистриран от 2005г. и още не си замятал :!: :?: :oops: :wink: :wink: . Колегите са ти казали това, което те е интересувало, остава само да почваш да меткаш и да дърпаш рибоци :wink: :wink: !!
Костадине, не се хвърляй на скъпи влакна - флуорокарбонът / ако е истински, разбира се / е скъп и определено не е за нашия метод на риболов, а освен това е и твърдо влакно. Лъчо Минев го е казал - стреми се да ползваш възможно най-меките влакна!! Лично аз бързо се отказах от купешки лидери и връзвам безкрайно опростена система / ловя само кефал / от три дебелини. Поздрави!!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2008 8:12 am 
Влакното не е флуорокарбоново а има такова покритие използвам го за спининг и малко лоши мнениея съм чел за него засега съм направил по 50см0.30и 0.25 и 1 метър 0.18 и днес ще си купя 0.45 може ли да ми препоръчате някое хубаво влакно (което вие ползвате например )мислех да сложа и малко 0.16 но се отказах докато се науча да хварлям както трябва и най-вече заради засичането решен съм да се науча :D
благодаря много на вс.


Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2008 9:24 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Карай с това "флуорокарбоновото" на Фокус и вържи смело лидери ...

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2008 9:39 am 
А за 0.45 някакво влакно,защото фокус нямат такова или поне аз не съм виждал това флуорокарбоновото е до 0.30 някакви предложения :D
благодаря поздрави К.


Върнете се в началото
  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2008 10:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Ползвай Фокус Енерджи - евтини и доста добри влакна са.

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 10, 2008 2:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Благодаря за пожеланията бате Райко :)
Бях вече на един излет и пометках достааааа и смятам, че се справям добре, но като се видиме на събора ще прецениш сам.Имам един въпрос надявам се да не ви се стори тъп - кой тип водачи са по-добри - змиевидните или еднокраките ? Пръчката, която си закупих е с еднокраки, а като гледам по-скъпите пръти са със змиевидни.При кастинг кой тип водачи се държи по-добре ? :)
Поздрави !

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов