Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:29 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Фев 08, 2013 5:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 5:14 pm
Мнения: 12
Здравейте колеги!
Искам да споделя с вас, че при речния мухарски риболов винаги нося със себе си следното допълнително оборудване:
1. Подпирачка;
2. Мачете (трамонтина) с калъф и презрамка.
Подпирачката ми служи за по-лесно и безопасно придвижване и газене в реките, чието дъно е осеяни с хлъзгави камъни. Такава си направих от дълга дръжка за метла (или четка), представляваща тънкостенна стоманена тръба, обвита с пластмасово покритие - (синьо, зелено или сиво). Такава дръжка може да се закупи от всеки щанд за домашни потреби за 2-3 лв. В долния край на тръбата поставям усилващ накрайник (пета) от дръжка от бояджийско мече, на което предварително съм отрязъл металната част, така че да се получи шип с дължина 3-4 см. Така приготвената дръжка от мечето нанизвам на металната дръжка. Предварително намазвам двете части с универсално лепило. До накрайника (петата) залепвам гумена ивица с дължина 20-30 см , изрязана от стара вътрешна автомобилна или велосипедна гума, с цел да не се наранява в камъните пластмасовото покритие на подпирачката. На другия й край привързвам късо капроново въженце с карабинка, която при излети закачам за колана или за рибарската чанта. При риболов ръцете ми са свободни, а подпирачката плува във водата до мен.
Ето две снимки:
Изображение

Изображение


Трамонтината ми служи за да си проправям път през гъстата дива растителност по бреговете на някои непосещавани от хора (мухарите не са хора [-X ) реки. Същата има презрамка и виси на гърба ми без да ми пречи.
Ето няколко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение


И малко снимки от дивите реки:

Изображение

http://storage4.album.bg/129/%D0%B2%D0% ... 289250.jpg

Изображение

Изображение

И малко зимни...:

Изображение

Изображение

Надявам се че съм ви бил с нещо полезен. Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Фев 09, 2013 2:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 25, 2007 5:09 pm
Мнения: 180
Местоположение: София
Извинявай , но моето субективно мнение че тези и двете не биха могли да свършат работа.
Относно подпирачката - аз съм 100+ кг и не бих разчитал на подобна клечка с дебелина на стените като косъм, особено в пролетни води. Такива дръжки са толкова тънкосттенни че на сухо не може се опреш на тях.
Относно мачете , ти нали не мислиш че си в Амазония или Централна Африка. Няма подобни "диви рИки" в милата ни Родина. Най много се нараниш с подобни инстументи , не че аз нямам де :)
Преди да пишем е хубаво да помислим че някой може се върже на писанията ни и се нарани защото е приел всичко за чиста монета.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Фев 10, 2013 9:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Колега щом са ти удобния тези "инструменти" ОК. Аз обаче не съм съгласен с теб. Относно "пръчката" която си направил според мен е ненадеждна и много ще пречи. Тези дръжки се правят така, че след 3 дни и две ползвания да се счупят и да си купиш нова.
Напиши Scierra Wading Staff Stick For Fly Fishing + Pouch и ще видиш по-добър вариант на "щеката" ти за газене.
Иначе съм съгласен с теб, че има тук таме участъци от реки (или по-скоро планински потоци), който не са посещавани от хора заради трудната си достъпност, но едва ли това е начина да си прокарваме път в гората.

Поздравявам те, че искаш да си там където другите се спират.

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Фев 11, 2013 9:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 10, 2012 5:14 pm
Мнения: 12
Здравейте колеги!
Предложената от мен "подпирачка" или щека за газене, видно от снимковия материал, е използувана многократно от мен и не е за еднократна употреба. Спасявала ме е често от подхлъзгане и падане във водата. Същата съм взаимствал като идея от френския канал "Лов и риболов". Тя не пречи, защото плува във водата до теб. Действително по тежките колеги могат да си направят такава от по-здрав материал.
Трамонтината не е някакъв сложен инструмент, за чието използване да трябват специални умения, така че всеки човек, притежаващ що годе някаква сръчност може да се справи с нея. Бреговете на някои реки, особено през лятото, действително обрастват с къпини, висока коприва и други храсти. В тези случаи намирам използването й за оправдано. Колегите, които не посещават такива реки или пък ги е страх от нараняване, разбира се може да не я ползват.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов