Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 07, 2010 5:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Минах през етапа с прясното нанасяне на слоевете,но не съм впечатлен от резултата.За шкуренето мисля,че всеки знае кога се прави.А еластичността на сопата не зависи толкоз от начина на нанасяне на лака,а от характеристиките на същия след окончателното му изсъхване.Най-сопите въобще не се третират с лак,а сигурно си чел с какво...При тях нещата са като с коприната,поддържаш непрекъснато без да се престараваш и след ен-години бамбука придобива страхотен вид. :D Впрочем виждал съм и сопа,която от дълга неупотреба и престой на сухо място се беше"разскърцала".После я купи един,който и взе душата и така я очука,че направо не я познах! :shock: Но скърцането беше изчезнало и пръчката беше придобила вид на всекидневно употребявано оръжие-хем поочукано,хем безотказно.А как си я оставяше във водата докато се занимаваше с хванатата риба...И никакъв твърд калъф не признаваше тоя мен,от реката в колата на задната седалка и после на стената в къщи.
Така и не сподели какъв импрегнант си ползвал... \:D/
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 07, 2010 7:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ангел-Ачо написа:
За сцепление между слоевете помага шкурката само ако лака е изсъхнал добре. Така ми казаха за по-добра спойка между слоевете и постигане на максимална еластичност на лака след изсъхване. а при тях дълги години практика е показала резултата, не научните изследвания..
Ся няма да работя като китаец, я...
D

Ачи, точно за да не работиш като китаец. Не слушай, кой какво ти казва! :D :D :D Понеже виждам изразяваш отношение, към научните достижения. Ти, какво ? По- умен от професор ли ще дойдеш? :D :D :D Сега, без да е нужно да се замисляш много. Естествено, замислянето не е въпрос на желание, А на възможност!. Малко , дори за човек който е много далече. Да обесняваш, че слоевете нанесени от еднакъв лак. Нямат адхезия. Последниото понятие - означва грубо взаймодествие между частиците с еднаква природа. Все едно да сипеш един литър вода в една тенджара с два литра вода. И този добавеният литър, да се отдели, като масло.
Това е доста странно. Да намажеш един слой лак и после другият слой от същия лак да не хване. :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 07, 2010 8:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Както и да е. Ще се въздържа от по-нататъшни коментари. Резултата който постигнах при бланките е повече от добър! В края на краищата всеки има право да прави това което си иска и както си иска..

Веско, знам за какво покритие (третиране) ми говориш, но мисля, че няма да е много практично. Доста преди да го приложат върху бамбука това са го ползвали да мажат прикладите на пушките :wink:

Пигов, ще продължа да търся съвет от хора които са правили това дълги години... или викаш тия бамбукари с по 30 и кусур години стаж ряпа да ядат :lol: :lol:
Мисля, че ако се взима акъл то по-добре от тях. Иначе хората са казали: "От зелена тиква семе не се взима".. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Бре, колко капацитети имамало в тая държава, а да се чуди човек що до тук сме стигнали :-s Ама що се чудя, то като погледна и капацитетите до къде са я докарали :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Живи и здрави
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 07, 2010 8:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Пичове, не окепазявайте хубавата тема......В крайна сметка освен Веско, Ачо и Митака никой у нас не е "потънал" толкова дълбоко в бамбука!!! Тия хора се нуждаят от поощряване, за да споделят опита си / независимо колко малък, смешен, незначителен и т.н. да е същия /!! Нещата стават стъпка по стъпка, защо с типично нашенско упорство "спъваме ходещите"?? Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Последна промяна Bate Raiko на Пон Фев 08, 2010 7:16 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 07, 2010 10:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
...............


Последна промяна ilian05 на Чет Фев 11, 2010 9:52 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 08, 2010 6:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Илиане здравей!
Никак не съм искал такова развитие на темата.Аз съм се заел да правя опити с бамбучки,защото ми е интересно,а не за да си направя по-евтина мухарката.Правя,струвам,развалям и се уча.Не споменах с какъв лак съм лакирал,за да не се повтарям.Преди време бях изразил моите предпочитания към лаковете за автомобили.Засега работя с тях и съм доволен.Те работят с втвърдител.Разредител слагам доста повече от предписаното,за да постигна по-тънко покритие.Не ползвам четки и пистолети ,а заливам бланката,която държа вертикално.Знам,че най-добре се нанасят слоевете чрез потапяне във цилиндричен съд с лак.Но тъй като не смятам това да ми е бизнес не ми се прави такъв цилиндър за няколко мухарки.Често се чувам с Митака,който сериозно се е заел да си изработи сам бланките и всичко останало.
И накрая питах за импрегнанта Ачо,защото той сам каза,че се е допитал до задокеански билдъри.Орвис отдавна правят импрегниран бамбук и си го пишат на сопите.Но доколкото знам импрегнират с някакви формалдехидни смоли,а не нефтови продукти.И въобще това с импрегнирането си е характерно само за някои марки,а други билдъри го отричат-примерно Рон Кюс...На Острова също има привърженици и противници на импрегнирането.Та така.
Наздраве от мен!
Веско :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 08, 2010 7:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
..............


Последна промяна ilian05 на Чет Фев 11, 2010 9:54 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 08, 2010 11:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
vesko написа:
..заливам бланката,която държа вертикално.Знам,че най-добре се нанасят слоевете чрез потапяне във цилиндричен съд с лак.Но тъй като не смятам това да ми е бизнес не ми се прави такъв цилиндър за няколко мухарки.

Здрасти Веско,
С цилиндричния съд е много удобно. За ефтино и икономично, аз реших въпроса така:
PVC маркуч с вътрешен диаметър 12 мм и държина 1 метър. Струва около 1 лв. За дъно - от едната страна залепих с моментно лепило капачка от минерална вода. За да стои прав, може да се прикрепи маркуча към арматурна пръчка или др. подходящо нещо. Аз ползвам стойка за въдица.
По този начин не се изисква голямо количество лак и няма много фира след лакирането. Маркуча (1 м. с вътр. диам. 12 мм) събира около 230-250 мл. течност. След лакирането изливам лака обратно в кутията и готово. След това манипулацията се повтаря колкото е необходимо :D

Изображение
Изображение

Поздрави
А.

П.п. Спомена, че си връзвал бамбук с конец "зелен чай и даф. лист"..
Понеже доста се заглеждах по този цвят..., бих искал да видя как стои цвета когато е залян с лак. Ако е удобно пусни някоя снимка на заливка с такъв конец.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 09, 2010 7:43 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Мдаа....идеята е интересна!! Веско, и аз бих искал да погледна тоя цвят, щото едни ТХЛ още си "търсят" конеца / те още не са си намерили билдър де / :lol: :lol: !! Поздрави на всички майстори!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 09, 2010 3:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 08, 2006 8:56 pm
Мнения: 282
Местоположение: Плевен
..................


Последна промяна ilian05 на Чет Фев 11, 2010 9:54 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 09, 2010 10:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Сори Ачка,няма да снимам оная сопа щото когато я заливах със смолите единственото,което имах беше 5- минутно епокси... :oops: Но ако искаш да скиваш цвета навий няколко намотки и ги залей с глицерин/може и друго квот се сетиш,даже и вода/!!! :shock: :? :wink: Много истински вид добива!!!.После миеш на чешмата.А за ПВЦ маркуча съм се сетил отдавна,става и с ПВЦ Фи-32 за мръсна вода също е много евтин вариант.Както писах аз работя с двукомпонентни лакове.Те не се ползват многократно ,по обясними причини.Затова и моите дози за лака са 20-30 грама на слой!Виж,ако реша да правя нещо през лятото може и да прибегна до уретановите лакове за дърво и тогава "ше топна сопата в тръбата"... :lol: :lol: :lol:
Веско
П.С.По-интересна е темата-как да струговаме част от бланките,за да монтираме ферулите??? \:D/ Ако някой е светнат и иска да сподели- тук е мястото.[/quote][/url]


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2010 9:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
vesko написа:
По-интересна е темата-как да струговаме част от бланките,за да монтираме ферулите??? \:D/ Ако някой е светнат и иска да сподели- тук е мястото.

Обработката и монтажа на ферулите можеш да видиш как става ето тук http://www.bamboorodmaking.com/html/fit ... _hand.html


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2010 9:48 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ачо даде източника, пък аз довечера ще се "потренирам" малко с превода му :wink: :wink: !! Поздрави!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2010 9:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Превода ще помогне и на други заинтересовани :D , а някой път като се видим на по ракия ще покажа и нагледно как стават повечето от нещата :wink: Иначе с писане малко ми е трудно да обяснявам..

Поздрави
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 10, 2010 10:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Тва съм го виждал доста отдавна/сигурно си спомняте,че бях пуснал снимки на сопи на Дав/,но нещо не ми стана ясно как намаляш сечението на ферулите от шестограм до фи и то по зададен диаметър.За да съм ясен аз получих бланките в комплект с ферули,които бяха в ужасен вид/вече не са :wink: /,и коит, за да монтираш трябва да намалиш сечението на бланките и то осезаемо.Да не говорим за бъта където намалянето за монтажа на макародържача също ще е сериозно.Нали си спомняте,че бъта е удебелен!!!
Сега само да добавя за лака,който ползвам-лакирах една част от стар бамбуков прът и после проведох няколко "дуела" с внука ми.Лака е направо железен!
Бате,ако ще превеждаш сега е момента,щото мен Гугъл само се обърка допълнително. :oops:
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов