Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 10:56 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Тука силно ме заинтргиувахте!
Каква корда ще е подходяща? Мека или по-твърда? Имам една перфектна за спининг П-лине 0.18. Дали ще стане?
Тези на Стефан съм ги виждал. Едно време как дадох 16-кинта за Уорчистер? :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 12:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
Роска,
позагледах се в снимката, и се сещам за нещо което го нема в описанията за сукането.

Става въпрос за неравномерното усукване на двете рамена на лидера - в тънката част се преосукват/+ опасност от късане/ и съответно в дебелата част са недоусукани. Та за сравнително по-равномерното усукване правя следното.
В момента на 5%'ното/от общо 10%/ скъсяване на лидера, спирам бормашината и с ръка избутвам усуканото да отиде и към дебелата част - с едната ръка държа преди най-тънкото и с другата с пръсти избутвам усуканото към дебелия край 5-10 пъти е достатъчно.
Първите ми лидери в дебелия край на практика стояха разсукани, но с номера описан по-горе нещата заспаха.
Още нещо - УСИЛИЕТО с което се обтягат двете рамена в момента на сукане е малко т.е. 300-500гр.

Пигов,
разбирам, че се интересуваш живо от тия лидери.
Та на въпроса ти - кво влакно .
1.Значи тъмно до безцветно на цвят/светлото влакно след като се усуче лидера става почти бяло и много се вижда/.
2.По възможност меко
3.За здравина /колко кила издържа/ - не е от значение.
4.Дебелина - основно се спрях на 0.12
- са тука има една аномалия/ефект, явно поради специфичнното си сечение сукания лидер/по-голямо аеродинамично съпротивление/ пада няколко пъти по-леко на водната повърхност в сравнение с монофила,
в следствие на което използването и на по-дебели влакна би следвало да е допустимо
-в тънкия карай на лидера имаме 6х0.18/твоето влакно/ демек 1.08 мм,
ми вижда ми се дебелко, но ако се настави с монофилен лидер за стояща вода ще стане ОК
-с 0.08 става нещо дзверско/за малки номера куки/, но доде го вържа - издивевам
-с 0.10 ми става, но пак иска внимание

Надявам се да съм бил полезен и моля да имате в предвид, че по-горе казаното е мое лично мнение - може и да съм сбъркал някъде

Наслука


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 12:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Снощи направих два с витки, съответно 5/3/1 - единият от 0.08 - струва ми се стана доста тънък, другия от 0.12 - стана добре. Стефан много ми помогна с последното уточнение - точно се чудех как да се оправям. Наистина в тънкия край става идеално оплетено, но в дебелия не е толкова добре. Довечера ще пробвам пак. Иначе е идеален конус, мек е и предполагам, че на водата ще се държи страхотно. Явно вече в Русе ще ловим само с такива ;)

Поздрави и БЛАГОДАРЯ още веднъж на Стефан!

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 12:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
Росене, и аз връзвам основно 5/3/1

Наслука


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 1:29 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
С т е ф а н написа:
Роска,
позагледах се в снимката, и се сещам за нещо което го нема в описанията за сукането.

Става въпрос за неравномерното усукване на двете рамена на лидера - в тънката част се преосукват/+ опасност от късане/ и съответно в дебелата част са недоусукани. Та за сравнително по-равномерното усукване правя следното.
В момента на 5%'ното/от общо 10%/ скъсяване на лидера, спирам бормашината и с ръка избутвам усуканото да отиде и към дебелата част - с едната ръка държа преди най-тънкото и с другата с пръсти избутвам усуканото към дебелия край 5-10 пъти е достатъчно.
Първите ми лидери в дебелия край на практика стояха разсукани, но с номера описан по-горе нещата заспаха.
Още нещо - УСИЛИЕТО с което се обтягат двете рамена в момента на сукане е малко т.е. 300-500гр.

Пигов,
разбирам, че се интересуваш живо от тия лидери.
Та на въпроса ти - кво влакно .
1.Значи тъмно до безцветно на цвят/светлото влакно след като се усуче лидера става почти бяло и много се вижда/.
2.По възможност меко
3.За здравина /колко кила издържа/ - не е от значение.
4.Дебелина - основно се спрях на 0.12
- са тука има една аномалия/ефект, явно поради специфичнното си сечение сукания лидер/по-голямо аеродинамично съпротивление/ пада няколко пъти по-леко на водната повърхност в сравнение с монофила,
в следствие на което използването и на по-дебели влакна би следвало да е допустимо
-в тънкия карай на лидера имаме 6х0.18/твоето влакно/ демек 1.08 мм,
ми вижда ми се дебелко, но ако се настави с монофилен лидер за стояща вода ще стане ОК
-с 0.08 става нещо дзверско/за малки номера куки/, но доде го вържа - издивевам
-с 0.10 ми става, но пак иска внимание

Надявам се да съм бил полезен и моля да имате в предвид, че по-горе казаното е мое лично мнение - може и да съм сбъркал някъде

Наслука

Стефане привет!
Не е лошо в тънкият край да имаме 1.08 ако ловим само трофейки! :D
Бре питам, щот това влакно ми се видя доста меко и е с покривка от флуркарбон-ама е истинска работа. А тази фирма не прави 0.12. :roll:
Инак живо и непрестанно се интересувам от всичко свързано с мухарският!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 1:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
Ванка, не знам брато. Дай го тва влакно ще го врътна и ще гледаме.
То верно по тая технология със всякво влакно става. В бамбукарския сайт ловели само със сукани лидери.

Косьо, технологията която описа само съм чувал за нея от други и малко в по друг вариант - и колегите са се отказали да я ползват.

Но пък които е пробал описанания в темата лидер/технология с дъската и 6'те плавни прехода е бил очарован, говоря само за река и пъстърва. За други ситуации има далеч по-удачни схеми.

Наслука


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 2:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
С т е ф а н написа:
За други ситуации има далеч по-удачни схеми.


Не може ли (то може, но дали се получава) да разместя местата на надките и по този начин да увелича дължината на дебелата част и да скъся реално конуса - за кефал?

_________________
Rosen's Fly Fishing Blog


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 4:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
Росене, ми идеята си я бива. Ако можеш да я пробаш в сравнение с наставен от монофил лидер и купешки и ни светнеш за резултата ще съм ти благодарен.

Наслука


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 21, 2005 8:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Съб Юни 23, 2007 6:24 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 22, 2005 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
Косьо, преди години имах такива лидери/седят ми "бързи"/ и не че не работят - в сравнение с болшинството купешки са екстра , не мога да ги сравнявам с наставените от монофил или със суканите, моля имаи в предвид , че мнението ми се формира от търсенето на бавна презентация.
Имаики в предвид, че ловим по абсолютно различни начини е нормално да имаме различни менения по въпроса за лидерите.
Ако си спомняш на състезанията 2004г. ти имаше значително повече успех по твоя начин на ловене, в сравнение с мен. То маи само двамата с теб пробвахме на суха муха и хванахме. Но на река със суха муха за балканки все пак мисля , че моя начин/със "flured" лидер/ е по успешен.


Значи за кефал, Росене има т.н. "convex" лидери или казано на български лидер тип "шнур WF" при него "цопкането" е заложено в конструкцията на лидера. Гореспоменатия лидер по разни писания го дават за мокра муха - лесно вкарване на мухата под повърхността.

Има един финансов "проблем" при варирането в конструкцията на суканите лидери, или от ролка 100м. влакно излизат 3 лидера. При промяна на схемата от 5-3-1 на например 4-5-3-1, вече ще излязат 2 лидера. Вярно малко издребнявам;) , на влакно 3.50лв. 3 лидера по 1.17лв. е добре. С експеримента ще излезе 1.75лв.

Ако се работи с ролка 200м ситуацията се променя към добре, но пак проблем - ролките са твърде широки и на определен етап се получава "ефекта на ЛПК'то"-свързочниците го знаят добре, та влакното почва да прави нещо като бради в/у ролката и има опасност от оплитане.
Начина да се справим със ситуацията е да пренавием влакното на празна шпула на спинингова макара - ХИТРО А.

Д-р Мишо, и аз тва го четох, но доколкото си спомням ставаше въпрос не за суканите лидери а за наставени от монофил. Че бъта е от твърдо влакно, конуса от меко и накрая мек типет/за пъстърва/ или къс твърд типет за/кефал/. При използването на твърдо влакно от мен, наблюдавах следните ефекти: -първо в тънката част на лидера шанса да се скъса е по-голям в сравнение с меко влакно, -второ самия лидер изсветлява/побелява и не е вече с цвета на оргиналното влакно/което на мен не ми харесва ич../, -трето в процеса на използване на мястото на съединяване на витките излиза уше от влакно - имам няколко такива изхвърлени /имам и интересна случка в тази връзка - Ботев намерил един от изхвърлените ми лидери, и един ден ми го показва и вика тая измишльтина да не е твоя - викам моя е/

Наслука на експериментиращите ;))


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 22, 2005 11:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Съб Юни 23, 2007 6:24 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 22, 2005 11:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Съб Юни 23, 2007 6:25 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 23, 2005 12:53 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Baтe Стефко респект пред опита и мнението на всеки.
Цитат:
Ботев намерил един от изхвърлените ми лидери, и един ден ми го показва и вика тая измишльтина да не е твоя - викам моя е/


Ми ще ми е трудно да видя Михайлов/ Ботев по галено :D / да мята с тази работа. При мен 64-те саната се окачиха на плетен на кубик(късметхкъсметхкъсмет)
Инак не е проблем да се впусна в усукването на лидерите, типетите и рибарските,,,....----....&&&& :D
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 23, 2005 10:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 12:26 pm
Мнения: 125
"Ми ще ми е трудно да видя Михайлов/ Ботев по галено / да мята с тази работа."

Случката се развива на 2600м. надморското. Що ли я мъкнеше тая работа а. :shock:

Ванка, в интерес на истината Ботев и таз работа я мята/с моита въдица разбира се/, но една друга измишльтина дълга 7.50м. по му хареса - била изпъвала по-добре от купешка 2.40м. Ти опитвал ли си подобно нещо а!!!!!!

Освен тва, знаеш че след определен момент става "всеки луд с номера си, некои и с по два". Верно - Ботев е мерило, но има и по луди 8)
Тая година добре полудувахме. Да минава забраната, че ми писна да връзвам мухи.

И не ме дразни с тия 64см. :D :D :D Земи вържи некои бамбук, зарежи ги тия пластмасови пръчки :D

Да не земеш да се вържеш като мене :)

Наслука


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 23, 2005 10:51 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Не мога да не призная, страхотна темичка се е заформила тук, една от най-интересните във форума, с нетърпения чета всяко следващо мнение... Предчувствам, че от тук ще започне една нова ера в лидеростроенето :lol:

Поздрави!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов