Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:07 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 5:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Колеги ,искам да споделя,че от половин година почти непрекъснато мухаря с собственоръчно вързани лидери.Предимствата са:
1.Почти нулева памет
2.По-прецизно полагане
3.често възлите допълнително стимулират кълване
4.ниска себестойност
5.голям диапазон от дължини/на пазара липсват готови лидери по-дълги от 9',изключение прави "РИО"/
Ако някой се интересува повече или има опит нека пише!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 5:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Веско бих се радвал ако споделиш какви сечения влакна използваш и с каква дължина е всяка секция.Купешките лидери не полагат добре и мисля вече сам да си ги връзвам.Благодаря предварително :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 23, 2007 3:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Ето една схема,която свалих от закупен ръчно вързан лидер/не споменавам марки по понятни причини :wink: /
0,52/52см/;0,46/36см/;0,42/25см/;0,35/20см/;0,30/16см/;0,25/16см/;0,18/37см/;0,15/50см
Това са оригиналните дебелини и дължини на готовия повод!проверил съм ги с микрометър.
Аз не можах да намеря 100% същите дебелини и си купих най-близките до тях-0,50;0,45;0,40;0,35;0,30/28/;0,25/22/;0,18;0,15
Дебелите влакна са по-твърди,а за тънките гледах да не се къдрят много и да са възможно най-пресни?!?
Тази схема позволява и корекции на размерите,но разбрах,че колкото повече преходи и възли има по лидера,толкова по-добре полага.Освен това тези размери не са табу-когато вързваш отделните парчета/които си отрязал с по 10-на см по-дълги/много често без да искаш получаваш по-дълга или по-къса част.С времето му хващаш цаката и ги правиш все по-точно и с по-прецизни снадки.Лошото е ,че за час,час и половина си вързваш 4-5 лидера и после минава време докато ги изхабиш и отново седнеш да вързваш.Хубавото на тези лидери,освен всичко изброено е,че можеш често-често до ги сменяш и винаги на отговорни излети да си с изрядна линия.
Успех на всички,които се решат да експериментират !
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 24, 2007 7:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Още утре ще закупя всичко необходимо и ще навържа някой друг лидер.Благодаря за информацията :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 11:21 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Въпеки че още прохождам в мухарлъка, и аз започнах да си връзвам поводите. Даже успях да намеря и сваля една програмка (по-скоро Excel-ско приложение) - "LeaderCalc", в която има вградени доста различни дизайни(формули) на поводи, като може да се параметризира дължината на повода, диаметъра на типета, донякъде класа на шнура, и автоматично се изчисляват дължините и дебелините на отделните секции. Общо взето доста полезна програмка (че има даже и възможност за разпечатване на етикетчета с описание на повода - много помага 8) ).

Ето връзка към описанието:
http://globalflyfisher.com/fishbetter/leadercalc/

и към страницата за сваляне:
http://globalflyfisher.com/fishbetter/leadercalc/download.php

(Програмката е безплатна за лична употреба!)

Надявам се да ви е от полза :D


П.С. Лично аз засега ползвам основно един от най-простите поводи, който се състои само от 4 парчета с различен диаметър - доста лесно за връзване, пък поне за моите цели (кефал) и ниво на кастинг се държи много добре.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 5:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Така е Венци,може и само от две дебелини,особено за нимфинг.Но пробвай и направи осем снадки,пък дори и с 4 дебелини и виж дали има разлика.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2007 7:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Вече пробвах лидера и сам много доволен.Доста време си поиграх с тези възли ,но си заслужаваше.Благодаря още веднъж.....


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 05, 2007 12:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 12:57 pm
Мнения: 82
Местоположение: София
Веско, радвам се, че отваряш тази тема, аз щото аз също ползвам само самоделни поводи за риболов на кефал. Разбира се, че си имат и недостатъци, за които май вече е писано, но нека всеки сам си избере какво да ползва.
Тези примерни варианти за мухарски поводи ги имам от някакво списание:
- 0.40/30см; 0.35/25см; 0.30/25см; 0.25/25см; 0.20/40см; 0.16/65см - общо 2.10м.
- 0.40/45см; 0.35/25см; 0.30/25см; 0.25/25см; 0.20/40см; 0.16/80см - общо 2.40м.
- 0.40/130см; 0.35/15см; 0.30/15см; 0.25/15см; 0.20/15см; 0.16/50см - общо 2.50м.
Утре ще потърся и други такива варианти.
Колкото и да се обсъжда, тази тема си е интересна. Умрем за самоделни работи :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 05, 2007 4:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Колеги ,тези поводи стават ли за пастърва?До сега съм ходил придимно за кефал и нямам много опит в пастървовия риболов.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 05, 2007 8:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Стават за всичко-само мерак да имаш!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 06, 2007 11:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 12:57 pm
Мнения: 82
Местоположение: София
Верно че стават, ама за река. За планинските езера си трябва по дълъг повод (над 3 м). Аз си правя основно по 2,70 (пууу, загравих да видя дължините на парчетата, за да ги пусна тук. нищо в понеделник).
Веско, ако имаш примерни варианти за поводи по-дълги от 2,70, моля те да ги пуснеш.
П.С. Не, че не съм хващал пъстърви със самоделни поводи по 2,70, но колкото по-дълги, толкова по добре :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 06, 2007 11:40 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
И аз си ги връзвам сам от година и нещо. Преди ползвах плетени "Велвет" и конични купешки. Велвета пие вода като смок и дави мухата, а повечето купеки идват къси. Затова започнах да си ги връзвам сам и съм много доволен. Полагат се отлично, изпъват се добре, човек може да импровизира и влага творчество при правенето им, да не говорим, че излизат направо безплатни.
В зависимост от рибата, която ще ловя, ги правя с ралична дължина, като използвам 4 диаметъра влакно, вързани с хирургически възел. Като е правилно направен, добре опънат на наплюнчено :lol: предварително влакно, възелът е идеален - здрав, не поврежда влакното и има незабележими мустаци
За кефал правя горе-долу следния лидер - по ~ 60 см влакно с диаметри 0.45 - 0.35 - 0.25. Най-дебелия връзвам директно на шнура, а на най-тънкия връзвам клупче ( за да мога да си го сменям според случая - горните части са много здрави и трудно се късат) и на него си монтирам последната част на лидера, която всъщност се явява типет. Според случая е 0,14, 0.16(най-често) или 0.18. Общата дължина става около 2,40 м.

За пъстърва правя по посочената схема, с по ~ 70 см влакно и общата дължина става към 3 метра.
Отначало ползвах повече диаметри влакно - с преходи през около 5 стотни, но се отказах, не виждам разлика с тези, които си правя в момента.

Така вързаните лидери имат един недостатък - при риболов в река с водорасли, те полепват по възлите и е досадно да се почиствт. Освен това се навират навътре и ги правят видими, но това е повече козметичен поблем...А и няма никакъв проблем да ги сменяме по време на риболова.

п.с. За проби съм си правил и лидери с най-дебела средна част, или такива, които са най-дебели отпред(с типет в края, разбира се). Това занимание открива широк хоризонт от импровизации...кой знае, може някой да открие и "универсалният" тейпър на лидера :lol:

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 01, 2010 8:05 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
Да използвам тази стара тема за да пусна една диаграмка вурху,която всеки може да експериментира, както намери за добре.

Изображение

_________________
LA VITA E BELLA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов