Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Пак на река Лим
МнениеПубликувано на: Вто Юли 31, 2012 9:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
През изминалия уикенд отново бях на риболов в Плав, Черна Гора.

Изображение

В съботната сутрин се срещнах със Срджан Божкович- Мурино, администратор на сайта http://www.mušićarenje.net и на форума към него. Той настоятелно ме покани да бъда негов гост на започващата двудневна мухарска среща в близкия град Беране. Срещата включваше състезание по муховръз в първия ден и по риболов във втория, както и хапване, пийване и сладки приказки през останалото време.

Изображение

Изображение

Докато чакахме започването на състезанието по муховръз, се позабавлявах с една шоколадова красавица.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както си подмятах, домакините любезно ме попитаха къде са ми инструментите и материалите за връзване. Отговорих, че нямам такива и те още по-любезно му обещаха да ми намерят. Така от гост станах състезател. Самото състезание беше повече на олимпийски принцип и протече при много приятелска и лежерна обстановка.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Моят познат Маки, мухар и гид от гр.Колашин, ми услужи с менгемето и инструментите си за участие в състезанието. Взех назаем от него половин CDC перо и вързах тази икономична еднодневка.

Изображение

Беше изключително приятно да се запозная с доста мухари от Черна Гора и Сърбия и да понауча това-онова за реките и риболова по тези места.

Изображение

Следобяда се върнахме в Плав и Мурино ме заведе на един от най-добрите участъци от ревира за суха муха.

Изображение

Изображение

Въпреки горещините и къпещите се наблизо дечурлига, липаните си събираха мухици от повърхността. Рибите бяха дребни 20-25см., но много борбени и за съжаление – доста селективни. Големи риби през този ден не видяхме. Имаше обилно люпене на насекоми,

Изображение

но рибите предпочитаха най-дребните и незабележими мушици. Мурино предварително ми беше подсказал печелившите модели мухи -на последната снимка. Първите две бяха по-успешни за този вечерен риболов, като с падането на здрача светлият палмер стана единственият работещ модел. Имах безброй атаки, но за съжаление успеваемостта ми беше отчайващо ниска – рибите, на които изваждах мухата от устите или които ми се откачаха в краката, бяха сигурно над 20.

Изображение

Изображение

На следващата сутрин смених мястото и опитах да ловя на нимфа.

Изображение

Изображение

Изображение

Резултат нямаше, но пък с изненада забелязах, че с повишаването на температурата рибата става все по-активна на повърхността. Смених схемата и в най-голямата жега по обяд лових с еднодневката от последната снимка. Отново пропуснах огромен брой атаки, но все пак се разписах и от това място.

Изображение

Рибите стояха най-вече ето тук, в 10 см. вода. Моето присъствие не им пречеше изобщо, даже от време на време ми подръпваха мухата, за да ме държат в напрежение.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изводите за мен от това кратко посещение – трябва да се ходи по-често по такива места, за да се придобие опит и да се опознаят навиците на липана. Задължително е да се потърси предварително информация от местен човек за състоянието на реките, работещи мухи, места – така се спестява много време и напразно лутане, пък и не се налага да се носят стотици видове мухи. Търпение и здрави нерви също са нужни, защото липанът е много своенравна риба, а отказите му да вземе мухата в последния момент, когато вече почти е в устата му, са влудяващи ... но затова този риболов е толкова интересен.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 01, 2012 5:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Невероятен репортаж, изпълнен с много емоции и красиви фотки. :smt038
Поздрави Ники.. и благодарско за споделените мигове. :smt038 <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 01, 2012 6:24 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Ники,завидях ти благородно!Поздрави за страхотните снимки и невероятният репортаж.
Ти за пореден път доказваш че,река с река не си приличат,да неговорим за мухите.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 06, 2012 10:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Ники, и при нас имаше USAID, ама никой не се сети за мухарството, за да развива икономиката :)))

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 06, 2012 10:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
(Това човече защо така ми излезе да подскача, не знам)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов