Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 11:17 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Яну 26, 2012 7:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Преди малко Димо от клуб "Балканка " ме помоли да обсъдим във нашия форум как би трябвало да изглеждат нещата, ако ,дай Боже, се стигне до такова нещо...
Ето до къде са стигнали във форум "На Риба"..
1. Платен риболов – на двайсетина от големите реки. Или по две във област. Не повече!!! Всички тия реки или участъци – със списък в закона!!! Да не може който си иска – да прилапва всяка река. Те се избират след обсъждане в ИАРА – заедно с неправителствени организации. Риболовни включително. Участъците трябва да са естествено ограничени, за да не се преграждат. Например Панега, Искъро между бент Пасарел и Язовиро и др. Земите по бреговете са изцяло държавна собственост – иначе реката няма да става.
2. Само на сдружения с нестопанска цел – които са без печалба. Или печалбата се влага само в риби и за гаранции. Не че това е някаква пречка.
3. Договори за стопанисване – за поне 10 години.
4. Всеки си определя правилата за риболов – муа, спининг или квото там.
5. Никакъв риболов през време на забраната, която може да е съкратена на три месеца – за всяка река различно.
6. Никакво докосване на корита, брегове, крайбрежни храсталаци и друга растителност.
7. Чудовищна гаранция – ако арендаторът иска да се разкара – тя се взима.
8. Уникални санкции, ако стопанисващите бъдат хванати да взимат риби от съседни реки.
9. Притоците на тия реки не са преградени. Но колкото по-малко притоци – толкова по-добре.
10. Таксата, която ще се плаща на държавата е всъщност вноска за зарибяване от всеки арендатор – всяка година, като Дянковците не могат да я лапнат.
11. Зарибява се само с Балканска Пъстърва.
12. Ако някой хване друга риба в реката – топките на арендатора висят по дърветата.
13. Абе въобще – план за управление на реката.
14. Останалите реки – с отделен билет за пъстървов риболов, който важи за цялата страна. Парите от тия билети – 100% за зарибяване и охрана. Цена на билета – 50-100 кинта, 15-25 за пенсионери. Дянков не ги прилапва тия пари.
15. Ако някое село – заради селския туризъм реши, че иска в някоя от неговите реки официално да се осъществява и риболов от чужденците – трябва да се съгласи в тия реки да се практикува 100% Хвани и Пусни. Плаща се и билет за срока, в който чужденецът иска да лови. Цената е ниска в началото – защото няма много риби, но след две- три години – рибите порастват и цената се качва. Парите от такива билети – само за зарибяване на съответната река. Нашите хора си ходят с билета за пъстървов риболов безпроблемно в такива села. Ноооо - Хващат и Пускат. Иначе няма да има риби за чужденците. Самото село пази реката, защото е на далавера – заради рекламата, която примамва чужденци, и заради рибите – защото би трябвало да ги има, ако местният пиандур не изжули реката. На далавера е и защото ние хващаме и пускаме задължително, а харчим някой лев вътре в селото. Можем и да преспиваме там и да харчим повече.
16. Селото не може да определя правилата за риболов – разрешено е всичко законно, защото е C&R.
17. Зарибяването от първите такси за нашите билети – приоритетно за такива села.
18. Които села не искат – в техните реки си се прибира улов в рамките на закона от всички. Както си е сега.

Някой щастлив ден – ако т.15 се окаже далавера – всички села се натискат за нея. И навсякъде - C&R.

Съзнавам, че всичко това е наивно и утопично – при нивото на обществено съзнание в момента.
Обаче – защо пък не??? Струва си да се обсъдят. После изчезват браковците и сме готови.
Да подчертая – тая схема не е за нашия клуб. Да не си помисли някой нещо. Ние няма да участваме, а и да искаме – няма да можем.

Но аз поне съм навит, ако ще е така. Моля всички участници в темата да кажат какво мислят. Без значение откога са във форума или в риболова.

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 26, 2012 7:47 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 12:22 pm
Мнения: 56
Местоположение: sofia
Въпреки песимизма ни отнякъде трябва да се почне и бих плащал отделният билет предполагам и много други ще има .Но според мен първо трябва някакъв жесток закон за бракониерите че иначе се обезсмисля работата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 26, 2012 10:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Данчо, дали поставената проблематика касае единствено списващите тук :wink: :D
Надявам се, поне Димо от клуб "Балканка" да не мисли така.

Иначе идеята е ясна, друг път в днешните условия у нас, за читава река с риби поне аз не виждам.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Яну 26, 2012 10:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Кво да кажа?...И сега има няколко реки,които веднага могат да се включат в "надпреварата",имат доволно риби и то едри и почти няма бракониери/щото се пазят,но за богоизбрани плувкари/.А относно т.6,ако тя се приложи на Тест,ше стане интересно \:D/ .Сега се сещам,че да се зарибява само и единствено с балканки не е удачно за нашата страна.Ако в района на река Арда се направи специален рибарник,който да захранва само и единствено реката със американки в зоните между трите големи язовира.... [-o< [-o< [-o< .Реката е уникална и достатъчно голяма,за да се изхранят рибите и да достигнат трофейни размери.Освен това никакво лятно маловодие не би им попречило,защото на язовирите има централи и при съответно решение винаги може да се пуска по една турбина/и в момента на яз.Ст.Кладенец има малка турбина монтирана специално с цел да поддържа нивото през летните жеги,а и в краен случай рибите ще се дръпнат в язовирите.И накрая ще добавя,че пак там на Арда,по-специално на яз.Ивайловград ,небезизвестния "Козела"за няколко години зарибяване и пазене от неговите мутри направи щастливи много риболовци -язовира взе да дава огромни шарани.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 27, 2012 10:35 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
На Тест ,а и навсякъде в Европа, по бреговете не се пипа почти нищо.Окосената ливада не е в непосредствената част от брега, или е пипнато за удобство.На филмчетата на О.Едуардс се виждат буквално стени от високи треви и вековни върби.
Тук у нас-напротив, след наводненията направиха най-лошото възможно нещо-вместо да изчистят коритото от боклуци, отрязаха дърветата по брега, и натикаха клоните във водата-другото се продаде..
Относно американката-си абсолютно прав.Твърденията, че американката е вредна,са за съжаление същите, които проповядват много от изкукуригалите мухари от нашите среди-за т.нар."диви риби". Американката може , и трябва да се зарибява във реките под язовирите!
Относно "балканката", 90% от БГ мухарите ще се почувстват некомфортно, отивайки където и да е, на запад от Калотина-любимите ни "реки" за риболов, със "мерни", и "диви " риби са забранени завинаги, а обикновено е разрешена само централната река! Това са места за размножаване,а и никой нормален човек не би изпитал удоволствие да се хвърля в каньоните, да си къса дрехите по тръните, превъзнасяйки "кастинга" със пръчка 1,80," втори клас, първи срок". Това нашето не е мухарене, не е мазохизъм, не знам....то е трагедия!!!! Същото е и със колегите, ловящи на стръв-убеждават ме фанатично, че реката за риболов трябва да е мечо дере, което да си облавяш със 6-тицата, "Искрецка не ми харесва, защото е огромна река" #-o ,а единствената "истинска балканка" е нейната бебешка , джуджевидна форма!! Като им кажеш, че тая риба става 10 кила, скачат на нож- "вие сте изроди, внасяте ГМО-та"....
Невежеството, средновековието , Андрешковщината и простотията са ужасяващи..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 27, 2012 10:51 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Данчо, като цяло предложенията са хубави, дано поне частично да се осъществят. Добре е да има повече различни режими за риболов, за да има варианти за всеки. От тези точки обаче възникват няколко въпроса или проблема, за които трябва да можем да предложим решение, иначе нищо няма да се получи. Такива са т.1 и т.15, които май имат основно място в целия план.
Ето какво имам предвид: Водите/реките са изключителна държавна собственост, но земите около тях – не винаги. Това значи, че условието на края на т.1 просто е неосъществимо – достатъчно е да си припомним как изглежда Искрецка река. Никой в държавата няма да тръгне да отчуждава имоти покрай бреговете на реките, за да може да е по-удобно на някакви неправителствени организации. Това изискване просто не трябва да го има. Достъпът до реките ще е свободен именно поради това, че са изключителна държавна собственост.
Т.15 не я разбирам съвсем. Селата и общините практически нямат думата при ползването/стопанисването на реките, защото – виж по-горе. Как тогава едно село ще се пребори с държавата, за да въведе някакъв специален режим на риболов в “тяхната” река? Какво ще пречи на чужденците да си ловят и на останалите двадесетина реки, стопанисвани от сдружения, както и на останалите, където достъпът е свободен? Те и сега се ползват с равни права и плащат същите цени на билетите. Какво ще стане, когато едно село реши, че иска да приложи такива мерки спрямо реката, минаваща през/покрай него, ако тази река вече е дадена на някое сдружение за стопанисване – кой ще има предимство?Разграничението на чужденци и местни не трябва да го има в закона, защото като член на ЕС ние нямаме право да въвеждаме такава дискриминация – затова преди няколко години изравниха цените по хотелите за българи и чужденци. Единствената разлика в таксите за риболов може законно да идва от това дали съответното лице е член на сдружението, стопанисващо реката (или на селското риболовно дружество) или е външно. Ако селата искат да привличат повече туристи и с риболовен туризъм, те ще трябва да следват схема, подобна на тази за двадесетте големи реки, споменати в т.1 – да получат от съответните държавни институции и след консултации с ИАРО и неправителствени организации правото да стопанисват участъци от “техните” реки.
Може би е добре тези идеи да се обсъждат на някаква разширена среща на всички риболовни клубове (не само мухарски), за да е по-ясно какво точно се цели с всяко от предложенията. След това ще има и много работа, включително и за това да се убедят някои села, че има полза от това да има риби в реките.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Яну 27, 2012 2:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Данчо, нека Димо не се сърди, ама работата е малко "каруцата пред коня"... Даже ако сме точни ние нямаме каруца, а една гора в близост, нямаме и кон, а само сме чували за полудивите екземпляри на Пржевалски! :D
Това, което те искат е някакъв хипотетичен и утопичен БЪДЕЩ вариант на закона, който би могъл да се случи след необходимите ни днес дребни у последователни стъпки в правилната посока - регламентиране на формите на управление на рибните ресурси в реките, правилата за риболов, борбата с бракониерството и т.н. ...
Не разбирам как все става така, че ние искаме да прескачаме цели исторически етапи - трябва натрупване, трябва много и правилна работа с аборигени и месари, а не само законово разписани административни мерки!!!!! ТРЯБВА БАЗА на която да стъпи нормалното разбиране за риболов и тя не опира само до нормативната уредба!
Лично аз не вярвам толкова РАДИКАЛНИ промени да успеят да минат в парламента - и там има месари и диваци...

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 12:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Митко, както и останалите колеги от Балканка в действителност са загрижени доколко идеята за платените реки няма да се обърне срещу нас самите, имайки в предвид мутрите и корумпираната администрация. Аз самия преди години, когато за пръв път чух понятието "платена река" се почувставах неприятно, защото помислих, че някой иска да ми ограничи достъпа до любимите ми места и да "осе.е" реката. Разбира се за да добие човек правилна представа за такава река, трябва лично да отиде и да види такава- тогава, невярващ на очите си, започва да пее друга песен. Мнението на колегите обаче не е за пренебрегване, тъй като у нас няма такова нещо, освен опитите на някои ловни дружинки да феодализират минаващите през тяхната теритирия рекички. Според мен трябва да се търси най-добрия вариант, който да предотврати евентуалната мутризация. Аз лично се надявам, че идеални цели, като опазването на популациите от балканка и охраната на реките без печалба няма да ги привлече, ама знае ли се. За сега най-добър ми се струва модела на Сърбия и Черна Гора, където местните риболовни клубове пазят и стопанисват, участъците от реките до тяхното населено място. В Босна реката се държи от фирма, но съм чувал, че местят риби от съседни реки, може и да е слух, не знам. Освен това не виждам как софийски клуб може реално добре да се грижи за Златна Панега на Румянцево- това трябва да се прави от местните хора, които да се организират в клуб.

Дали темата засяга само мухарите- не знам, но досега съм чувал и виждал само мухарски "ревири". Освен това, никога не се взима цяла река и винаги остават доволно километри.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 12:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Ето мнението на Митко Куманов от Балканка. Пускам го, понеже идеята за платени реки и в България предизвикава безпокойство в риболовците немухари. Няма основание за противопоставяне между различните видове риболовци- напротив трябва да се вземе най-доброто от мнението на всеки.
Цитат:
Платените Реки – За или Против

Уважаеми колеги,
Тази тема беше леко зачекната в другия голям форум – като част от тема за промените в ЗРА. Пускам я тук, като отделна тема, тъй като в момента тече подготвянето на изцяло нов Закон за Рибарство и Аквакултури. По някои основни въпроси към него има съгласие между всички клубове, което е база да се обединим и да се опитаме да повлияем, или поне да изкажем общо мнение, което да бъде чуто. По.важните въпроси, по които има общо съгласие са:
- жестоко увеличаване на санкциите срещу бракониерството и увеличаване на контрола
- разрешаването на нощния риболов, поне частично.
- разрешаването на пъстървовия риболов през седмицата
- намаляване на разрешената бройка при улов на пъстърви.
- вкарване на повече разум в Целогодишната забрана.
Тези и някои по-специализирани въпроси има надежда да бъдат разрешени в новия закон.

Два са основните препъникамъка пред обединяването ни за общи действия – забрана на пъстървовия риболов с естествена стръв и отдаването на реките за стопанисване от сдружения с нестопанска цел.
Проблемът с пъстървовия риболов на естествена стръв е частен – защото ако се стигне дотам, че реките да се стопанисват от местни хора или от национални клубове – всеки клуб ще има възможност да определя правилата в реката, която стопанисва. Така мухари или спинингисти ще могат да забранят стръвта безпроблемно – на реките, които стопанисват и това ще е най-нормалното нещо.

Ето защо най-важният проблем, който ни разделя, си остават платените реки. Ще изкажа лично мнение, без да ангажирам клуба, в който участвам.
По разкази на хора, посещавали реки в държави с дългогодишни традиции в тая работа – в правилно стопанисваните реки може да се извършва прекрасен риболов на едри пъстървови риби.
Ето защо - лично аз бих бил „За” – с двете ръце, защото и на мен ми се ловят много и едри тупалки. Преди това обаче - трябва да отпаднат някои съмнения - ако се получат разумни отговори на следните въпроси:

1. Какви са гаранциите, че реките ще се отдават само на сдружения, създадени от местни хора покрай реката, или на риболовни клубове?
2. Какво ще попречи на мутренски формирования – да си спретнат сдружения с нестопанска цел, и в договорка с местния кмет – да спечелят концесията за местната река. При това те имат средствата, с които нито местните, нито клубовете разполагат.
3. Как ще се препятства възможността - всички местни ловни дружинки да вземат всяка рекичка в техните ловни райони. Това е най-голямата опасност. Те и в момента правят голяма беля – зарибяват и се мъчат да забранят достъпа на външни хора – Но Само За Да Обезрибяват Сами, без някой да им пречи. Знам доста такива случаи. В някои туристически райони – всички кръчми предлагат пъстърви, осигурени по този начин.
4. И в двата случая – какво ще попречи участъкът от реката да се зарибява с риби, взети от съседни реки в същия регион. Така хем няма да се плаща за зарибяването, хем никой няма да ходи на съседните реки, в които риби не трябва да има - за да ходи народът само на платените. Не се ли случва такова нещо и в момента – с част от платените водоеми?
5. Понеже надеждата е да се осъществява и международен риболовен туризъм, за да може да се финансира цялата работа – кои реки у нас биха били конкурентни на пъстървовите реки в съседните държави, та да идват чужденците у нас? Според мен големите реки, като Чая например, няма да стават – защото са много дълги и няма как да се задържат рибите целогодишно – в стопанисвания участък. А да ги охраняваш по цялата дължина надали е възможно. Може би само Панега ще става безпроблемно.
6. С какви риби ще се зарибяват реките и какво ще се случи с популациите от местната Балканска Пъстърва, ако се пускат американки, сивени, липани и др., които растат много по-бързо и много повече, заради което са по-интересни за платен риболов?.
7. Как ще реагират местните хора, ако не участват в стопанисването – особено пенсионерите. Те цял живот ходят на тяхната си река, а няма да могат да си позволяват допълнителните такси занапред? Огромната част от тях ловят на стръв и няма да могат да се преоборудват, поради липса на средства. Дали те няма да създадат някои проблеми и то с пълно право? Ако се замисля – доста неща биха могли да направят, но по-добре да не ги изреждам
8. Защо никой клуб досега не е взел за стопанисване някой затворен водоем – та да добие поне малко опит? Нито са го направили сдружения от местни хора? А с водоемите е в пъти по-лесно, отколкото с реките. И е разрешено в момента. Отговорът е ясен – в платените водоеми има няколко варианта. Печели се от задължително плащане на улова, без право да пускаш обратно - ако се зарибяват законно. Или с по-висока такса, без да се плаща улова – пускат толкова риби, че да си осигурят печалбата. Само това са честните начини. Те изискват доста сериозни първоначални инвестиции, с които нито клубовете, нито местните разполагат. За реките – необходимите инвестиции ще са много по-големи. Другият вариант да се печели е, ако рибите са хванати и доставени от бракониери. Или пък се перат пари.
9. В колко от платените водоеми се практикува Хвани и Пусни задължително??? В нито един. В много малко се пускат само някои трофейни риби. Ако я няма печалбата от продажбата на риби – тия гьолове са фалирали моментално. И колкото и да си добросъвестен – щеш не щеш се променяш.
Нито един клуб не стопанисва нито един водоем и по тая причина. Освен дето няма пари.


Всъщност – у нас и в момента има случаи на законно стопанисване на реки. Тези, за които знам, са – Банска Бистрица /горната част на Чепинска/ над тунела за яз.Батак и Девинска, ако не се лъжа. Те се стопанисват от Държавни Горски Стопанства. Някой да е ходил и да има впечатление от риболова в тях или пък от финансовите им резултати? Риболов сигурно има – но не с такива риби, като в съседните държави. По-интересното е – колко чужденци, пък и българи ходят там???

Знам, че някои клубове поддържат идеята за платените реки – заради съвсем малко участъци на някои реки. Мисля, че има риск – заради пет-шест такива частни случая, в които е доста съмнително, че клубовете или местните хора ще се уредят - да се случат такива бели в огромната част от останалите реки, че после да съжаляваме, че сами сме се натискали за цялата работа.

Иначе – и ние като клуб би следвало да сме доста силно заинтересовани от такова нещо. Бъдете сигурни, в мига в който установим, че сме станали държава – ще сме първите, които ще се борят платените реки да станат факт, защото така ще можем да финансираме другите ни дейности. Ще го направим веднага, след като съмненията в изброените по-горе въпроси отпаднат.

Имам предложение към всички останали клубове – Нека Изчакаме - За Да Видим Какво Ще Се Случи С Бракониерството! Докато го има – въпросът е без смисъл.
Нали всички участвахме в петицията на Видрите! Като изчезне то – тогава ще има смисъл в стопанисването на реките и ще се борим заедно - то да стане възможно! Сигурен съм, че ще го постигнем.
Ако се случи при сегашния ред в държавата – белите ще са непоправими.

Поздрави от мен. Предварително благодаря, ако се запази коректия тон в коментарите по темата.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 9:07 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 23, 2011 7:20 pm
Мнения: 165
Местоположение: Пловдив
Tazz написа:
Аз лично се надявам, че идеални цели, като опазването на популациите от балканка и охраната на реките без печалба няма да ги привлече, ама знае ли се.

А отчитането на загуби?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 10:37 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
В Босна реките се стопанисват от частна фирма.Основната река, във която се влива Рибник-Сана, се стопанисва от дружинката,и там таксата е 15 евро на ден, не 30-като Рибник!
Местните са недоволни, защото частната фирма построи луксозни бунгала,ресторант и затвори кръга от обслужването така, че у местните никой не спи,и в местната кръчма не ходят чужденци!
Борбата винаги е м/у бедни, и богати клиенти.Хора като нас, събирайки 300 евро цяла година, за да отидат за десет дена, гледат винаги да са на квартира, и да си отпуснат душата в местната кръчма.Богатите скандинавци, за които всички цени са смешни, особено на алкохола, отиват на пълен пакет обслужване-който м/у другото не излиза толкова скъп..
Вината в случая е изцяло на местните-при положение, че тези реки ОТКРАЙ ВРЕМЕ са били мухарски , и забранени, и платени, са допуснали решителната крачка да бъде направена от частна фирма!! /Тази година и Сана минава към тях/..
Моето мнение е, че Босна скоро ще стане като Тест, и Ичън, и Траун-скъпо удоволствие за богати.Реките и природата са ,меко казано, потресаващи-снимките дават една бегла представа.Какво ще направят местните-не знам.
У нас, да стане като с платените водоеми,е сигурно, на 100%!!! Българинът НЯМА НИЩО ,АМА НИЩО ОБЩО със думите "заедно", "всички", "обединение".Завинаги! Затова нещата не вървят.Както в бизнеса, така и в природата.Ние сме много кадърни поотделно, иначе сме завършени кретени, егоисти и социопати.
Във това отношение,притеснението на Митко е правилно. Ще има частни реки, на които няма да има риба, ще бъдат скъпи, ще те гледат лошо, и ще има скандали..и хотели!!Местните отново ще си продадат градините покрай реката, и ще си купят гарсониера в София!!!
Кажете ми поне една причина, това да не стане...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 7:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Понеже стана дума за Девинска,ще кажа как е на Белишка река.Тя винаги е била забранена за простосмъртни,защото попада в ловно стопанство Кормисош.Има обявена цена от 40лв на ден за риболов като в тях влизат осигурен транспорт+"гид" [-o< .НО! На местния шеф не му се занимава с някакви си мухари,за по 40лв...Той предпочита богатите ловци,които освен,че ще оставят хилядарки за лов,ако поискат могат и да топнат плувката.Реката има риби,защото се пази,а не защото се зарибява.Наоколо другите реки също са забранени/с малки изключения/,за да не им се пречкат такива като нас.
На Девинска цената също е 40 лв,но покрай речното корито има еко-пътека,по която непрекъснато има тълпи от хора...Рибите също са оставени на самотек.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 7:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Много е хубаво да е истина.. но наистина се надявам да стане това.
Изобщо обаче не си представям как местните биха се примирили с факта, реката да им е платен обект.
Предвид че се подвизавам от дълги години по едни и същи места, имам удоволствието да познавам местните риболовци.. та дори и по свестните са неспасяеми и прибягват до нестандартни методи.. защото не може да си представи че би се прибрал без риба.
Да не говорим за тези дето си хранят животните.. даже ги знам едни дет всяка вечер продават прясна риба в кръчмата.... та с тази напаст просто не виждам кой би се справил.

Идеята обаче е страхотна и я подкрепям безвъзмездно.. да се надяваме на развитие с наистина добър край за всички.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Яну 28, 2012 7:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Веско ,доколкото знам, Кормисош го "взе" Батков. Лично познавам човек /Джопето-който продава мухи/, ходи редовно там, като го "вкарва " шофьора на Батков-Иван!!
Правят , разбира се , мазало на блесна.Питали сме с Наско-може ли да си платим-отговора беше не.
Белишка, разбира се , е "страшната река" за нашите представи..Жалка вада..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Яну 29, 2012 12:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Така е Данчо,Батков е човека,но това въобще не промени нещата,а по-скоро ги влоши.Иначе си прав и за мащаба на реката ,особено на фона на Арда.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов