Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2010 1:21 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 8:33 am
Мнения: 5
Привет на всички! По принцип практикувам спинингов риболов, но съвсем ненадейно се хванах в една мухарка в магазина - balzer magna 5/6 клас 2.40 (и все още мисля за нея, много ми хареса) и изведнъж си се представих с нея на реката.... Та искам да попитам като за начинаещ каква пръчка е подходяща като дължина и клас... Обектите на които мога да ловя най-вече кефал са предимно р.Янтра и р.Росица, както и след смесването на двете. Благодаря!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2010 6:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Колега, здрасти!! За местата, които споменаваш, поне според мен ще е по-удачен девет футов вариант. Клас 5/6 е възможно най-универсалния в мухарството, така че въпросния Балцер се вписва идеално в общата картина :wink: .
Виж дали в магазина нямат 9 футовия модел, макар че в крайна сметка ще се научиш да хвърляш / и да ловиш либи / и с по-късата пръчка. Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2010 6:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Здрасти колега!
И аз съм мокрил гъза в твоя територия :)
Аз започнах с Лазер Адвенчър, точно 9 футова е, както те съветва бати Райко...на три части е, мощен и идеален за старт.
Около 60 лева се продава в търговската мрежа. Ако го няма там при теб, тук при мен го има в един магазин.
Поздрави и давай смело в новия вид риболов, "дуволин шъ устаниш" \:D/

_________________
Мухарски Клуб "МАЙНА ФЛАЙ"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2010 9:04 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 8:33 am
Мнения: 5
2,70 на 3 части звучи добре. Водачите как са на този лазер, износват ли се бързо? Мисля че това е важно.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 16, 2010 9:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Имах я само един сезон, но мисля, че чак бързо да се износят, не.
Аз преди да я купя дочувах много добри отзиви в пространството като за първи такъм. Доколкото помня беше с калъф и тубос! Дет се вика...60 кинта за това..пръта подарък :) Ако се насочиш към нея...мисли за шнур 6-ти клас...Аз я ползвах с 5 DT F и не бях много доволен, не товареше добре.
Дано малко да помагам поне!

_________________
Мухарски Клуб "МАЙНА ФЛАЙ"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 17, 2010 9:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Нямам преки впечатления от въпросния Лазер - просто когато се появи на пазара, колегата Тодоров вече ме "посвещаваше" в Ибей-ката :lol: :lol: !! Сега, за пръчка в тоя ценови диапазон не могат да се очакват чудеса от водачите, а и в крайна сметка при една средно интензивна експоатация / да речем два излета седмично / предполагам, че водачите ще изкарат поне две години. За две години вече ще си се ориентирал в обстановката и или ще зарежеш мухарлъка или ще погледнеш към по-високото грозде :wink: :wink: . Всъщност най-сериозният проблем е покритието на върховия водач - ако Лазерът ти допадне чак толкова, че да не искаш да се разделяш с него, просто си купуваш от Радо един качествен водач Хопкинс и Холоуей и подменяш фабричния! Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 17, 2010 10:11 am 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 8:33 am
Мнения: 5
Искам да поясня че балцера е втора употреба и по принцип в магазина няма избор на мухарки (освен 1-2 фокуса..) С пръчката е ловено, корка е потъмнял доста, но следи от износване по водачите не видях никакви освен че върховия водач е сменен със сиков (първия от към макарата е бронзов, останалите са змиевидни). Дори не знам каква е цената на нова такава. Щеше ми се да я коментираме, но щом смятате че идва къса можеби е по-добре да се откажа от комплекта (пръчката е с макара).
Привърженик съм на всякакъв вид риболов и нямам възможност да се задълбочавам твърде в точно определен сектор.... (правя си нов спининг комплект, взех си нов мач...) Искам да кажа че за сега планувам да си взема само една мухарска въдица и ми се иска тя да не бъде "еднодневка". В никакъв случай не твърдя че лазера е такъв, дори не съм го виждал. Такива са ми плановете за сега, а за напред каквото сабя покаже.... все повече се заглеждам в клипчета с мухарки..
OPS! Горното мнение е пуснато докато писах това.... Значи да търся и макара 5-6клас. Има ли значение колко тежи макарето?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 17, 2010 10:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Цитат:

"..Значи да търся и макара 5-6клас. Има ли значение колко тежи макарето?"

Колега, разрови се малко из форума, като наблегнеш на темите - балансиране на системата пръчка - макара. Най-общо - да, има голямо значение колко тежи макарата, но се изхожда от теглото на пръчката, т.е. първо трябва да е налице пръта, после се комплектова с макара!
След като няма да задълбаваш в мухарлъка, то въпросния комплект може би не е за пренебрегване / в зависимост от търсената цена, разбира се /. Имал съм такъв Балцер - Магна Специал, и доколкото си спомням водачите бяха - стрипер и върхов - със златиста вътрешност, останалите змиевидни, с покритие наподобяващо по цвят TiCh. Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 17, 2010 8:34 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Колега, ако не се спреш на нищо конкретно. Трябва непремнно да си вземеш дръвце или стъкълце. Тук се чудя, как още не са го препоръчлаи. Може да нямаме много риби, но експерти по мухраско обрудване има.
:D :D :D :D :D :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 17, 2010 8:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Ivan VP написа:
Колега, ако не се спреш на нищо конкретно. Трябва непремнно да си вземеш дръвце или стъкълце. Тук се чудя, как още не са го препоръчлаи. Може да нямаме много риби, но експерти по мухраско обрудване има.
:D :D :D :D :D :D


..Тъкмо се чудех как ми е паролата да влезна в "ivp" и да взема да ти поръчам малко бекинг да ми пратиш....че мн едри риби ловя и имам само късания, не ми стига дължината на шнура, то ти си бил тук :) :) :)

Сега на въпроса...колегата казва, че мухарството няма да му е приоритетен риболов. Затова и бюджетните предложения са достатъчни. Ама неговият бюджет колко е...това е друг въпрос.
Преди броени месеци колегата ми си купи това:

http://www.bent-fishing.com/burgundy-travel-4pc-product-18

Гадното в случая е, че Дидо няма възможности много да тества на живо. Аз прът от снимка само не бих си купил.

_________________
Мухарски Клуб "МАЙНА ФЛАЙ"


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2010 7:38 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 16, 2010 8:33 am
Мнения: 5
Здравейте! Мисля че ми трябва време да обмисля нещата. Тук избора на мухарки не е голям, ще огледам, ще потръскам, макар че не съм държал такава въдица и ми е трудно да си представя поведението и с макарата и шнура... Просто ще опитам да добия представа как се държат различните пръчки. Като стана дума за финансови възможности това http://www.bent-fishing.com/burgundy-tr ... product-18 е може би горната граница за нова пръчка (или употребяван комплект), а по-нататък ще мисля за макара и шнур... Ще помисля и за лазера като вариант.
Споменахте вибростъкло и дърво (предполагам бамбук). Просто от любопитство - първите не са ли тежки, а вторите скъпи?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2010 8:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Колега, и двата вида - и стъклото и бамбука, могат да бъдат много леки / почти като карбоновите си еквиваленти /. Класните стъклени и бамбукове пръти са и страшно скъпи - от 400 до 2000 долара за стъкло, за бамбука....един господ знае докъде може да стигне цена на бамбукова пръчка, но съм мяркал суми от 9 - 10 000 долара...Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2010 9:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Не искам да спамя , но наскоро гледах филм за някви хенд мейд пръчки ( бамбученценца) ! Майсторът им бил някой си от (ще ви излъжа) , или Харди, или томас енд томас ! Та въпросната шибучица , която снимаха, струвала къде 25 000 долара <krivogled Тази сума ме втрещи, ама явно имало и космическо грозде ! :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Яну 18, 2010 9:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
колеги, не се поддавайте на провокации :D :D :D
ще изплашите човека с тези цифри :-s

Дидо, доколкото разбрах не си хвърлял с мухарка...
Ако е така, бих ти препоръчал: вземи нещо по-евтино, ако ще и втора ръка да е. Разбери за какво иде реч, а полсле ще ти бъде по-лесно в избора :D
Някой колеги с известна доза ирония споменават стъкло и дърво (бамбук), но и тук както и при всички останали си има почитатели. Дори един ден и натам да се запътиш - няма лошо. Стига на теб да ти харесва :D

Поздрави
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 19, 2010 11:21 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ачо, няма ирония. Обикновенно темите за мухарски въдици, завършват с анонс за "стъклото" и "дръвцето". Ако искаш направи справка. :D :D :D Интересното и радващото е поне за мен, че в БГ има сериозна школа на тези две течения. Още по-радващо е компетеността на разсикваната проблематика по тези точки. Ето тук
девет-осем мнения/ включая и моето/ и, никой не каза, че това е бюджетна мухарка . По спомени са около 80 лв. Притежевал съм Магна преди 12 г. Евтини въдици, които за начало стават. Моята беше тъмно сива. Сега мисля, че са виненочервени на цвят. Иначе, пак ще се повторя/ явно има защо/. Винаги в темите за въдици има корелация със "стъкълцето" и "дръвцето". В последно време се занимавам, с една нова нА'ука. Мухарска антропология - Там, корените на тези две течния могат да стигнат до понятия, като дроиди. И свещеното дърво. Тук често визирано "дръвце". Стъкълцето също има резон в това, че най-масовият елемент е силиция. Това може да се обясни с популярнитв архитипове от психологията. Винаги има заложени корени... Но има и съвременна трактовака. Поне за стъкълцето. Както знаете силицият влиза в много кристали за модерните в последно време фотоволтаици. Ето еди нразумен вариант хем да имате въдица, хем да съврменен възобновим изотчник на електоренергия. Така, могат да се спестят средства за куки и конци да речем.
:D :D :D :D :D :D :D
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов