Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Дек 29, 2015 3:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 29, 2015 11:48 pm
Мнения: 59
Местоположение: Rugby
Здравйте на всички.
Имам един може би тъп въпрос относно тези два компонента на мухарската линия. До колкото знам лидер е крайният участък от линията, който спомага енергията да се предаде на мухата, а типета е парче монофил или флурокарбон, който се връзва за лидера или нещо такова.
Когато чета статии по списнията там се говори за дължина на лидера от порядъка на 10-13 фута, но не ми е ясно дали това е дължината на лидера+типет или само лидер? И ако е само лидера колко дълъг би трябвало да е типета тогава? Ей тия понятия малко не са ми ясни още. Ако може някои да ги разясни.
Аз ползвам ей тия конусовидни лидери.
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Дек 29, 2015 9:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Привет Орхан. По принцип правилната конструкция на линията зависи доста и от това: къде ловиш, как ловиш, какво ловиш и метод на риболов.. Там където реките са големи, лови се с по-висок клас въдици и дължини над 9 фута може да лови с 10-12 фута лидер, но примерно на малка река с въдица 8.6-9 фута и с по-дълъг лидер няма да си ефективен. Както и обратното. На големи реки или езера с къса въдица и къс лидер пак не си ефективен. Примерно ако си чел статия за риблов на сьомги, в големи реки с въдици над 7-8 клас и дължина над 10 фута да това е така. Но с 10 -12 фута лидер на река широка 10 фута ще се измъчиш - говорим за суха муха и да комбинираш с нимфов риболов при нужда.

Има колеги които ловят на големи реки с дълги лидери примерно 15 фута с малки нимфи както и колеги ловящи с метър и половина лидер на малки реки. Има всякакви вариянти и с времето ще свикнеш да пределяш дължините спрямо нуждите си на риболов.

Аз лично ловя така - взимам 9 фута лидер ( за 8,6 и 9 фута сопа) и постепено се скъсява, къса, и какво ли още не. В момента в който усетя, че ми е недостатъчна дължината го сменям. В момента в който усетя че ми е дълъг за дадена река режа от него - 50-100 см колкото ми трябва, независимо колко е нов - за 3 лв не си заслужава да си скапвам риболова и да се измъчвам цял ден.

Научи се лесно и бързо да сменяш лидери дори и в средата на реката да ти се наложи, комбинарай различните похвати за закрепване към шнура , примерно с промушване през сърцевината и лепило както и бързия начин с клуп в клуп - поняко няма време играта става за половин един час и всяка минута е ценна.

За типета също определяй неговата дължина спрямо ситуацията - аз слагам от 50 см до 2 метра типет - зависи на суха ли съм, на нимфа ли съм, ще потъвам ли дълбоко с нимфата. Също така научи се и свикни често да си сменяш типета. След големи риби, след закачки и късания на мухата както и след всеки риболов задължително го подменяй.

Ами общо взето това се сещам, материята е обширна както методите на риболов така, че няма строги правила.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 31, 2015 10:26 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 8:52 am
Мнения: 460
Привет колеги. Първо да Ви честитя настъпването на новата година и да Ви пожелая много здраве, най-вече.
Темата е много интересна и бих помолил за Вашето мнение и съвет.
Та условията са следните:
1.Река - ширика 10 метра;
2.Въдица - 8" фута 4 клас;
3.Муха- СУХА на кука №14.
В тази връзка въпроса ми е:
Каква следва да е дължината на лидера + типета.
Благодаря предварително за отговора.

С пожелания към всички колеги за здраве и каквото си пожелаете да Ви се сбъдва.

Поздрави
Митко


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 31, 2015 10:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Пaк да се повторя - зависи Митак. Примерно на Панега има участъци 3 метра и след това 30 метра широки - там ловя с по-дълъг лидер но се пазиш от клоните и шубраците . На планиски реки където имат същите параметри като ширини да речем слагам по къс лидер, често ловя на 2-3 метра разстояние от мен с изваден около педя две шнур. В тази ситуация няма и как да си с дълъг лидер.

Та ситуациите са разлини, риболова е динамичен и всичко се решава на реката спрямо моментните условия. сега конкретно ако Питаш за Искъра над и под Пънча - ами 8 фута лидер мисля че е добре.

По важното е на всяка една река да знаеш как възможно най-бързо да излезнеш до студената бира ама това си е друга тема вече :smt023

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 31, 2015 11:16 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 8:52 am
Мнения: 460
Благодаря Драго. Това са участаците които посещавам много редовно, както и Искъра под Самоков (Злокучане). Основно ловя с 9" футова въдица (с 9" футов лидер), но използвам и късата и затова попитах.
Иначе за бирата, там съм много тесен специалист. Нема лето, нема зима, бира винаги ще има.
Два кена отлично балансират елеко-раничката.

Поздрави бате и много радост през новата година.

Наздраве
Митко


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 31, 2015 1:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Щото за суха муха таковата, много приказки ...та дължината на лидера/типета, вида на моното, и дебелината му също - спрямо вида муха, течение, дистанция - дали е от значение?!

Весело посрещане новата 2016'та! \:D/

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов