Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 3:13 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Имам едно питане ,което не е по темата и за което се извинявам!!!
Баща ми е зкалет рибар от детството си и доста неща съм научил от него относно другите методи на риболов,та искам да му направия подарък.
Тои работи в АЕЦ Козлодуй и постоянно е на Дунава.Последното му голямо рибе беше сом 2,10м.Онзи ден ми каза че е закачил някакво чудовище което е развило цчлата жилка и едвам си е одържал пръта,та накрая скъсало.
Мисълта ми беш че искам да му купя "лебетка" и някакво здраво влакно,но грам не разбирам от лебетки.Искам лебетката да държи до 200кг.
Някои ако разбира от лебетки ще му бъда много благодарен да ми разясни какво да гледам!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 3:17 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Забравих да допалня ,че лебетката трябва да може да хврля и навива ако може,както със спининг макара!!! :-k


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 3:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
http://www.foto.bg/data/500/medium/DSCF08451.JPG
Бате Раико нещо не става с копи!!!Пращам адреса!!
Ето такива рибета съм набарал :D Мисля че ще вървят на мушица.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 4:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Марто, здрасти!!! Сега по реда на питанията - аз лично не мога да "вдяна" за каква лебедка става въпрос - може би говориш за мултипликатор....Нямам идея дали някой от тук може да ти даде инфо - направи си една регистрация във Фишинг мания и пусни питането си в подфорум " Риболов на сом" - там са разбирачите от тая техника. Поне от скромните ми познания ще ти е трудно да намериш такава комбинация - обикновено "хвърлящите" мултипликатори са леки и малки и се ползват от спинингистите. Сериозните машини са за влачене и пускане на голяма примамка в непосредствена близост, тяхната "сила" е в изваждането, не във хвърлянето!!
Сега - щом си качил снимка във фото.бг, натам е лесно - вадиш избраната снимка да ти е на екрана, цъкаш на снимката с десен бутон, излиза ти "пропъртис", маркираш "попърти-то", копираш го, пействаш го в темата си в Акулата, маркираш го отново и горе в дясно, над надписа "затвори тагове" имаш квадратче Img. Цъкаш на него и би трябвало снимката да се вижда!!
Не мога да преценя от тоя фотос каква е рибата - вероятно е нещо океанско. Също така предполагам, че ще съумееш да го подмамиш на нещо като стример или по-крещяща нимфа, едва ли ще го вдигнеш на суха муха, но не те съветвам да гониш целенасочено тази риба и то с муха. Открий сладките води на района, където си, и започни там да овладяваш кастинга. Все пак, прибирайки се у нас реките и езерата ще са ти основните и единствени опции за риболов. Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 28, 2008 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Върнах се от Басспро :D Ачо,няма елеци!!!
Взех си следното:
-Scientific Anglers WF-5-f 82ft-25
-Scientific Anglers Tapered Leader 2,2m-5x-1,8kg
-Cortland 333+ Tipet 4lb-5x-1,8kg 25mtr.
-Cortland Micron fly line backing 20lb.- 9,1kg 91m
Добрели е за 5клас?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 29, 2008 8:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
martineli-fish написа:
Върнах се от Басспро :D Ачо,няма елеци!!!
Взех си следното:
-Scientific Anglers WF-5-f 82ft-25
-Scientific Anglers Tapered Leader 2,2m-5x-1,8kg
-Cortland 333+ Tipet 4lb-5x-1,8kg 25mtr.
-Cortland Micron fly line backing 20lb.- 9,1kg 91m
Добрели е за 5клас?


Здрасти Марто,

Дон'т бери кахър за елеците. Не беше толкова важно - повече от любопитство. Това което казваш обаче, че не поддържат в магазините всички стоки, които иначе предлагат он-лайн, лееекинко ме притесни.
Замислил съм тук едни комбинации, та знаеш ли дали Г3 Стокингфуут гащеризона на Симмс го имат в магазина или и той само он-лайн?
--------------

Честито за новите придобивки!
Това вече е друго - 5 клас мухарка с 5 клас шнур. Не исках да се обаждам, но не мисля че със 7 клас шнур щеше да ти е много приятно, пък че и полезно.

В момента не мога да отворя линка и да видя дължината на въдицата, което си купил, но ми се струва, че лидерът "носи" да е малко по дългичък от 2,2 м, особено след като завършва на 5Х. Не че е фатално, но аз лично бих те посъветвал за в бъдеще при 5 клас мухарка да се ориентираш към 2,7 м лидери - дават възможност за по-дълго използване и за по-голяма "гъвкавост" в комбинации с различни дебелини и дължини типети.

Бекинга, който си взел е един от много добрите. Даже бих те посъветвал да се "запасиш" с още поне една ролка (20 lb. си е напълно достатъчна за БГ), че тук понякога като изчезне, с месеци не можеш да го намериш по магазините.

За такива морски рибки, каквато си показал, 5Х лидер и типет ми се струва, че са малко "на ръба", т.е. тънички са. А и такъмът ти не е пригоден за "солтуотър фишинг" и рано или късно ще имаш проблеми. Дръг е въпросът ако не ти пука за него (такъма).
Но пък Бате Райко е много прав - като новобранец в мухарството не се "вкарвай" в морския риболов на муха. Почни със сладките води и сухи мухи. Пък като го овладееш, като натрупаш малко опит и с нимфи и стримери, догодина като отидеш пак на бригада ще си вземеш подходящите за целта пръчка, шнур, лидер и мухи, и ако щеш тарпони гони.

Поздрави от майка България!

Ангел

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 29, 2008 2:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Здравей Ачо!!! Първия път когато ходи имаше гащеризони.Следващия път като ида(предполагам другата седмица)ще погледна.
А за лидера и типета и аз се позамислих да не са тънички :-k .Вчера обаче ми казаха че има река на около 30мин. от мен с кола,такаче ще ходя там не на залива.Иначе прътлето е 8 фута.
Искам да попитам шнура от едната част е тънак доста метри след това става по-дебел и накрая пак изтънява но вече тънката чат е по-къса.За тази късата страна ли да вържа бекинга?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 29, 2008 4:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
martineli-fish написа:
Здравей Ачо!!! Първия път когато ходи имаше гащеризони.Следващия път като ида(предполагам другата седмица)ще погледна.
А за лидера и типета и аз се позамислих да не са тънички :-k .Вчера обаче ми казаха че има река на около 30мин. от мен с кола,такаче ще ходя там не на залива.Иначе прътлето е 8 фута.
Искам да попитам шнура от едната част е тънак доста метри след това става по-дебел и накрая пак изтънява но вече тънката чат е по-къса.За тази късата страна ли да вържа бекинга?


Шнурът ти е ВФ, така че трябва да е вързан с бекинга на по-дългата тънка част.
Монтажа започва с вързване на бекинга за шпулата на макарата.
Количество бекинг зависи от вида на макарата и предполагам ще ти е трудно да прецениш, колко точно е необходимо. Затова ти предлагам да навиеш целия бекинг и след това на навиеш шнура (без да притягаш много), но без да го връзваш за бекинга. Ако шнура препълни шпулата, развиваш го и преценяваш колко от бекинга да отрежеш. Пробваш пак с намотаване на шнура. След това връзваш шнура за бекинга.
На някои от макарите е изпъсан капацитета им за определено количество бекинг с определена здравина (примерно 100 м 20 lb) + шнур в определен клас и тип (примерно 5 клас ВФ). Ако твоята макара има такива означения, това може да ти послужи за ориентир колко бекинг да навиеш, но е трудничко, а и от шнур до шнур и от бекинг до бекинг има разлика.
След като навиеш шнура на макарата, връзваш лидерът към шнура.
Лидерът се връзва към шнура с дебелата си част.
На края на лидера (тънката му част) връзваш снопче вълна и отиваш да тренираш на поляната :wink: И чак като прецениш че си поне малко готов, заменяш вълненото снопче с истинка муха и "биеш" път до реката. После ще му дойде и времето на заливчето (ако не тази година - догодина). Иначе рискуваш да се откажеш от мухарството още от самото начало.

Всички връзки шпула-бекинг, бекинг-шнур, шнур-лидер, лидер-типет (ако ще има), типет-муха се правят със специфични възли, изпълнението на които в началото не е много лесно (особено възела с тръбичка, които най-често се използва за връзване на шнура с бекинга и лидера). Затова преди да пристъпиш към действие се поразрови из нета (във форума също има информация) и поне се запознай теоритично.
А ако намериш някой разбираш да ти покаже като за първи път как стават нещата (т.е. да ти навърже линията) - още по-добре.

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 3:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Искам да поптам могали да връзвам мухите с обикновен конец и дали могат да ги лепия с моментно лепило? защото не разполагам с друго в момента!
Вече си направих така три , но незнам дали 6те бъдат качествени.Направих си сухи мухи , но като ги побласкам във водата извесно време започват да потъват.Нормално ли е това?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 4:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 11:36 am
Мнения: 747
Местоположение: София
Ми, за сухи мухи ти трябва смазка. Ти слагаш ли? :roll:

_________________
Животът е това, което ти се случва докато си правиш съвсем други планове...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 4:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
ето и една от тях:
http://www.foto.bg/showphoto.php?photo=180180&cat=500


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 4:31 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Ми не :? ,но ще си взема.Обикновен вазелин до колкото знам става :-k


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 4:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
martineli-fish написа:
Обикновен вазелин до колкото знам става :-k


За 'кво? :D
--------

Марто, тая мухичка дето си я показал няма да е от най-плуващите с каквото и да я мажеш.

Ама давай все така. Много добро начало.


П.С. То даже аз 'кво ли се обаждам, като муховръза още не може нещо да ме привлече.

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 05, 2008 8:03 pm
Мнения: 52
Защо?Кака трибва да е изградена една суха муха,какво изпускам?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 03, 2008 6:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Не изпускаш нищо, даже си много дашен :D.Просто намали конеца от пред на главата, това може да стане точно като си вземеш по-тънък конец за муховръз.Това е една и от превилегиите му.А за смазката си вземи или Джинк или тази на Сентифик Енглърс, тя е задължителна при сухите мухи, които нямат материал, който да ги държи на повърхността.Поздрави и успех!

П.П.Ааа замалко да забравя, слагай малко хекълче, говоря специално за този модел, това ще му помогне да стои на повърхността.

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов