Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:51 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 11:19 am 
Offline

Регистриран на: Пет Яну 16, 2009 10:43 am
Мнения: 17
Местоположение: Плевен, София
Драги колеги риболовци, в понеделник вечерта "прострелях" новата си придобивка - мухрския такъм. Закупих го зимата но до момента нямах възможност да го пробвам, като изключим няколкото опита да хвърля с него в хола на апартамента (все на пияна глава пред приятели). За риболовно кръщение избрах място до град Мизия, на река Скът, защото преди около 7 години, когато работех в Козлодуй там съм правил много добри излети за клен, но на скакалец (жив) с 4 м. телескоп без водачи. След работа отидох на реката, мястото бе "култивирано" с багер, но начоре по течението (след моста до ВиК ), нямаше промяна в коритото. След няколко опита нанизах шнура (постоянно се изнизваше от тежестта си през водачите), и вързах имитация на оса. Реших да не тренирам хвърляне на трева а директно в реката. Първото хвърляне бе рекордно далечно около метър и тридесет пред краката ми (само пръта е 2.70), щнура се навитлоса около един бодил и се омаза с кал, но осата падна на идеално място(ако хвърлях от другия бряг де) между едни тръстики. Аз започнах да събирам и отмотавам шнура и ООО чудо един огромен клен захапа осата и бе изстрелян във въздуха след перфектната ми засечка, направо му скъсах джуките, след салтото се приземи в бъзето заедно с 3 метра шнур - явно назад се хвърля по-лесно. След 5 минути търсене и отмотаване намерих клетата животинка, бе с колосалните размери от 8.8 кг (опа грешка в мерните единици да се чете см.), главата и бе малко по голяма от осата, оживя. Където се вика цаца ама риба. После продължих с опитите си да се науча да хвърлям, голямо мятане на ръце, изпотих се целия, но след около 30 минути , 4 мухи в трънака, и около 1 м по къс повод вече се получаваше сравнително добре, ама риба - нъц. Смених повода и реших да се махна от широкото място където се мъчех да ловя и да тръгна нагоре по течението. Преди години освен на скакалец ловях и на една оранжева буболечка, смених осата с подобна имитация, много грозна (купих я от Ботевград ). По течението нагоре реката стана по тясна и вече нямах проблем да хвърля близо до другия бряг, бе и доста по тиха. Много гонеше но не се закачи нищо, смених оранжевката със същата но с кука 10 (другата бе 14 ), и веднага се закачи клен, отново маломерен но почти двойно по-голям от предния, след него още 4 като от калъп (станах майстор). Часа стана 18.20 и реших да се връщам, скъсах "Уловистата" муъ, и я смених с един бръмбар с червеникав корем. Постигнах невероятен успех и то вече без майтап, закачи се клен 35 санта, направо го шашардисах, защото след засечкта изпуснах шнура и докато го хвана дзвера се разходи из водораслите и започна да плува към мен, мислех че ще се откачи, но явно е бил мой. Извадих го пехливански, без кеп (не го бях взел, не очаквах да хвана нещо), гледаше ме много учудено, та за това го пуснах да си плува (честно казано се изкефих, защото имаше 3 "тъмно зелени" Българи, които си пасяха кравите, наблюдаваха ме и постоянно им беше смешно как нищо не ловя и се майтапеха че съм оскубал треволяка зад мен (с мухата) и кравите нямало какво да пасат ). Похвърлях още малко но само препляскваше, без да се закачи. Преди да тръгна се върнах на широкото да похвърлям, почти свикнах, разбрах че не е нужна сила, а просто назад плавно, задържаш малко ( да стане на нещо като осморка над теб) и после напред все едно хвърляш камък с изпъната ръка. Хванах още един исполин 10 см, и забелязах, че при ваденето го прогони по голям хищник (направо завря от дребни рибки), отидох до колата и взех спининга, сложих една въртяща се блесна на мепс, при второто замятане се хвана страхотна хубавица (щука) с размери 57 см и 1.7 кг. (при това вече беше започнало да се стъмва). Похвърлях още малко и хванах още една маломерна щука, после съвсем се стъмни и се наложи да си ходя. На другия ден преди да се прибера от командировка, минах по стария път за София покрай язовир Бебреш, до разклона със с. Врачеш има изкуствен бент, спрях и похвърлях малко. Хванах няколко кленчета.

_________________
Шаран - крайбрежен вид, около 130 кила, див, средно окосмен.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 11:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 3:35 pm
Мнения: 241
Местоположение: Хасково
Страхотен излет си направил и като за първи път с мухарка си хванал много хубави рибки.Според мен само една ти е била грешката че си подгонил щуката с блесна а не със някой Стример :wink:
Поздрави за успешния излет.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Колега, направо ме разби със тоя разказ...Просълзих се от умиление..
Това ,хората ,сме голяма ,голяма работа-ВИНАГИ,ама ВИНАГИ правим нещата по най-трудният начин.Ще си позволя един съвет-НЕ ХОДИ за риба, докато не се понаучиш да хвърляш-рибите няма да избягат,а кефа ще е по-голям,повярвай...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 7:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Супер колега.Поздравления за адреналина.Ходи в оная тема дет се запознаваме най-горе и пусни 3 реда и кажи от где си в профила :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов