Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:29 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Фев 04, 2017 8:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
Привет колеги,

След откриването (и мислите ми в посока на смяна на дръжката) като че ли предизвиках съдбата :) и сега се нуждая от няколко съвета. Най-общо може да видите на снимките какъв е проблема. Главния ми въпрос е откъде мога да взема такава шайба корк. Ако сменям дръжката ще го нанижа. Ако обаче оставя тази дръжка - какви са ми алтернативите?

Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 05, 2017 6:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Иване, здрасти!! Шайба корк можеш да откриеш в Ибей или да провериш при Ники или Радо дали имат нещо в магазините...Или някой от колегите да има артисала шайба от минал проект и да ти я даде...В противен случай режеш смело бланката до новата последна шайба, намираш парче карбон, което да влезе в базовата секция / ако не ме разбираш просто си представи как базовата секция влиза във върховата / и минаваш на вариант нов макародържач...
П.С.: А кое е наложило това "ръфане" на последната шайба?

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 05, 2017 9:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
Привет отново, с малко update.

Първо, Бате Райко - това се получи от защипване със седалка (понеже колата ми е стани да седна) и добре, че там го уцелих. НО това не е ръфането в чистия му вид, защото като се озъби и реших че трябва да се намеся и аз :D . Естествено любопитството ми не може да се ограничи, та затова реших да сторя още по-големи бели \:D/ Сега поне имам мегдан за работа. Btw - лепилото се маха изключително лесно след нагряване. И оттук вариантите ми са два - първоначалната ми идея от едно известно време е да си направя handmade държач от чемшир и алуминиеви затягащи втулки (тук ще помисля и за гравиране, евентуално), но ще се озоря с баланса си мисля. А другия вариант - нов макародържач.

ТА - ето щетите:

Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Фев 06, 2017 8:46 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Де бре, молодец!!!! Па ти си си на 99% готов!! Намирай само един макародържач и лепи смело, отчитайки, разбира се линията на водачите!! Можеш да си направиш и сам, както си написал, стига да имаш инструментариума и си достатъчно сръчен!! Ако минеш на ханд мейд вариант трябва внимателно да съобразиш диаметрите на дървената вложка и халките с оглед крачетата на съвременните макари! Със сигурност баланса няма да бъде шокиращо по-лош от стария, оригинален вариант! Поздрави и да пишеш що е Стършел свършил... :D :D !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 07, 2017 9:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здрасти, Иван!

Като гледам, до тук добре си се справил. В случай, че все още искаш да използваш старата дръжка - имам една коркова шайба за теб. Не е е перфектна, остана от един проект като "грозното пате", но ще свърши работа.

Освен това мисля, че при Радо имаше останали разстъргани шайби, подготвени за монтаж на конвенционални (тези, които влизат в дръжката) макародържачи. Можеш да го питаш за тях.

Моят личен съвет: Ако те кефи въдицата, просто си направи нова дръжка. Тук имаш много варианти - 1. Готова от Ники; 2. С паралелно парче корк от Бент (22 лв/бр.) и основа от наличната дръжка можеш да си направиш твоя с желан от теб дизайн; 3. Нови коркови шайби и пак творчество. Последният вариант е най-добър, но и най-скъп и сложен за организация. Ако имаш въпроси - питай.

Поздрави и успех!

Илия


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 07, 2017 1:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
todorov написа:
Здрасти, Иван!

..............Като гледам, до тук добре си се справил. В случай, че все още искаш да използваш старата дръжка - имам една коркова шайба за теб. Не е е перфектна, остана от един проект като "грозното пате", но ще свърши работа.

Освен това мисля, че при Радо имаше останали разстъргани шайби, подготвени за монтаж на конвенционални (тези, които влизат в дръжката) макародържачи. Можеш да го питаш за тях.

Моят личен съвет: Ако те кефи въдицата, просто си направи нова дръжка..............

Илия


Въдицата е пълно дърво хахах. Подхванах я от чист мерак и не мисля да сменям цялата дръжка. Ако шайбата, която имаш ти е излишна мога да я взема (нужна ми е около 32мм в диаметър и 12-14мм. дължина).

Засега е това.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 07, 2017 1:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
P.S. Имате ли предства колко грубо трябва да тежи целия макародържач?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Фев 07, 2017 2:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Шайбата е стандартна - 1 1/4" х 1/2'' и 1/4'' отвор - би трябвало да стане. Мога да ти я подаря, за да свършиш работа. Само кажи, как да стане.

Относно макародържача - твочт ми изглежда 30+ гр., иначе има и от 10.

Ако решиш обади се - 0877977393


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2017 8:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Не обръщай прекалено внимание на теглото на държача!! То има съществено значение само и единствено при много леките и ниски класове въдици, които се движат от унция и половина до две, две и малко!! Балансът се постига с макарата, теглото има съществено значение при нея!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2017 5:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
Update.

Малко прибързано, но дръжката е готова (според мен ще трябва да се преправя, но ще видя когато взема алуминиевите халки с гайката).

Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Фев 11, 2017 8:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Спокойно можеш да "врътнеш" дръжката на обикновена бормашина и са свалиш разликата между шайбата корк и останалата част от дръжката...Предварително навий хартиено тиксо на бланката в мястото, където ще хванат челюстите на бормашината и не притягай силно, за да не сцепиш карбона!! Първоначално можеш да работиш с по-едра шкурка, финализираш с от номер 400 нагоре, за да стане като кадифе!! Разликата между диаметъра на вложката и бланката отново се "обира" с навивка от хартиено тиксо - изцяло по дължината или поне в началото, средата и края на бланката, влизаща във вложката!! Като гледам вложката е изцяло цилиндрична и няма фрезовано "легло" за макарата...Това води автоматично до халки с по-голям диаметър. Това не е проблем, проблемът е размера на "тапата", която ще ползваш на края на вложката и която ще спира изпадането на халките....
П.С.: Темата леко и неусетно минава в подфорум "Родбилдинг"...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Фев 25, 2017 1:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
Update

Ето какво се получи преди полирането и лакирането:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Засега - толкоз.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 26, 2017 6:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Този път - толкова!!! Другият - по-красиво!!! Важното е, че въдицата е отново в "играта"!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Мар 14, 2017 6:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Юли 27, 2015 11:53 am
Мнения: 25
Последен Update по темата.

Малко със закъснение, но вече готов макародържача и монтиран на род-а. Като за първи напълно handmade дръжач съм повече от довелен, още повече, че тоягата се връща в игра :)

P.S Модераторите ако преценят да move-нат темата в родбилдинг раздела.

Поздрави и наслука,
Иван!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов