Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:13 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Дървесина...
МнениеПубликувано на: Пон Фев 14, 2011 8:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте молодци!! Много отдавна - преди около две-три години, отнесох от Ибейката десетина интересни дървени трупчета за направата на макародържачи...Същите отлежават от тогава в шкафчето в бачкането. Днес нещо рових и си викам - абе я да видим тоя нашия майстор стругар дали ще съумее да направи нещо от тях...Избрах наглед най-безинтересното трупче - някаква карелска бреза, с ясното съзнание, че вероятността да го бастисаме е повече от голяма.... Дадох го на Ванката, обясних му на две на три целта на занятието и отпраших по служебните задачи....Върнах се в късния следобед и почти бях забравил за трупчето....Отивайки в работилницата бях приятно изненадан- грубо направения цилиндър изглеждаше повече от добре!!! Колегите се бяха сбрали около струга и се чудеха как да направят финалната обработка, за да изпъкне интересната текстура на дървесината....Ванката ми вика - абе бат Райко, нали си го прежалил туй трупче?? Викам му - Ванка, давай баце и се не бой!! Дет викаше навремето един съученик - Или сабя на кръст или х.й в гъз :D :D :D :D!! След това цветисто успокояване на положението 8) 8) Ванката намаза обилно трупчето с най-обикновено машинно масло, след това пусна струга на 2000 оборота и мина трупчето с вълнено парцалче за двайсетина секунди..........Резултатът направо ме разби :shock: :shock: :shock: , а Ванката вика - с отработено масло ефектът щеше да е още по интересен....Ето какво се получи / снимките нещо пак не ми се получиха :-s :-s , на живо изгледа е в пъти по-добър /:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави на всички!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Последна промяна Bate Raiko на Вто Фев 15, 2011 4:27 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 8:05 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Баце, Поздравления :D
Когато се лакира, тогава се проявява шарката. За това когато правиш истинския държач не го мажи с масло! След лака всичко ше си дойде на мястото :wink: Ако пък искаш да придадеш някакъв нюанс или да го потъмниш в определена гама, за тази цел има специални тонери. Когато стигнеш до там - насреща съм :D Иначе само лака е достатъчен да се прояви естествената шарка на дървото.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 10:36 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Дървесината изглежда така, когато е от корен, или от буца/тумор/ на дървото. Специално Карелската бреза е един от най- ценените видове- здраво, твърдо дърво.Цената на трупчето варира изключително, според нюанса и шарката- от 9 лв., до 40 :!: - колкото струва една добра Амбойна!
Дървесина не се лакира.Обработката е два типа: Полира се, цикли се-на ръка, със стъкло/ защото срязваш нишките под прав ъгъл,а не ги замазваш със шкурка-оттам става по-контрастно/,и се вари във ленено масло,което се купува от магазин за художници- така се правят прикладите на скъпите оръжия.
Втори начин-СТАБИЛИЗИРАНЕ. Подходящ за нашите цели. Готовото трупче се поставя във найлоново пликче,пълно със максимално рядка ,затоплена епоксидна смола/качествена/,след което се вакумира/със прахосмукачката например/.Стои така, докато смолата не започне да стяга леко.Вади се,избърсва се, и след завършването на полимеризацията се полира.Става красиво, и практически вечно.Единствен недостатък-че изглежда леко "изкуствено", и бие на пластмаса.
Относно лаковете- лак за паркет- еднокомпонентен, уретанов- ако не ти се занимава със горните неща. Двукомпонентен е много рисков, защото шанса да уцелиш точно пропорциите на смола- втвърдител са малки,освен това реакцията е изчислена за забъркване на цялата кутия/лакираш под, все пак, не трупче/
За въпроси се обръщай към парче професионалния ножар Бай Данчо :D :D :D
Поздрави \:D/ \:D/ [/img]

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 11:10 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
лака е най-лесното и неизискващо след това никаква поддръжка. също така има лакове които предпазват от надраскване!
варенето в ленено масло.. аз не бих го ползвал за такива случай по две причини: едната е, че напред във времето този начин изисква известна поддръжка - мазане и полиране и другата, че лененото масло не прави държача устойчив на надраскване.
що се касае за стабилизирането... добре е да се прави в специална камера, а начина с разредената смола и пликчето е доста примитивен и такъв резултат може да се очаква след това..


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 2:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Де бре молодци :D :D :D :D !!! Благодарско и на двама ви за ценната информация!! Резултатът направо ме окрили и ся съм се огледал в едни страхотни трупчета в Ибейката 8) 8) 8)!! Между другото, снимките не ви показват най-приятния, поне според мен, ефект на тоя номер с маслото - цилиндърчето придоби изключително приятен, сатенен на допир и матов на гледане изглед....По принцип не всички дървесини изглеждат добре с огледална лъскавина....Още веднъж - благодарско за инфото!!! Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 2:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Бате привет, много красиво е станало дръвчето!
Чудя се, дали от едни 5 на 5 см орехови бичменца отседели към 50 години на сухо може да се направи същото.

Колкото до обработката, тя е за хора наясно с тематиката , още повече е интересно да се чете това онова из родбилдъровите форуми.

Искам и да попитам дали тези лъскавите дървесини на фабричните макародържачи са лакирани или са импрегнинарни с нещо и после полирани.

Интересна тема,
Поздрави на всички!

п.с. верно из ибейката има страхотни дръвца за риълсити, само да му се занимава на човек..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 2:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Лъскавите дървесини са стабилизирани- импрегнирани със смола, под налягане.
Всички проблеми, които имаме при нашето хоби, са идентични със дръжките на ножовете, скандинавски тип/"Финка"/. За това, влизате във който и да е руски оръжеен форум,раздел"холодное оружие"/ и научавате лесно и с наслада всичко-как да си направим от тенджера под налягане вакуум камера,например... От руснаците, по -големи хобисти няма! Освен това, там открай време се прави от нищо ,нещо- със доста добър резултат!!
Лакът старее, като всички неща. освен това, при контакт на нелакирана дървесина- там, където контактува със корка и метала, дървото винаги поема влага- и после лака се нацепва. Така че, цялостната импрегнация/стабилизиране/ е за предпочитане.
Док, от ореховите трупчета стават добри държачи. Това, че са стояли 50 години, не значи нищо- дървото съхне ,докато не си изравни влажността със тази на околната среда.
Шарката зависи само от това, от коя част на дървото е извадено трупчето. Специално за ореха, на първо място е този, отсечен във планините на Пакистан. Понастоящем, се създават цели орехови гори за приклади- тази например на фирмата "Холанд и Холанд" е на 200 години. Масово се практикува заразяването на дърветата, за да образуват характерните "буци" по тях.Колкото повече уродливост, толкова по-красива ,и скъпа дървесина. Във България има вече много "ловци на буци", които обикалят горите със малка моторна резачка в ръка, търсейки скъпоструващи трофеи.... Познавам такъв- мазето му е пълно със стелажи, на които се сушат трофеите....
Лененото масло е велико нещо/ говорим за 100% натурално, студено пресовано ленено масло/. Със времето се втвърдява като цимент, като придава на дървесината неповторим вид. Бива европейско, и скандинавско. Скандинавското е много скъпо, и рядко. По принцип е по-тъмно, има повече естествен сикатив/съхне по- бързо/. У нас се продава френско също 100% студено пресовано, първо качество, което струва около 9 лв. за 150 гр.- използва се за разреждане на маслените бои. Масово се купува от оръжейните майстори.
Третирането на дървото се прави най лесно във срязан дезодорант- със много малко масло топите цялото изделие. После всичкото това се слага във вряща водна баня, и дървото се държи, докато спрат да излизат мехурчета от него. Всички видове поемат различно масло!
Иглолистните- например Туя, почти не поемат, и няма смисъл да се третират с нищо. Това е Туя:
Изображение Изображение Изображение
Изображение
ИзображениеОтвратително за обработка дърво- много масленисто-запълва всякакви пили,и много твърдо-нищо, че е вид иглолистно.
За който се интересува,острието е на финският майстор Ансси,стомана Бьолер-Удехолм, въглеродна. Ножът стана великолепен, но го продадох- не съм дорасъл още до въглеродни стомани. Следващият ще бъде с бреза, и неръждавейка AUS-8 \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Последна промяна Данчо Савов на Вто Фев 15, 2011 3:32 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 3:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 12:17 pm
Мнения: 556
Местоположение: Sofia
Най-интересен фадер (шарка) орехът, а и доста други дървета, развива в кореновата система.
Обикновено, това е и по-здравата дървесина.
Орехът е доста тежко дърво - незнам дали това няма да е проблем!?

По отношение на лакирането, според мен няма по-хубаво и дълговечно нещо от обработката с ленено масло.
Рецептата е след всеки риболов, подсушаване, загряване на дървесината, мазане с топло масло и търкане с вълнен парцал до блясък (което обикновено е равносилно на припадък :) ).
Обикновено, след стотната година, процедурата може да бъде прекратена :) - дървото вече добре се е пропило с ленено масло!

Така обикносено се прави и с двеста годишния орех на Холанд&Холанд :wink:

Интересни резултати се получават и с шеллак.
Но работата с него е трудничка, доколкото знам

_________________
Каквото правиш, прави го добре!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 4:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ехеее....е на това му викам раздумка :D :D :D !! Бат Данчо, предполагам, че въпросния процес / стабилизирането под налягане / е относително скъп, защото всички трупчета, "обработени" по този начин са доста по-скъпи от другите :roll: :roll:. Иначе за братушките са уникално прав - аз също не познавам по-големи маняци на хобито, каквото и да е то!! Донякъде съм съгласен с теб, че "нямането" ги прави уникално търсещи и експериментиращи натури, но си им идва и отвътре тоя мерак, чорта да ги вземе :D :D !! Вероятно си прав и за лаковете и дървесината....мога да потвърдя, че съм виждал стари пръти не само с "избледнели" държачи, а и с "балонирал" лак на бланките, тъй като убавините са прибирани мокри в калъфите и тубусите!!
А що се отнася до "Холанд и Холанд".....нека да дам своя скромен принос в тая работа 8) 8) 8) :

Изображение

Изображение

Изображение

Убавинята е "Холанд и Холанд", модел "Кавалер" и в средата на 90-те години е предлагана в Ню Йоркския гънрум на Холанд срещу 950 долара....Ето и гънрума:

http://www.hollandandholland.com/newyork.php

Поздрави на сичкото кеч дърводелско :D :D :D!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 4:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Данчо, имаш двоен джак от мен за разяснението!

Никога не е късно човек да научи нещо ново, особено на готово от ходещи енциклопедии като теб,

Еваларката :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 6:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря, Док.. :D Винаги се радвам да помогна, като знам нещо :D :D
Бат` Райко, със тоя Холанд ме уби :shock: :oops: :shock: Явно тия келеши са си поръчали някъде въдици..
Иначе, /за финал/ са известни със това, че най-великите им щуцери -за "голямата петорка" са били със цена- "по договаряне". Може да се досетим лесно, че избора е бил между "безумна" и "космическа " цена.. :D :D \:D/ \:D/
"Хубавият живот е скъп-другото...не е живот"- Английска поговорка :D :D :D
Между другото, не се побърквайте на тема ножове- веднъж излезе ли ти нещо от ръцете- край :shock: :oops: \:D/ А там има друга клиника- голяма :D
Поздрави на всички \:D/ \:D/ \:D/ :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 10:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Абсолютно съм съгласен,че лененото масло е уникално и все още ненадминато при някои видове обработка на дървесини и други естествени материали,коприна например!Някои майстори предпочитат тунговото масло/предлагат се два вида/,защото е по-бързосъхнещо и по-трайно от чистото ленено масло!?!Аз лично винаги съм си купувал със свито сърце ленено масло от специализираните книжарници за художници.То не се съхранява в тях както е редно и вероятно често е окислено.Чел съм,че на времето майсторите са си го кътали в добре затворена метална кутия,в която след употреба добавяли стъклени топчета,за да е винаги пълна догоре кутията... За шеллака казват,че не е водоустойчив???
Сега за дървесините.Знам,че някои твърди дървесини не се обработват добре,ако не са варени,пропарени и т.н.Въпросът ми е:Тези трупчета,които се предлагат за обработка дали са преминали през такъв етап и после този с лененото масло? :roll: Освен това се питам кога е по-правилно да се приложат тези процеси,преди струговането или след него?
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 12:13 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
То наистина ставали чудеса с тези импрегнаци и обработки на екзотичните дървеса. Поразрових малко из нета , така за обща култура, и на какво ли не се натъкнах - от импрегнация с масла до такива с разтворен плексиглас в ацетон.. Най-запалени са авджиите и ножарите, но и родбилдърите не падат по-долу.
Ето например какво е направил участник в един авджийски форум чрез импрегнация на дръвцето в Birchwood Casey Tru-oil Gunstock finish.
Привлече ме обяснението на мастера как го е киснал в "инкубатор", шлайфане, пак в инкубатора с последващо шлайфане и така няколко пъти..

Прав е Данчо, че и за тези май си има отделна болница :D :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 7:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ееехххх....Док, болниците са безчет - болни много, лекове - кът, па и скъпи, да го ева :wink: :wink: :wink: :wink: !!
Веско, здрасти брат!! От това, което гледам в Ибейката, а всъщност гледам само трупчета с размери 5-6 инча, на 7/8-ми или инч / щото се предлагат и дъски, кръгли пулове, та чак до цели трупи :shock: :shock: /, има съвсем условно две групи - необработени, сушени определено време, обикновено продавача си казва, че е намокрил сниманата страна, за да се види шарката на дървото и второта група - обработени. Обикновено става въпрос именно за споменатата от Данчо стабилизация, като някои от продавачите упоменават, че същата е професионално направена във вакуум и бла, бла, бла :D :D :D . В интерес на истината някои от стабилизираните изглеждат неестествено "мазно-лъскави", точно като акрилни, както ги описа Данчо в по-горните си постове.
Поздрави на болните друзя!!
П.С.: Док, на тая фотка, дето си я постнал, е най-скъпия държач / всъщност най-скъпия хардуер / на Стръбъл / U 24 и производните му /. Имам такъв, но интересното е, че той е ъплокинг, а пича го е монтирал като даунлокинг...нестандартно решение :roll: :roll: ...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 9:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Братко U 24 става и за двата монтажа!А тоя пич,ако реши "може под пари да остане",нали???
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов