Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 10:07 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Апр 30, 2008 11:12 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравейте,

http://www.akulata.com/art12.html

Това горе са впечатления, които съм натрупал при риболова си по Споанополските езера.

И за тях ще стане дума, скоро.

Поздрави,

П.С. http://www.akulata.com/izlet02.html, а тук може да прочетете за едни наши анвантюри по Синаница и Спанополските езера.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 8:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Радо, тези езера са едно от малкото места, където се въди един много рядък вид - планински кефал. Разказвали са ми за хващането на такъв кефал там. Ти имаш ли повече информация за тази риба? Тя, изглежда, е местен вид само за Пирин, защото не съм чул да се среща на друго място, а за пръв път е открита в Кременските езера.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 9:19 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здравей, Ники,

За Спанопослки езера какво мога да кажа. Ходил съм там около 5 пъти на риболов. На средното и горното (до колкото знам, те са три с риболовно значение) съм имал успех в тези няколко риболовни излети. От Сандански пътят до там е доста удобен и сравнително лек до Попина лъка с кола до р.Сърчалийца, която е една от притоците на Санданска Бистрица, все нагоре по десният й бряг по пътеката до Голямото Спано поле, бунгалата Гъбките, които се падат малко в дясно, и от там до Спанополски езера. За около 3, може би четири часа се взима маршрута.
Средното езеро е сравнително малко по площ, с доста равни брегове и плитко. Това е най мухраското езеро, на което съм бил. Държи хубави пъсътрви, предимно балканки, които мъчно но с известен успех се достигат на шнур. Ловил съм там предимно на суха муха, имитация на мравка с бели крилца и ручйник с козина от сърна. Противно на твърденията на много от колегите, че рибата подбира най-дребните мушици, хващал съм риба и на имитация на скакалец на 8 номер кука на педи от брега. Всичко е въпрос на тактика и подход.
Горното езере е значително по-голямо по-площ и по-дълбоко, като от няколко места е оградено с морени и стръмни брегове. Има балканки и американки, сивен не съм хвашал там, но предполагам, че го има. Там за първи път изпробвах тактикте на Браян Чен на риболов с нимфи, чиито статии превеждах в началото на сайта. Риболова е изключително емоционален.
Третото езеро, най-долното е доста малко и там никога не съм ловил.
А що се отнася до клен в езерата, това нещо съм го чувал и от други колеги, ходещи по езерата, но никога не съм го виждал с очите си. Една от версиите ми е, че с качването на малки рибки за стръв от Струма, дребни кленчета са оцеляли и разселили, но това разбира се е по-скоро моя хипотеза отколкото доказан факт. Не мога да дам точен отговор на този въпрос. Възможно е и някой да ги е пуснал нарочно за проба, а те пък за беля да са се хванали, знае ли човек?
Надявам и други колеги да се присъединят към нашият опит да се изправим срещу тезата - "Балкана пази своите тайни!", като разкажат и те по нещичко за конкретно езеро и дадат своите впечатления.

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Радо, за да продължим нашия диалог на тема езерен риболов, след един проведен наскоро експеримент у мен се породи следния въпрос - как успяваш да заметнеш описаната тук:
Цитат:
http://www.akulata.com/art12.html
комбинация на някаква дистанция??? Дори и с купешки конусовиден лидер и със само една не прекалено утежнена нимха на края му, цялата система става неуправляема при изваждането на повече от 7-8м. шнур. Интересно ми е как успяваш да задвиши 3 утежнени нимфи само с парче влакно 0,20? Какво е значението на лидера в случая (имам предвид за замятането, защото ми е ясно, че по-тънкия лидер улеснява бързото потъване на нимфата към дъното)? Може би да споделиш и малко за техниката на мятане - как успяваш да постигнеш прилична дистанция?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 3:46 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Николай Енчев написа:
как успяваш да заметнеш описаната тук:
Цитат:
http://www.akulata.com/art12.html
комбинация на някаква дистанция???


Здрасти, Ники,

Ами, какво да ти кажа, трудно :) В действителност, не мога да постигна кой знай каква дистанция с тоя синджир от нимфи, хих, някъде около 15 метра ако успеех да хвърля, оставах доволен.
Местата, на които съм имал успех са на горното езеро, от към морените. Брега е полегат, отзад има полянка и замятах мухите с много отворена торба. Назад като изтеглях шнура почти косех ливадата и след това на връщане захлупвах. Докато косех, по некоя и друга нимфа оставаше нейде из тревите, ама немаше как.
Като цяло тази тактика с трите нимфи научих от статиите на Браян Чен, бяха ми като буквар за риболва на езеро. Човека едва ли е ловил от брега де, но с каквото разполагах с това работех, хех.

Радвам се, че в твое лице имам човек, с който мога да говоря по тази тема свободно тук във форума.

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 4:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Статиите на Браян Чен, а и кратките му клипчета, които съм гледал, са много интересни, но оставам с впечатлението, че той лови предимно на леки нимфи, имитиращи ларвите на комарите. Така или иначе, той дава много полезна информация за езерния риболов.


Цитат:
Радвам се, че в твое лице имам човек, с който мога да говоря по тази тема свободно тук във форума


И аз се радвам, притеснява ме само това, че по тази тема си говорим само двамата, ще рече човек, че ние с теб единствени в тази страна ходим по езерата?!?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 4:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Аз на Панчаревското редовно си ходя. :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 6:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Много градивни и интересни репортажи Радо.......от много време се каня да отида на езерата,но пусто му време се недостига :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 8:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
С тая елегантна фигура :oops: :oops: :oops: обективно няма как да стигна до тия езера....освен ако не направят тия лифтове / пу, пу, да не чуе дявола, предпочитам да не стигам по тоя начин /. Поздрави!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 26, 2008 8:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Бате Райко, в твойте думи има доста истина. Има езера, които разрешени за риболов и са достъпни по този начин и дори с твоя авторитет :wink: няма да имаш проблеми да стигнеш дотам - ще бъде приятна разходка. Друг е въпроса дали ще успеем да хванем риба, защото там има толкова хора, колкото и на бул. "Витоша" - миналата година за цял ден отчетох само едно кълване от дребна рибка. Все пак, ако проявяваш интерес, за мен ще е удоволствие да те заведа до там.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 09, 2008 4:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Всички описани езера са зерибени тия дни и по стар български обичай -ЗАБРАНЕНИ! Докога вместо да зарибяват с по-едри рибета,които бързо нарастяват ще продължават да отчитат някаква дейност с рибки по 5см/с висока смъртност/???На всичко отгоре най-често с американки.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 09, 2008 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Веско, ти ми разби плановете за лятото! Смятах да ходя на Пирин и миналата седмица се рових в нета да потърся някаква актуална информация за забраните там, но не намерих. Сега излиза, че ще трябва да търсим други места за риболов.

П.С.
Вчера се върнах от тридневна разходка по Рила, допълнително ще пусна подробен репортаж и ще се опитам да кача малко снимки. Там на две езера картината беше сходна - скорошно зарибяване с дребни сивени, уловът на които не носи кой знае какво удоволствие. Поне езерата не бяха забранени за риболов.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов