Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:43 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Ное 08, 2014 10:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Знам само, че е идея на Теовски, но нямам никакви по-задълбочени наблюдения...Не че за комънт сент имам де, просто тя е по-коментирана тук, а и е на почит сред щатските билдъри, ерго - по-известна...Аз лично се отнасям донякъде скептично към тези системи - най-доброто определяне става практически, като въобще не е изключено да ви приляга комбинация, която измерващите системи няма никога да ви "покажат"...

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 08, 2014 11:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Бе да е ракия да го мерим да не ме изгори - а то чнур.

Сега интересно ми е като се измери въдицата дето си я купил за 4 клас от Харди, Сердж или Скот и по "системата" покаже 5,5 клас. Некой има ли опит как се действа в такива случаи - пишем на Харди да си пренастроят машините или ни пращат нова сопа РЕАЛ размер? И ако не признаят гаранционно кой чнур се слага - 5-ти или 6-ти клас?

Говоря само за пастърва на суха , за реболов на кифали е ясно :D

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 08, 2014 11:33 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Малко спам... Утре, на муховръза ,ще разкажа една история-кой е Тео Мачевски /"Теовски"/, има ли той връзка с развития социализъм, и стават ли неговите идеи, за риболов..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 08, 2014 11:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Bate Raiko написа:
Илия, бланките изглеждат прилично и са прави, така че не се кахъри!! Вариантът, за който ти говори Док е добро решение, трябва да имаш предвид, че би трябвало да се срежат десетина сантиметра от края на бланката, в противен случай след монтажа на допълнителната втулка секцията ще стърчи над останалите с дължината на държача...Стандартният отвор на трупчето, с който идва този държач, е 0.375 инча или точно 10 мм.


Бате Райко, днес като се разговорихме за проекта, започнах все повече да харесвам бланките :D . Ще се получи добра шубчица. Относно държача, не се притеснявам толкова - все пак РЕК го предлагат на сайта си, срещу доплащане, с отвор до 0,438 инча. Това ме кара да мисле, че дебелината на материала позволява промяна в диаметъра на разпробития отвор. Тъй като продавачът в ЮК е билдър, ще го попитам, дали не може да ми напасне дръвцето по бланката - в най-дебелата част тя е 12,00мм. Ако не е достатъчно, минавам на метода на Док.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 08, 2014 11:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Драго написа:
Бе да е ракия да го мерим да не ме изгори - а то чнур.

Сега интересно ми е като се измери въдицата дето си я купил за 4 клас от Харди, Сердж или Скот и по "системата" покаже 5,5 клас. Некой има ли опит как се действа в такива случаи - пишем на Харди да си пренастроят машините или ни пращат нова сопа РЕАЛ размер? И ако не признаят гаранционно кой чнур се слага - 5-ти или 6-ти клас?

Говоря само за пастърва на суха , за реболов на кифали е ясно :D


....Май ще се наложи да измериш и шнура :D ....и отиваш пак на споменатата от Бате Райко фина настройка - личното усещане за такъма.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 2:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 18, 2014 8:52 am
Мнения: 460
Илия братче нищо не разбирам от това което правиш, но ти желая много много радост на финала.
Тръпна в очакване да го видя на живо.

Поздрави
Митко


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 2:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
mitko2 написа:
Илия братче нищо не разбирам от това което правиш, но ти желая много много радост на финала.
Тръпна в очакване да го видя на живо.

Поздрави
Митко


Митак, и аз все още не рабирам, но ми се струва напълно посилно. Благодаря за пожеланията и наистина се надявам, накрая да има какво да покажа :D .


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 5:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Авг 04, 2013 2:45 pm
Мнения: 109
Местоположение: София
Драго, аз съм измерил няколко Хардита е със системата "15° Power" и всичките си отговарят на класа <occasion

_________________
Захари Пеков


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 5:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Привет отново. Хубаво е когато нещо се получава изцяло под нашите ръце, и както се казва, пътят е страшен но славен :D
Да споделя от личен опит, че първият проект е най-труден. И затова си позволявам да пиша за най-честите препъни камъчета по пътя към изработката на хубава пръчка. Първо, определяне и нагласяне спина на бланките - опити с една линия на шева, както и с разместването му по трите бланки - често има осезаем ефект, и си заслужава пробите. Схемата на водачите, според бързината на бланката и класа и, в съвкупност с предното , вече ще ни даде точното поведение на пръчката - натоварване на гръбнака, зареждане и мятане на пръчката - тук си трябват проби на живо с шнур през временно закрепените водачи, поне няколко пъти. Хардуера, общо като цялостна визия, но и като съставна на крайното тегло, и разпледеление на теглото по дължината на пръчката. За корковия грип също, да е освен здрав и естетически приемлив, най-вече да е удобен в реални условия.
Та, въпреки огромния мерак, да се бърза бавно, стъпка по стъпка да се изпипват нещата, да има и проби докато не се получи искания резултат и тогава да се завъши пръчката. Така резултата ще е най-удовлетворителен...поне максимално :D

п.с. дали една пръчка е с точно отбелязания и клас не е фатално, фатално е когато не можеш да избереш(напаснеш) шнура с който тя работи най-добре.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 6:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Благодаря, Док, че повдигаш темата за гръбнака на бланките. Тя за мен е тъмна Индия. Четох само за влиянието на водачите при монтаж по или на 180 градуса спрямо гръбнака - как една и съща бланка може да бъде по-бавна или по-бърза при форкаста. Явно е, че няма да се размина без предварителен тест. Предполагам, че същият (тест) може да се направи само преди да монитрам макародържача? Дали ще се получи и само с бланки и временно закрепени водачи? Що се отнася до дръжката - много ми допара дизайна тип "пура", като на изпратените от теб по-горе в темата снимки. От естетическа и функционална гледна точка той най ми приляга на стъклото. Тъй като очаквах бланките да са по-тежички, се спрях на даунлокинг макародържач. Надявам се така да се балансира по-добре готовата пръчка. И аз съм убеден, че е по-добре да се направт няколко теста в повече, докато може да се нанасят промени.

Събера ли компонентите ще тествам и коментирам впечатленията.

Благодаря още веднъж за съветите!

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 10:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Далеч съм от профи лигата у нас в родбилдинга, за там си има запазена "друга класа".. :wink:
Но, като аматьор хобаджия, къде с много четене и кореспондеции из чужди форуми, къде със съвети от препатили, къде най-вече с проби и знаещи приятели... та моя макфарланд го "тествах" на хартиени лепенки по водачите близо две седмици - след като прихванах водачите по предварително уточнена схема, първо [url=https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/319475_501736853174329_1203424109_n.jpg?oh=137e87c6131221baf62dfc4159df381d&oe=54EDEFE5&__gda__=1424149812_56488ac03735b6383189b8b7cc3d0111
]натоварване на сглобената пръчка с мъртва тежест[/url], към 150 грама по спомен, и преценка просвета между шнура и бланката в различните участъци между водачите в свито положение(ъглите между шнура и бланката в двата края при всеки водач)
След това пробни замятания(как ми е блеснало кубено само)
- над главата с права въдица, странично при ъгъл 45 градуса, хоризонтално, после с изнесена ос на линията на водачите 15-20 градуса в дясно за минимално триене на шнура по самата бланка, и на дистанции до десетина метра - гледам как се зарежда въдицата, съответно как изстрелва шнура при най-лекото възможно засилване на шнура. След уточняване точната позиция на водачите, после започна мъката със спинуването на шева... и тук се изненадах от невероятни различия в поведението при разалични комбинации посоката на шева между трите бланки(макфарланда ми е триснадков). Дори и завъртането на бът секцията даваше промяна. Накрая избрах положението при което лично матях най-лесно и въдицата най-много "слушаше" каквото исках.
Иначе общоприетото нареждане на водачите по шева е лесна аксиома, но винаги има различия в бланките, и емпиричните опити не мисля , че са загуба на време. :D

п.с. на тазгодишния събор някои френдове доста се изненадаха от поведението на така направената пръчка, особено тези които могат и мятат добре.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 10:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Едит, мисията невъзможна тук...
----------------------
натоварване на сглобената пръчка с мъртва тежест

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 10:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
За грипа, трябва да пипнеш различни изпълнения, дебелина, дължина, форма - според ръката ти и начина ти на захват. Не робувай само на визия.
За мен най удобна е такава дръжка - 12 до 12+1/2 стандартни шайби корк

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 11:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
D-r Misho написа:
Едит, мисията невъзможна тук...
----------------------
натоварване на сглобената пръчка с мъртва тежест


Ясно, набавям водачите и тествам.
Док, подсигуряваш ли с нещо сглобките, преди да започнеш с пробите на поляната?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Ное 09, 2014 11:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
D-r Misho написа:
За грипа, трябва да пипнеш различни изпълнения, дебелина, дължина, форма - според ръката ти и начина ти на захват. Не робувай само на визия.
За мен най удобна е такава дръжка - 12 до 12+1/2 стандартни шайби корк


Точно това е формата. Дебеилната е въпрос на напасване.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов