Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:19 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Дек 30, 2011 11:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 9:25 pm
Мнения: 48
Местоположение: с. Търнава, общ. Бяла Слатина
Здравейте,
Скоро започнах работа в един машиностроителен завод и там с един приятел, който е най-добрия мухар сред стругарите и сигурно най-добрия стругар сред мухарите направихме 2 менгемета.
Ето за какво става въпрос
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Менгемето се получи много сполучливо. Челюстите са от стомана 45, която е термообработена и е закалена, цялото го разглобихме и го фосфатираха за да не ръждясва, само че на моето (това на снимките), тялото на менгемето направихме от хромиран, калиброван прът и не хвана фосфатацията, но това не е проблем.
В тялото на менгемето има 2 лагера.
Досега с него съм вързал сигурно 100 мухи и по челюстите няма и следа от износване, както става при евтините модели.
Изображение
Ето и една снимка с кука №16
Изображение
Изображение
Поздрави

_________________
И през зимата пак си ловя с мухарката - дупча си дупки в леда и после ги целя


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Дек 30, 2011 11:42 am 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 16, 2008 2:56 pm
Мнения: 646
Супер е!!!Честита придобивка!!! \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Дек 30, 2011 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Браво! Като качваш снимките, първо ги отвори /уголеми/.Сега почти нищо не се вижда.
Поздравления и респект за труда...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Дек 30, 2011 3:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Железно е!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 30, 2012 10:11 am 
Offline

Регистриран на: Сря Фев 29, 2012 10:09 am
Мнения: 55
В един друг форум четох, че има възможност да се поръча въпросната изработка на твоя колега. Има ли вариянт все още за поръчка и колко горе-долу ще струва изработката му?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 30, 2012 3:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
nicky_and1 написа:
Здравейте,
Скоро започнах работа в един машиностроителен завод и там с един приятел, който е най-добрия мухар сред стругарите и сигурно най-добрия стругар сред мухарите направихме 2 менгемета.
Ето за какво става въпрос
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Менгемето се получи много сполучливо. Челюстите са от стомана 45, която е термообработена и е закалена, цялото го разглобихме и го фосфатираха за да не ръждясва, само че на моето (това на снимките), тялото на менгемето направихме от хромиран, калиброван прът и не хвана фосфатацията, но това не е проблем.
В тялото на менгемето има 2 лагера.
Досега с него съм вързал сигурно 100 мухи и по челюстите няма и следа от износване, както става при евтините модели.
Изображение
Ето и една снимка с кука №16
Изображение
Изображение
Поздрави


Май така е по-ясна гледката... :D

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 30, 2012 3:47 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 17, 2008 7:33 am
Мнения: 30
Здравейте приятели! От доста време съм горд собственик на едно от менгеменцата изработени от Никито и все не ми остава време да се похваля. Сега ще използвам темата за да го опиша и по този начин още веднъж да благодаря на Ники.
На един от муховръзите се запознах с Ники и тогава ми го показа. Много ми допадна и набързо му бе заръчана една бройка. Пича беше супер коректен и ми го направи точно както го исках след сума доуточнения по телефона, скайп... Думите му бяха "докато не ти допадне и не кажеш, че това е твойто менгеме ще го доработвам". Е, стана както си го исках, но не знам дали не съм му досадил много. Та менгеменцето ми е едно такава черничко, фосфатиранко, чудничко. Цялото се чупи от основната стойка, рамото също може да се регулира. Челюстите са цялостно закалени както каза Ники на 55-60 единици. Държат много добре. Пробвах с куки от 18 до няколко нули и няма мърдане. Има две лагерчета и върти много мазно. Отзад с основният винт се стяга също плавно. Изобщо страшно много ми допада.Та ей го...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сега остава и да има повече време за връзване и после рибки и ще бъде чудесно!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 30, 2012 7:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Много добре е станало, както и предполагах, след като пипнах първообраза му!

По-натам, ако може разбира се, бих си поръчал само едни челюсти с крепящото им рамо.

Поздрави.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 30, 2012 9:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 9:16 pm
Мнения: 317
Местоположение: Казанлък
Браво на майсторите ! =D>

_________________
http://stefan2s.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 04, 2012 9:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 18, 2009 9:25 pm
Мнения: 48
Местоположение: с. Търнава, общ. Бяла Слатина
Благодарско на всички - радвам се, че ви е харесала изработката на менгемето.
Моето продължава да ми служи безотказно и си е като ново - челюстите не са мръднали.
Д-р Мишо имаш ЛС

_________________
И през зимата пак си ловя с мухарката - дупча си дупки в леда и после ги целя


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юни 08, 2012 7:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Браво Ники, майстори сте! :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 28, 2012 12:42 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юни 21, 2012 6:04 pm
Мнения: 11
Здравей,Ники!

Колко би струвало едно такова менгеме и дали е възможно да се поръча.

Аз съм начинаещ в мухарството и не разбирам много от менгемета и други аксесоари а от връзване на мухи още повече,но все пак трябва да се почне от някъде.
От вашите мнения разбирам че е качествено и няма да има "греди".


Благодаря предварително!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 1:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Привет на всички.
След като от близо два месеца имам същото менгеме, направено от Ники, както бях обещал на майстора - да споделя впечатления и аз.
Идеята ми за това менгеме бе колкото се може да се олекоти конструкцията като цяло, с цел да го нося в чантата си с материали при пътувания. Обсъдихме с Ники детайлно кое, какво и как. Исках го изцяло "бяло" и така го и получих, като в последствие стоманените части ги минах еднократно с оръжейна оксидираща течност. Конструкцията и дизайна са заимствани от сноуби уалдрона който имам, с разликата че някои от елементите тук са изработени от алуминий - цялата С клампа, корпуса и рамото за закрепване на челюстта. Също така елиминирахме двата лагера в корпуса, като въртенето остана да се "води" от двете тефлонови шайби и прецизния отвор на централната ос. И така, стоманени останаха челюстите, централната вътрешна ос заедно с пристягащите елемени, и оста за закрепване в С клампата.
Челюстите са от стомана, надеждно закалени, с механизъм за затягане на куката от Cam Lever тип - отпред към върха имат напречен болт за регулиране степента на отваряне/стягане/ според размера на куката, като отварянето се компенсира от вътрешна пружина разположена в скрити отвори непосредствено зад регулиращия болт. Самото затягане на челюстите се извършва чрез завъртане на напречна ексцентрична ос в единия им край, която ос се задвижва последством външен малък лост. При този тип затягане/Cam Lever/ гърбицата на оста повдига подвижната част на челюстите в посока върха, и лостовия натиск е много силен. В случая, след правилното нагласяне отвора/процепа/ на челюстта спрямо големината на куката, затягането и отпускането става много плавно. Дължината на завъртащия лост е добре проектирана, щото това да става леко и без да пречи при вързването. Лоста може да се завърта в работно положение напред(остава под челюстта) или назад. На около 4 мм от върха на челюстите в неподвижната половина е направен жлеб който се ползва при вързване на големи куки, или такива с дълго рамо. Челюстите се захващат за корпуса чрез два здрави винта посредством късо алуминиево рамо. Това рамото дава възможност за поставяне на челюстите в различни положения - от вертикално до хоризонтално, според удобството на ползвателя, както и нагласяне пълна съосност на ротацията спрямо куката.
Въртенето на челюстта около оста, въпреки липсата на лагери, е достатъчно плавно, като натиска на завъртане се регулира чрез масивен стоманен болт и съответната ръкохватка в края на корпуса.

Ето снимки на менгемето, без никакво почистване или други приготовления, поомърляно с лак и маркери,направо от работното място.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ще забележите микроскопични наранявания по горния ръб на челюстта, на два три милиметра от върха, които са вследствие на пренатягане ... или когато човек оставя менгемето си без надзор понякога и така се получава.
Неравностите можеше да ги мина с фина шкурка, но предпочетох да снимам както си е, понеже тези малки артефакти са само по ръба и по никакъв начин не пречат на захващането на куките.
Изображение

Изображение

До момента на това менгеме съм вързал към 1000 мухи, от 8 до 24 номер, и мога спокойно да кажа, че челюстите нямат никаква амортизация, като захващат много лесно и адски здраво. При този тип челюсти единствено трябва да се внимава с натягането защото натиска на лостовата система е огромен. Когато куката не се поставя непосредсвено на върха, и правилно се наглася процепа спрямо различните куки, както и не се пренатяга заключващия механизъм - изработката на това менгеме е толкова солидна , че си мисля, би позволило спокойно многогодишна употреба.
Изводи:Много добър дизайн, надеждни материали и изработка; прецизни челюсти с много добър заключващ механизъм; изключително надеждно захващане на куката с минимално усилие; лагери като опция за ротация.
Би било добре да се обърне повечко внимание на външния изглед на детайлите, евентуално по-доброто шлайфане на стоманените елементи, особено видимата зона на челюстите и регулиращите болтове. Евентуално да се намали малко диаметъра на корпуса, както и ширината на челюстите, но и така както са в момента е удобно за работа.
Менгемето е много добро за цената си, и като добавя вниманието на Ники спрямо индивидуалните искания преди изработката, мога спокойно да го препоръчам като евентуален избор за удобно и здраво менгеме.

Поздрави на всички!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 9:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 04, 2013 11:45 am
Мнения: 67
Местоположение: с.Галиче
На Ники менгемето съм го виждал и е много добре направено.Док дано ти служи добре.Жив и здрав :smt023 и наздраве <occasion.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 15, 2013 9:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Майстора явно има "златни ръце" :smt023
Д-р Мишо е направил страхотна "дисекция" на качествата на това менгеме!

Поздрави

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов