Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Апр 30, 2015 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
След целозимно, мъчително събиране на пари, ужасни терзания,относно времето-пред които младият Вертер изглежда жалък,инфарктно следене на няколко метеосайта наведнъж, решихме да тръгнем за Босна. Окончателният състав на нашата група бе Георги, очарователната му съпруга Роси, Наско и моята скромна особа.
Речено-сторено. Пътуването мина без ядове. На място, един ден преди нас бяха вече Пламен Балинов, и Ангел Обретенчев, а с нас пристигнаха чичо Док, и Ради .Настанихме се, и веднага почнахме "разузнаване с бой". Реката беше висока, уви-на ръба на възможното. Нямаше никакви мухи, и никакви скачащи риби-това се запази, за целият престой. От големите балканки нямаше следа. Тръгнахме , от познатите места, като облавяхме систематично .. Резултатите не бяха обнадеждаващи. На един дълбок вир, на Жоро му удари зверски на стример. Пъстървата тръгна към него, той си помисли, че е малка, и когато осъзна размерът и, тя напъна зверски, и се откачи.. Наско изигра аналогична игра.
На следващата сутрин влязохме над моста на "Алас". Клъвна ми ,на нимфа и успях да извадя една симпатична балканка ..
Изображение
Тръгнахме нагоре. Времето беше добро, още не напълно раззеленено, но -потресаващо красиво ..
Изображение
Изображение
Овошките цъфтяха, дворовете на хората бяха като за изложба, а улиците-без усилията на ББ, и Фандъкова, изглеждаха така :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Както се разхождахме, с Док се натъкнахме на страшна гледка- 4-5 натръшкани тополи, високи по десетина метра ... Спогледахме се , и започнахме да псуваме безсмисленото варварство.. След като се приближихме, видяхме ,че това е дело на г-н бобър ! Да, уважаеми-това изключително рядко животно ,се е заселило край любимата река, и "инженерства", с пълна сила ...
Изображение
Изображение
Изображение
Стволовете бяха изгризани, като със фреза, клоните отсечени, и завлечени за ядене, и бент.Бяха останали само стволове ...
Риболовът продължи, със много упорство, смяна на мухи, и късане на нерви. Клуб "Хач"хванаха уникални риби. Вечерта ,отново над моста, закачих уникален липан. Бях с чисто нов "Торей" 0,12, и реших да играя твърдо. Рибата се местеше в силната струя, като камък. Държах го ,може би две минути. Ръката ме заболя. След като започна да поддава, реших да мина под него-не успях. Тогава го прекарах към брега, с надеждата да го затисна. Жоро беше нагазил срещу мен, на другият бряг, и прецених, да се оправям сам. Рибата натисна надолу ,към подпорите на моста, и скъса... Показа се, беше огромен, златисто-бронзов липан, с червена опашка.. Излишно е да казвам, какво преживях..
Както и да е , реализирахме добри риби, въпреки, че хвърляха хайвер. Взимаха на нетипично големи нимфи, 14 номер, с 3,5 мм. глава черен рефлекс. Особено съм горд, че видях два липана да изиграят, и ги хванах и двата, от първи опит-на емърджър, отново голям-14 номер, с тяло от бъзер куил 06, и главичка от спектра 46.
Жоро и Роси се разходиха до Плитвичките езера, които са на 150 км. от Рибник, и се върнаха щастливи, уморени и пълни с впечатления.
Кухнята в ресторант "Комуна", не подлежи на описание. Ядохме пушен, печен свински джолан, който поръчахме от сутринта. Два килограма месо, за 20 лв. Не можахме да го изядем, и ни го сложиха в боб, за другия ден.. Отново преядохме. Видяхме и хазяите- пихме по три ракии, защото "до три пъти господ помага". Котаракът Марко, с името на челото, е одъртял, но строен. Както винаги, изглеждаше, че знае всичко за съдбата на човечеството, но не ни сподели ...
Изображение
Изображение
Рибите бяха уникално силни . Ето с тая гад, как не си счупих пръта-не знам. Наби се под храста, но го извадих...
Изображение
Изображение
Изображение
Малко щастливи моменти :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Малко снимки за корица :
Изображение
Изображение
Изображение
Като цяло , Господ се смили над нас, нивото варираше само с по около 5 см. плюс-минус, и валя , но само единият ден, но слабо. Последният ден ,когато кълвеше най-добре, духаше ужасен вятър, който ни скъса нервите, но го преживяхме...
Единственото, за което мисля, е да успея да направя още някоя екскурзия , на по-далеч, ако може ...
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 30, 2015 8:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Бай Данчо,напълнихте ми душата! :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Апр 30, 2015 11:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Златно перо Днаньо, сполай ти!

Да драсна два три реда и аз :D
Този път основно лових с 3 клас ESN и доста пъти я прежалвах като виждах как и стрипера влиза в дъгата под напора на дебела риба, нейсе невероятен карбон са сътворили от фирмата. Въпреки капризната река за сезона, доволен съм - хванах доста хубави липани, надхитрени и в бърза и мощна вода, както и на тънки прозрачни места. Емоцията от ваденето на такива тежки риби с фин такъм е неуписуема, иска се здрави нерви и търпение. Имах на два пъти среща и от третия вид, но след близо четвърт час по най тъпия начин ми избягаха огромни според моите представи риби, просто физика ..
Основно лових на нимфа 16 и 18 номера, с 3, 2.5 и 2 мм глави, имитации на ларвите на дребни еднодневки, типети 0.08, 0.10 и 0.12. Най-добре работиха 18 номер с малка глава и по-дълъг типет 0.010 защото рибите предпочитаха нимфата да е в естественото течение без да се търкаля по дъното.
Единствения липан на суха муха хванах на малък кадис, и то подадох когато видях същите насекоми да пъплят в течението и някоя и друга риба да събира. Но пък подавайки към дадената риба като на запис наблюдавах как хитрецът се вдига близо метър от дъното, върви нагоре и почти вертикално посрещна мухата...кеф!

Благодаря на всички сънародници с които споделих прекрасните мигове край красивия карст, живи здрави пак ще идем!

Малко фотки и от мен

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2015 9:05 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
екстра снимки и репортажи момчета, чакам и Жорката да пусне някоя фотка :D Добри риби сте кепчосали, гледам го Наско а и чича ми Док са треснали липани май над 50-ката (някъде това си се отчита за над 66 +/- санта)

Абе доволно - пак да идете и пак да ги изцепите - кво друго да ви кажа :smt023

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2015 10:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 17, 2010 1:06 pm
Мнения: 516
Местоположение: София
Благодаря Ви за споделените емоции. Времето ви е било хубаео, нивото нормално и доволно хубави риби, те за това си заслужава да счупиш тия пари. Браво на всички.
Поздрави и <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2015 7:13 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Похарчените пари, на фона на парното, данъците и осигуровките, са смешни. Относно пътуването, ще цитирам моята колежка, пенсионерка, с ТРИ деца : " Ожених се много млада, и колежките ме подиграваха, че те ходят на екскурзии в ГДР / беше много модерно да идеш в ЧССР, или ГДР/, а аз си гледам децата. Отвръщах им, че съм по-млада от тях, и има време да ида в ГДР!!! Е- живота ни завъртя, социализмът и ГДР си заминаха, и аз,НЕ ОТИДОХ НИКЪДЕ !! " Все пак, историята има щастлив край-децата и събраха пари, и за сребърната сватба и подариха екскурзия до Китай. Но, ще ви кажа - едно е да пътуваш над шейсет, със торба хапчета, куцукащ, и друго -млад, попиващ животът навън, преливащ от емоции, и впечатления !!
Така че, когато ви кацне птичето- не отлагайте и не съжалявайте ...
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2015 10:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Данчо е адски прав, нека младите слушат!!
----------
Драго, от общо единадесет да кажем така риби над 45, по моя преценка на око три са към 52-53 санта, ама това не е най-важното, знаеш там бройката риби в един момент остава на заден план.
Е ти още фотки да оплакнеш очото :D

Нимфата на 18 номер долфин шанк на тиемко.

Малко цветенца край реката.

Закачка в най-бързото с 0.10 и горната нимфа, и рибка

Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2015 11:43 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Данчо, Док,
напълнихте ми очите и ми зарадвахте душата с вашите репортажи!
Поздравления за силното представяне <occasion
Живи и здрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2015 8:56 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Поздравления за споделеното :smt038 ... Дай Боже всекиму да се докосне до този райски кът!!! <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2015 9:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Привет и от мен :wink: Аз лично този път бях решил единия от дните да упорствам на стример (главно зонкери и черни бъгари) за хубави балканки. На стример имах три удара като и трите се откачиха. Най-добрата риба закачих 30-40 мин. след пристигането ни. След като удари хубаво рибата тръгна към мен и първоначално си помислих, че е малка, но като идваше към мен видях как една балканка около 20-25 см. излетя 30 см. във въздуха и ми стана ясно, че бяга от това което идва. Последва зверско запъване, но реших да не я пускам в бързея при положение, че съм с 0,25 влакно, но за съжаление след около минута напъване рибата се откачи. Общо взето това беше най-емоционалния момент от риболова ми. След това лових още два дни, но хващах дребни липани или банканки, които не съм снимал. Липаните бяха доста капризни и явно ми показаха, че имам още какво да уча при риболова им. Последния ден ме докараха до нервна криза. Данчо над мен лови, Наско под мен лови, а на мен не пипа и това си е. Линията еднаква, нимфите същите и не пипа и не пипа. Смятам обаче, че следващия път ще "им го върна" защото ми се струва, че разбрах къде са ми част от основните грешки... все пак от една седмица само за това мисля :D
Относно пътуването и парите... в събота бях на Искрецка, а вчера на Рилска река. Като разстояние съм минал колкото половината път до Босна, а като похарчени пари колкото един ден там. Вчера, след като се прибирах от Рилска минах през един гьол до Сапарева баня където едно приятелче ловеше дребни каракуди на плувка. Попита ме за Босна и човека до него почна да ми обяснява, че аз съм "баровец" щом ходя там и какви ли още не глупости. Реших да не го репликирам защото беше безсмислено. Този "индивид" през цялото време пушеше цигара за цигара. По едно време го попитах по колко пуши, а той ми отвърна по "ДВЕ КУТИИ НА ДЕН". Усмихнах се и реших да не подхващам темата, че ако не пуши ще може по три пъти в годината да ходи до Босна ако иска или всеки месец да е в Гърция на риболов. Аз съм на мнение, че всеки лев похарчен извън границата е чудесна емоционална инвестиция и никога не съжалявам. Живот и здраве следващата дестинация ще бъде Словения и смятам отново да взема съпругата ми. Единственото ми притеснение е да не тръгнем да катерим Триглав и да забравим за риболова :wink:

Поздрави :smt023

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2015 11:52 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Тигрииии...... \:D/ \:D/ :D :D :D !!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2015 1:58 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет, Данчо, Док, Жоре,

Много хубави снимки и приятно разказани емоции! Благодаря ви момчета за споделените впечатления! Липаните са с доста внушителни размери! Браво!

Поздрави!

Радо

П.С. Още не съм бил в Босна на риболов, което го намирам за сериозен пропуск!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2015 6:42 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Радо, трее отидеш до Босна, докато още не са я налазили "ценностите" на новото време...

Иначе, уцелихме променливи нива, мръстящи риби и общо взето тегава работа. С Ради ловихме заедно, преценихме ситуацята и минахме на доста фини линии, дълги тънки типети с малки и не много утежнени нимфи, което донесе много радост с доста хванати риби.
Просто виждаш наредени рибите, преценяваш кое течение ще заведе нимфата при избрана риба, замяташ така щото нимфата за хване течението и да мине максимално естествено във водния слой(почти никога по дъното)и гледаш като на кино последващото вземане.
Рибите са охранени, много тежки в бързата вода, и както ти казваше едно време след като беше на Дрина - като се затъркаля "тухлата четворка" по дъното няма спиране. Накрая голям кеф от сгънати въдици :D

Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Май 05, 2015 7:44 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Док, върна ме в спомените. Липаните дето хващах на Дрина, бяха ми първите от вида и бяха около двайсе и пет, до към двайсе и осем сантиметра и ги усещах като камъни на колела в течението на великата река :D Представям си тогава тия подводници, дето сте заковали, как са се теглили, като развързани магарета :D :D Евала, браво, браво, дай боже всекиму!

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 06, 2015 5:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Поздравления за преживяните емоции!!!!
Думите са безсилни....
И все пак , благодаря, че ни направихте съпричастни на тия подвизи и красоти... =D> <occasion

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов