Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:02 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 11:15 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Каква година, драги съфорумци,гурута и състезатели ,каква година !! Не бяха дъждове, не беше чудо ! След проваленото ходене през пролетта, усещах как човечетата в главата ми излизат извън контрол. Отново имаше спънки от най-различен характер, и неотложни служебни ангажименти. И-отново имаше потоп!
След безброй инфарктни разговори с местни хора, гледане на време, и гризане на нокти, Ицето ми се обади и каза :" Бате Данчо, това ни единствената възможна седмица горе-долу, без дъжд !!"
И така ,тръгнахме, на ура. Бяхме две коли, общо 5 души-аз, Жоро Мутавджийски, Наско Куртев, Ицето и Стефчо Кабзамалов.. Пътуването мина без проблем..Със отиването ,заварихме Рибник чудовищен, отново-уви.......
Изображение
Изображение
Изображение
Сипахме по ракия, проведохме един военен съвет, и решихме да нападнем Плива , на другият ден . Тя също беше огромна, но позволяваше газене.
Излишно е да обяснявам, какво е Плива. Просто това е река, която трябва да видите, за да повярвате, че съществува ....
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Набързо купихме разрешителни, и започнахме риболова, направо до офиса. Мястото беше бързо,със ужасна турбуленция, и след няколко извозвания, махнах индикатора, и минах на влакно . Последва зверски удар, поведох риба около 45-50 см, и-последва късане ,на 0,13.. Всъщност, за мой срам, по-скоро, беше развързало възела .. ](*,)
Слязохме надолу, на едно любимо място. Веднага видяхме липани, наредени буквално на сантиметри от брега. Седяха като вцепенени, и видимо не се хранеха. Започна се едно лазене на колене, и сменяне на нимфи- не е за говорене ...
На може би 20-тия опит, успях да прелъжа едната гад....
Изображение
Изображение
Беше 38 см.
Продължихме, обнадеждени, но -нула. Стана обяд, и ,огладнели зверски, се отдадохме на фантастичната местна скара , и бира " Елен":
Изображение
След обяда започнахме да ловим на суха. Риби излизаха, но основно дребни балканки . Предпочитаната муха беше емърджър на баетис, на 18 номер, тяло олив, от боди куил
34 на " Хендс":
Изображение
Изображение
Стана някакъв риболов.. рибките бяха м/у 25-30 см. Преместихме се отново на мястото, където хванах липана. Разбутахме ги, те влязоха навътре, и привечер, се разкълваха за буквално 10 минути. Наско успя да реализира два, единият беше рекорден, от ходенията ни до момента - 47 см. Ваденето беше инфарктно. За да гов кепчосам, се наложи да държа кепа с две ръце, защото напора на струята беше ужасен. Наведох се, и потопих ръцете си до над лакът, а гърдите ми по чудо не загребаха вода .Реката щеше да ме отнесе, но-успях ,от раз :
Изображение
Изображение
Изображение
Вечерта,имаше интензивен муховръз. Както винаги,човечетата в главите ни ни говореха, че нямаме мухи .. :D
Изображение
Тъй като Рибник беше ужасен, на другият ден, отново отидохме на Плива. Стефчо също докопа една гад, 47 см.
Наско, Жоро и моя милост се преместихме на река Янья, приток на Плива . Казват и "малка река " :
Изображение
Изображение
Изображение
Приказно красива, на практика не може да се пресече почти никъде, и е със дебита на Искрец, + Панега- когато имат вода .
Там стана прекрасен риболов на суха, кълвяха и "безочливи", и дребни балканки -отново на емърджър. Жорко хвана първият си липан в живота на суха - 35 см, кльощав, но-красив :
Изображение
Изображение
Отново огладнели зверски, питахме едни познати дечица за кръчма, те ни упътиха , и ядохме потресаващи "чевапи" / кебапчета от овнешко и телешко смес, увити в пушен бекон, изпечени със тесто ,като за мекици/:
Изображение
Изображение
Последва отново риболов на Плива, на суха, дребни риби, прибиране ,ракия ,муховръз, и пак ракия .. Удри, баце, с черпака ....
На другият ден, най-после ,Рибник спадна. Пръснахме се по реката, аз застанах над моста на култовата кръчма "Алас"-уви, затворена завинаги . Кълвеше зверски, бях на седмото небе . Рибите връщаха индикатора по един метър, и гълтаха нимфата така, че трябваше да ползвам кохер, всеки път .
Такъмът беше повод 2,70, и типет флурокарбон, 0,112, "торей", със индикаторът монтиран на него , и нимфа олив, от "БК 35", и "спектра 46", на кука тиемко 100 барблес, 18 номер. За нула време направих серия от пет риби, един 45 см, един 42, и три по 38-40 см... Полудях от кеф...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Спрях риболова, и извиках Жоро, за да може да се наслади и той. Направихме му линията, точно като на мене. Момчето заметна, и веднага му клъвна огромен липан. Последва страшна борба, рибата се местеше напред-назад, като пън по дъното, ръката го заболя от държане, но - нищо. След това, гадината тръгна мощно надолу по течението, и въпреки огънатият прът, взимаше аванс неумолимо . Влезе във талвега, и се насочи право между двете подпори на моста, където ,при това ниво, да го последваме-беше самоубийство... Откачи се ...
Излязохме навън, разтреперани и безмълвни. Жоро успя да каже : "Никога не съм предполагал, че риба може да се запъва така !!!!"
На едно от следващите замятания, отново закачи липан, който беше по-сговорчив, и след кратко преследване , го извадихме надолу, след моста :
Изображение
Изображение
Изображение
Радвахме се като малки деца ....
Вечерта направихме добър риболов, на суха -кълваха американки, избягали от рибарника, дребни балканки . Реката бе потресаваща :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последният ни ден, събота , времето от сутринта беше ужасно . Закусихме, и заваля проливен дъжд. За нула време всичко потъна във вода. Нагазихме, и започнахме риболова. Момчетата се качиха към извора, а аз- под моста . Към 11 часа започна страшен хач, във проливният дъжд. Баетисите не можеха да се излюпят, и рибите ги събираха като луди.. Никога не съм виждал такъв дъжд, и такова хранене !!!
Подавах, без резултат. Бях мокър , и отвън, и отвътре -от конденза, всичките ми мухи бяха мокри. Ръцете ми бяха подпухнали. Напълно отчаян, вързах един емърджър, и започнах да махам със всичка сила, като луд ! Стана чудо - СДС-то се изсуши достатъчно. Направих една проводка, без да виждам нищо . Последва зверски удар, и късане .. Разтреперах се, излязох, седнах на брега, без да обръщам внимание на нищо, превързах цялата линия, и вързах последният си емърджър. Влязох, и направих серия от 5 риби- 3 американки, и две балканки . Не съм изпитвал такова чудо във живота си !!!
След обяда, дъжда спря, изгря слънце ,напече, и всичко потъна във мъгла и изпарения.
Преместихме се надолу, във буковата гора .
Изображение
Отново на емърджър, хванах липан :
Изображение
Водата завря, но-резултат -никакъв. Рибите събираха пупи,правеха мазни колела, като показваха муцунка-гръб-опашка. Изредих кутията си - нищо.
Превързах на нимфа. Прекарах през колелата, безкрайно внимателно ,разтреперан, само със тънката част на линията . След като преминах през рибите, точно преди да презаметна, последва кълване. Индикаторът направи широка дъга срещу течението . Засякох, усетих огромна риба. Отначало стоеше, и се местеше по дъното, но после мощно тръгна направо под храстите ,към корените на отсрещният бряг. Въпреки всичките ми усилия, успя да изправи ръката ми и пръчката във една линия . Пусках аванс, нагазил до гърди , отчаян. Точно преди да влезе отсреща в храстите, скъса цялата линия- 2 метра влакно, със индикатора.
Излязох навън, разтреперан, мокър, потресен, безмълвен ....
Този излет ни дари със незабравими емоци, които ще ме радват през дългата зима.
И, накрая- животът не е само риболов . Селото си живее, хазаите са оженили и двамата сина ,имат внуче. Котаракът Марко е пораснал, и продължава да гледа така, сякаш знае точната дата, когато ще осъществим контакт със извънземните:
Изображение
Другите местни жители ми казаха, че им е писнало от дъжд, студено им е на краката, и са им мокри кожухчетата :
Изображение
Изображение
Тъй като няма цигани, почти никъде в държавата, тиквите стават огромни, и си растат на шосето :
Изображение
Изображение
Докато се чудим, какво е това платена река, застрояваме с бетон, и правим от морето си гето, със алкохол, дрога и извращения, в Босна идват такива клиенти, на риболов :
Изображение
Изображение
Изображение
И се строят ето такива къщи, покрай реката :
Изображение
Изображение
Не знам, дали да коментираме.
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 4:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Бате Данчо, настръхна целия докото четях. Браво на групата, браво и на Жорката за първия липан, първите голями риби и първата скъсала. :smt023
Поздрави на цялата група!!!!
А и <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 6:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Само Ченсълър Савов може да ви поднесе по този начин риболовен трип....Нямам думи, наздраве на всички участници в туй "грехопадение" <occasion <occasion <occasion <occasion <occasion ...Радо, дигни ограничението за емотиконите, молим ти се.....:) :)!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 7:00 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Просто страхотия някаква! Екстра сте били групата :smt023 Само ще си позволя да задам един въпрос, като човек, който още не е бил на риболов в Рибник - Абе, хора, свършиха ли ви дебелите типети, че ловите тези риби с 0.11, 0.13!? <mazohist
Чувал съм, че рибите са наплашени, ма в тази голяма вода, толкова ли е решаващо фи-то!? :D
Живи и здрави да сте, и догодина 10 пъти да отидете пак! :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 7:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Жоре, независимо от водата, се лови на тънко, и със малки нимфи. На практика - изключително със 18 номер, която хваща до 3 мм. глава. Колкото е по-дълга тънката част, толкова по-добре пропада, и минава.
Местният експерт, и европейски шампион ,Желко Прпич, лови със 2,5 метра 0,10, типет, без индикатор, на усет- на Плива!!
Това, че рибите са бодени, няма значение- липанът си е като глиган, не се плаши от хората. Просто е ужасно избирателен, и вижда всичко. Като си втълпи, че ще събира строго определени "микроби"- край. Понякога се вижда, как нимфата му минава върху муцуната, и той не взима. Но като минеш сто пъти, понякога не издържа, и кълве....
Проклет е много :D
На тая вода ловихме основно със 2,5 и 3 мм.
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 8:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Привет Жоро.

Винаги се е ловяло с тънки типети и малки мухи. Преминавайки от 0.12 на 0.10 може да ти се увеличат двойно кълванетата, че и тройно. Типет 0.10 държи риба до кило и канче без проблем а по-големите се вадят + хубав такъм и малко майсторлък. Ползва се аванс на макарите, фин такъм и така.

Реката е пълна с храна. Въпреки, че снимаме редовно некви големи мухи, патаци и каменрки факт е, че рибите редовно се хранят с малки нимфи и емърджъри. И тук е момента в който тънкото влакно помага на малка нимфа да се движи естетсвено във водния филм защото при толкова богата на храна река рибите са доста селективни - не е хвърляш и вадиш както изглежда(а и си мислят някои колеги) а може днес да видиш 20 - 30 скачашти риби и да си капо.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 9:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Данчо, Драго, благодаря за отговорите. Ще го имам впредвид, ако някой ден нагазя в Рибник. Хубаво е да се почерпи опит от колеги. Лично моят опит през последните години по реките у нас показва разминаване с тези факти. Три поредни години лових на нимфа с 0,11 флуорокарбон и хващах риби с доста прилично темпо. Естествено имах и неприятни късания, заради протрити поводи, по-едри риби, подводни препятствия и т.н.
Затова тази година лових основно с влакна 0,16флуорокарбон, и само лятото с 0,14 в най-малката вода. За мое огромно изумление, тази година хванах повече риби от когато и да е било. Явно рибите тук са си загубили микрометрите някъде из водораслите :D
Въпреки всичко виждам че там водите са кристални и равни, и може би има резон ползването на по-тънки тънки поводи.
П.С. Тия местните от Рибник да не ги тъпчат с магданоз тези риби там!? Нали бил много полезен за очите!? <prosvetvane
Шегувам се. Поздрави отново и догодина тези изтърваните да ги наснимате хубаво [-o<


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 22, 2014 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Много добър излет,завиждам благородно:) <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 7:26 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Браво Данчо! :smt023
Ако риболовът винаги ставаше на хубаво време и ако винаги изваждахме всички закачени риби, сигурно нямаше да има такава тръпка :-k
Жив и здрав, и догодина - пак! Че и повече от един път!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 9:07 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Страхотно! Бравос! :))

Радвам се, че усилията ви са били възнаградени и сте изкарали така хубаво! Благодарности за споделените емоции и красоти!!!

Жалко е, че у нас затриваме и малкото ни хубави реки за пъстървов риболов, а за ум и разум в стопанисването им - и дума не може да става....

Продължавайте все така!
<occasion

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 6:25 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря за оценката на скромният ми труд, приятели.
Жоро, водите там са за хвърляне не за чегъртане, като у нас- като с директен теУескоп, 6-ца. От тая гледна точка, на по-тънко минаваш по-естествено .
Справка -първият филм на Роман Мозер, и Дедо Оли - " Сърч енд Сайт фишинг", със килърбъг, и Сойер нимфата..
Не можах да се науча да ги ловя без индикатор !!! Трябва да се капотирам един цял трип, но да упорствам, и да свикна , м***а му !!
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 7:46 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Така е, Данчо, за този метод си трябва доста тренировки и шесто(а понякога и седмо) чувство :wink:
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 7:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 9:04 pm
Мнения: 185
Местоположение: Дупница - Струма
Жоро Стоянов написа:
Така е, Данчо, за този метод си трябва доста тренировки и шесто(а понякога и седмо) чувство :wink:
Поздрави!

И отлично зрение !!!

_________________
КАПО е риболов от който не си научил нищо , а не риболов на който не си хванал нищо !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 7:58 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
https://www.youtube.com/watch?v=LQvIyJ_o1EM
https://www.youtube.com/watch?v=revs8sQjGUk

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 23, 2014 8:34 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Данчо Савов написа:
Не можах да се науча да ги ловя без индикатор !!! Трябва да се капотирам един цял трип, но да упорствам, и да свикна , м***а му !!
Поздрави !


Бате Данчо нали ти взимат и с индикатор - лови докато взимат така пък за по-натам ще го мислим ....

Много ми е мъка за Алас обаче. Това да седнеш до реката да удариш едно топло кафе или телешка чорба, или да рaзхладиш с една бира в жегата. Там са ми и любимите места, а първата година като бяхме цареше егаси мухарския дух в ресторанта - мухари от вси страни вечеряхме заедно а сутрин с кафето метахме бел леб на гоуелмите пъстърви. .........а ракията се лееше като из ведро. И мерихме р. Рибник до кое стъпало на Алас е вдигнал...

П.П. Жорка пуснете още снимки :)

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов