Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Юли 20, 2013 10:12 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Имах възможност да посетя тази невероятна страна и даже да отделя малко време за риболов по няколко езера там. Като човек с по-ограничен бюджет избрах евтината алтернатива за риболов – картата Veidikortid (http://www.veidikortid.is). Картата се купува онлайн и за 2013 г. струва около 40 евро. С нея може да се лови в около 35 езера и няколко свързващи ги рекички и потоци, намиращи се в различни части на Исландия. Картата важи за календарна година, т.е. за целия разрешен за риболов период, който най- общо е между началото на май и края на септември. Изпращат ви я по пощата, заедно с брошура с подробна информация за всички езера, за съжаление в по-голямата част информацията е на исландски.

Изображение

Основен обект на риболов по тези езера са балканката и арктически сивен - arctic char. В някои от езерата се споменават и морска пъстърва и дори и сьомга, но доколко е реалистично да се хванат такива риби точно на тези места не се наемам да коментирам. Все пак, това си е доста разумна алтернатива на фона на стряскащите цени като цяло и в частност за риболов в Исландия. Езерата наистина държат риба и въпреки че аз не успях да хвана от тези, дето се държат с две ръце, все пак усещането да си там и да размахваш шнура е необикновено. Още повече, че като правило риболовът е разрешен или от 7,00 сутринта до полунощ, или от изгрев до здрач, което при белите нощи през летния период си е доста време 
Другият задължителен разход, който трябваше да направя беше за дезинфекция на такъмите. Исландците много държат да опазят природата си и да не допускат каквито и да било зарази или микроорганизми, които биха променили екологичната им система. Затова всякакво риболовно оборудване, които не е ново или не е закупено от Исландия, подлежи на задължително дезинфекциране. Това може да се направи от ветеринарна лаборатория в страната на отпътуване или на място, при пристигане на летището в Рейкявик. Аз избрах втората опция като по-лесна и бърза. Процедурата отне 10-тина минути и около 38 евро. Получих си двете мухарки, макарите, обувките, гащеризона и кутиите с мухи порядъчно олигавени с някакъв разтвор и после видях доста зор да ги подсуша.

Изображение

Реките и езерата в Исландия се стопанисват от собствениците на земята наоколо, освен това не винаги целите езера са разрешени за риболов, затова най-често задължително условие е преди риболов човек да се обади или направо да се регистрира при собственика и да получи съответни указания. В много от случаите е разрешено и опъването на палатки в района, но при стриктното условие да не се оставят никакви боклуци. Ето още малко информация:

Изображение

Изображение

След дълги проучвания на брошурата и на картата на Исландия забучих пръст в един район не много далеч от Рейкявик и тръгнах натам. Опитите ми да се свържа по телефона със собственика на едно от езерата беше неуспешен, затова тръгнах към друго, които се намираше наблизо. Там също нямаше никаква връзка с лицето за контакти, но накрая спрях в близкия хотел и уведомих единствения човек там – една дама която боядисваше рамките на прозорците - че смятам да риболовствам в езерото. Тя ми се усмихна и каза само „добре!“. Още 15км черен път

Изображение

и най-накрай стигнах до езерото Langavatn.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Заех позиция при устието на реката на снимките и започнах да мятам стримери.

Изображение

От информацията в интернет бях стигнал до извода, че риболовът в езерата основно се извършва със стримери, сухи мухи може и да не се носят изобщо, а нимфи се ползват рядко. След смяна на 2-3 стримера намерих печелившия, който ми донесе първия ми арктически сивен.

Изображение

Малко по-късно го последва и втори по-дребен(малко трудно се различава на снимката).

Изображение

След това вятърът стана почти невъзможен, а и по небето запълзяха тъмни облаци и реших да сменя мястото, докато черният път беше все още проходим за нормална кола.

Изображение

В късния следобед пристигнах на второто езеро, което си бях избрал за деня – Meðalfellvatn (чете се, както се пише). Отново невероятна природа, макар че езерото е лесно достъпно и си личеше, че е посещавано.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За разлика от предишното езеро, където информацията беше, че се лови повече балканка, на това се очакваше да излиза предимно сивен. Затова хич не бях изненадан, когато ми удари първата балканка.

Изображение

След това имах и още удари, откачени и уловени балканки, но за съжаление нищо по-едро.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На следващия ден отидох на най-голямото естествено езеро в Исландия Þingvallavatn.

Изображение

Езерото е уникално в много отношения – намира се точно в разломната зона между европейската и американската континентални плочи, подхранва се основно от подземни извори, в него живеят 4 разновидности на сивена, от джуджета с максимални размери 13-15см. до истински сериозни екземпляри. Освен това има и огромни балканки. На това езеро поне регистрацията е лесна, защото се прави в информационния център на националния парк Þingvellir, в който попада разрешената за риболов зона. След това картата ми и сертификата за дезинфекция бяха проверени и на самия бряг на езерото от местния рейнджър и най-накрая се запътих към рибарската кабинка на брега.
Както се вижда, мястото е направено с всички удобства за риболовците и с цел да събира и предоставя важна информация за риболова – уловени риби по вид и тегло, на каква стръв са уловени (разрешен е риболов на червей, с мухарка и с други
изкуствени примамки).

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Конкуренцията вече беше заела места в езерото.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Денята обаче беше доста куц и не успях да се разпиша в книгата, пък и не видях някой друг от колегите да има с какво да се похвали. Просто нямах кълване. От риби де. Защото докато минавах по едно от тези островчета на снимката долу, за да намеря по-добро място за риболов, една от птичките, които виждате, взе да църка доста тревожно и в един момент усетих две почуквания по качулката – явно със се доближил твърде много до нейната територия.

Изображение

Останалото време беше заето с обикаляне на части от острова и гледане. Ето още малко снимки от Исландия:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 21, 2013 12:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Страхотен репортаж! Благодаря за споделянето :smt023
Това със дезинфекцията знаех, че го правят задължително на Антрактида, за да не прекарват бактерии, кото са чужди за там, но не занех, че го правят и в Исландия.

Пожелавам ти следващия път да се разпишеш в книгата :wink:

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 21, 2013 7:29 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Авг 01, 2009 1:11 pm
Мнения: 237
Благородно ти завиждам за преживяването. :D

_________________
1. Dum vivimus, vivamus

2. Хубава ни е държавата, жалко че е населена !!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 21, 2013 9:19 am 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Eeeee нямам думи,единственото лошо там е времето:)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 21, 2013 6:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Както съм казвал не веднъж, най-хубавото нещо на тоя свят е човек да пътува- затова се радвам, че си посетил това място .. Относно улова- когато човек отива някъде за пръв път ,винаги е така .На такива езера винаги е по-добре човек да си носи спининга с клатушките .. :D \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 22, 2013 6:55 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, много меланхолично изглеждат тия места, "на края на света" :D :D ....Благодарско за споделената красота!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 22, 2013 7:12 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Природата е просто уникална. :smt038
Невероятен репортаж. :smt023
Поздрави за споделените красоти!!!! <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 22, 2013 9:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Прекрасни са снимките Ники.И това да бъдеш на такива места е уникално само по себе си.Но иначе ми се струва малко сложно цялата процедура преди да почнеш да ловиш.
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 22, 2013 8:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Илиане , природата на такива места се унищожава за секунди. От векове има горчив опит за това . Относно наличието на риба- навсякъде по света важи правилото : " на парата-шур-р бозата". И навсякъде по света дребни собственици на хотели ще се опитват да те убедят, че там е мухарският рай. И навсякъде ще виждаш снимки на 50+ риби- а като отидеш, ще се окаже трудно да хванеш 30 см.... Хората са еднакви по целият свят- лакоми, търсещи лесното, и безотговорни.Навсякъде по света първо се прави хотел, после се търси отговор-ЗАЩО е направен тоя хотел, извън Бг.даже им светва, че има такива хора, дето размахват шнурове, и биха могли да дойдат да помятат.. На някои места природата се съпротивлява по силно, факт..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юли 26, 2013 7:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Данчо Савов написа:
Илиане , природата на такива места се унищожава за секунди. От векове има горчив опит за това . Относно наличието на риба- навсякъде по света важи правилото : " на парата-шур-р бозата". И навсякъде по света дребни собственици на хотели ще се опитват да те убедят, че там е мухарският рай. И навсякъде ще виждаш снимки на 50+ риби- а като отидеш, ще се окаже трудно да хванеш 30 см.... Хората са еднакви по целият свят- лакоми, търсещи лесното, и безотговорни.Навсякъде по света първо се прави хотел, после се търси отговор-ЗАЩО е направен тоя хотел, извън Бг.даже им светва, че има такива хора, дето размахват шнурове, и биха могли да дойдат да помятат.. На някои места природата се съпротивлява по силно, факт..

Много си прав Данчо.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 06, 2013 8:27 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Ех,приятелю! \:D/ Чак сега виждам какви си ги свършил там в страната на сладоледа...Изгоря ми видеокартата и сега чатя на един непознат дел дето не му знам къде са кавичките...Ще ме извиниш. [-(
Не е важно какви си уловил там,достатъчно е ,че си стъкмил такъма там ,далече,далече.
Аз бих и запалил цигара,въпреки че не съм пушил отдавна.Или точно заради това.
Поздрави още веднъж от мен!!! И дано се срещнем нейде из Планината!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 20, 2013 7:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 1:53 am
Мнения: 49
Много интересен репортаж.
Едрите риби обикновенно отнемат време. Трябва да се правят проучвания, да се чака подходящо време когато са в обсег, да се разбере в кои места и на каква дълбочина се подвизават. Така че резулата от първите излети е окуражителен.

С Данчо съм както винаги съгласен. Света се управлява от алчност и пълно безумие. Чак е страшно.

_________________
www.troutsalmonchar.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов