Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:51 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Направи си сам....
МнениеПубликувано на: Вто Мар 24, 2009 10:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Миналия ден в едно сайтче видях да продават едно приспособление,което помага при смазването на шнура в полеви условия.Не ми се видя много сложно и реших да си го направя сам.
Необходимите материали са : черна лента,велкро,игла и конец,парче гъбичка(аз резнах парченце от гъбичката,която върви със смазката за шнур) и известно количество нерви и време :lol: :lol: :lol: :
Изображение

В крайна сметка се получи това :
Изображение

Единия край се виксира с велкрото за пръчката :
Изображение

...а в другия край,където е гъбичката,се "завива" шнура :
Изображение

По този начин въпросната "екстра" виси захваната за пръчката и "хванала" шнура от другия край,като така печелим една свободна ръка :lol: и остава само да приберем,навивайки с макарата, извадения шнур,който минава през гъбичката и се почиства и смазва.
Допълнително може да се постави едно пластмасово ринче(четвъртито
:lol: ),с което ако се наложи,приплъзвайки го надолу,да затегнем гъбичката около шнура.....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 24, 2009 9:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Много полезно нещо за нашите супер замърсени реки,които изискват след риболов да се погрижиш за шнурчето.В противен случай ще се разделиш с него набърже/както казва мой приятел/. \:D/ Само дето смазката не е точната/съдя по отрязаното парче от почистващата гъба/Имам две такива разфасовки като едната е почти на свършване и затова си казвам мнението.Концерна-производител е повече от голям,но аз намерих по-добра смазка.Това не ме прави противник на продуктите на концерна .Напротив!Просто подхождам селективно към продуктите му.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 24, 2009 9:52 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Много удобна 'хитринка', Ванка! Без съмнение ще върши отлична работа.
А и безспорен плюс пред други комерсиално налични 'джаджи' с подобно приложение, е минималното място, което ще заеме в багажа.
Благодаря за идеята!

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 24, 2009 10:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
vesko написа:
Много полезно нещо за нашите супер замърсени реки,които изискват след риболов да се погрижиш за шнурчето.В противен случай ще се разделиш с него набърже/както казва мой приятел/. \:D/ Само дето смазката не е точната/съдя по отрязаното парче от почистващата гъба/Имам две такива разфасовки като едната е почти на свършване и затова си казвам мнението.Концерна-производител е повече от голям,но аз намерих по-добра смазка.Това не ме прави противник на продуктите на концерна .Напротив!Просто подхождам селективно към продуктите му.
Веско


Веско,
Аз понеже само от гъбката не мога да резбера за кой концерн става въпрос, може ли по-конкретно?
Кой е концерна? От какво точно не си доволен?
Коя е по-добрата смазка, която си открил?

Поздрави!

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 25, 2009 1:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Тази,от която съм по доволен е на Рио.Не казвам,че другата е лоша.Проблема за мен е в това,че когато я ползваш/на 3М/ улеснява залепването на всякакви мръсотии по шнура.Нашите реки въобще не са от чистите.В пъстървовата зона този проблем не би стоял.Другата смазка е много различна и след нанасяне сякаш попива.3М съм я ползвал много повече и то с шнурове от същата марка.Към тях нямам никакви забележки дори и към най-евтината им серия.

Изображение
Поздрави!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 25, 2009 2:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Веско здрасти,
Какво ти е мнението за "шлайфането" на шнура с обратната страна на кафявата гъбичка от кита на 3М. Предполагам знаеш субстрата от какво е.

Поздрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 25, 2009 10:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Доки,мнението ми е същото-шнура се скапва по-бързо особено при нашата експлоатация.Не съм пробвал обратната страна ,а само лицевата/в този смисъл не мога дам мнение/При вас доколкото знам реките не са чак в такова плачевно състояние,но тук е ужас.Едиствените дни ,в които си струва да мухариш е след дълги поройни дъждове,след отичане на мътнока.За съжаление напоследък такова природно съчетание липсва при нас.Въпреки обещанията на синоптички и интернет.Иначе колкото по се грижиш за шнурчето с необходимите материали,толкоз по- скоро забелязваш скапването му.Мнението си е мое и не ангажирам никой с него.Затова напоследък гледам да използвам само определени шнурове за региона,които след риболов прибърсвам на место с памучен парцал/без много да се старая/.Това не са евтини шнурове или второ качество.Не изпитвам никакъв кеф да мухаря с посредствен шнур само ,защото водата е много замърсена и агресивна.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 25, 2009 11:53 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Разбирам те Веско, мои приятели ходещи лятото по Марицат надолу след Пловдив се оплакват от същото - има дни когато водата все едно е измила някой кенеф.

Питах те за мнение относно обратната страна на дунапренената кърпичка на сцентифик кита за почистването на шунр.
Тя е от микро "стъклен" прашец с който се "полира" поизносен шнур и като се смаже се възстановява първоначалната хлъзгавост. Пробвал съм само на шунр на сцентифик, за други предполагам че ще е същото, разбира се когато не е напукан или с други механични повреди на покритието.

За качествените шнурове съм абсолютно и единствено ЗА.

Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 26, 2009 9:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Доки,за да съм съвсем ясен и с риск да разсърдя някого казвам следното:От собствен опит съм установил,че третирането на шнура със смазки или абразиви и дори и по-силното прекарване през памучна кърпа довежда до по-бързото нацепване на шнура.Затова препоръчвам на колегите ,които мухарят в реки със замърсени води да пребърсват шнура без много натиск с чиста памучна кърпа на някой бързей след като изтеглят във водата използваната част от шнура.После в къщи нищо не пречи шнура да се измие с хладка вода и сапун и после добре да се сплакне.От последното единствения риск е шнурът да не се навие правилно ,т.е. да се осуче.За да се избегне това е добре преди да се навие на макарата шнурът да се изпъне и ако има усуквания,те да се развият.Който живее на по-висок етаж може да провеси шнура през терасата надолу/така правя аз/ и после да го навие на макарата.Ниските етажи и партера трябва да проявят повече въображение,за да не осучат почистения шнур.
Тези пояснения са за колегите,които тепърва се сблъскват с поддържането на такъма.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 26, 2009 9:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
vesko написа:
...После в къщи нищо не пречи шнура да се измие с хладка вода и сапун и после добре да се изплакне..


Правя го задължително след всеки излет. За момента използвам на бебето сапуна.

Едит. Грижите за такъмите - важен момент в нашето хоби. Също така след риболов си подсушавам и бланките като гледам да няма влага по калъфа и тубоса.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 27, 2009 12:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Веско, попитах те конкретно за нещо дали си го пробвал защото мисля, че има идея в това. Както и да е, благодаря за отговора.

Няма сръдня, има личен опит.

Поздрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 27, 2009 9:37 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Също съм скептично настроен спрямо всякакви интервенции спрямо шнура, освен сапунка :lol: и внимателно подсушаване! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 8:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 09, 2004 9:01 pm
Мнения: 134
Местоположение: София
Bate Raiko написа:
Също съм скептично настроен спрямо всякакви интервенции спрямо шнура...


Бат Райко , напълно съгласен до многоточието :D Още повече че шнура е консуматив и тъй :wink:

_________________
Риболова е за разтоварване а не за натоварване !!!
Павел Иванов


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 8:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Павка,едно от основните свойства на смазването на шнура е,че смазан,той лети по-добре и триенето му с водачите е по-малко.Верно е,че шнура е консуматив,но си мисля,че на една скъпа пръчка не можем да и сменяме всяка година водачите :wink: ....
Така че,според мен,смазка си трЕбе :lol: ....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 10:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Здравей Иване,
От опита ,който имам с моите мухарки,някои от които ползвам повече от десет години нямам нито един повреден/изпилен/ водач.Смазки ползвах преди три години за малко и после спрях по причини описани по-горе.Сега ползвам само от време на време тази на Рио,за да почистя мръсотиите от шнура.Понеже стана дума,че класните/скъпите/ мухарки искат хлъзгав шнур мога само да вметна,че е по-добре и шнура да е класен.
Както казва бат Д.Цончев:"Парни грасни друм мангела,шокар бури к.р мангела..."
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов