Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:15 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Дек 03, 2016 5:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Здравейте пичове,

Почнал съм да връзвам една въдица (първата) и искам да попитам за монтажа на върховния водач. Гледам хората слагат някакъв tip top head cement и с нагряване го поставят. Може ли е да ми препоръчате материал/начин на монтаж на въпросния водач? Аз си мисля за топъл силикон, но може и да греша, та преди да направя някоя глупост ще се радвам да помагате.

Очаквайте още ламерски въпроси идния месец, благодаря :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Дек 03, 2016 8:04 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Здравей Данаил!

Топимо лепило (топъл силикон, както си писал - който е на пръчки, и се топи на пламък или по друг начин) е точно това, което ползвам аз за монтаж на върхови водачи. От практична гледна точка е абсолютно достатъчно; с естетическа цел при желание винаги може допълнително да се направи стандартна заливка със смола и конец под водача. Възможен е монтаж със секундно лепило, но топимото лепило има огромното предимство, че впоследствие лесно може да се нагрее, за да се коригира леко (завърти) водача, докато при нагряване секундното лепило се унищожава, и трябва да се лепи наново.

Един съвет за по-голяма здравина от практиката ми: отрежи (оформи) тънко и дълго парченце силикон, което може да се напъха в тръбичката на водача и я запълва почти изцяло (като обем); като нагрееш тръбичката, ще се стопи и ще можеш да вкараш върха - при това действие, той ще изтласка навън излишното лепило. По стандартния начин - ако намажеш върха със стопено лепило, при надяването на водача върху него той изстъргва голяма част от лепилото, а в тръбичката остава въздух (тръбичката е с доста близък диаметър до този на върха, а лепилото, макар и стопено, е доста гъсто).

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Дек 04, 2016 4:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Благодаря за съвета, Венци :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Дек 04, 2016 7:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 9:57 pm
Мнения: 93
Местоположение: Струма, Искър, Огоста, Осъм, Вит
Дидо, пускай поетапни снимки от процеса!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Дек 04, 2016 8:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Ще пусна със сигурност, за сега съм на етап избор на цвят на конеца за връзване на водачите.

Иначе ще я връзвам по Коледа живот и здраве :smt035


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Дек 05, 2016 12:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здрасти, Дани!

За монтаж на върховия водач някои билдъри използват и двукомпонентна смола с бързо втвърдяване (5 мин.). Има я във всеки строителен хипермаркет от 3 лв. за 5 мл. Отвореното време е достатъчно за корекции и става много здраво. Демонтажърт също - чрез нагряване.

Успех с проекта!

Поздрави,

Илия


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Дек 06, 2016 9:50 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Илия, и аз се чудих за двукомпонентната смола, с която ще лепя дръжката и макародържача, но смятам да пробвам с топлия силикон.

Иначе ето малко снимки от конците между които избирам. Като цяло се колебая между първия и последния конец на последната снимка :D

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Дек 06, 2016 9:21 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 13, 2015 11:33 am
Мнения: 11
Местоположение: Русе
Зависи какъв ефект търсиш, сине. Ако те кефи червеното - -давай смело, аз съм с теб.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2016 9:58 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здрасти, Дани!

Както в писал колегата Алек, важен е ефектът, който искаш да постигнеш - контраст или сливане с бланката, kакъв конец използваш, дебелина, разреждаш ли смолата, особено за първата ръка, ще ползваш ли "защита" на цвета....

Бланката "Некст" от новите ли е?

Нека силата бъде с теб!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2016 11:10 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Здравей Илия,

Червения конец е на Hends Winding Thread 0,10mm, другите конци са Nylbond и са малко по-дебели(от кинкалерията). Мисля да пробвам и един модел 0,08 на Hends Grall за връзване на мухи(някой ако е пробвал може да сподели мнение).

Покритието съм правил с UV лак колкото да видя какъв ще е ефекта след заливането. Иначе все още не съм се сдобил с химия за целта.

Бланката е на NEXT 11ft 3#.

За разпределението на водачите мисля да ползвам това на SAGE ESN 2017 10`6``, като съм запазил пропорциите между водачите(процентово) и съм ги адаптирал за 11ft. Така или иначе не се очаква да се прави някакъв кастинг с тази въдица.


[1]- - - - - - - [10.65]
[2]- - - - - - - [21.29]
[3]- - - - - - - [32.44]
[4]- - - - - - - [50.56]
[5]- - - - - - - [77.84]
[6]- - - - - - - [91.81]
[7]- - - - - - - [114.44]
[8]- - - - - - - [138.73]
[9]- - - - - - - [163.67]
[10]- - - - - - [190.95]
[11]- - - - - - [219.24]
[12]- - - - - - [251.17]

Хайде живи и здрави :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2016 4:28 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Данаил, привет отново!

Въдица точно от такива бланки (NEXT 11ft #3, само че в зелен цвят) си вързах преди време. Не е у мен в момента (заех я на приятел), но щом се върне ще измеря разпределението на водачите и ще пиша.
Адаптирането на разпределението от друга въдица не е лоша идея (понякога е единствената отправна точка), но трябва да е съобразено с разликите в конусите на бланките и поведението им при огъване, както и с разликите в дължината (обикновено се добавя водач при по-голяма дължина).
Освен при кастинга, разпределението на водачите има значение при борбата с риба, още повече че на тази дължина е трудно да се кепчоса рибата, без да се изправи въдицата почти вертикално нагоре - действието, което се посочва като един от основните фактори за чупене на въдици.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2016 5:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Здравей отново,

Идеята ми е да ползвам разпределението на 10`6``, защото е близка по дължина и предназначение и поради липса на друга информация. Ще ги закрепя с хартиено тиксо, ще видя как се огъва бланката и дали трябва да местят водачи или да се добавят(поне така пишат, че се процедира).

Венци, всякаква схема за разпределението на водачи ще ми бъде от полза със сигурност.

Поздрави <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 07, 2016 8:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Дани, виждал съм въдици вързани с Грал на Хендс. Последната, която намотан лично също е с този конец - 10-ка. Румбата от Перник ми го похвали и наистина е лесен за работа и ефектът след заливка е добър - леко прозрачен. Предпоставката обаче е лайт серия смола и разреждане, особено за първата ръка. Румбата ползва дори автомобилен лак, но най добре той да каже.

Относно разпределението - в нета има много формули, с които да направиш собствени изчисления.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 08, 2016 2:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
С готова схема така взета отнякъде не е добър вариант! Ако е бранд с модел и се ползват идентични бланки става да се прекопира оригинала, но да се прилагат ей така навсякъде е несериозно.
За 11 футовите некст бланки - само съм ги сглобявал в магазина, но пък 10' #3 съм вързар 4 пръчки и имам скромно мнение, което може да е от полза, та:
Ориентацията на шева на отделните части може да промени строя на готовата въдица! Също и големината, дебелината на телта и вида на водачите. Лично предпочитам змиевидни водачи(които ловят само с влакно казват, че еднокраките са по удачни), минимално необходим брой, тинуайър, и с малки диаметри особено за върховата секция(2/0) с цел олекотяване максимално на върха, а и по-малкото му провисване. Тези бланки при максимално натоварване работят без бътовата секция, като натоварването поемат вървите две, и отчасти третата секция до към средата, затова и прецизността в подредбаа на водачите по бланката в този сегмент е най важна.
Относно схемата на водачите, ето линк да се изчете за "статичен тест", верно е играчка, но повярвайте заслужава си, особено номера с малките рингчета при пробите.
http://rodbuilding.org/read.php?2,404963,404989

Ако се правят проби със залепени с тиксо водачи, на местата първо лепнете една навивка тиксо за да не надере крачето на водача бланката защото колкото и да го държи тиксото винаги има микродвижения.
За мен 10 водача плюс стрипера и типтопа, общо 12 са достатъчни. Въдицата е дълга и пестенето на всеки излишен грам е от значение.
връх - 5 водача+ тип топ
втора секция - 3 водача
3 секция - 2 водача + стрипера
бътова секция- без водачи.

За конците - като първи опит, с много тънки конци може и да е драма. Този винения от по горе стои много красиво, но всичко е до вкус.
За заливките - това с разреждането е нож с две остриета, та не знам да няма до ре ми фа после... С лайт формула първа заливка само да попие хубаво конеца и се обира всичката смола и остане само релефа на намотката. Хубаво да стегне и втори слой колкото може тънко върху първия, без непокрити зони обачеи с отсичане на ръбовете на намотката преливащо съвсем малко върху самата бланка..

Ся, ако се търси нещо високо качество трее обезпращена среда, станок с променливи обороти, постоянна температура и т.н. Но и при домашни условия мисля, че вески който има мерак и поизчете малко за родбилдинга ще се справи на прилично ниво, и ще си има хубава риболовна въдица.
И най-важното, че си я направил сам :)
------------
Горенаписаното е лично мнение, така дет' се казва моите 2 стотинки потемата...

Успех!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 08, 2016 1:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Благодаря на всички за помощта.

Пък на 18.12 се надявам да се видим на живо да си поговорим на тази тематика.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов