Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:45 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 29, 2011 10:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Игра на съдбата или късмет ,не знам как да го нарека,но закрих предсрочно сезона със счупен ляв крак.Не мога в момента да кажа каква роля изигра обувката ми и дали ми спаси крака от по-сериозна щета или тя е причина за счупването,но впоследствие ще го коментираме.За сега мога да кажа ,че ще ми се наложи операция за поставяне на планка и болчета с гайки..нещо подобно предполагам.Самата манипулация се поема от здравната каса,но железариите ще си ги платя аз,а те се около 800-1000 лв.Пиша тия редове ,да се види ,че скъпите обувки,може би си заслужават парите.Естествено преди покупка всеки има избор,а след аварията вече няма избор.Сега поне ще специализирам в муховръза :)
Нека да разискваме и другата гледна точка на екипировката ни
не само марки,дизайн и цени.
Поздрави!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 29, 2011 10:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Ееееее кофти Бранко, лоша работа друже. Желая ти бързо и безпроблемно оздравяване и възстановяване.

За обувките преди 2 години имахме аналогичен случай, колега се изтърси по един склон и падна от високо с тежеста си върху глезена. Тогава обувките го спасиха, поду му се кракът за късмет се размина само с оттока.

Сега по въпроса с разискването - много има да се говори, доста може да се изпише ама кел файда. Примерно ако беше с ботуши? Как щяха да се развият нещата. Ако беше с Райко Загоров Флаъ Трейнърс , дали щеше да паднеш, ако беше не с тези обувки ами с онези по скъпите щеше ли да има счупване?

Лично аз си мисля че дори да си бил с по здрави обувки пак е щяло да има щета - може би не на това място, на следващото по слабо........ знае ли човек.

Хайде мен жив и здрав и ско да се оправяш, макар че няма да е лесно.

<occasion

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 29, 2011 10:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Майната им и на обувки и на дяволи, Бранко, гаранция никога няма и така било писано. Знам че е лошо, но ще търпиш и ще се оправиш.
Лека операция и бързо възстановяване ти желая!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 29, 2011 11:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Съгласен съм Драго,но ако всеки сподели опит,може да има полза.Примерно ситуацията само с оток естествено е благоприятна.Аз не разбирам много,но Доки ако обясни разликата между навехване и изкълчване,счупването и спукването ,предполагам е ясно.Опитах се да изляза на брега през един подмол.Той естествено се срина и при положение ,че вече си бях прехвърлил тежестта на него крак...после ми се губят моменти.за около 5 сек.яростна болка.После обездвижен на сухо се посъвзех,изпих 3 аналгина...нямах друго.Минах 200 метра накуцвайки и после карах 50 км.до Русе без съединител.Това поне го умея.Сега като се замисля,ако подметките бяха филцови,щях да се изсуля целия във водата и примерно ожулен ,но не почупен.Божа работа.В смисъл май най-добре е обувката да държи стегнат глезена изцяло.

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 12:44 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Бранко, предполагам вече имаш снимка и диагноза от ортопед.
Ще я карам по спомен с най-общи обяснения , дано стане ясно.
И така, всички стави се състоят от т.н. "ставен апарат" който включва допиращите се ставни повърхности на съответните кости, прилежащите укрепващи го сухожилия, ставна капсула, съдове и т.н. Ставните връзки(сухожилия) имат пределна норма на разтягане в зависимост от сложността на движение, но са основна структура по отношение здравината и функцията на ставата.
Най-общо казано навехване имаме когато ставните сухожилия се разтегнат повече от нормалното - обикновено при наднормено движение, в случай рязко претоварване на единия крак който е поел част или цялата тежест на тялото при неправилно положение на ходилото. Според степента на увредеждането на връзките навехването се класифицира на три степени(по спомен, но е без значение в случая) като най-тежката степен е скъсване на някоя от ставните връзки. Има силна болка, оток и кръвоизлив в областта на ставата. Функцията е от частично нарушена до пълна дисфункционалност.
Обикновено процеса на самата травма протича с различна сила според ситуацията и когато силите на въздействие са по-силни от здравината на ставните връзки, следващото увреждане в продължаващото време на травмата след скъсване на ставните връзки(ставата става халтава) е да се разместят самите ставни повърхности на костите които образуват ставата. В този случай вече имаме изкълчване. Съответно се разкъсва и ставната капсула, а при много силно въздействие костите могат да пробият и кожата. Това е много тежка травма където има увреждане на целия ставен апарат в едно със съдове и нерви в областта. Болката при движение е силна, нетърпима, има бърз оток и не може да се стъпва въобще на този крайник.
Или накратко, при травма, когато има само разтягане на ставните връзки е навехване, а когато се разместят ставните повърхности на костите вече е по-тежкото -луксация. При такива травми може да има и вътреставни фрактури, т.е. има счупване в крачето на някоя от костите които образуват ставата и са под ставната обвивка(капсула). Тези фрактури могат да се образуват и без гореописаните тежки увреждания на останалите ставни елементи. Затова един опитен ортопед с помоща и на рентгеново изследване веднага би поставил диагноза.
За съжаление тежките травми се лекуват само оперативно, като болният се възстановява напълно след два три месеца.
--------
Не отлагай каквото ти казват колегите в болницата. Пиши когато разбереш окончателната диагноза и кураж!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 12:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Уф, пропуснах, а не мога да се коригирам ..

Значи из медицинската документация се изписва:

дисторзио(това е навяхване или разстягане на дадена става)
луксацио(изкълчване , изместване на ставните повърхности)

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 6:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бранко, откъм оборудването не мога да кажа нищо...Желая ти бързо и безпроблемно оправяне! Нали знаеш какво викат бабите - каквото е имало да става е станало - плюй три пъти зад рамо да остане лошотията зад тебе :wink: !! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 7:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Бранко, бързо да се оправяш, другото не е важно! Сега вярвам, че макар и гледжосан, ще минете още един път по габровско, най-малкото, за да видиш как го преплесквам. :D :D :D

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 7:51 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Оф, имах предвид "ще минете още един път по габровско с Роската", ама пусти Форум...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 8:00 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Много съжалявам и аз, и ти желая бързо оправяне! Не са малко парите, но това е положението със здравеопазването.
Относно обувката-бих казал, че каквото има да става, става.Аз така скъсах мускул в Босна, на разкаляна мокра трева ,а бях с цинтове.
Няма гаранция за нищо! Обувките са за предпочитане пред ботуша,като на първо място трябва да са удобни, и много важно-предсказуеми,т.е да усещаш, кога почваш да губиш сцепление.В това отношение Вибрама/твърдия,тип туристически/ за мен не е идеален.Добре е подметката за нашите цели да е мека.Обувката за газене никога не може да бъде абсолютно точна, защото чорапа ще го пробиеш на пръстите за 20 излета,отделно самите производители ги правят едни такива обемни, и "халтави".Много се разчита на рекламата, и на психологическото усещане "стабиУлни са" :D :D ,ма то така е със всички неща-от коли до ..
От друга страна, със ботушите стъпваш като "в паници", ходиш по плиткото, и не се правиш изобщо на капитан :D ,макар че и от ботуши имам неприятни спомени-особенно на високи брегове с калчица...
Поздрави!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 3:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:11 pm
Мнения: 237
Много кофти ситуация...

Пожелавам ти по-бързо оздравяване, колега !

_________________
1. Dum vivimus, vivamus

2. Хубава ни е държавата, жалко че е населена !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 10:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
Здравей Бранко,искрено съжалявам за случилото се с теб.Казвам го не просто така ,а защото а защото си имам вече 2-ра година в глезена от тия скъпите :D железа и винтчета за които говориш.надявам се при теб да не е сериозно,че възстановяването е бавно.А колкото до обувките май независимо дали са скъпи или евтини все ти е гадно на крака/не е като да не е чупен/.Със сигурност мога да ти кажа ,че това ,че са високи ме е спасявало от повторно счупване на същия крак поне 3-и пъти.

Поздрави и безпроблемно възстановяване.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 10:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 9:16 pm
Мнения: 317
Местоположение: Казанлък
Ееех , Бранко ! Тъкмо се канех да ти се обаждам, за един риболов по вашите места .
Желая ти лека операция и бързо възстановяване .
Стефан . Казанлък
А..и, ако ти трябва някаква помощ свиркай =;

_________________
http://stefan2s.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 30, 2011 11:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Здравей колега! Много съжалявам за случилото се с кракът ти. Пожелавам ти по-бързо да се възстановиш. :smt023

п.п. По повод обувките! Няма универсални обувки които стават за всякакъв терен. :-k


Поздрави!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 01, 2011 9:23 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Само добавям-имаме скъпа екипировка, такъми, но във разгара на риболова изчезва най-важното нещо-благоразумието.По добре по-бавно ,но премислено движение, отколкото "на ура".Разбира се, че много ще възкликнат "егати пенсионерското мислене",но за съжаление, произшествията стават така.Понякога стават големи нещастия,за съжаление. Счупените скъпи такъми и разпрани гащеризони-отделно.
Всеки си знае възможностите.За себе си мога да кажа, че винаги, когато съм тръгвал да скачам като коза, или съм почвал нещо,"правейки се на велик", е ставала беля...
Особенно опасно е необмисленото газене във бързо течение,или плитки места с големи камъни,Подхлъзване и падане може да завърши трагично.Освен това, няма сигурен стръмен бряг.Може той самия да е добре-но като излизаш от реката с мокри обувки, и от тебе тече вода,нещата са други.Отделно корени и паднали дървета във водата-за да стъпиш на такова ,трябва някой да те закове! Във всички останали случаи се пада.. Така че, колкото и пенсионерски да ви звучи-казвам го приятелски-внимавайте.
Поздрави,и безпроблемно оправяне, Бранко :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов