Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:48 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Окт 01, 2011 10:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Така е Данчо, при всяко недообмислено движение когато си в реката, особено с големи камъни, може да стане белята. Но често захласнати по някоя риба не мислим къде стъпваме.
Аз нося симс фриистон с киче и шипове, кройката им е такава че захваща много сигурно глезена и го стабилизира. Много здрава и удобна обувка въпреки че е изцяло от изкуствена кожа, пази крака и от удари в камъните, има завидно сцепление и по хлъзгавите обли камъни. Опасно е единствено като стъпя на голям камък който в последния момент се "извърти" и не знам на какво ще стъпя под него.
Но няма панацея, защото пък при добре фиксиран глезен когато се падне отива коленната става, все лошо.
Иска си пазене, по-кротко да се върви щото уж да няма травми и ядове, но знаели се..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Окт 02, 2011 8:53 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Бранко, кофти случай.. От тук на сетне по-бързо оздравяване и без последствия.
Що се късае за обувките.. Аз четвърта година ползвам гащеризон с ботуш и немога да се оплача, освен, че вече е за смяна.. Разбира се никой не е застрахован. Просто трябва да се внимава! За това няма значение колко струват обувките, 100% гаранция няма.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 03, 2011 12:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Бранкооо, Бранко..голяма беля, пич..Онзи ден някой от нашите ми спомена за инцидента ти!
Пожелавам ти скорошно НАПЪЛНО оздравяване!

Натъртвам на "напълно", защото пловдивската група става свидетел на резултата от инцидента на Пепо(наш другар) с дясната му ръка отпреди два месеца някъде. Сега ще му се наложи доста дълго възстановяване. Бяхме на река с много тежък терен, в много тежко, гадно време - той беше обут само с гумени ботуши със стандартен грайфер.И при едни големи скали..Коцето напред..той пред мен..Още ми се чува звука от счупеното и настръхвам.
Оттогава определено съм доста по-внимателен!
Да не говорим, че на тази река обхват йок. Та въведохме едно правило - на подобни места сам не..или ако да, поне двама да знаят къде си! И контролни чувания след риболов.
Относно екипировката, тя определено е важна! Но не е и напълно успокояващо.
Да, ако модела обувки държи добре глезена, а на нас ни се налага да газим камениста река целият ден това със сигурност ще допренесе за комфорта, ама наистина трябва да внимаваме.
Още веднъж ти пожелавам да оздравяваш!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 03, 2011 11:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Благодаря приятели!Трябва да ги говорим тия неща.Както знаете слушай патило...
Сериозно Краси мислили сме го това и заради това събрахме пари и купихме радиостанции.Но провидението си знае неговото.Работен ден и профилактика на тока..бях сам на реката.Можеше да бъде много-по зле.Оня звук и аз няма да го забравя.Разликата е че изчетох всичко по въпроса и поне теоретично съм подготвен.
За обувките ще приказваме доста,но едва ли ще седя 2 месеца без да отида за риба.Под секрет поглеждам към скиорските си обувки....един филц отдолу и другото се сещате.Пожелавам на колегата да се възстанови бързо,не знам какво точно е счупил,но прочетох малко лекции от МА,знам колко страшно може да бъде,недай боже естествено.При мен въпроса все още е висящ и чакам първата контролна снимка.Тогава ще се реши дали има нужда от шлосерска работа или само гипс.
Поздрави!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 12:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Бранко, не се прави на герой да мислиш за риболов докато не се възстановиш напълно. Как може да се избира между риболова и здравето недоумявам, или се майтапиш.
Въпреки че у нас е масов спорт "стани доктор и ти", слушай какво ще кажат лекуващите колеги, после задължителна рехабилитация и пазене доколкото време е необходимо.
Колкото до избора обувки за газене или гумени ботуши - просто е несериозно да се коментира.

Извини ме за думите ми, но ти желая само доброто..

Стискай нервите и успешно лечение, тъкмо до напролет да си тип топ,
Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 9:00 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Напълно подкрепям док!
Преди пълно възстановяване никакъв риболов! Иначе рискуваш много!
Обувките няма какво да ги обсъждаме толкова, супер необходимост са. Относно филца, неведнъж групата сме коментирали, че трябва добре да се измива с твърда четка след риболов, за да запазва функцията да създава добра тракция с дъното на реката.
Почивай си, връзвай мухици...малко по-натам може само кастинг на равно място да тренираш и тва е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 2:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Майтапя се естествено.То си боли...не е шега работа.Сега тренирам кастинг от количката пред блока.Др. Калев даде няколко напътствия и разяснения.Утре ми е контролната снимка и тогава ще се реши какво-що.Оттока спадна напълно и гипса почна да хлопа,което си е нормално.Остана единствено болката в диафрагмата-притеснението от неизвестността е най-убийствено.Даже жената ме будалка,че пия хапчета за гладка мускулатура пък ми минава главата....
Добре ,че всички приятели се грижат за мене и ми помагат с каквото могат.За това са ПРИЯТЕЛИ......а не познати :)
Утре ще пиша след консултацията за бъдещите ми творчески планове...
Поздрави!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 8:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Радвам се на духа ти, Бранко, знам какво е да си потрошен от горчив опит преди години.

До сега няма ли още диагноза какво е увреждането от травмата?

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 8:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 7:45 am
Мнения: 507
Markony_RS написа:
.....За това са ПРИЯТЕЛИ......а не познати :)
!


Една от малкото истински истини в живота!
А ти си благословен, че имаш такива хора около себе си!
Поздрави на всички Ви!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Окт 04, 2011 9:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Здравей Бранко,
Съжалявам много за счупването!Дано всичко мине добре! Скоро колега питаше за свестни обувки и ето...
Не знам какво да кажа.Честно!Но си мисля,че човек не трябва да подценява оборудването и облеклото ,което носи.Спомням си,че ти беше споменал "коркерс" в темата за свестни обувки за риболов.С тях ли беше по време на инцидента?Аз ходя на риболов с обувки с филц,но...само последните ,които си купих не са побългарявани/щот вече ме мързи,а и има предлагане на такива артикули и у нас /.Всички други съм "подобрявал"като съм залепвал /докато са все още нови / за кечето един или два пласта тънък мокет.От ония,които се ползват за подова настилка по изложения и панаири.Опита,който имам с тази подметка показва следното.Много е по-устойчива на износване при дълги преходи по остри камъни и при риболов по реки със хлъзгави корита.
Обувките,които съм корегирал са били Орвис-и и Симс.
И при двете марки след няколко години почват да се късат самите обувки,а подметките са почти нови.Разбира се подновявам подложката когато се износи.Цялата тая работа не ме кефи никак,но когато се захванал с нея обувки за газене у нас не се продаваха...
И вносът не беше лесен.С така корегираните обувки няколко пъти съм се подхлъзвал и съм сядал във водата.Но аз никак не внимавам и почти винаги преди подхлъзването съм се спъвал в някой стърчащ камък.
Чупил съм китка по време на мухарене,но бях с макатонки и стъпих на тинясала наклонена бетонна язовирна стена/водата беше токущо спаднала от източване/.
Абе кво да ти приказвам,трябва да си нащрек къде стъпваш и въобще/онзи ден минах на сантиметри от усойница,която естествено въобще не видях ](*,) /!!!
Писал съм по темата за ходенето на риба сам.Май в другия форум?!? Все още има колеги,които продължават да си ходят сами...Ако наистина чак толкоз са зажаднели е добре да кажат на някого къде точно ще ходят и кога ще се върнат.
По отношение на счупването.Без да разбирам нищо от травматология и ортопедия си мисля,че трябва да отидеш при най-добрите в бранша!Доколкото знам,те са в София и оперират нашите спортисти.Може и да ти излезе по-скъпо,но ...една лоша ортопедична намеса...не ми се мисли!!!Защо говоря така?От горчив опит,брат! Майка ми си счупи миналата година раменната става/много кофти счупване/ и в Хасково така я объркаха работата,че след близо месец мъки и адски болки се наложи наново да се ходи на операция в МА- Пловдив,разбира се платена и периода на възстановяване се увеличи многократно.Разходите също!
Впрочем той все още продължава...
Много се радвам на високия ти дух!Ще ти е нужен при тия болки.Дано всичко завърши успешно!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 05, 2011 12:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Малии Веско настръхвам като чета.С коркерса бях.За съжаление,действието се случва в тиня и не видях къде точно съм стъпал.То не че виждах тогава де,но предполагам какво се е случило.Стабилно пясъчно дъно,подмол около 30-40см висок.Стъпах на уж здраво място и без да се изддърпам с ръка просто се набрах с левия крак.Подмола пропадна и после усетих болката.Бях с гумените подметки-бутонки за кал и пясък се препоръчват.Предполагам , че отдолу е имало наклонена под 45 градуса повърхност,върху която пада подметката и зацепва,кракът ми продължава и стъпалото се усуква навън.Чупи се малък пищял от долната страна на 3 см. от глезена.Предполага се че там има скъсани и разтегнати връзки,но то е само преположение.На снимка мека тъкан не се вижда.Приказвах с двама ортопеди.Твърдят ,че си е стандартно счупване от стъпване накриво,ставало ежедневно по улиците с по-възрастни хора и такива с наднормено тегло.Говорихме и за обувките ми.Там мненията са няколко.Ако глезена е стегнат ,счупването става по-високо,на около 10см. Там пищяла още си е тънък.По-важен е друг фактор.По кокала,мали как се изразявам като месар.има закрепени мускули и сухожилия.Ако си подготвен за проблема,демек ако се стегнеш,няма да се счупи-ще се разтегне някоя връзка или сухожилие.Това ме връща в уроците по ски-там се чупи най-често нещо.
Като заключение май е по-важно даси в постоянно напрежение-нещо което правя като се придвижвам в мътна вода до гърдите.Подготвил съм се всеки момент да кламбуцна под вода,но като го очакваш си подготвен да реагираш.Пък аз се бях отпуснал като сопол,не си гледах в краката, а на 10 метра напред един плувкар ,който мърмореше и затова исках да изляза и да го заобиколя....
Малшанс ,но си е моя грешка.Никакво отпускане на реката и не само,чак до леглото:)

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 05, 2011 11:09 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 29, 2010 10:26 am
Мнения: 411
Местоположение: София
Ееее момче чак сега прочетох за инцидента ти. Лоша работа е това. Пожелавам ти скорошно възстановяване и да не го мислиш много. Ти си младеж ще се оравиш бързо. Няма да усетиш как е дошъл новия сезон. Аз в събота се плюснах в една река така с гащеризон с ботуши, в един бая дълбок вир за щастие без сериозни последици освен, че се изкъпах в ледено студена вода, но пък навън беше 26 градуса :) Не се притесних тогава за крайниците ами за това да не ми се напълни гащеризона и да избълбукам към дъното. Идиотска работа. С тия ботуши съм като на кънки и мислех за обувки за газене ама сега като чета коментарите се чудя какво да правя.

Още един път бързо оздравяване от мен

_________________
Rock Drinks Bulgaria


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 05, 2011 7:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
Цитат:
Остана единствено болката в диафрагмата-притеснението от неизвестността е най-убийствено


Здрасти,Бранко, е точно това е най трудно веднага си го схванал.Надявам се утре новините да се добри.Наистина намери добър ортопед ,че да се получи от първия път.
сега за обувките и цената .Едва ли можем да предвидим всички ситуации и да сме сигурни ,че сме взели всички предпазни мерки.Ккогато си счупив петата бях със скъпи маратонки :D ,а това не ми помогна въобще .Така добре бях се справил със счупването ,че се наложи да ми присаждат кост от таза на глезена,абе дето се вика качествено я свърших.От друга страна не толкова скъпите ми обувки за газене на 2-а или 3-и пъти ми спасяват слабия глезен от нова травма.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 05, 2011 8:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 8:16 pm
Мнения: 334
Местоположение: София
Пожелавам ти бързо оздравяване и кураж.

_________________
Какво му трябва на човека? – Пръчка, макара, шнур и една муха!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 05, 2011 9:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Само ще изкажа мнение,което си е мое.
Лично аз мисля,че добрите обувки и екипировка в повечето случаи помагат! Иначе и коланите в колата понякога могат да те убият,но статистиката показва,че спасените са много повече. Имам приятел,който два пъти чупи глезен.Едър пич,бивш спортист.Накрая професорите в София му казаха,че непрекъснатото носене на маратонки,осигуряващи глезените са довели до тяхното отслабване...И наистина,тоя пич непрекъсното си мааше с маратонки.Подобни примери има много и няма смисъл да говорим за тях.Затова е добре човек да е с най-доброто,което може да си купи и...да внимава,защото риболова увлича,нали? \:D/
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов