Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:39 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 09, 2013 10:14 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
В края на юли и края на август лових на река Кил (Kyll) в областта Айфел в Германия. Снимките са от въпросните две посещения. Обходих два различни участъка от реката под и над град Геролщайн.

Изображение

Изображение

Изображение

Правата за риболов се държат от различни сдружения и разрешителните с цена 15-18 евро на ден се купуват от различни места, което прави организацията малко по-сложна. Задължително условие е притежаването и на разрешително за риболов в Германия. Цената му е 12 евро за година и успях да се сдобия с него за 4-5 дни след кореспонденция по имейл и по пощата.
Реката има интересни места, макар че по стара немска традиция е превърната в канал със стени, облицовани с камъни, което значително затруднява достъпа и придвижването в нея.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И при двете посещения лових само на суха муха – първият път имаше силно присъствие на дребни ручейници, а втория на еднодневки. Излизаха доволно риби, балканки и липани, но предимно дребни. Тактиката, която работеше най-добре за мен, беше наблюдение на вировете, за да набележа вдигащи се риби, нагазване доколкото и докъдето е възможно, изчакване, докато повърхността се успокои и рибите започнат да вземат отново (около 5-7 мин. за пъстървите и 1-2мин за липаните) и подаване.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Най-големите риби за съжаление не пожелаха да бъдат снимани. Ето тази 35см балканка не искаше да чака в ръката ми, докато апарата фокусира.

Изображение

Една балканка 45+см. и един добър липан ми се откачиха след кратка борба. Надявам се догодина да ме чакат отново!
Поздрави на всички!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 8:05 am 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Прекрасни излети си си спретнал =D>
Наслука!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 8:35 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Винаги чета такива теми с голямо удоволствие. Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 8:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Гледам снимките и не мога да разбера къде са гумите, пералните и бутилките в реката?

Благодаря за споделената емоция :D

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 9:13 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Гората Айфел е един от най-запазените природни резервати в Германия. Известна е със огромната популация на европейски диви котки, и много други живинки. Ники е спретнал добър излет, за без пари, по немските стандарти . По Н.Джио, или по подобните канали въртят един потресаващ филм, за котките .
Но всъщност, е добре Николай да разкаже повече :D \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 9:45 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Евала Бате Ники, репортажа много ми хареса, защото картинките изглеждат почти като на нашенска река.....Просто се иска малко човещина, пусто да остане....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 9:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Цитат:
Но всъщност, е добре Николай да разкаже повече :D \:D/


С удоволствие Данчо :wink:

За този район вече споменах в тази тема:
viewtopic.php?f=35&t=7874
Мястото е наистина много приятно за всякакъв вид почивка сред природата, а и хората в голяма степен се издържат от туризма. В продължение на десетки километри покрай реката минава асфалтирана вело-алея, във всяко едно селце наоколо има поне един хотел, който предлага страхотни условия на доста ниски цени, за местната марка бира, която се вижда на някои от снимките, няма какво да ви убеждавам.

А реката си има репутация от доста време, посещавана е от легенди като Оливър Едуардс и Ханс ван Клинкен и, честно казано, бях изненадан, че и при двата ми излета там бях абсолютно сам. Доколкото знам, реката е била и е зарибявана, даже продължава да действа някакъв проект за поддържане на популацията на липана в нея. Това обяснява и защо е разрешено взимането само на балканки, но не и на липани.
Имам интересни наблюдения от участъците, които посетих: например в единия от тях не хванах нито един липан, а и не видях такава риба. Нямам съмнения ,че и там имаше такива риби, но явно не бяха в настроение да се хранят на повърхността. В другия участък липаните бяха активни само на определени места и в определено време. Но когато бяха активни, хващането им беше също толкова лесно, колкото и на пъстървите. Разбира се, с уговорката, че тези риби са дребни и със сигурност - не толкова предпазливи. Така или иначе, в късния следобед кълването ставаше повсеместно, даже под прага, който се вижда на една от последните снимки, имах 7-8 риби, пъстърви и липани, само в рамките на 15-тина минути.
За мен обаче най-интересното беше промъкването до хранеща се на повърхността риба в някои от дълбоките вирове, защото това изискваше сериозни усилия да влезеш във водата, да застанеш на правилното място и да подадеш мухата. Последното не беше никак лесно с коприви и храсталаци по 2,5м зад гърба ми и надвиснали клони отгоре. Но пък така успях да излъжа и най-големите риби от тази река, друг е въпроса, че не можах да ги извадя всичките.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2013 9:04 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Реката е типична за тая част на света :D . Просто това е Северна Европа, и там вали, за разлика от тук. В Австрия ,същата като тип река е Малкият Ерлауф, за който съм писал. Относно копривите и дърветата-това ,при първият ми излет, ме порази. Наоколо полето бе окосено, и подравнено по-добре от игрище за голф-реките ги оставят абсолютно непокътнати. Даже по-трудно се влиза отолкото в Бг.
Относно липаните- в такъв тип река, не очаквай да е лесно. Те седят там, защото са ги пуснали, това не е неговият тип река /голяма, със еднообразно течение, и средни камъни и пясък/. По такива места и в Австрия преобладават дребните "безочливи". Сега, есента ,ако ходиш, пробвай "бела права" /зеленикаво -бяло телце, СДС или парашут, 18-20 номер/ .За пръв път в живота си хванах липан с такава муха, а тогава бях абсолютна лимонада.. В Европата по това време основна муха са дребните ручейници.. Като гледам, ги има карстовите водорасли, така че може да има и "панежки".. Балканките с трофейни размери също не се виждат под път и над път, но пък, хората нарочно ценят точно такива реки, и ги пазят диви, колкото е възможно..
За едри липани се консултирай с Тео, той спомена за някаква прилична река, с брадви.. :-s =; Изобщо, когато си в Германия, не е лошо да му се обаждаш...
Видя ли някоя животинка, на филма показаха, как дивите котки ходят над тълпи след косачката, и похапват зашеметените мишки..Беше поразителна гледка! Също така има и много сърни , и "щепсели" /прасета/.
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов