Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:56 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 2:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:28 pm
Мнения: 98
Здравейте колеги! Имам едно питане. Много рових, доста четох ама не успях да намеря инфо за това как точно се прави монтажа с 2 или 3 нимфи. То аз още на нимфа не съм пробвал, но ми е интересно:) Ще се радвам някой да сподели възли, разстояния, или ако е обсъждано някъде да пусне един линк .. Благодарско предварително :)

_________________
.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 5:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Здравей колега намерих нещо тук в саита...дано да ти помогне

http://forums.akulata.com/viewtopic.php?t=829


Просто само трябва да се разтърсиш...абсолютно всичко има

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 5:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
namaste написа:
Здравейте колеги! Имам едно питане. Много рових, доста четох ама не успях да намеря инфо за това как точно се прави монтажа с 2 или 3 нимфи. То аз още на нимфа не съм пробвал, но ми е интересно:) Ще се радвам някой да сподели възли, разстояния, или ако е обсъждано някъде да пусне един линк .. Благодарско предварително :)


Първо искам да кажа, че мен система от 2 мухи (без значение какви комбинации) не ме кефи много-много, пък 2+ вече го смятам за .......... (пък и незнам доколко е законно?!).
Все пак съм пробвал с две мухи и най ми харесва система чрез блъд кнот (blood knot) за влакната, за които са завързани мухите.
Ще се опитам да обясня (дано да стана ясен):
Ако лидерът ми е нов (т.е. има достатъчно типет), на 10-на см. от края на типета (нека го наречем основно влакно), чрез блъд кнот връзвам влакно с малко по-малък диаметър от основното (нека го наречем допълнително). Дължината на второто влакно зависи от много фактори - мухи, с които ще ловим; тежината на втората муха; дълбочината, която евентуално търсим за втората муха; дълбочината и бързината на водата; и т.н., но най-общо, нека кажем, че 30-50 см е една добра дължина.
След като направя блъд кнот-а, изрязвам излишния ("вървящия" назад по линията) "мустак" на допълнителното влакно. Първата муха (тази, която е по-близко до шнура) я връзвам на "мустака" на основното влакно (при което тя остава да "виси" на около 5-7 см. от блъд кнот-а), а втората на края на допълнителното влакно.
Вариянт е втората муха да я вържеш директно на основното влакно и 40-50 см. по-напред (под "по-напред" имам предвид от края на влакното към шнура) да вържеш отново с блъд кнот допълнително влакно, на който да вържеш първата муха (която отново да остане да "виси" на 5-7 см. от блъд кнот-а). Но в този случай, при евентуално късане от блъд кнот-а или ако искаш да махнеш "системата" и да минеш на суха (да речем) "губиш" много от основното влакно, т.е. от типета на лидера.

Ако лидера е стар и голяма част от него е "изядена", му правя клуп и за него (чрез клуп в клуп) връзвам основното влакно, на което вече "изграждам" гореописаната "система" (тук вече не е от съществено значение, кой от двата варианта ще избереш, т.е. дали първата муха да е на основното влакно, или на допълнителното).

Аналогично може да се навържат и трета, и четвърта, и десета ако щеш муха :).

За "облекчаване" на кастинга първата муха трябва да е най-тежката и на втора, трета и т.н. тежината им да намалява.

Доколкото виждам, много колеги ползват и т.нар. "новозенландска" връзка. Ако съм разбрал правилно (и да не съм, аз поне така съм я правил), на основното влакно връзваш първата муха, като на извивката на куката връзваш чрез самозатягаща се примка допълнително влакно, на което вече връзваш втората муха.
За мен тази "система" е добра единствено ако първата ти муха е суха. Тогава сухата служи и като индикатор за удар по втората муха (ако тя е нимфа или мокра).


Надявам се да съм бил полезен и най-вече - разбран :) (че то май и аз не си разбирам напълно :) )

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 6:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:28 pm
Мнения: 98
Мерси момци :) Ше тестваме па ше видиме :)
Благодаря за инфото :) :) :)

_________________
.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 7:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
При новозеландската връзка вместо за куката вържи дропера(малка нимфа, емърджър или мокра муха) на края основната линия а сухата муха я вържи на разстояние от нея нагоре по линията с повод дълъг десет петнайсет сантиметра използвайки блоод кнот.
Този монтаж много добре е показан и обяснен от О.Едуардс във филма" Big Dry Flyes For fast Water" - там го нарича Fishing the "Duo" или "Dink and Klink" като вързва голям клинхамър за суха муха и лека нимфа за дропер.

Успех

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 17, 2008 8:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:28 pm
Мнения: 98
Благодаря и на теб Д-р. Мишо !:) Мисля, че май схванах за какво иде реч.. Ще пробвам идните дни. Мисля на палатка по Струма нейде да ходя :)

_________________
.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 18, 2008 9:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
D-r Misho написа:
При новозеландската връзка вместо за куката вържи дропера(малка нимфа, емърджър или мокра муха) на края основната линия а сухата муха я вържи на разстояние от нея нагоре по линията с повод дълъг десет петнайсет сантиметра използвайки блоод кнот.
Този монтаж много добре е показан и обяснен от О.Едуардс във филма" Big Dry Flyes For fast Water" - там го нарича Fishing the "Duo" или "Dink and Klink" като вързва голям клинхамър за суха муха и лека нимфа за дропер.

Успех


Здрасти Док!

Имам малко въпроси:
1. Връзване на втората муха за куката на сухата "минава" ли за новозенландска връзка или тя е единствено и само описаната от теб?
2. Описаният от теб монтаж правиш ли го при нов лидер и ако да, не "изяждаш" ли много бързо типета му?
3. Има ли проблеми при кастинга (примерно, оплитане на мухите)?

Поздрави!

Ангел

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 18, 2008 11:38 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Здрасти Ангеле, за "новозеланската връзка" малко объркващо е името. По същесто става дума за т.н. Double Fly Rigs( Multi Fly Rigs) - пишеш го в гугъла и само да имаш време да четеш :D Има идея и за вида на мухите които са в тандем.
---------------------
Монтажа който описва чичко Оли има за цел сухата муха да е освободена от дропера за по-свободно движение във водата и евентуално по-лесно закачане на рибата.
Аз съм пробвал със клинхамър и леко утежнени WD40 или RS2 за дропер - не се оплита при кастиг, но дребосъците бърже нападат малката нимфа. С две нимфи има повече идея, с по-голяма и тъмна за дропер и ручейникова пупа на трийсетина сантиметра под повърхността. С три нимфи не съм ловил никога, но защо да не се пробва.
Колкото до лидера - при този монтаж ползвам собственоръчно вързани лидери като по този начин мога свобдно да променям дължината на типета според местото.

Поздрави

П.С. Ето какво казват (т.10) хората с многото риби :D
http://outdoorsnewzealand.co.nz/top-10- ... g-tips.php
още по въпроса:
http://www.reelcombosystems.com/products.php/catid-3

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 18, 2008 11:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Благодаря Док!

Наистина, само да има време за четене.

Поздрави и наслука!

Ангел

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов