Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 8:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 6:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:42 pm
Мнения: 63
Местоположение: София
Доста по прочетох теми и дойде ред да пусна една банална :lol:

А именно какво да взема .... правилно ли съм се насочил и т.н....
1. Прът - Shakespeare Odyssey III Fly 5/6, 2.55 (мисля, че е към 64 лева)
2. Макара - Shakespeare - Summit Fly 5/6 (37 лв)
3. Шнур - мисля 1-во да взема плуващ, а на 2-рата шпула да сложа потъващ; марка ..... мистерия :lol:
4. Бекинг - според това, което четох май за сега не ми трябва
5. Типет - освен мистерия вече има и мъгла ....
5. Лидер - ако съм разбрал правилно (това какво е) ще е най-добре да взема прозрачен плетеняк (с идеята, че е по-финен и здрав от монофилът)
6. Бабалюги - тук що годе ми е ясно, а и темите са си ясни :) . А ако ми потръгне мисля да се хвана сам да си ги правя :)

И каде евентуално мога да намеря тези неща по Софето
(мисля да отделя към 200 лева)

Ще се радвам на всякакви съвети, допълвания и поправки


Последна промяна jark на Пет Мар 13, 2009 7:40 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 7:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Жоро, здрасти!! Много мога да ти говоря, ама ще ти го кажа по друг начин - два са обектите в София, където можеш да получиш компетентен съвет и да "направиш" първия си мухарски комплект - магазинът на алемци, ул. Денкоглу...номера не го помня / кръстовището на Денкоглу и княз Борис , около Съдебната палата /, и магазин "Бент", находящ се около предпоследната спирка на трамвай 5 посока Княжево.
Бекингът ти е нужен на този етап дотолкова, доколкото ще ти помогне да предотвратиш евентуална памет на шнура, ако не си вземеш макара "лардж арбор".
Винаги има мистерия и мъгла при термините лидер и типет, така че се не бой :lol: :lol: . Най-просто казано типетът е последното парче монофилно влакно / от 0.10 до 0.20мм. в зависимост от рибите, които се търсят, аз си работя с 0.14мм. за клянове от секфи размери 8) /, на което връзваш бабалюжката във всичките и измерения - от най-проста джапонетка до произведение на изкуството от Д-р Мишо :wink: :wink: . На първо време си купи един плетен лидер / така или иначе ще го изплющиш за нула време /, пък живот и здраве като надобрееш ще почнеш да си ги връзваш сам или да си ги плетеш сам. Апропо - не си разбрал правилно за здравината и фиността :lol: :lol:, основния акцент при лидера е прогресивно намаляващия диаметър .....
Задължително се учи да хвърляш с плаващия шнур - ще виждаш ефекта от кастинга си във положителните и отрицателните му измерения....това не означава да не си взимаш потъващ шнур, просто забрави за него, докато се научиш да хвърляш сносно...Поздрави!!!
П.С.: Мятах с комплекта на Брадата, когато се засякохме на Пънча, който включваше Одисей 6/7 клас и останах доволен от поведението му!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 9:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:42 pm
Мнения: 63
Местоположение: София
Здравей!

Мерси за обясненията, ама нещо пак ми е тъмно :lol: ... ама нали казваш нормално :)
Да, като за начало мисля да взема само плуващ шнур (другият след време), та той, както и лидерът ще гледам да са по-евтини (ти каза защо).
Опа ... май тук съм сменил кое кое е :lol: типетът (това, за което се връзва мухата) исках да кажа, че да е по-финно. А лидерът (между типетът и шнурът) е това хем мистериозно, хем мъгльосано :lol:

Колегата от Бент ми обеща кога ходи към магазина да каже и ще ми помогне за изборът и възлите :)

Уф .... сега съм натеглил 15 ГБ мухарски филмета - за кастинг, възли и бабалюговръз ( :lol: ). Та ... събота и неделя голямо гледане ще пада, а дано скоро и тренировки на живо :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 10:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Да ти отговори предпоследния член на форума :),щото ти си последния.
Та моя съвет е (преди 2 седмици минах по тоя път),трябват ти само приятели.Те го имат въпросния шекспир и въпросната макара и въпросния шнур.Имат и мухи.И са доброжелателни и ще пробваш едно друго,докато ще се изяснат тъмните въпроси,пък после пазарувай на воля.Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 10:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:42 pm
Мнения: 63
Местоположение: София
Markony_RS написа:
Да ти отговори предпоследния член на форума :),щото ти си последния.
Та моя съвет е (преди 2 седмици минах по тоя път),трябват ти само приятели.Те го имат въпросния шекспир и въпросната макара и въпросния шнур.Имат и мухи.И са доброжелателни и ще пробваш едно друго,докато ще се изяснат тъмните въпроси,пък после пазарувай на воля.Поздрави!

Не познавам мухар, а само спинингисти и мач-исти, та няма кой да ми обясни и да ми даде да пробвам мухарката му.

За това и питам тук, гледам филмета и търся информаци от различни източници.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 11:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Приятелю...в профила ти пише София?Се някой ще те помъкне с тебе да ти покаже тва онова,сам не става.

П.П. Доколкото чета тук и у фишингманията ,у Софето мухарите се събирате при Крилофф:).Отиваш с подходящата стъклена молба и всички софийски мухари са ти познати,а после ще се окаже ,че и някой братовчед имаш там :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 11:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Bate Raiko написа:
На първо време си купи един плетен лидер / така или иначе ще го изплющиш за нула време /


Защо плетен а не монофил?

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 11:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Здрасти колега,
не се притеснявай, ще ти се избистрят нещата. Щом има мерак, сега време ще ти трябва :D

Такъма който си решил да сглобиш - според мен е достатъчен. Като начало винаги бих препоръчал човек да започне с евтини такъми. Да похвърля малко и види за какво иде реч. Сам да започне да усеща нещата... и после когато разбере какво му пасва най-добре, тогава ще му е лесно при избора на класен такъм, ако реши де. Сега колко време ще ти трябва да стигнеш до там... това е индивидуално. Гледам на едни колеги им трябва година - две и сами започват да си подбират такъма, на други и 15 години не им стигат и постоянно сменят въдиците... Може пък и да е израстване?

За риболовната линия като цяло: Започвам с това което се връзва към макарата и продължавам напред докато стигнем до мухата.
И така, за макарата връзваме:
1. Бекинг - макар и малко, трябва за да има поне за какво да вържеш шнура.
2. Шнур - съобразен с класа на мухарката. Ако е WF (с глава) има значение кой край се връзва за бекинга, ако е DT - няма значение. Той е еднакъв от двете страни.
3. Лидер - това е конус (монофил или плетен) на който дебелия край се връзва за шнура. Дължината му може да варира. Аз ползвам монофил с дължина която е с около 20см. по къса от дължината на пръчката.
4. Типет - това е корда която се употребява и при др. видове риболов (употребявам с размери от 0,08 до 0,16) връзва се отпред на лидера и за нея се връзва мухата. Дължината на типета варира от 30-40 см. до към 1 м. Поне аз ползвам подобни дължини. Като начало бих ти препоръчал да е около 40 см.

Сега в последователност:
Макара - за нея връзваме Бекинг към него Шнур, следва Лидер на който на края връзваме Типет и най-отпред, вече може да се върже и муха :wink:

Ако нещо не си разбрал, питай.

Поздрави
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 11:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:42 pm
Мнения: 63
Местоположение: София
Ангел-Ачо написа:
Сега в последователност:
Макара - за нея връзваме Бекинг към него Шнур, следва Лидер на който на края връзваме Типет и най-отпред, вече може да се върже и муха :wink:

Това + горните описания + това, кое четох до сега в сайта избистри мъглата и се надявам, че след покупката и тренировки и мистерията ще зачезне :)

Мерси!


<b>Markony_RS</b> май си прав, че сам ще ми е трудно.

Отправям молба към мухарите от София за помощ при закупуването на такъми и доразясняване на основните неща на по бира :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2009 7:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Жоро.... не разбрах, че въобще не си наясно с последователността на построяване на линията, останах с впечатление, че м,глата е само в терминологията :lol: :lol: :lol: . Както и да е - Ачо ти е обяснил как следват нещата.
Драго, здрасти! Препоръчвам плетеняка не за друго, а защото монофилите / или поне тия един-два модела, които съм пробвал на времето / имат неприятното свойство да се "нагърчват" доста, а Жоро ще направи тая работа доста бързо...Уточнявам, че говоря за конусовидните монофилни лидери, които се продават. По принцип винаги препоръчвам собственоръчно навързания лидер от влакна, но мъглата за Жоро на тоя етап ще стане още по-гъста :wink: . Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2009 10:37 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Bate Raiko написа:
...Уточнявам, че говоря за конусовидните монофилни лидери, които се продават.


Точно с такива лидери започнах и аз. Не съм има проблеми с нагърчването. По скоро в първия половин час се губи края на лидера барабар с някоя и друга муха по клони, храсти и треви. След като се загуб част от края се прави клуп и се продължава с типет от обикновенно монофилно влакно :D или каквото пациента си е закупил. Първия лидер евентуално ще си замине доста бързо и затова се учудих, че препоръчваш плетен които са по скъпи. В интерес на истината имам един плетен лидер, но никога не съм го ползвал тъй, че не мога да дам обективно мнение за плетените лидери.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2009 6:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:59 am
Мнения: 42
Местоположение: Плевен, София, Китай
Колега,

Един съвет, който ще ти спаси някоя и друга муха, загубена по клоните или някоя дупка за обица на ухото ти :lol: - помни, че при първите ти проби да размятваш "сопицата" е желателно вместо муха, накрая да вържеш един филтър от цигара или малко памучено тампонче - просто ще ти бъдат индикатор къде е края на линията ти. А и задължително помоли някой колега да ти покаже - вярвам, че няма да ти откажат!

Освен това, желателно е да помяташ на ливадата до вас поне няколко пъти! Пробата с вода я остави за след няколко сухи тренировки!

Просто - личен опит! :D

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2009 8:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 7:42 pm
Мнения: 63
Местоположение: София
Днес се обазаведох с основните неща (благодарско на Ангел-Ачо).
Дано другата седмица вятърът поспре за да почна тренировките.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 15, 2009 8:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
...И да не спре, почвай,вятърът по реката също не спира.. :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 15, 2009 8:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Вярно е днес потренирах на вятър.Не е приятно,но се борих.Привечер вятъра спря и толкова лесно ми беше ,че чак се изненадах от себе си.За съжаление ,кефалите не се дигаха ,незнам заради вятъра или дребните вълнички,развалящи видимоста.Чак като се оправи огледалото почнаха да се интересуват от манджата.:)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов