Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 5:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Йончево езеро
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 8:48 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Радо каза:
Цитат:
П.С. Ники, би ли споделил твоите впечатления от Йончено езеро в отделна тема, моля? Надявам се, че ще има и други хора, които ще се присъединят към тази идея и ще споделят от своя опит.


Не мога да откажа на такава любезна покана.

Йончевото езеро се намира в Рила, най-лесно е достъпно от ЦПШ "Мальовица" по отделна маркирана пътека, ходенето е около 2часа и 30мин. Който реши да тръгва по него, да има предвид, че поне на едно място се налага прегазването на една рекичка и през месеците май и юни, когато тя носи вода от топящите се снегове усещането е вледеняващо, в буквалния смисъл на думата. Друг възможен подход към езерото е от маршрута з.Кобилино бранище - х.Мальовица (или обратното), като от з.Страшното езеро за около 1 час и 30 минути по отделна маркирана пътека се стига до Йончево езеро. Най-добри условия за нощувка има в хотелите при ЦПШ "Мальовица", а дотам се стига и с кола. Може да се спи и на хижа Мальовица - оттам ходенето е около 3 - 4 часа. Възможности да преспиване има и на з.Страшното езеро, но там условията са доста скотски.
За риболова мога да кажа само, че за Йончево езеро много повече в сравнение с други езера е важно да уцелиш момента. Има дни с много активност, когато рибата излиза навсякъде, дори в плитчините, и други дни, когато може да имаш само едно кълване за цял ден. Езерото е сравнително голямо, има добри условия за развитие на рибата, зарибено е с балканка, по-рядко излизат и сивени. Има два основни недостатъка. Първият е, че е част от доста оживен туристически маршрут и през лятото в събота и неделя често по бреговете му минават десетки души, като поне половината от тях се чувстват длъжни да похвърлят камъни в плитката му част или да пошляпат с боси крака там. Тогава идват и немалко риболовци с блесни, на стръв, кой както може. В такива дни риболовът е истинска мъка, защото рибата е плашлива. Вторият недостатък е, че една част от бреговете му са обрасли с висок клек, който прави мятането трудно и събира безчетни количества изкуствени мухи, а пък рибата често наобикаля именно водата пред клека. Все пак, при търпение и предпазливо приближаване към бреговете може да се разчита на успех - рибата, когато е спокойна, стои доста наблизо. В моята галерия има няколко снимки на това езеро и на изваждането на една добра балканка от него.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 9:25 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрасти, Ники,

Благодаря ти за изчерпателната информация и се радвам, че прие поканата!
Тази година ми се очертава ходене на там, и ми се иска да те попитам, на сухи мухи ли е по-добре или на нимфи, стримери и всякакви други потънали душици! Кой от двата риболова ти е бил по-резултатен в твоя случай? Или може би всичко е относително?

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 08, 2008 8:41 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Радо, надявам се да се срещнем някъде по езерото, ще ми бъде приятно да науча нещо от теб!
Аз обикновено нося леки такъми - #4, освен това съм доста слаб в кастинга, затова ловя най-много на суха муха и на близки дистанции. Епизодично съм пробвал на стример и на мокра муха, но не съм имал резултати. На суха муха в различните моменти рибите имат различни предпочитания, но традиционно в началото на лятото имитациите на мравки са успешни, а в края на лятото може да се опитват и други модели, включително и по- големи номера. Най-големите риби там са ми кълвали на Royal Trude № 12. Една тактика, която открих преди две години на Рибните езера, ми е носела успех и тук - връзвам Humpy и ако след подаването не последва удар, започвам с кратки резки подръпвания да го придвижвам. Поради начина на изработката на Хъмпи-то гърбът му е с много добра плаваемост, така че при дръпването то потъва рязко под водата, а след това бавно изплува отново на повърхността. Това движение дразни рибата и предизвиква брутални атаки. А иначе, в дни, когато рибата е активна, съм сменял 5-6 вида мухи и всички са работели много добре.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 26, 2010 2:58 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Здравейте, за да не повдигам нова тема, ще пиша тук.Такам... с двама приятели сме решили да направим едно Йончево с преспиване на палатка, обаче понеже "и тримата сме с коли" ще да бъде с автобуси/маршрутки.Aко някой знае разписание, цени и т.н. на автобуси през седмицата да казва.Мислим да е нещо от сорта на София-Самоков и от там Самоков до ЦПШ Мальовица и съответно пеша до езерото.Намерих някаква информация от нета, но най - новата беше от 2008г., та не ми се ще да рискуваме и ако може нещо по-актуално.Също така, ако някой има прясна информация,за това как е активността на рибите в последно време и някоя и друга по - успешна тактика/мухица ще съм благодарен да сподели.

Поздрави и дано се засечем с някой по езерото, бирата и пържолите от нас \:D/ !

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 27, 2010 10:24 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Колега - виж в раздел Маршрути - > езера има тема за излета на Акулата, Лъчо и Левката до там!!!

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 27, 2010 2:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 7:08 pm
Мнения: 16
От София за Самоков маршрутки през половин час от 7.00 до 20.00/цена 6 лева/
От Самоков за Мальовица в 8,15 и 16,15. От Мальовица за Самоков в 9.00 и 17.00/цена 5 лева/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Авг 28, 2010 12:22 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Много благодаря за инфото!Надявам се говориш за маршрутките, които се хващат от гара ЮГ?
@pecho puh, видял съм темата, но се надявах на нещо по скорошно.Благодаря все пак!

Поздрави, колеги!

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Авг 31, 2010 10:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 7:08 pm
Мнения: 16
Да, От автогара Юг :lol:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 01, 2010 9:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Благодаря!Утре тръгваме и ме чака безсънна нощ, с много муховръз и кафе.Настроението е доста приятно и еуфорично.Очаквайте обстоен репортаж в края на седмицата.

Поздрави!

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 01, 2010 10:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Ще чакаме.Надявам се да си изкарате добре.Успех

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов