Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:57 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 8:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Данчо Савов написа:

:smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 10:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Поздрави за хубавия репортаж, бате Данчо!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 26, 2014 8:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Аз мога само да кажа, че това ми беше първи риболово в Босна и със сигурност не и последен. Явно си бях изградил представа, че като стъпя на реката ще почне едно непрестанно вадене на риба, но първия ден на Плива извадих само три балканки на суха, а втория ден бях капо. Добре че отскочихме на "малката" река Яня та извадих няколко риби пак на суха. Въпреки, че на Рибник имах повече успех мога да кажа, че Плива е река която всеки, трябва да я види. В самата река има много течения и водовъртежи, които затрудняват преминаването на примамката. Имаше участъци от Плива където беше почти невъзможно да ловя на суха заради множеството течения което караше мухата постоянно да бразди.

Рибите по това време на годината бяха доста проклети и събираха много избирателно храната си. Аз определено не бях подготвен с мухи, но Ицо, Стефчо и Данчо ми помогнаха, а и връзвахме вечерно време.

По отношение на тънките типети. Втория ден на плива при мен дойде Желко и ме попита дали имам 0.10 и аз му дадох около 2.50 - 3.00 м. и го сложи след лидер дълъг около 3.50 м., а аз почнах да гледам като бавноразвиващ се. Размаха се 2-3 пъти и около 20-25 м. шнур вече бяха на средата на реката. Той лови без никакви индикатори и само на 0.10 (така ми каза). Обясни ми, че в тази част на реката рибата се лови с гледане (това не го разбрах добре) и че нимфата ще си отиде където трябва, а аз трябва да гледам само края на шнура и той да ми бъде ориентир. Превързах и реших да пробвам. Беше ми невероятно трудно да извърля линия вързана по подобен начин и след 10-15 мин. мъка се отказах.

Данчо, както обикновенно беше перфектен в гидването по реката, а що се отнася за останалите членове от групата... за мен беше невероятно удоволствие. През цялото време си мислех, че и ако Къната беше с нас то тогава идилията щеше да бъде пълна, но следващия път ще компенсираме :wink:

Аз нямам много снимки, но нещо не мога да ги кажа. Дава ми грешка :-k

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 26, 2014 10:07 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Mutavdzhiyski написа:
... Обясни ми, че в тази част на реката рибата се лови с гледане (това не го разбрах добре) и че нимфата ще си отиде където трябва, а аз трябва да гледам само края на шнура и той да ми бъде ориентир...



Привет Жоро - ето това е (откъс от филма)

https://www.youtube.com/watch?v=56sSewIygSs

Както винаги съм казвал "Дедото" трябва да се изучава. Поздравления за излета, дай боже всеки му и ти пожелавам още много риби да извадиш от Плива Рибник, Сана, Саница и където ти душа и сърце отведат.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 28, 2014 10:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Жоро Стоянов написа:
Само ще си позволя да задам един въпрос, като човек, който още не е бил на риболов в Рибник - Абе, хора, свършиха ли ви дебелите типети, че ловите тези риби с 0.11, 0.13!?
Чувал съм, че рибите са наплашени, ма в тази голяма вода, толкова ли е решаващо фи-то!?


Жоро привет, пример от това лято на същата река: На тази риба и слугувах двадесетина минути преди да се хване - видях я как събираше на една педя вода на самия край на реката, в тъмните сенки под едни храсталаци; спрямо сянката и гърба който се подаваше на моменти превързах с 0.15 здрав типет(най-дебелото което имах) и сложих сдс олив еднодневка на 14 номер дълго рамо - няколко хубави минавания от далеч и нищо; минах на 0.13 и същата муха на 16 номер - мухата мина няколко пъти над главата и точно в струята от която рибата събираше идващите един след друг олив ъпрайт дънове по течението - отново безразличие. Превързах нов типет 0.09 престън рефло(реално е 0.10 без малко) към метър и нещо, но сложих олив сдс емърджър на 18 номер гамакацу С12 и на първото минаване още рибата си показа муцуната и взе безшумно мухата.. гот сейф дъ куин и имах закачена рибка , която веднага се изстреля в силното течение на средата на реката, в дълбокото. Добре, че брега там беше полегат, дълъг и чист, та се поразхождахме десетина минути и накрая се предаде.
Пиша това да се убедиш в различията от карстове и карстове, и че по тези реки рибите са доста селективни и капризни. Същите пъстърви по-раншко напролет след мръстенето ако ги уцелиш на време ги размазваш с 0.14/16 на големи сухи мухи, и в същия момент отново на нимфа за да ловиш успешно си на тънка схема от 16 номер макс. За липаните е още по-тегав урока, дето вика Данчо, безочливи са и това е, но пък е тръпка надлъгването с тях.
При някоя среща може да поговорим, ако поискаш и ти е интересно разбира се - има много нетипични за нас, но определено интересни неща :)

Поздрав!

п.с. Данчо, много се радвам за Жорето. Жив и здрав да си!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 28, 2014 11:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Здрасти, Док. Явно наистина са капризни тези риби там. Според мен има значение и типът на реките, по-широки и тихи. Може би наистина успява да види нещо нередно в дебелото влакно... :-s На фрийстона между камънаците и 0,16 да вържеш, знаеш, няма голямо значение!
Друго ми прави впечатление от разказа ти за тази риба. Слязъл си до номер 18 имърджър - бълха и половина. Взела е. Успял си да я задържиш с 0,10( Рефло-то на Престън ми е любимото влакно за суха муха - няколко стотин метра съм свършил от него :D ) Дали обаче фи-то е било причината за селективността на тази риба или размерът и моделът на мухата!? При толкова храна в реката, както казвате, рибите трябва да са преяли до пръсване! Питам , щото тази година ми се случи да подавам 40 мин на една риба , която абсолютно отказваше квото й да е било от кутията. Накрая на пача бях наредил 20на различни мухи и се обърках кво съм й давал вече! Не съм сменял повод, бях с 0,14 FC (и на нимфа и на суха в случая) Тотално отчаян, без да погледна сложих една от първите мухи, на които бях пробвал да я хвана. И оная мръсна гад ВЗЕ!!! От тогава ми стана ясно, че проклетията не ходи само по хората :D Според мен тази риба взе от крайна досада и някво нездраво любопитство просто я размърда ...
Винаги ми е интересно да чуя да науча нещо ново от опита на колеги и от излетите им. С удоволствие бих си поговорил за особеностите на Босненския нацинален риболов( за руския не толкова :D )
Поздрави !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 29, 2014 1:02 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Когато е къдрава водата уж е по-лесно, но както казваш, няма правило. И аз съм издразвал някоя нахална риба... минавам десетина пъти с класическия разперен гарван и накрая нервите на рибата не издържат. :D
Сега сериозно, правих си опити още при първите си ходения там преди 5-6 години - хубав слънчев летен ден, 11 сутринта, силен хач на дребни еднодневки, момента съвпадна малко преди дъновете да тръгнат по течението - рибите се виждат по дъното как се движат и събират нимфи като обезумели. Слагам 0.10 и една модифицирана фазанова нимфа на 16 номер, вързана на половин кука с 3 мм глава и подавам в една мазна струя, дълбочина не повече от метър. Второ, трето минаване- риба. За десет минути едначка. Сменям повода с 0.12 и същата нимфа - десетина минути отново - нищо! Сменям на 0.09 и същата нимфа но с 2 мм глава - за половин час 7 риби и едно откъсване. Та според мен, при тези специфични струйни течения в разлятия карст нимфата не е задължително да е по дъното, напротив - с тънкия и дълъг повод и малко по-леката глава нимфата "отива" в самото течение и се движи по-естествено, отколкото с по-дебелото влакно, логично. Интересното е, че много често рибите се вдигат от дъното и вземат нимфата, дори я догонват понякога по течението. Може би в "мазната" кристално чиста вода, освен не естественото движение на нимфата, рибите виждат и влакното когато е по-дебело. То и за това местните ловят с дълги лидери по 4-5 метра и тънки типети до два метра, но те са си там и имат невероятна техника и ефективност. А сухата муха, освен трудното намиране на работеща имитация за конкретния момент(много често в един и същ момент по реката на различни места събират различни мухи, същото и през два/три часа), има и още едно/две специфични условия за там, без които шанса да хванеш нещо е като руска рулетка, ако и рибите да събират пред теб като прахосмукачки. Стигал съм до трийсетина смени на сухи мухи без резултат на дадено място с хранещи се в краката ми риби, идва ти да си строшиш сейджа и да запрашиш към кръчмата.. Друг път вижадм пресни дънове ритрогени по течението, слагам точната имитация и с първото подаване имам риба, после още и още, за към половин час кеф. Хубавото е, че и да хванеш риба останалите не се плашат от изваждането и, просто когато събират насекоми става вакханалия по повърхността, трудното е откриване бързо работещата за момента имитация и доброто подаване и изтичане на мухата.
Въобще дълго можем да говорим, щото всяко ходене там (ходя от 6 години по няколко пъти годишно)ми дава непрекъснато нови отговори на стари въпроси, което не пречи в дадени моменти все да съм на изходния рубеж :D

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 29, 2014 8:30 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Док, наистина интересни неща разказваш, За мен лично, точно тове е най-голямата тръпка , че не знаеш кво ще ти поднесе реката всеки път. Дори и на същото място, дори и същата риба , пак могат да те накарат да си отхапеш ушите :D Тъкмо си мислиш, че вече няма с кво да те изненада дадена река, и в следващия момент си по гъз на земята :D :D Аз за това съм се отказал да си правя кардинални изводи за риболова, щото колкото повече ходя, толкова повече разбирам, че на моменти само си мисля, че знам нещо за поведението на рибата! Живи и здрави да сме, да има повече излети и риби, пък като ги хващаме пущините , ще им дърпаме ушаците , що така ни правят на маймуни понякога :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 30, 2014 4:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Страхотно.... каквото и да кажа ще е малко. :smt038
Прави впечатление чистотата дето тук е мисия невъзможна.
Ей такива репортажи зареждат съзнанието че някога, може би... и по нашите родни ширини може да доживеем да видим.
Поздравления за споделеното. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 30, 2014 9:21 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Соте, чистотата и там вече е изменчива величина..

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 02, 2014 4:03 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Относно чистотата... В Босна за 4 дни риболов скъсах общо 4 нимфи като лових с типети между 0.10 и 0.12, но предимно с 0.10, а онзи ден на Искрецка скъсах около 20 нимфи за един ден като лових с 0.10, 0.13 и 0.15. Постоянно закачах дрехи, гуми, дървета и какво ли още не. На Панега е същата работа.

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 04, 2014 9:19 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ето още малко снимки, от апаратът на Наско ...
Плива, над офиса на "ЛТГ", откъдето се купуват разрешителните. това е само единият извор. Тук ми скъса/развърза/ голямата риба, на 4,6 мм. глава, чешката схема:
Изображение
Изображение
Ваденето на първият липан, който успяхме да прелъжем на Плива, с голямо лазенье, псувни и зор :
Изображение
Красиви са, гадовете:
Изображение
Едно от добрите места на Плива :
Изображение
Изображение
Вечер падаше ледена мъгла, която прерязваше кълването като с нож. Въпреки това, упорствахме. Жоро с Кабутото, изглеждаше като с флоберка в Африка. Успя да хване няколко риби.. :D :D
Изображение
Изображение
Дежурната балканка, пред подпората на моста. Активно се хранеше, след мъчително газене и застанах отгоре, и си изредих кутията- не, не и не....
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Плива е много добра река, за доказване ,и пишкомерене на експерти от всякакъв вид.Много бързо те слага на място- това ми харесва, много. Със удоволствие го наблюдавам всяка година. Нерви, удряне по водата с ръце, и хвърляне на пръчката в храстите, са нормални гледки. Също така, и повръщане и разстройство от газене в ледената вода.
Така модерното напоследък ,селфи:
Изображение
Нахална риба е това....
Изображение
Изображение
Изображение
Аз, и Стефчо Кабзамалов. Успяхме да излъжем дребни балканки, на емърджъри, точно преди мъглата :
Изображение
Мъглата се спуска изведнъж, като във филм на ужасите, и те обгръща. Есен е вече, какво да се прави ..
Изображение
Изображение
Рибник. Късане на нервите, късане на целият типет с индикатора, и страхотен риболов на емърджъри/ за пръв път ловя, целенасочено и успешно ,с тая муха /
Изображение
На емърджър, в проливният дъжд . Със гъбясали пръсти, до гърди във вода с температура 7 градуса,отгоре също вода.... Пет риби, една след друга ..
Изображение
Изображение
"Сводка за нивото на р. Дунав, в сантиметри" :D
Изображение
Ами ,това е ... Интересно беше, малко беше-само 4 дни, догодина -живот и здраве ,пак...
Поздрави , приятели !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 04, 2014 4:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
"... и пишкомерене на експерти от всякакъв вид....... Със удоволствие го наблюдавам всяка година. Нерви, удряне по водата с ръце, и хвърляне на пръчката в храстите, са нормални гледки."

:D :D :D :D :D .....

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Окт 04, 2014 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Винаги си трябва сантиметър :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Окт 06, 2014 7:40 am 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
Данчо Савов написа:
На емърджър, в проливният дъжд . Със гъбясали пръсти, до гърди във вода с температура 7 градуса,отгоре също вода.... Пет риби, една след друга ..
Изображение
Изображение


Малллииии.. За такива ситуации май ще по подходящо водолазно оборудване :D
Поздравления за хубавите фотки и риби.
Наслука!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов