Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 1:48 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Родбилдинга е едно увлекателно хоби, с което все повече хора се захващат, както зад океана (където, по думите на бате Райко, всеки втори се е затворил в гаража, и върти бланки), така и у нас. И докато там са сравнително добре снабдени с материали и инструменти, то тук, при нас, не е точно така – повечето неща трябва да се поръчват отвън.
Ще ми се в тази тема да засегна някои алтернативни, ‘нашенски’ заместители на инструменти и материали, с които може да се работи; изобщо акцента ще е върху ‘минимизирано’ оборудване, с което може да се работи – разбира се, че с професионални инструменти се постигат отлични резултати много по-лесно, но с желание и старание и така става.

И така, да започнем с инструментите. Аз обикновено първо се опитвам да пригодя каквото имам под ръка, и чак тогава купувам.
Това електромоторче, например, е от вентилатора на една акумулираща печка – мой набор.

Изображение

Със закрепване на една шайба на оста му, и парче шкурка върху нея, се получава мини-шмиргелче, на което може да се пилят крачета на водачи, например (шкурката се сменя с по-едро- или дребно-зърнеста, според конкретната нужда).

Ето такова електромоторче пък ползвам да върти бланката, докато правя заливките на водачите.

Изображение

Изображение

Мисля че е за микровълнова печка или нещо подобно; с пет оборота в минута се върти, и може да се върти и в двете посоки (всъщност когато го включвам, не знам накъде ще се завърти :) - с малко ‘убеждаване’ тръгва накъдето искам).

Въртящата се бланка закачам в единия край за оста му, а другият й край подпирам на импровизирана стойка от сгънат картон с направен изрез.

Изображение

Изображение

Ето така:

Изображение

Изображение

Секциите на един триметров директен телескоп, ‘куче марка’, ползвам за разширяване на отвора на коркова ръкохватка (става и с кръгла пила, но секцията от телескопа е конусовидна, както и бланката, на която ще се лепи корка), и понякога за оформянето й.

Изображение

За оформянето на корка винтоверта е безценен (засега не съм измислил заместител :) ):

Изображение

За слепване на ръкохватка от отделни коркови шайби, една подобна скоба върши добра работа.

Изображение

Изображение

И понеже корка, както и макародържача се лепят обикновено с някакъв вид епоксидна смола, а смолата е термоактивна, ето една импровизирана ‘фурна’ за изпичането й, направена от порцеланова фасунга и тръба от тънка ламарина (водосточна тръба, кюнец,...):

Изображение

Изображение

Детайла за изпичане се провисва откъм горния край на тръбата. Чрез поставяне на лампа с подходяща мощност (свещи), и затваряне на горния срез на тръбата със картончета, за да се намали потока на въздуха, може донякъде да се контролира температурата.

Смола и лак отмервам с еднократни спринцовки и смесвам в ето такива също еднократни купички от алуминиево фолио (в тях сместа лесно се подгрява на пламък при нужда):

Изображение

Дотук не споменах стойка за придържане на бланката при намотаване на конеца около крачетата на водачите – просто защото не ползвам такава. Слагам макаричката с конеца в суха чаша, прекарвам края му през една дебела книга сложена на ръба на бюрото ми, върху която поставям допълнително тежести, издърпвам стола на около половин метър от бюрото, сядам и държа бланката върху коленете си, като с ръце я въртя и контролирам конеца. Получава се!
Със стойка вероятно е по-лесно.

Ножица и нож са задължителни инструменти. Ножа трябва да е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ОСТЪР!
Освен това за временно закрепване на водачите към бланката ползвам едни тънки (около милиметър или по-малко) силиконови ластичета, които са ми подарък (мисля че може да се намерят в кинкалерии).

Изображение

С тях обмотавам както с конец - закрепването е много стабилно и с бланката спокойно може да се прави тестов кастинг.


Материали

Водачи, корк и макародържачи лично аз си поръчвам от този сайт: http://www.guidesnblanks.com/.
Понякога и за макародържача може да се измисли нещо – този например е направен от два пръстена от серията бижутерия от стомана DARK MOON:

Изображение

Изображение

Конци в кинкалериите могат да се намерят всякакви – най-различни цветове, по-дебели, по-тънки, полиестерни, метализирани, от вискоза, дори естествена коприна. Основното изискване е да са гладки – да нямат власинки, стърчащи настрани.

Изображение

Изображение

Показаните отляво на снимката конци са монтажни за муховръз – те също вършат отлична работа, и намотката става доста фина.

Лепила ползвам два вида: обикновена епоксидна смола (за корк и макародържач) и топимо лепило (мисля че се продава като консуматив за пистолети за лепило) – с него залепвам основно връхните водачи.

Изображение

Изображение

Изображение


Самите заливки на водачите правя с този лак:

Изображение

Много рядък е и се разлива добре, с него могат да се направят доста тънки заливки. Може да се полага на един дебел или последователно на няколко тънки слоя. Заливката спира да тече и изсъхва повърхностно сравнително бързо, след 24 часа е практически напълно твърда и годна за риболов. Един основен недостатък на лака – в течно състояние много мирише. Голям плюс е, че е разпространен масово, и винаги може да се намери прясна партида.

Ами май в общи линии това са нещата, които ползвам. Ако се сетя за нещо пропуснато, ще допълвам.


Приканвам всички да споделят своите хитрости, ‘чалъми’ и нестандартни решения.



Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 9:49 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Браво,колега! Много добре се справяш..Да те попитам,лакът за паркет не се ли променя от слънцето???

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 10:31 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Венци, дал си доста инфо! Пробвал ли си от този сайт за компоненти:
www.jsflyfishing.com
Възможно най-евтините компоненти за родбилдинг./ освен Хук&Хак - но онзи там е гАй :D :D :D :D /. Идват сравнително бързо, а и се натрупват точки за бонус при всяка поръчка. Относно лака за паркет-
мисля, че по-добро от Флекс Коат и полиуретана не е измислено в тази посока. Вече опаковки от 4 унций за кит/ компоненте А и Б/ могат да се намерят за около 30-35 лв. Което количество е предостачно за 15-20 "томахавки".
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 4:10 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
За лака - не съм имал още възможност да проследя за продължителни интервали (години) въздействието на слънцето; пък и досега съм работил с тъмни бланки. Напълно възможно е с времето да започне да пожълтява.
Признавам си без бой, обаче, че за мен практичността е с приоритет пред естетиката (всичките мехурчета в заливките ми могат да го потвърдят :) ).
Със сигурност с FlexCoat и други професионални препарати може да се постигне много по-добра естетика, но пък за който държи на естетиката няма да е проблем да си поръчва материалите по интернет, и да изчаква доставката им. За мен на този етап е важно заливката да държи водача на място, да е твърда, и да не тежи.
А до паркетния лак стигнах след като изчетох доста за полиуретана по разни форуми, и след проведени опити с няколко вида лакове на полиуретанова основа (включително еднокомпонентни), закупени от Бриколаж. Само този издържа теста - достатъчна твърдост след изсъхване, и сравнително бързо съхнене.

Избора ми на онлайн магазин е изцяло повлиян от стари мои предразсъдъци. Преди няколко години имах известни перипетии с поръчване на материал за тетиви от Щатите и от Великобритания. В резултат, сега гледам да поръчвам от Европа и Великобритания, най-вече заради доставката. От http://www.guidesnblanks.com/ доставките винаги са били бързи (поръчвал съм дребни неща - водачи, корк, макародържачи, калъфи; бланки - още не). Пътуват с Royal Mail и винаги пристигат в рамките на 4-5 дни (ако поръчам в Петък, до Вторник получавам; ако поръчам в Понеделник, в Четвъртък получавам).
От друга страна, магазинът е на Хопкинс и Холоуей (и пакетите пристигат с тяхното клеймо), така че водачите са 'директно от производител' (на сносна цена и имат пълен асортимент). Имат си и кусури, разбира се - в сайта имат показани само четири модела мухарски бланки на Harrison; като им писах, се оказа, че може да се поръчат и другите, ама не са показани :( ).


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 5:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Венци......ако тая дръжка с ринговете си я направил ти :-k :-k :-k :-k ........направо казвай кога ще ми почваш бланките \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ !! Поздравления за ентусиазма приятелю!!!
П.С.: Между другото Харисън са едни от най-тачените в ханглийско бланки.

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Фев 15, 2009 6:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Венци, привет отново!
Според мен Флекс Коата има максимална твърдост и осигурява якост при задържането на водачите. След време/ до седмица/ става стъкло. Има и малко заигравка с дозирането на компонентите. За да се получи слой с различна твърдост.
Ако искаш заповядай на обмяна на опит. Много съм близко до сградите на БАН.
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 12:45 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Иване, здравей!

Като споменах, че паркетния лак е твърд и здрав, нямах впредвид,че е по-твърд и по-здрав от FlexCoat, а просто че според мен притежава от тези качества в достатъчно количество.
Пак според мен, двете не могат да се сравняват по тези качества - FlexCoat лесно ще 'бие' лака по всички показатели; и ще ти дам пример защо.

Мисля ти беше споменал, а и по форумите съм чел за заливки с FlexCoat изобщо без конец. И там се дискутираше евентуалната здравина на такава заливка, и се споменаваше момента със слоевете с различна твърдост (и гъвкавост). Та с FlexCoat явно става, и то доста добре.

Паркетният лак няма тази здравина (дори не се доближава) - той не може да задържи водача сам по себе си. Той върши работа само заедно с конеца (като композит - стоманобетон примерно). Единият от тестовете, които съм правил, е за здравина на заливката - направих три заливки на стари еднокраки водачи върху парче от бланка: първата - изобщо без конец, само лак; втората - стандартна намотка с конец и лак; и третата - специална намотка с конец и пак лак.
Залях с лака, изчаках да изсъхне добре, хванах едни клещи и се опитах да измъкна трите водача от заливките им.

За тази без конец дори не ми трябваха клещи, тя просто се отчупи:

Изображение


За заливката с конец, стандартна намотка, трябваше да се напрегна с клещите, но накрая крачето на водача се измъкна изпод заливката:

Изображение


При третата заливка - конец със специална намотка, напъвах с клещите, докато се случи това:

Изображение

Та оттук заключих че здравината е приемлива.

А с FlexCoat, признавам си, досега не съм работил; ползвал съм само една смола Balzer преди време, но се съмнявам да е сравнима по качества с FlexCoat-а.

Поздрави!

П.П. Сърдечно благодаря за поканата, запазвам си правото да се възползвам от нея в удобно и за двама ни време, ако има възможност :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 12:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Здрасти Венци,
Поздравления и Благодарско за споделеното :D

Жив и Здрав
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 6:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Само не ми стана ясно каква е разликата между специалната намотка на конеца и стандартната ?Би ли пояснил?Колкото до дръжката с двата пръстена,ако ти си майстора-Поклон!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
'Специалната' е просто така наречената 'заключваща намотка'. Ето тук човекът (Rich Forhan) е описал метода доста подробно: http://www.rodbuilding.org/library/forhan.html.

Колкото до дръжката, да, аз съм я правил от коркови шайби. Показана е на една от снимките малко по-нагоре, в момента на лепенето й, притисната със скобата.
Нищо особено като изработка - става много лесно с винтоверт и комплект шкурки - последните 'минавания' са с номера 1500 и 2000, водна (тогава да види бате ти Райко 'гладко' :lol: ). Апропо, с корковия прах (с различна степен на едрина на частиците, получен при шкурене с различни сухи шкурки) нелошо се излъскват никел-силвър и други лъскави елементи.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 16, 2009 10:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Не бъде толкоз скромен! \:D/ Щом си изработил дръжката с гайковерта,а не със струг за дърво определено си много сръчен.Колкото до специалната намотка с конеца,разбрах принципа,но защо не съм я срещал на нито една готова мухарка?Проблемите със заливките,които съм виждал са били най-често със напукване на смолата и по-рядко и скъсване на конците.Интересно ще ми е да видя една напълно завършена мухарка с този вид завързани водачи. Аз също съм пробвал този вид лак,но най-много съм доволен от трикомпонентния лак за металика при колите.Писал съм по този въпрос по-рано.
Поздрави още веднъж!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2009 12:57 am 
Offline

Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 10:15 pm
Мнения: 126
Привет, Веско!
Сещам се за две причини (по лично мое субективно мнение) да не видиш 'заключващата' намотка на 'заводска' мухарка досега. Първо, намотката е представена от самия й автор като подходяща за пръти (спинингови и за риболов на стръв) за соленоводен риболов, т.е. за по-силов риболов, а не за 'по-финните' мухарки (в статията беше споменато доста грубо отношение към прътите, почти немислимо за мухарка). И второ, спецификата на намотката не позволява 'машинното' й изпълнение, тя е подходяща за ръчно намотаване - по-трудоемка е, и отнема повече време; за някой който прави 2-3 въдици вкъщи, това не е проблем, но за масовите производители със сигурност е решаващ фактор (справка: филмчето, което бате Райко беше пуснал в темата 'Как го правят в SAGE'). Пък и е приложима само за еднокраки водачи.

А действително и аз съм виждал като проблем (на мухарка и на спинингова пръчка) единствено напукване на заливките (и не съм напълно убеден, че се е получило само от усилието, вероятно самата смола е била не напълно коректно смесена при заливането).

Впрочем, в галерията си съм сложил няколко снимки на заливките на една вече завършена мухарка със 'заключваща' намотка.

Колкото до трикомпонентния лак за металик, който споменаваш, той в специализирани магазини за автобояджийски материали ли се намира, или е по-широко разпространен (и в различни по обем разфасовки)?


Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2009 10:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Аз го вземам от специализиран магазин,щото ми дават малки разфасовки-толкоз колкото ми е нужно.Третия компонент е много важен-пластификатора,който позволява да направиш чудеса с гъвкавостта на вече втвърдения лак.Освен това е добре да посетиш поне две различни фирми,щото лаковете им са също толкоз различни.Даже имат и на водна основа,но аз не съм го пробвал.От тях купувам и пастите за шлайф и шкурките.а сега съм набелязал едно монтажно лепило/безцветно/,което лепи много яко и не разлага дори дунапрена.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2009 5:17 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Венци, корковата дръжка е станала супер! Щом си пилил с 2000. Определено е било много бавна работа, но повърхността става супер гладка.
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2009 6:00 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 12:52 pm
Мнения: 76
Местоположение: София
Преди време се скарах с едни уж велики билдъри за един корк
на уж хубава бланка
а сега видях нещо стртаховно
нещо наистина страхотно като изпълнение с невероятна линия
БРАВО на майстора на тази дръжка


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов