Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 8:44 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 08, 2010 7:48 am
Мнения: 11
Местоположение: Карлово
Здравейте, майстори на риболова с муха и шнур!
Отскоро се заразих с тази приятна болест и при тренировките, които правя за да овладея мухарката, като цяло освен несполуките които се получават при кастинга, които са нормални грешки на растежа, се натъкнах на два проблема, за които не успях да открия отговори по мухарските форуми.
А именно:
- при изваждането на линията от водата за започване на задното замятане се чува едно много неприятно пльокане /ловя с джапанка/ което при всичките ми опити не успявам да предотвратя;
- как да сменям лидера /от тренировките стана целия във възли, а и в търката част се скъса при едно закачване/ без да намалявам дължината на върха на шнура /tip/, защото се опасявам, че така ще му разваля конфигурацията. Шнура е DT5F.
Моля, дайте съвет как да постъпя.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 10:00 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 8:45 am
Мнения: 173
Местоположение: София
Пльокането се получава от много рязко издърпване на шнура, пробвай по-плавно.

Ето ти един линк към видео, което ще ти бъде от голяма полза за теорията при кастинга:

http://www.ptfly.com/2010/09/29/%D1%83% ... %82%D0%B5/

_________________
LZ1FLY


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 11:30 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Пльокането може да се дължи на различни причини. Не знам защо посочваш мухата, с която ловиш, но ако тя предизвиква такива звуци, трябва да я пробваш вместо кльонк при риболов за сом, а не за мухарене. Иначе пльокане можеш да „постигнеш” дори и без да имаш муха на края на типета си. Проблемът най-често идва от това, че ускоряваш пръчката, прекалено рано, с други думи, още първото ти движение на ръката назад представлява рязък удар. С този удар ти практически издърпваш (вдигаш) шнура от водната повърхност, без да си му придал нужното ускорение и посока. Ако пробваш със същото движение на ръката да вдигнеш някой клон, който лежи във водата, ще чуеш същия звук, защото все едно го „откъсваш” от водната повърхност – оттам идва звука. Ускоряването трябва да е плавно и постепенно - плавно вдигаш пръчката назад и нагоре и следиш край на шнура. Шнурът също плавно се движи в посоката, която си му задал с върха на пръчката и плавно излиза от водата. В момента, когато края на шнура(мястото, където си вързал лидера) излиза от водата, в същия момент трябва да придадеш и най-голямото ускорение.
А иначе дължината на шнура може да се намали с поне 5-10 см., без да имаш проблеми, т.е. можеш да го срежеш, да сложиш друг лидер и така няколко пъти. Освен това можеш да опиташ с конектор или по друг начин с клуп.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 1:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 08, 2010 7:48 am
Мнения: 11
Местоположение: Карлово
Благодаря за съветите, ще работя за отстраняване на слабостите в насоката която ми давате.
peerless, изгледах всички презентации на Тео, но за съжаление звука, поне на моя компютър е лош и не чувам повечето му разяснения.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 5:15 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 2:56 pm
Мнения: 646
Аз лично си правя връзката с конектор.Сменяй си лидери колкото искаш.Въпроса за пльокането,и от кастинга,а също и от мухата.Колкото и плавно да вдигаш,пльока си и това е.Незнам защо е така,винаги съм се чюдил,един и същи модел муха,едната изплясква,а другата не.Мисля,че зависи от поставянето на притурките,хакъл,крила,и т. н.От ъгъла,от направата.Между другото,ненапразно хората дават някакави размери при изработката.Поздрави!!!! :D \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 6:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 8:01 am
Мнения: 77
Местоположение: София
Аз връзката шнур-лидер си я правя с nail knot и когато дойде време за смяна, просто взимам едно бръснарско ножче и режа витките на възела (внимателно без да засягам шнура). После си връзвам новия лидер на същото място и съм готов-става много бързо. Не че ако клъцнеш малко шнур нещо ще стане, но предпочитам така. А с плетените loop-ове също съм опитвал, но само с възел ми е една идея по-фин такъма и по малко пльокам (случвало ми се е вместо мухата, кефала да ми хапне конектора... и то не веднъж) Поздрави :)

_________________
When the game is over, all the counting`s done,
We were born to win, number 1.


Последна промяна A_Vuchkov на Съб Окт 09, 2010 1:04 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Така. Пльокането е основна грешка- дължи се само и единствено на бързо и рязко тръгване. Освен това, възлите по лидера говорят , че въобще не чакаш, а тръгваш рязко и бързо напред. Гледай филмчетата на Игор Тяпкин- на руски са, и всичко се разбира. Или тези на Сайънтифик Англър. Може да звуча малко високопарно и идиотски, но мухарството е като каратето-тренировки и самодисциплина, брат.. \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 9:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 08, 2010 7:48 am
Мнения: 11
Местоположение: Карлово
Благодаря на всички отзовали се на темата.
Филмите на Тяпкин, особено първия вече го зная наизуст, включително и къде прави характерните руски жестове с рака. Тренирам само на вода старая се да спазвам всичките му инструкции, но явно на живо всичко е много по различно, особено през последната седмица с този отвратителен вятър.
Поздрав на всички!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 09, 2010 9:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 26, 2008 8:45 am
Мнения: 173
Местоположение: София
kula65 написа:
Благодаря за съветите, ще работя за отстраняване на слабостите в насоката която ми давате.
peerless, изгледах всички презентации на Тео, но за съжаление звука, поне на моя компютър е лош и не чувам повечето му разяснения.


А пробва ли да гледаш онлайн версията?
http://flyfishing.iantra.com/index.php? ... Itemid=315

_________________
LZ1FLY


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Окт 10, 2010 8:29 am 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 08, 2010 7:48 am
Мнения: 11
Местоположение: Карлово
Да пробвах и на линка, който е даден но екрана остава черен и не тръгва филма, ще намеря начин да го сваля. А сега тръгвам към язовира да тренирам.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов