Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:28 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Юни 14, 2016 2:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 16, 2016 7:25 pm
Мнения: 2
Драги ми съфорумци , искам да Ви уведомя какво ми се случи на реката /съвършен новобранец съм / , но само в мухарския риболов. Първоначалните "сухи " тренировки на моравата и на асфалта се оказаха доста по лесни от кастинга на реката. На асфалта хвърлянето и полагането на шнура и лидера с мухата ставаше много по лесно и сравнително по правилата. На реката като че ли пръчките спряха да работят и да се натоварват. Става въпрос за BFC 2.70 5/6 4 ч. с шнур WF 6 BFC /там някак се получиха нещата /,дори и с моето кръгово замятане. Другата мухарка която тествах беше някаква "Джалинг" комай , 2,55 5/6 2 ч. с шнур DT 6 от неизвестна марка. В интерес на изстената , на моравата тя се държеше много по добре от BFC то.Третата пръчка която тествах беше BFC 2.40 3/4 4 ч. Беше оборудвана с шнур BFC DT 4. На моравата - криво ляво . На реката - пълна скръб. Текна ми да и прехвърля макара 5/6 с шнур DT 6 . Пръчката започна да работи перфектно както на моравата ,така и на реката. Поне за моите възможности. Смятам че нищо на този свят не е догма , експеримента не е грях. Може би пръчката би работила добре и с DT 5. С такъв обаче в момента не разполагам. В началото при задния стоп се получаваше плющене , но когато се остави да работи пръчката с плавни движения без резки насилвания , всичко си става. Предполагам че пръчка от същия клас и марка,но с по голяма дължина /2,70/, би работила добре и с DT4 . Нека , ако някой с повече опит може да даде съвети на такива като мен да го направи.Хайде че стана много дълго.Наздраве и със здраве.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юни 14, 2016 6:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Класът на шнура означава теглото в грейнове, за първите 10 ярда. По принцип, производителите правят пръчките по-мощни, за да държат повече шнур във въздуха.
Относно въпросът ти- задал си го, и си си отговорил сам :
" В началото при задния стоп се получаваше плющене , но когато се остави да работи пръчката с плавни движения без резки насилвания , всичко си става" и
-" Смятам че нищо на този свят не е догма , експеримента не е грях. "
С течение на времето и практиката, ще се научиш да хвърляш и два класа отгоре, или отдолу, на това, което пише. Ела на събора, или на някой муховръз.
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 10:29 am 
Offline

Регистриран на: Пон Май 16, 2016 7:25 pm
Мнения: 2
Първо да благодаря на Данчо Савов за отговора. Понеже само той ми отговори , считам че въпроса ми е неправилно зададен или не дай боже прекалено тъп. Почти всички препоръчват за начало по евтин такъм 5/6 с шнур #6 DT или WF. Твърдата акция на повечето бюджетни пръти ,особено на тези с четири снадки действително сигурно осигурява повече шнур във въздуха. Държането на повече шнур във въздуха не е обаче по възможностите на повечето начинаещи. От там и "този риболов не е за мен".Просто трудно се усеща работата на пръта.Когато пръчката не работи се стига до опити със "жива сила".А не всеки може да си позволи , поне в началото по скъпа пръчка.Та затова се питам ако начинаещия мухар започва своя стаж на малки ,до средни реки с риболов на кефал с бюджетна пръчка , не е ли по добре да си вземе мухарка с клас 3/4 или най много 4/5 и да го оборудва с шнур един или два класа по нагоре в зависимост от дължината на мухарката.По този начин в началото ще усети по добре че пръта хвърля. Според мен, колкото по къса е пръчката , толкова повече натоварване носи откъм тегло на шнура /клас/. Благодаря на Данчо за поканата за събора.Може и да прескоча.Не членувам обаче в никой клуб и не знам дали това това няма да бъде пречка. Освен
това леко съм прескочил педесетака , та не знам как ще приемат младите "опълченец" като мен, при това начинаещ. А в редиците на мухарите слава богу все още преобладават младите хора. Да са живи и здрави !. Хайде стига толкова че я го прочете някой ,я не.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 11:19 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 8:52 am
Мнения: 460
Здравей Ичка,
Въпросът ти въобще не е тъп. Просто въпрос задаван често от всеки начинаещ.
Що се касае до това, че си над 50-те, това не е никакъв проблем. Хората те приемат такъв какъвто си и какво е отношението ти към тях. И аз съм горе долу на тази възраст и често срещам колеги, къде по млади, къде по стари и всяка среща просто е прекрасна.
Данчо Савов ти е отговорил много точно и няма смисъл да се повтарям.
Принципно за нашите условия (без Дунав и Янтра), пръчка повече от 4-ти клас не ти е необходима. Що се касае до дължината, въпроса е къде ще ловиш. За малки реки по-къса пръчка, за по големи реки по-дълга. Но и в това няма пряка зависимост. По мое скромно мнение 8.6 #4 ще ти свърши добра работа.
Иначе меткай си спокойно и хич да не ти пука, че в началото нещата не са както би ти се искало. В края на крайщата всичко е практика.

Поздрави
Митко


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 8:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Здрасти, колега въпроса с въдицата за съжаление е доста индивидуален.Истината е че по твърдата въдица компенсира малко повече някои грешки на кастинга и от там я препоръчват за начинаещи.Аз лично започнах с твърда въдица,не защото така ми препоръчаха,а такава имаше мой приятел и не я ползваше.После собствената е средно бърза и съм доволен,но разликата в началото беше значителна,трябваше ми малко време да ми свикне ръката с по меката въдица.В последствие ми трябваше и време да ми свикне ръката да не хвърлям с китка :) с което искам да ти кажа че има голяма вероятност стопа ти да е неправилен и затова да си мислиш че въдицата не работи добре.Ако можеш да отидеш за събора ще е чудесно,аз за съжаление не мога.Там има хора които ще ти помогнат много с кастинга,а и ще можеш да пробваш още въдици.

Въпроса с годините няма да го коментирам(иска ми се да мисля че България е в 21-ви век).


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 16, 2016 1:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 21, 2013 11:46 am
Мнения: 68
Местоположение: София/Ямбол
Аз започнах мухарския риболов с пръчка гравел 2,55, клас 4/5 и шнур ДТ6 по предложение на продавача. Голяма грешка, имах чувството, че тоя шнур не може да мине през водачите. Смених го с ВФ5 и нещата потръгнаха. Бих те посъветвал да се придържаш към означенията и с времето нещата ще се подредят. Освен това има пръчки и шнурове, които са на прилична цена и са отлични за риболов има и такива, на които единствения им плюс е ниската цената и толкова. В случая не визирам БФЦ.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 16, 2016 8:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Исках да кажа че,въдицата е важна до толкова колкото да ти е кеф да ходиш за риба и да не те ядосва.Иначе с моята въдица аз постигам една дистанция и едно качество на подаването,а други колеги постигат по голяма дистанция и с по добро полагане.Просто опита им е много по голям и за тях няма значение въдицата.Ако ти е възможно да отидеш на събора или на някой муховръз(но те ще започнат от Октомври) ще се срещнеш с хора за които въдицата не е от значение.

<occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 17, 2016 8:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здрасти, колега!

Темата за избор на оборудване за старт в мухарството е коментирана многократно във форума - прегледай старите постове.

Моят личен съвет е да пробваш с ВФ шнур в класа или най-много един клас отгоре на пръчката, която имаш. В ниския ценови сегмент те са с дизайн, който помага на начинаещите да усетят по-лесно въдицата. Мухарки от #4 или #5 (ама наистина #5) са идеални за начало.

С течение на времето ще затвърдиш впечатлението си, че всичко е въпрос на тестване и напасване - на собствените възможности, на условията на риболов, на облавяните дистанции, на вида примамки, на използвания такъм....

Относно събора - при възможност не го пропускай! Няма друго място, където да срещнеш повече и по-готови да споделят и предават умения хора.

Поздрави и успех с мухарката,

Илия


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 17, 2016 10:25 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Здравейте на всички :smt039

Да се включа и аз в темата. Само Косюо обърна внимание на акцията на въдицата. Ще се опитам да подредя нещата така както аз ги знам и разбирам:

Клас на мухарски шнур - определя се според теглото на шнура (Дачно спомена, че се измерва в грейнове "grain").

Тегло на мухарски шнур - избира се според размера/теглото на мухите които искате да използвате. Малък клас (за мен до #3-4) - малки/леки мухи с нежна презентация. Среден клас (#5-8) - по големи/тежки мухи и стримеричета, повече пляскане при допир с водата. Високите класове (#9-15) - големи/тежки стримери съответно много плаяскане при приземяване.

Клас на мухаркска пръчка - на теория колко тежък шнур би трябвало да натоварва добре пръчката. Често се случва написаното на бланката да не отговаря на реалността, но има методи по които реално може да се измери класа на една пръчка. Най-добре да се тества на вода с различни шнурове (като всичко останало).

Акция на мухарска пръчка - с една дума гъвкавост. Разновидности всякакви, но да кажем от много бавни (very slow) до много бързи (very fast). Много важен, да не кажа най-важния компонент при избор на оборудване. Бавните пръчки се гънат като добре сварен спагет, бързите са като кол за домати. За начинаещи се препоръчват пръчки с бърза акция (което според мен е грешно). С бързата пръчка можеш бързо да се научиш някак да накараш мухата да излети някак, след което тя някакси се приземяван на водната повърхност и вече можеш да кажеш, че си мухар. С бавната пръчка ведна се разбира колко добър ти е кастинга, защото тя не прощава никакви грешки. С нея можеш много по-добре да усетиш динамиката и механиката на самото замятане. Или ако се учиш (най-добре някои да ти показва и да ти поправя грешките) с бавна пръчка ще ти отнеме много време, но наистина ще се научиш. Искаш ли бързо да натопиш мухата вземаш бърза пръчка.

Дължина на мухарска пръчка - най-общо казано дистанция. С къса пръчка (за мен под 9ft. - 2.7m) за малки дистанции и малко шнур във въздуха, за обрасли места. Дълга пръчка за по-големи дистанции, за езера и големи реки.

Общо взето трябва добре да си прецените на какви места ще се ходи за риба (определяме дължината на въдицата). След което ще знаете какви риби ще ловите и с колко големи/ тежки мухи (определяме класа на шнура респективно пръчката). Избора на акцията е труден и силно индивидуален, затова е добре да се тестват варианти.

За нашите реки аз лично бих се оборудвал с една въдица за суха муха около 7ft. #3 с бавна акция. Да си правиш кефа с елегантни замятания и на най-обраслите места.
За риболов по планински езера и кефал примерно 9-10ft. #4 средно бърза. Все пак там дистанцията е от значение, а мухите не са големи.
И за споретен риболов или на чешка нимфа 11-12ft. #2-3 (за да не ми тежи) средно бърза акция за да се гъне добре под тежестта на колосалните риби от по 20-30см. и същевременно да се вадят бързо за да не ги пускаме изнемощели, като парцали, обратно във водата.

С теорията до тук, ако някои имам какво да допълни или да поправи ще се радвам да го направи.

Инче аз на практика притежавам следните въдици:
BFC #5/6 доста твърда/бърза акция с която хвърлам по-големи/тежки мухи и стримерчета за кефал и използвам по планинските езера.
Redington #4 9ft. с акция по-близо до бавната с която ловя на суха муха и използвам за риболов на чешка нимфа поради липсата на по-добър вариант.
Наскоро се снабдих с една #10 9ft. ама за това друг път :wink:

Поздрави и ще се видим на събора!

П.П. Събора е за всички без значение дали участват в някой клуб или не! Възрастта също не е от значение, важно е да ти е влезнала мухата в главата :D

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 17, 2016 2:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Цитат:
За начинаещи се препоръчват пръчки с бърза акция (което според мен е грешно). С бързата пръчка можеш бързо да се научиш някак да накараш мухата да излети някак, след което тя някакси се приземяван на водната повърхност и вече можеш да кажеш, че си мухар. С бавната пръчка ведна се разбира колко добър ти е кастинга, защото тя не прощава никакви грешки. С нея можеш много по-добре да усетиш динамиката и механиката на самото замятане. Или ако се учиш (най-добре някои да ти показва и да ти поправя грешките) с бавна пръчка ще ти отнеме много време, но наистина ще се научиш.


Напълно споделям написаното!

Поздрав, Крис!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 17, 2016 8:03 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Аз имам само една малка забележка Косьо

Но не е кой знай какъв проблем:)
Иначе както винаги се справи доста добре с писмения изказ <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 20, 2016 8:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Извинявай, Косьо!

Грешка нещо от недоглеждане... имаш една бира като се видим <occasion

Поздрави,
Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов