Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 14, 2014 6:31 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Здравейте колеги, имам желание да пазарувам от ибей но не съм много наясно с цената на митото. Става въпрос за ибей ком или ибей английски но стока от САЩ. Доколкото знам цената се образува от: 1. Цена на стоката, 2. Цена която е написана в ибей и описана като шипинг или нещо такова и тя е ясна защото се вижда. 3. Ако цена 1 + цена 2 е над 150 евро се плаща и цена 3 - която е 20% ДДС и цена 4 - която е мито - те тази цена не ми е ясна колко горе долу е тя и има ли значение от цената на пръчката. Ако всичко което съм написал до тук е вярно то бихте ли ми помогнали от опита който имате с цената на митото.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 7:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бате, на никой не му е ясна точно цена №4 :D :D !! Веднъж се опитах да улезна в нормативните законови и подзаконови актове на родните митници и установих, че с тоя задача не би се справил и някой римски законотворец....Наистина веднъж се опитах да се ориентирам в тарифата и се оплетох като пиуе в кълчища....По принцип тя се определя по същия начин като ДДС-то - процент върху тоталния сбор от цената на продукта плюс шипинг цената, но не мога да ти кажа точно колко е. По принцип тотала е много яка тесла, митничарите са озверели и ти искат вода от десет кладенеца, за да докажеш ниска цена, поради което все по-рядко пазарувам от щатския Ибей....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 8:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Самото мито, при стока над 150 евро, само ддс при над 30 евра; митото се определя освен по некви таблици, също и по това в коя група стоки ще го "реши" на момента сл.лице, дет вика батката отгоре, много често зависи дали е закусвало последното :D
Ся, за да не се правят на ударени родните митничари, в отделна кореспонденция с продавача, преди шипинга, е добре да се изиска отделна фактура само за шипинга, и така тук трябва да са две фактури - едната за самата стока, другата за шипинга - и по закон шипинга не трябва да се сборува с останалото! Щото всеки втори от наще купувачи получава все подаръци от щатско, от две години някъде Отделно искат и извлечение от пейпал плащането, или от банковата транзакция ако е друго. Ся, и там има народно творчество, ама не е за писане ачик ачик.. Накрая има некви още дребни такси, едно или две бяха ...по 3-4 кинта. И накрая ставаш горд притежател на нещото което си си взел. :D
Тези процедури важат за всичко което е дошло извън EU, независимо през кой ибей е купено.
То свят лъжовен, щот'по някой път нещо им става на митническите власти, и покупката се изхлъзне , та дойде направо в районната поща, нема мита, нема ядове :wink:

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 8:12 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Здравейте,

Ще се пробвам да го обясня най-просто. Не е важно от кой сайт пазаруваш (ebay.com, ebay.uk, amazon.com и тн.) важното е от къде идва стоката. Ако стоката се изпраща от ЕС - не дължиш нищо.

Извън ЕС става интересно. В общи линии надхвърлиш ли 15е* (цена на предмета + цена на доставка) бъди готов да плащаш ДДС. Минеш ли равностойността на 150е вече дължиш и мито (+ ДДС).

Аз отделих доста време как се смята митото и въпреки, че го разбрах се оказа безполезно. Защото когато служителката ти смята митото не можеш да спориш с нея с каква ставка да го сложи. Личният ми опит беше за рибарския гащеризон, дълго време спорих с нея дали е спортна стока или дреха. Както може да се досетите ставките (процента който трябва да платиш) са различни за различните видове стоки. В крайна сметка спора приключи с нейните думи "ти ще ми кажеш на мен как да го смятам..." и съответно бях минат по по-големия процент...

* Написал съм 15е, въпреки, че в закона не е точно така, но на практика се оказва друго. В закона има значение дали става дума за физически или юридически лица. Тези 15е са прага, ако една от страните е юридическо лице. Ако говорим за физическо-физическо лице (което често се случва в ебей), тогава сумата до която не се плаща ДДС е 45е. Пак от опит ще кажа, че е там сме в ръцете на митничарите, а с тях неможеш да спориш и е трудно да им докажеш каквото и да било.

Системата е доста "интересна" с опита научих доста неща и вече рядко могат да ме изненадат... Ако ви се случи да получите митническо известие пригответе си извлечение от банкова сметка (paypal или някакъв документ с който да докажете колко пари сте дали), 30-90мин. време и поне 15лв. за разни таксички, отделно парите за ДДС и мито...

Дано съм бил полезен :)

Поздрави,
Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 9:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Щом стоката ви е в митницата, тя със сигурност се изпраща извън ЕС! Независимо какво пише в заглавието на сайта на доставчика... :D

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 11:08 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
С две думи от изказванията на всички колеги разбирам, че купувайки стока от ибей извън ЕС и стоката плюс шипинга ми е над 150 евро не мога да знам колко ще ми излезе пазаруването. С още две думи можеш да рискуваш с подобно пазаруване но когато го намериш примерно на 50% от редовната цена и каквото излезе. Лошото в този случай е че ограничавайки се с цената не можеш да си купиш хубава класна пръчка на разумна цена. В английският ибей пък всичко е двойно, намериш нещо по-така то са се навързали по 30 човека. Писах на Кабелас ще може ли на две фактури да са нещата писаха ми, че всичко ще пишат на една фактура. Писах и на един продавач от ибей който има и магазин като ми праща стоката фактурата да е от магазина а не от него като физическо лице за да мога да хвана прага от 150 евро, той ми отговори нещо съвсем различно. Та общо взето трудно можеш да направиш договорка с продавач. Ако някои колеги са имали успешни договорки с продавачи от ибей или с щатски магазини продаващи оръдия на труда за любимото хоби нека ги напишат та да се възползват и други колеги.
Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 11:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бате, договорките стават с частните продавачи, което автоматично те води към убавиня - секънд хенд. В това няма нищо лошо - от осемдесетте / приблизително :wink: / убавини, които имам, в момента имам само две нови пръчки. Магазините се пазят като дявол от тамян, тъй като в 99% от случаите хората молят за обявяване на покупката на по-ниска стойност. Това е свързано с директно нарушение на законодателството и зверски глоби и никой няма да поеме такъв риск за бизнеса си...Проблемът е, че номера с ниско обявената стойност вървеше до един момент. Лек-полек митниците се научиха и искат копие от инвойса. А най-интересното е, че ако не ти признаят инвойса / имах и такъв случай 8-[ /, правят комисия, която след проверка в интернет ти определя някаква средна стойност на продукта и и налага мито по тая сума [-( ...Нали се сещаш, че при убавините варираме от около 1000 долара за графит надолу.....В моя случай 20 лв. предотвратиха комисията :D , но рискът си е съвсем реален....В общи линии след тоя случай / а ставаше въпрос за покупка от Русия /, спрях да докарвам каквото и да било извън ЕС....Добре, че спретнах колекцията си преди тия тегоби....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 11:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Не е чак толкова тегаво. Виж в сайта на митниците какви са митата на различните стоки 3-12% най-общо казано. Внимавайте ако има нещо от естествена кожа, че вдига митото. Всичко което съм си взел от САЩ дори със мито излиза по-евтино от ЕС (все пак затова пазарувам оттам). Разпечатка на платеното през PayPal спестява от мъките на Батето.

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 3:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здравейте, момци!
Реших и аз да споделя малко опит, та барем изчистим тази тема.

Това, което пише Крис, най-много се доближава до реалността. На това място трябва да се има предвид, че митниците правят разлика между пратка по пощата и пратка с куриер. първите минават по по-облекчен режим - за тях не се изисква регистрация в митница (EORI-номер) и декларация за внос (рег. в митницата е безплатна, дакл. за внос - 15-18 лв на позиция!!!). Ето публикация по темата от страницата на АМ:

http://www.customs.bg/bg/page/299

Пратките с куриер се третират като КАРГО. При тях условията за внос са същите, но няма оттърване от регистрация и декларация за внос. Важно и в двата случая е таксата за транспорт да се съдържа във фактурата. В противен случай се начицлява ДДС и мито на цялата сума.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Добре, значи обобщавам според колегата Крис пазаруването в щатският ибей излиза по евтино от английският защото митото на рибарските пръчки и макари е не повече от 12%. Аз мисля да не бързаме да приключваме темата, защото могат да се включат и други колеги с по различни мнения или патила относно пазаруването в ибей. Смятам, че развиването на темата ще е полезно на повечето от нас.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 6:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Да де, ама прибавяш и / почти / сигурните 20% ДДС и става...мамата, мамата..... :-s :-s :D :D...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 15, 2014 9:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Батка, при бяло счетоводство цените идат почти същите. Истината е да си купя нещо от щатско и го шипвам на адрес там до свой човек, после да ми го донесе от там на ръка, особено по коледните примоции :D
Цените в Европата са в евра равни на почти същите в долари от татък океана. Ако купиш нещо от щатите, например да вземем един Скот G2, идва с петдесетина долара шипинг и застраховка, слагаш ддс и 4-5 процента мито, и накрая в левчета излиза плюс минус 20-30. При приблизително еднакво число накрая за самата стока в левове, има допълнителен шипинг(застраховка) от европата да нас и накрая излиза да речем още стотина лефа повече. За това европейците са си направили представителства из държавите си на големи щатски брандове и за тамошния пипълс е горе долу ок, но за нас... За това тук е добре с официалните вносители на хамерикански въдици, дето от доста години спестяват по някой леф на измъчените мухарски души :wink: .
----------
Въпрос към напредналите тук - защо и как една и съща стока от щатско над 300 BGN (да речем пръчка или макара) веднаж отива на митница аерогара, друг път на централна такава, а в щастливи случаи франко местната поща до нас \:D/

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2014 5:49 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Док, така е - при наш човек в Щатите и после препращане е най-щадящия финансово вариант...А отговора на питането ти го отнасям към една от мистериите на Мамковината :D :D :D...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2014 7:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Цитат:
Въпрос към напредналите тук - защо и как една и съща стока от щатско над 300 BGN (да речем пръчка или макара) веднаж отива на митница аерогара, друг път на централна такава, а в щастливи случаи франко местната поща до нас \:D/


Док, зависи с каква поща ти пристига пратката. Въздушната "par avion" пристига на литището и съответно в митницата на летището. Останалата (обикновенна) си пристига в централната митница. За провинцията не съм много на ясно как стават нещата, може някой да има опит и да каже. А щастливите случай когато ти идва на адреса или в пощата до вас, просто си минал метър... Ако подателя е маркирал стоката като подарък ("gift") и на митничаря му се е сторило, че не е нещо скъпо - минаваш. Другия вариант е това което Батето каза - написана по-ниска цена на митническата декларация от страна на подателя. Нещата от амазон също може да идват до вас, но там още с покупката ти начисляват някаква сума за ДДС и мито!

Иначе сте прави, че цената в САЩ и ЕС е горе долу една и съща, но разликата е във валутата. Също така сте прави, че не винаги излиза по-евтино от САЩ. Трябва човек да може да си прави сметката, а освен това има много неща който не се предлагат на нашия (ЕС) пазар.

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 16, 2014 5:51 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 08, 2014 8:46 pm
Мнения: 77
Ясно, темата май се изчерпа. Благодаря на участвалите колеги за отделеното време.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов